Akyaka'da Muhteşem Bir Tatil

İzmir'de tatil yapacak yerler artık size klasik gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız size güzel bir önerimiz var. İzmir'den Akyaka otobüs ile 3 buçuk, özel araç ile 3 saat mesafede. Doğasıyla sizi kendisine aşık edecek olan Akyaka'da birçok dizi çekildiği için gel zaman git zaman bazı isim değişiklikleri olmuş. Mesela Akyaka artık Aşkyaka olarak da biliniyor. Zaten Akyaka'da aşka geleceksiniz hatta bir rivayete göre ay tutulmasında Azmak Nehri'ne akşam girip dilek dilerseniz hayatınızın aşkı ile tanışıyormuşsunuz. Tabii bir de tabelalarda Azmak Nehri'ni, Kadın Azmak'ı olarak göreceksiniz. Bunun sebebini de sorduk öğrendik. Gece hayatından kahvaltı huzuruna, şifacı balıklardan denize girilecek yerlere Azmak'a dair her şey bu yazıda, keyifli okumalar.

Vira Vira'da kahvaltı masası, Azmak Nehri ve hamak.

Kabul edelim ki güne huzurlu bir kahvaltı ile başlamak tüm gününüzü pozitif bir şekilde etkiliyor. Bir de bu kahvaltıyı Azmak Nehri kıyısında yapınca kahvaltının tadı bir başka oluyor. Tabii doğal ürünler kullanıldığı için de tatlar bir başka güzel. Karnımız doyarken bütçemiz sarsılmasın derseniz endişelenmeyin. 3 kişilik sınırsız çaylı kahvaltı 105 TL. Peki bu kahvaltıda neler var? Öncelikle doğal reçeller, sınırsız çay, taze ekmek ve sıcacık kızartma sizi kalbinizden vuruyor. Tereyağ, peynir, zeytin, salatalık, domates, biber gibi klasik kahvaltılıkların yanında özel çökelek ve salçadan hazırlanmış ekmeğe sürmelik bir sos geliyor. Biz ilk olarak ne olduğunu anlayamadık tadını da nasıl tarif edebiliriz bilmiyoruz ama deneyince siz bize tadı betimlersiniz. Paylaşımlarınızı her zaman bekliyoruz. O kadar anlattık ama bu mekan neresi onu söylemedik. Vira Vira lezzetlerinin yanında Instagram dünyasında hamağı ile meşhur bir yer, fotoğraftan da görebileceğiniz gibi. O zaman gelelim öğlen kahvesine.

Çınar'da Türk kahvesi ve deniz manzarası.

Maviye ve yeşile karşı böyle bir kahveye kim hayır diyebilir ki? Hem öğlen kahvenizi içebileceğiniz hem de denize girebileceğiniz Çınar, 02.00'dan sonra da gece kulübü oluveriyor. (Gece hayatında bu kısma özellikle değineceğiz.) Akyaka merkezden eğer arabanız yoksa taksi ile Çınar'a varmak 25 TL tutuyor. Akyaka'da Mercedes gibi lüks araçların taksi olarak kullanıldığını söylemiş miydik? Taksi çağırdığınızda önünüzde son model bir Merdeces durunca şaşırmayın, oradaki her taksi fazlasıyla lüks, temiz.

Çınar'a giriş ücretli ve bütçenize göre locada, iskelede ya da sahilde keyif yapabiliyorsunuz.

Çınar'da deniz ve plaj.

İskeleden manzaranız bu şekilde oluyor. Doğasına ayrı denizin mavisine ve temizliğine ayrı hayran kalıyorsunuz. Kafe kısmında sizi böyle güzel bir manzara karşılıyor.

Çınar'de restoran bölümünün doğal güzelliği.

Sırtınızı bu manzara verdiğinizde ise sahil kısmının güzelliği ile büyüleneceksiniz. 

Çınar'da plaj görüntüsü.

Eğer sedef, mantar ya da egzama rahatsızlığınız varsa ya da zevkine masaj yaptırmak, kan akışınızı hızlandırmak istiyorsanız sizi hemen doktor balıkları olarak bilinen kangal (garra rufa) balıklarının olduğu alana yönlendirmek isteriz. Suları gün içinde sürekli değiştiği için hijyen açısından endişelenmenize gerek yok ama tek dikkat etmeniz gereken güneş kremi ile uygulama yaptırmamanız çünkü dişleri olamayan balıklar ağızları vasıtasıyla sizi iyileştirirken kimyasal olan güneş kreminden ölüyorlar. Hissi ise minik bir elektiriklenme gibi, gıdıklanabilirsiniz. Bu masajın bedeli ise 6 dakikası 15, 10 dakikası 20 ve 16 dakikası 25 TL.  

