R
GİRİŞ
TR
EN

Akyaka'da Muhteşem Bir Tatil - 1. Bölüm

#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
#BUTİK OTEL
#OTEL
Zeynep Öztürk
27 Jul 2019

İzmir'de tatil yapacak yerler artık size klasik gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız size güzel bir önerimiz var. İzmir'den Akyaka otobüs ile 3 buçuk, özel araç ile 3 saat mesafede. Doğasıyla sizi kendisine aşık edecek olan Akyaka'da birçok dizi çekildiği için gel zaman git zaman bazı isim değişiklikleri olmuş. Mesela Akyaka artık Aşkyaka olarak da biliniyor. Zaten Akyaka'da aşka geleceksiniz hatta bir rivayete göre ay tutulmasında Azmak Nehri'ne akşam girip dilek dilerseniz hayatınızın aşkı ile tanışıyormuşsunuz. Tabii bir de tabelalarda Azmak Nehri'ni, Kadın Azmak'ı olarak göreceksiniz. Bunun sebebini de sorduk öğrendik. Gece hayatından kahvaltı huzuruna, şifacı balıklardan denize girilecek yerlere Azmak'a dair her şey bu yazıda, keyifli okumalar.

Vira Vira'da kahvaltı masası, Azmak Nehri ve hamak.

Kabul edelim ki güne huzurlu bir kahvaltı ile başlamak tüm gününüzü pozitif bir şekilde etkiliyor. Bir de bu kahvaltıyı Azmak Nehri kıyısında yapınca kahvaltının tadı bir başka oluyor. Tabii doğal ürünler kullanıldığı için de tatlar bir başka güzel. Karnımız doyarken bütçemiz sarsılmasın derseniz endişelenmeyin. 3 kişilik sınırsız çaylı kahvaltı 105 TL. Peki bu kahvaltıda neler var? Öncelikle doğal reçeller, sınırsız çay, taze ekmek ve sıcacık kızartma sizi kalbinizden vuruyor. Tereyağ, peynir, zeytin, salatalık, domates, biber gibi klasik kahvaltılıkların yanında özel çökelek ve salçadan hazırlanmış ekmeğe sürmelik bir sos geliyor. Biz ilk olarak ne olduğunu anlayamadık tadını da nasıl tarif edebiliriz bilmiyoruz ama deneyince siz bize tadı betimlersiniz. Paylaşımlarınızı her zaman bekliyoruz. O kadar anlattık ama bu mekan neresi onu söylemedik. Vira Vira lezzetlerinin yanında Instagram dünyasında hamağı ile meşhur bir yer, fotoğraftan da görebileceğiniz gibi. O zaman gelelim öğlen kahvesine.

Çınar'da Türk kahvesi ve deniz manzarası.

Maviye ve yeşile karşı böyle bir kahveye kim hayır diyebilir ki? Hem öğlen kahvenizi içebileceğiniz hem de denize girebileceğiniz Çınar, 02.00'dan sonra da gece kulübü oluveriyor. (Gece hayatında bu kısma özellikle değineceğiz.) Akyaka merkezden eğer arabanız yoksa taksi ile Çınar'a varmak 25 TL tutuyor. Akyaka'da Mercedes gibi lüks araçların taksi olarak kullanıldığını söylemiş miydik? Taksi çağırdığınızda önünüzde son model bir Merdeces durunca şaşırmayın, oradaki her taksi fazlasıyla lüks, temiz.

Çınar'a giriş ücretli ve bütçenize göre locada, iskelede ya da sahilde keyif yapabiliyorsunuz.

Çınar'da deniz ve plaj.

İskeleden manzaranız bu şekilde oluyor. Doğasına ayrı denizin mavisine ve temizliğine ayrı hayran kalıyorsunuz. Kafe kısmında sizi böyle güzel bir manzara karşılıyor.

Çınar'de restoran bölümünün doğal güzelliği.

Sırtınızı bu manzara verdiğinizde ise sahil kısmının güzelliği ile büyüleneceksiniz. 

Çınar'da plaj görüntüsü.

Eğer sedef, mantar ya da egzama rahatsızlığınız varsa ya da zevkine masaj yaptırmak, kan akışınızı hızlandırmak istiyorsanız sizi hemen doktor balıkları olarak bilinen kangal (garra rufa) balıklarının olduğu alana yönlendirmek isteriz. Suları gün içinde sürekli değiştiği için hijyen açısından endişelenmenize gerek yok ama tek dikkat etmeniz gereken güneş kremi ile uygulama yaptırmamanız çünkü dişleri olamayan balıklar ağızları vasıtasıyla sizi iyileştirirken kimyasal olan güneş kreminden ölüyorlar. Hissi ise minik bir elektiriklenme gibi, gıdıklanabilirsiniz. Bu masajın bedeli ise 6 dakikası 15, 10 dakikası 20 ve 16 dakikası 25 TL.  

Doktor balıklarından bir görüntü.