Doktor balıklarından bir görüntü.

Bu kadar güzel yerin fiyatları da ona göredir diye düşünmeyin çünkü fiyatları görünce şaşıracaksınız. Mesela Türk kahvesi sadece 8 TL, çay 4 TL, tatlılar 12 TL. Daha fazla ipucu vermeyelim fiyatlara dair ama genel olarak fiyatların ne kadar uygun olduğunu anlamışsınızdır. Kahvaltıdan akşam yemeğine menüde birçok karın doyuran lezzetlere de ulaşabilirsiniz ama biz sizi öğle yemeği için meşhur bir tostçuya götürmek istiyoruz, hem de bisikletle. O zaman haydi bisiklet kiralamaya!

Görselde bisikletler yer almakta.

Akyaka merkezde rahatça bulacağınız bisiklet kiralama yerinde çeşit çeşit bisikletler bulunmakta. Biz tekli ve arkada bir kişinin oturabileceği koltuğu olan 3 tekerlekli bisiklet kiraladık. Kiraladığınız bisiklete göre saat ücreti değişmekte. Mesela saati 5, 10, 15 TL olan bisikletler var. Belirttiğimiz gibi bu fiyatlar bisikletin özelliğine göre değişiyor.

Görselde Kaya Mezarlıkları yer almakta.

Kimlik bilgileriniz ile kiraladığınız bisikletler ile meşhur Akçapınar Tostçusu'nun yolunu tutarken size eşlik ederken fotoğraftan da görebileceğiniz üzere yol üzerinde size eşlik eden tarihi yapılar da bulunuyor. ¨Nedir bu tarihi yapı?¨ derseniz hemen açıklayalım. Toprak görüşünüşlü Kaya Mezarlıkları, Likya bölgesinin başta gelen mezar tiplerindendir. Son dönemlerde harabe hali ile medyaya konu olmuş bu yapıyı bakımlı gördüğümüz için mutlu olduk ve bu mutluluk ile Aşkyolu'na doğru yola koyulduk.

Görselde iki tarafı ağaçlarla çevrili bir yol yer almakta. Yolun adı Aşkyolu'dur.

Yolun belirli bir kısmından sonra ise Aşkyolu denen sağınızın ve solunuzun ağaçlarla kaplı olduğu sizlere eski dönem filmlerini hatırlatan bir yola çıkıyorsunuz. Yol boyunca gelin ve damat fotoğraf çekimlerine denk gelebilirsiniz (biz geldik) ve yol sonunda lezzetli öğle yemeğinize kavuşuyorsunuz.

Akçapınar Tostçusu'nun tostu ve nar suyu.

Akçapınar Tostçusu'na sonunda geldik ve söylenenlerin az bile olduğunu düşünüyoruz. Sucukları meşhur olan bu tostçuda nar sularını kendileri sıkıyorlarmış. Bir ısırık alınca lezzetin farkını anlayacaksınız. Lezzetin farkı demişken farklı ve dünyada ilk defa tadacağınız bir tatlıyı yemeye hazır mısınız? Haydi dönüş yolunda ayağımızı bir Kadın Azmak'ına sokalım hikayesini öğrenelim de akşama rakı balık ve o ilk defa yiyeceğiniz tatlı var. Tabii bir de gece hayatı.

Akyaka Nehri'nden bir görüntü.

Kadın Azmağı birinci derece sit alanı olarak korunuyor. Eskiden köylerde su olmadığından kadınlar bu nehre çamaşır yıkamaya gelirlermiş. Tabii sadece kadınlar çamaşır yıkıyor diye bu ismi almamış. Evlenme çağına gelmiş erkekler de Azmak'a gider ve çamaşır yıkayan kadınlar ile bakışırlarmış. Gönlü düşen karşılık alan ise istemeye gidermiş. Bu nedenle Azmak Nehri’ne Kadın Azmağı denmiş.

Görselde dağa paralel sıralanmış eski ahşap evler yer almakta.

Dönüş yolunda solunuzda Azmak sağınızda ise böyle güzel bir manzara olacak. 

Azmak Nehri içerisinde yer alan masa sandalyeler var.

Ayrıca bu şekilde Azmak Nehri kıyısında sıralanmış birçok restoran görebilirsiniz.

Azmak Nehri kıyısında bulunan küçük kırmızı bir köprü yer almakta.

Azmak'ın kıyısından o minik kırmızı köprüsünden yürürken kendimizi halk plajının olduğu yerde bulduk ve biraz daha ilerlediğimizde ise tepede yer alan bu büyüleyici yeri keşfettik.

Görselde deniz ve ağaç manzarası var.

Tepeden bu şekilde olan manzarası merdivenlerden indiğinizde ise bu şekilde oluyor. 

Görselde deniz ve ağaç manzarası var.

Biliyoruz, Akyaka'ya gitmek için ya can atıyor ya da Akyaka'dan dönmek istemiyorsunuz. Aynı duyguları yaşadık.

Çarşı içerisinde yer alan bir mekanın dışarıdan görüntüsü.

Çarşı içinden geçtikten sonra hatıra olması için birkaç hediyelik almak istedik. Akyaka'da bulunan gece pazarına daha vakit olduğu için hemen çarşı içinde hayvan dostu Pati Butik ile tanıştık. Otantik hediyeliklerinin fiyatları da gayet uygun.

Pati Butik'in ürünlerinin sergilendiği stant.

Bilindiği üzere Türk kahvesi; diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser hastalıklarının oluşumunu engelliyor. O zaman neden ikinci defa bir kahve içmeyelim hem de canlı müzik eşliğinde? Bize sorarsanız keşfedilmesine ramak kalmış kadife gibi bir ses. O kadar da tatlı ki mekandan ayrılmanız zor oluyor. 

Türk kahvesi ve arkada prova yapan şarkıcı.

Mekanı söylemeyi unuttuk değil mi, pardon. Kum Kafe'de akşamları 9 ile 12 arası canlı müzik var. Biz provalarına denk geldik ve o kadar beğendik ki akşam yemeğine gitmeden bir kere daha gidip dinledik. Bu sesi merak ettiyseniz Gizem'e bu linke tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Tatlı görseli.

Evet geldik meşhur Olta Restoran'a. Olta Restoran'ı Akyaka'da tek geçeriz. Her şey o kadar taze ve leziz ki zaten birçok ünlünün de tercihi Olta'dan yana oluyor. Balık yiyecekseniz, rakı içecekseniz, mezelerin hasını tatmak istiyorsanız ya da bu Olta Special isimli tatlıyı denemek için mutlaka yolunuz Olta Restoran'a düşsün. Hatta ayaklarınız sizi zorla götürsün çünkü bu tatlyı yiyince Nirvana'ya ulaşacaksınız.

Eğlence mekanından Jabbar konseri görseli.

Artık eğlence vakti. Dans başlasın. Akyaka küçük bir yer olduğu için bangır bangır müzik beklemeyin ama bu durum eğlencenizi hiç etkilemiyor bize güvenin. Sırasıyla hangi mekan hangi saatte açık ve sizi neler bekliyor hemen söyleyelim. 12'ye kadar No 22 Riders isimli mekan açık. Bu mekan bahçeli ve neredeyse ayda bir Jabbar sahne alıyor. Ünlü isimler de bu mekanda eğlenmeyi tercih ediyorlar. Biz gittiğimizde Buray da oradaydı hatta o da birkaç şarkı söyledi. İbrahim Çelikkol da sakinliğin ve eğlencenin tadını çıkartanlardandı. 12'de mekan kapanınca hemen Space isimli mekana geçiyorsunuz. Burada her yer birbirine yürüme mesafesinde. Space'de teras alanının içinde sizi dans edebileceğiniz büyük bir oda bekliyor. Loş ışıkların altında Dj eşliğinde topuklarınız patlayana kadar dans edebilirsiniz. 2'den sonra yorulmamış olursanız, daha öncede belirttiğimiz gibi, Çınar devreye giriyor. 2'den 4'e kadar açık olan Çınar'da sahilde dans etmenin zevki bir başka oluyor. Denize vuran ışıklar sizi çok cezbedecek ama eğlence saatleri içerisinde denize girmek yasak.

Akyaka'dan bir yol görüntüsü.

Geldik dönüş yoluna. Bu güzel günün bitmesini istemiyorsanız kalmak için size Ala Otel'i öneriyoruz. Özellikle çatı katındaki odaların manzarası çok güzel hem de merkezde. Her yere yürüme mesafesinde olan bu otelin sahipleri iki erkek kardeş ve tüm misafirlerini İzmirli sıcaklığında karşılıyorlar ve dilerseniz gezme, yeme-içme, eğlence gibi konularda tavsiyelerde bulunuyorlar. 

Dönüş yolunda Muğla otogara girmek için dolmuşa 7,5 TL ücret ödüyorsunuz. Maalesef bu güzel tatilin sonuna geldik fakat Akyaka yazısının ikinci bölümünde sizleri Akyaka'nın diğer güzellikleri bekliyor olacak. Ayrıca başka yazmamızı istediğiniz yerler için bize ulaşın birbirinden güzel yerleri birlikte keşfedelim. İyi tatiller dileriz.