Bu kadar güzel yerin fiyatları da ona göredir diye düşünmeyin çünkü fiyatları görünce şaşıracaksınız. Mesela Türk kahvesi sadece 8 TL, çay 4 TL, tatlılar 12 TL. Daha fazla ipucu vermeyelim fiyatlara dair ama genel olarak fiyatların ne kadar uygun olduğunu anlamışsınızdır. Kahvaltıdan akşam yemeğine menüde birçok karın doyuran lezzetlere de ulaşabilirsiniz ama biz sizi öğle yemeği için meşhur bir tostçuya götürmek istiyoruz, hem de bisikletle. O zaman haydi bisiklet kiralamaya!

Görselde bisikletler yer almakta.

Akyaka merkezde rahatça bulacağınız bisiklet kiralama yerinde çeşit çeşit bisikletler bulunmakta. Biz tekli ve arkada bir kişinin oturabileceği koltuğu olan 3 tekerlekli bisiklet kiraladık. Kiraladığınız bisiklete göre saat ücreti değişmekte. Mesela saati 5, 10, 15 TL olan bisikletler var. Belirttiğimiz gibi bu fiyatlar bisikletin özelliğine göre değişiyor.

Görselde Kaya Mezarlıkları yer almakta.

Kimlik bilgileriniz ile kiraladığınız bisikletler ile meşhur Akçapınar Tostçusu'nun yolunu tutarken size eşlik ederken fotoğraftan da görebileceğiniz üzere yol üzerinde size eşlik eden tarihi yapılar da bulunuyor. ¨Nedir bu tarihi yapı?¨ derseniz hemen açıklayalım. Toprak görüşünüşlü Kaya Mezarlıkları, Likya bölgesinin başta gelen mezar tiplerindendir. Son dönemlerde harabe hali ile medyaya konu olmuş bu yapıyı bakımlı gördüğümüz için mutlu olduk ve bu mutluluk ile Aşkyolu'na doğru yola koyulduk.

Görselde iki tarafı ağaçlarla çevrili bir yol yer almakta. Yolun adı Aşkyolu'dur.

Yolun belirli bir kısmından sonra ise Aşkyolu denen sağınızın ve solunuzun ağaçlarla kaplı olduğu sizlere eski dönem filmlerini hatırlatan bir yola çıkıyorsunuz. Yol boyunca gelin ve damat fotoğraf çekimlerine denk gelebilirsiniz (biz geldik) ve yol sonunda lezzetli öğle yemeğinize kavuşuyorsunuz.

Akçapınar Tostçusu'nun tostu ve nar suyu.

Akçapınar Tostçusu'na sonunda geldik ve söylenenlerin az bile olduğunu düşünüyoruz. Sucukları meşhur olan bu tostçuda nar sularını kendileri sıkıyorlarmış. Bir ısırık alınca lezzetin farkını anlayacaksınız. Lezzetin farkı demişken farklı ve dünyada ilk defa tadacağınız bir tatlıyı yemeye hazır mısınız? Haydi dönüş yolunda ayağımızı bir Kadın Azmak'ına sokalım hikayesini öğrenelim de akşama rakı balık ve o ilk defa yiyeceğiniz tatlı var. Tabii bir de gece hayatı.

Akyaka Nehri'nden bir görüntü.

Kadın Azmağı birinci derece sit alanı olarak korunuyor. Eskiden köylerde su olmadığından kadınlar bu nehre çamaşır yıkamaya gelirlermiş. Tabii sadece kadınlar çamaşır yıkıyor diye bu ismi almamış. Evlenme çağına gelmiş erkekler de Azmak'a gider ve çamaşır yıkayan kadınlar ile bakışırlarmış. Gönlü düşen karşılık alan ise istemeye gidermiş. Bu nedenle Azmak Nehri’ne Kadın Azmağı denmiş.

Görselde dağa paralel sıralanmış eski ahşap evler yer almakta.

Dönüş yolunda solunuzda Azmak sağınızda ise böyle güzel bir manzara olacak. 

Azmak Nehri içerisinde yer alan masa sandalyeler var.

Ayrıca bu şekilde Azmak Nehri kıyısında sıralanmış birçok restoran görebilirsiniz.

Azmak Nehri kıyısında bulunan küçük kırmızı bir köprü yer almakta.

Azmak'ın kıyısından o minik kırmızı köprüsünden yürürken kendimizi halk plajının olduğu yerde bulduk ve biraz daha ilerlediğimizde ise tepede yer alan bu büyüleyici yeri keşfettik.

Görselde deniz ve ağaç manzarası var.

Tepeden bu şekilde olan manzarası merdivenlerden indiğinizde ise bu şekilde oluyor. 

Görselde deniz ve ağaç manzarası var.

Biliyoruz, Akyaka'ya gitmek için ya can atıyor ya da Akyaka'dan dönmek istemiyorsunuz. Aynı duyguları yaşadık.

Çarşı içerisinde yer alan bir mekanın dışarıdan görüntüsü.

Çarşı içinden geçtikten sonra hatıra olması için birkaç hediyelik almak istedik. Akyaka'da bulunan gece pazarına daha vakit olduğu için hemen çarşı içinde hayvan dostu Pati Butik ile tanıştık. Otantik hediyeliklerinin fiyatları da gayet uygun.

Pati Butik'in ürünlerinin sergilendiği stant.

Bilindiği üzere Türk kahvesi; diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser hastalıklarının oluşumunu engelliyor. O zaman neden ikinci defa bir kahve içmeyelim hem de canlı müzik eşliğinde? Bize sorarsanız keşfedilmesine ramak kalmış kadife gibi bir ses. O kadar da tatlı ki mekandan ayrılmanız zor oluyor. 

Türk kahvesi ve arkada prova yapan şarkıcı.

Mekanı söylemeyi unuttuk değil mi, pardon. Kum Kafe'de akşamları 9 ile 12 arası canlı müzik var. Biz provalarına denk geldik ve o kadar beğendik ki akşam yemeğine gitmeden bir kere daha gidip dinledik. Bu sesi merak ettiyseniz Gizem'e bu linke tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Tatlı görseli.

Evet geldik meşhur Olta Restoran'a. Olta Restoran'ı Akyaka'da tek geçeriz. Her şey o kadar taze ve leziz ki zaten birçok ünlünün de tercihi Olta'dan yana oluyor. Balık yiyecekseniz, rakı içecekseniz, mezelerin hasını tatmak istiyorsanız ya da bu Olta Special isimli tatlıyı denemek için mutlaka yolunuz Olta Restoran'a düşsün. Hatta ayaklarınız sizi zorla götürsün çünkü bu tatlyı yiyince Nirvana'ya ulaşacaksınız.

Eğlence mekanından Jabbar konseri görseli.

Artık eğlence vakti. Dans başlasın. Akyaka küçük bir yer olduğu için bangır bangır müzik beklemeyin ama bu durum eğlencenizi hiç etkilemiyor bize güvenin. Sırasıyla hangi mekan hangi saatte açık ve sizi neler bekliyor hemen söyleyelim. 12'ye kadar No 22 Riders isimli mekan açık. Bu mekan bahçeli ve neredeyse ayda bir Jabbar sahne alıyor. Ünlü isimler de bu mekanda eğlenmeyi tercih ediyorlar. Biz gittiğimizde Buray da oradaydı hatta o da birkaç şarkı söyledi. İbrahim Çelikkol da sakinliğin ve eğlencenin tadını çıkartanlardandı. 12'de mekan kapanınca hemen Space isimli mekana geçiyorsunuz. Burada her yer birbirine yürüme mesafesinde. Space'de teras alanının içinde sizi dans edebileceğiniz büyük bir oda bekliyor. Loş ışıkların altında Dj eşliğinde topuklarınız patlayana kadar dans edebilirsiniz. 2'den sonra yorulmamış olursanız, daha öncede belirttiğimiz gibi, Çınar devreye giriyor. 2'den 4'e kadar açık olan Çınar'da sahilde dans etmenin zevki bir başka oluyor. Denize vuran ışıklar sizi çok cezbedecek ama eğlence saatleri içerisinde denize girmek yasak.

Akyaka'dan bir yol görüntüsü.

Geldik dönüş yoluna. Bu güzel günün bitmesini istemiyorsanız kalmak için size Ala Otel'i öneriyoruz. Özellikle çatı katındaki odaların manzarası çok güzel hem de merkezde. Her yere yürüme mesafesinde olan bu otelin sahipleri iki erkek kardeş ve tüm misafirlerini İzmirli sıcaklığında karşılıyorlar ve dilerseniz gezme, yeme-içme, eğlence gibi konularda tavsiyelerde bulunuyorlar. 

Dönüş yolunda Muğla otogara girmek için dolmuşa 7,5 TL ücret ödüyorsunuz. Maalesef bu güzel tatilin sonuna geldik fakat Akyaka yazısının ikinci bölümünde sizleri Akyaka'nın diğer güzellikleri bekliyor olacak. Ayrıca başka yazmamızı istediğiniz yerler için bize ulaşın birbirinden güzel yerleri birlikte keşfedelim. İyi tatiller dileriz.

Benzer yazılar
#EDEBİYAT
Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak gören, öykülerinde gerçekle gerçeküstü olanı naif bir biçimde harmanlayan, yazdık...
Kardelen Uysal
19 Nov 2019
#SİNEMA
#FESTİVAL
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
18 Nov 2019
#SİNEMA
#SÖYLEŞİ
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 17’ncisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
18 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
Bu hafta İzmirli sanatseverleri birbirinden güzel etkinlikler bekliyor. Haftaya başlamadan listemize göz atın.
Editör
18 Nov 2019
#TASARIM
#SERGİ
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade