R
GİRİŞ
TR
EN

Akyaka'da Muhteşem Bir Tatil - 1. Bölüm

#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
#BUTİK OTEL
#OTEL
Zeynep Öztürk
27 Tem 2019

İzmir'de tatil yapacak yerler artık size klasik gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız size güzel bir önerimiz var. İzmir'den Akyaka otobüs ile 3 buçuk, özel araç ile 3 saat mesafede. Doğasıyla sizi kendisine aşık edecek olan Akyaka'da birçok dizi çekildiği için gel zaman git zaman bazı isim değişiklikleri olmuş. Mesela Akyaka artık Aşkyaka olarak da biliniyor. Zaten Akyaka'da aşka geleceksiniz hatta bir rivayete göre ay tutulmasında Azmak Nehri'ne akşam girip dilek dilerseniz hayatınızın aşkı ile tanışıyormuşsunuz. Tabii bir de tabelalarda Azmak Nehri'ni, Kadın Azmak'ı olarak göreceksiniz. Bunun sebebini de sorduk öğrendik. Gece hayatından kahvaltı huzuruna, şifacı balıklardan denize girilecek yerlere Azmak'a dair her şey bu yazıda, keyifli okumalar.

Vira Vira'da kahvaltı masası, Azmak Nehri ve hamak.

Kabul edelim ki güne huzurlu bir kahvaltı ile başlamak tüm gününüzü pozitif bir şekilde etkiliyor. Bir de bu kahvaltıyı Azmak Nehri kıyısında yapınca kahvaltının tadı bir başka oluyor. Tabii doğal ürünler kullanıldığı için de tatlar bir başka güzel. Karnımız doyarken bütçemiz sarsılmasın derseniz endişelenmeyin. 3 kişilik sınırsız çaylı kahvaltı 105 TL. Peki bu kahvaltıda neler var? Öncelikle doğal reçeller, sınırsız çay, taze ekmek ve sıcacık kızartma sizi kalbinizden vuruyor. Tereyağ, peynir, zeytin, salatalık, domates, biber gibi klasik kahvaltılıkların yanında özel çökelek ve salçadan hazırlanmış ekmeğe sürmelik bir sos geliyor. Biz ilk olarak ne olduğunu anlayamadık tadını da nasıl tarif edebiliriz bilmiyoruz ama deneyince siz bize tadı betimlersiniz. Paylaşımlarınızı her zaman bekliyoruz. O kadar anlattık ama bu mekan neresi onu söylemedik. Vira Vira lezzetlerinin yanında Instagram dünyasında hamağı ile meşhur bir yer, fotoğraftan da görebileceğiniz gibi. O zaman gelelim öğlen kahvesine.

Çınar'da Türk kahvesi ve deniz manzarası.

Maviye ve yeşile karşı böyle bir kahveye kim hayır diyebilir ki? Hem öğlen kahvenizi içebileceğiniz hem de denize girebileceğiniz Çınar, 02.00'dan sonra da gece kulübü oluveriyor. (Gece hayatında bu kısma özellikle değineceğiz.) Akyaka merkezden eğer arabanız yoksa taksi ile Çınar'a varmak 25 TL tutuyor. Akyaka'da Mercedes gibi lüks araçların taksi olarak kullanıldığını söylemiş miydik? Taksi çağırdığınızda önünüzde son model bir Merdeces durunca şaşırmayın, oradaki her taksi fazlasıyla lüks, temiz.

Çınar'a giriş ücretli ve bütçenize göre locada, iskelede ya da sahilde keyif yapabiliyorsunuz.

Çınar'da deniz ve plaj.

İskeleden manzaranız bu şekilde oluyor. Doğasına ayrı denizin mavisine ve temizliğine ayrı hayran kalıyorsunuz. Kafe kısmında sizi böyle güzel bir manzara karşılıyor.

Çınar'de restoran bölümünün doğal güzelliği.

Sırtınızı bu manzara verdiğinizde ise sahil kısmının güzelliği ile büyüleneceksiniz. 

Çınar'da plaj görüntüsü.

Eğer sedef, mantar ya da egzama rahatsızlığınız varsa ya da zevkine masaj yaptırmak, kan akışınızı hızlandırmak istiyorsanız sizi hemen doktor balıkları olarak bilinen kangal (garra rufa) balıklarının olduğu alana yönlendirmek isteriz. Suları gün içinde sürekli değiştiği için hijyen açısından endişelenmenize gerek yok ama tek dikkat etmeniz gereken güneş kremi ile uygulama yaptırmamanız çünkü dişleri olamayan balıklar ağızları vasıtasıyla sizi iyileştirirken kimyasal olan güneş kreminden ölüyorlar. Hissi ise minik bir elektiriklenme gibi, gıdıklanabilirsiniz. Bu masajın bedeli ise 6 dakikası 15, 10 dakikası 20 ve 16 dakikası 25 TL.  

Doktor balıklarından bir görüntü.

Bu kadar güzel yerin fiyatları da ona göredir diye düşünmeyin çünkü fiyatları görünce şaşıracaksınız. Mesela Türk kahvesi sadece 8 TL, çay 4 TL, tatlılar 12 TL. Daha fazla ipucu vermeyelim fiyatlara dair ama genel olarak fiyatların ne kadar uygun olduğunu anlamışsınızdır. Kahvaltıdan akşam yemeğine menüde birçok karın doyuran lezzetlere de ulaşabilirsiniz ama biz sizi öğle yemeği için meşhur bir tostçuya götürmek istiyoruz, hem de bisikletle. O zaman haydi bisiklet kiralamaya!

Görselde bisikletler yer almakta.

Akyaka merkezde rahatça bulacağınız bisiklet kiralama yerinde çeşit çeşit bisikletler bulunmakta. Biz tekli ve arkada bir kişinin oturabileceği koltuğu olan 3 tekerlekli bisiklet kiraladık. Kiraladığınız bisiklete göre saat ücreti değişmekte. Mesela saati 5, 10, 15 TL olan bisikletler var. Belirttiğimiz gibi bu fiyatlar bisikletin özelliğine göre değişiyor.

Görselde Kaya Mezarlıkları yer almakta.

Kimlik bilgileriniz ile kiraladığınız bisikletler ile meşhur Akçapınar Tostçusu'nun yolunu tutarken size eşlik ederken fotoğraftan da görebileceğiniz üzere yol üzerinde size eşlik eden tarihi yapılar da bulunuyor. ¨Nedir bu tarihi yapı?¨ derseniz hemen açıklayalım. Toprak görüşünüşlü Kaya Mezarlıkları, Likya bölgesinin başta gelen mezar tiplerindendir. Son dönemlerde harabe hali ile medyaya konu olmuş bu yapıyı bakımlı gördüğümüz için mutlu olduk ve bu mutluluk ile Aşkyolu'na doğru yola koyulduk.

Görselde iki tarafı ağaçlarla çevrili bir yol yer almakta. Yolun adı Aşkyolu'dur.

Yolun belirli bir kısmından sonra ise Aşkyolu denen sağınızın ve solunuzun ağaçlarla kaplı olduğu sizlere eski dönem filmlerini hatırlatan bir yola çıkıyorsunuz. Yol boyunca gelin ve damat fotoğraf çekimlerine denk gelebilirsiniz (biz geldik) ve yol sonunda lezzetli öğle yemeğinize kavuşuyorsunuz.

Akçapınar Tostçusu'nun tostu ve nar suyu.

Akçapınar Tostçusu'na sonunda geldik ve söylenenlerin az bile olduğunu düşünüyoruz. Sucukları meşhur olan bu tostçuda nar sularını kendileri sıkıyorlarmış. Bir ısırık alınca lezzetin farkını anlayacaksınız. Lezzetin farkı demişken farklı ve dünyada ilk defa tadacağınız bir tatlıyı yemeye hazır mısınız? Haydi dönüş yolunda ayağımızı bir Kadın Azmak'ına sokalım hikayesini öğrenelim de akşama rakı balık ve o ilk defa yiyeceğiniz tatlı var. Tabii bir de gece hayatı.

Akyaka Nehri'nden bir görüntü.

Kadın Azmağı birinci derece sit alanı olarak korunuyor. Eskiden köylerde su olmadığından kadınlar bu nehre çamaşır yıkamaya gelirlermiş. Tabii sadece kadınlar çamaşır yıkıyor diye bu ismi almamış. Evlenme çağına gelmiş erkekler de Azmak'a gider ve çamaşır yıkayan kadınlar ile bakışırlarmış. Gönlü düşen karşılık alan ise istemeye gidermiş. Bu nedenle Azmak Nehri’ne Kadın Azmağı denmiş.

Görselde dağa paralel sıralanmış eski ahşap evler yer almakta.

Dönüş yolunda solunuzda Azmak sağınızda ise böyle güzel bir manzara olacak. 

Azmak Nehri içerisinde yer alan masa sandalyeler var.

Ayrıca bu şekilde Azmak Nehri kıyısında sıralanmış birçok restoran görebilirsiniz.

Azmak Nehri kıyısında bulunan küçük kırmızı bir köprü yer almakta.

Azmak'ın kıyısından o minik kırmızı köprüsünden yürürken kendimizi halk plajının olduğu yerde bulduk ve biraz daha ilerlediğimizde ise tepede yer alan bu büyüleyici yeri keşfettik.

Görselde deniz ve ağaç manzarası var.

Tepeden bu şekilde olan manzarası merdivenlerden indiğinizde ise bu şekilde oluyor. 

Görselde deniz ve ağaç manzarası var.

Biliyoruz, Akyaka'ya gitmek için ya can atıyor ya da Akyaka'dan dönmek istemiyorsunuz. Aynı duyguları yaşadık.

Çarşı içerisinde yer alan bir mekanın dışarıdan görüntüsü.

Çarşı içinden geçtikten sonra hatıra olması için birkaç hediyelik almak istedik. Akyaka'da bulunan gece pazarına daha vakit olduğu için hemen çarşı içinde hayvan dostu Pati Butik ile tanıştık. Otantik hediyeliklerinin fiyatları da gayet uygun.

Pati Butik'in ürünlerinin sergilendiği stant.

Bilindiği üzere Türk kahvesi; diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser hastalıklarının oluşumunu engelliyor. O zaman neden ikinci defa bir kahve içmeyelim hem de canlı müzik eşliğinde? Bize sorarsanız keşfedilmesine ramak kalmış kadife gibi bir ses. O kadar da tatlı ki mekandan ayrılmanız zor oluyor. 

Türk kahvesi ve arkada prova yapan şarkıcı.

Mekanı söylemeyi unuttuk değil mi, pardon. Kum Kafe'de akşamları 9 ile 12 arası canlı müzik var. Biz provalarına denk geldik ve o kadar beğendik ki akşam yemeğine gitmeden bir kere daha gidip dinledik. Bu sesi merak ettiyseniz Gizem'e bu linke tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Tatlı görseli.

Evet geldik meşhur Olta Restoran'a. Olta Restoran'ı Akyaka'da tek geçeriz. Her şey o kadar taze ve leziz ki zaten birçok ünlünün de tercihi Olta'dan yana oluyor. Balık yiyecekseniz, rakı içecekseniz, mezelerin hasını tatmak istiyorsanız ya da bu Olta Special isimli tatlıyı denemek için mutlaka yolunuz Olta Restoran'a düşsün. Hatta ayaklarınız sizi zorla götürsün çünkü bu tatlyı yiyince Nirvana'ya ulaşacaksınız.

Eğlence mekanından Jabbar konseri görseli.

Artık eğlence vakti. Dans başlasın. Akyaka küçük bir yer olduğu için bangır bangır müzik beklemeyin ama bu durum eğlencenizi hiç etkilemiyor bize güvenin. Sırasıyla hangi mekan hangi saatte açık ve sizi neler bekliyor hemen söyleyelim. 12'ye kadar No 22 Riders isimli mekan açık. Bu mekan bahçeli ve neredeyse ayda bir Jabbar sahne alıyor. Ünlü isimler de bu mekanda eğlenmeyi tercih ediyorlar. Biz gittiğimizde Buray da oradaydı hatta o da birkaç şarkı söyledi. İbrahim Çelikkol da sakinliğin ve eğlencenin tadını çıkartanlardandı. 12'de mekan kapanınca hemen Space isimli mekana geçiyorsunuz. Burada her yer birbirine yürüme mesafesinde. Space'de teras alanının içinde sizi dans edebileceğiniz büyük bir oda bekliyor. Loş ışıkların altında Dj eşliğinde topuklarınız patlayana kadar dans edebilirsiniz. 2'den sonra yorulmamış olursanız, daha öncede belirttiğimiz gibi, Çınar devreye giriyor. 2'den 4'e kadar açık olan Çınar'da sahilde dans etmenin zevki bir başka oluyor. Denize vuran ışıklar sizi çok cezbedecek ama eğlence saatleri içerisinde denize girmek yasak.

Akyaka'dan bir yol görüntüsü.

Geldik dönüş yoluna. Bu güzel günün bitmesini istemiyorsanız kalmak için size Ala Otel'i öneriyoruz. Özellikle çatı katındaki odaların manzarası çok güzel hem de merkezde. Her yere yürüme mesafesinde olan bu otelin sahipleri iki erkek kardeş ve tüm misafirlerini İzmirli sıcaklığında karşılıyorlar ve dilerseniz gezme, yeme-içme, eğlence gibi konularda tavsiyelerde bulunuyorlar. 

Dönüş yolunda Muğla otogara girmek için dolmuşa 7,5 TL ücret ödüyorsunuz. Maalesef bu güzel tatilin sonuna geldik fakat Akyaka yazısının ikinci bölümünde sizleri Akyaka'nın diğer güzellikleri bekliyor olacak. Ayrıca başka yazmamızı istediğiniz yerler için bize ulaşın birbirinden güzel yerleri birlikte keşfedelim. İyi tatiller dileriz.

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Ağu 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Ağu 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Ağu 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Ağu 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Ağu 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Ağu 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Ağu 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Ağu 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Ağu 2019
#SAHİL
Tatil son hızıyla devam ediyor. Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı ...
Gülay Güler
13 Ağu 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
12 Ağu 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi k...
Gülay Güler
11 Ağu 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilin...
Gülay Güler
10 Ağu 2019
#SANAT
#EĞİTİM
Sanatın Çocukları Yasemin Acar ve Veysel Alceylan tarafından kurulan müzik ve sanat atölyesi projesi. Gitar, bağlama, ke...
Gülay Güler
10 Ağu 2019
#MÜZİK
#TADIM
otuzbeslik.com’un düzenlediği Taste of Music, 10 Ağustos Cumartesi akşamı Madonna gecesi ile huzurlarınızda! Urla’nın en...
Editör
9 Ağu 2019
#SÖRF
Alaçatı’nın Rüzgarı Koruncuklar için Esiyor sloganıyla 17 - 18 Ağustos tarihlerinde Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Akademi...
Editör
9 Ağu 2019
#OPERA
#BALE
Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 22 Ağustos’ta bir dünya starının konseri ile başlıyor.
Editör
8 Ağu 2019
#YEMEK
Alaçatı'da hangi plajlarda serinlesek, hangi lezzetleri denesek, nerelere gitsek, nerede kalsak diye düşünüp duruyor mus...
Zeynep Öztürk
7 Ağu 2019
#YEMEK
Mistral Çarşı yakınlarında çalışmıyor olsanız da özel olarak Mistral'e gidip denemeniz gereken tatlarla dolu bir yer Zey...
Seçil Şeker
7 Ağu 2019
#SPOR
Çeşme’de 2017 yılından bu yana, her yaz olduğu gibi bu yaz da rüzgar ve deniz yelkenle buluşuyor. 28 Ağustos- 1 Eylül ta...
Editör
7 Ağu 2019
#KONSER
Bayram geliyor... Bu bayramda birbirinden güzel festivaller ve konserler var. Herkesin zevkine hitap edecek bir etkinlik...
Editör
5 Ağu 2019
#YEMEK
Cookie Monster ile büyüyen, okuldan eve koşarak gelip süte kurabiye bandırarak yiyen nesil olarak fit olmak, sağlıklı be...
Seçil Şeker
4 Ağu 2019
#CAFE
#YEMEK
Hacımemiş'te yer alan Lokmarto, gerçek Belçika çikolatası ve lokmalarının dolgunluğu ile damağınızda eşsiz bir lezzet bı...
Zeynep Öztürk
2 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, M.S 5. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile ziyaretçilerine hem tarih hem yemyeşil bi...
Kardelen Uysal
2 Ağu 2019
#MÜZİK
#FESTİVAL
Caz müzik hayranı mısın? Bu yaz caz müziğe doymaya hazır ol! Çünkü cazseverleri mıknatıs gibi çekecek Türkiye'deki en iy...
Gülay Güler
1 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir ilinin batısında bulunan Urla Yarımadası, antik dönemlerden günümüze kadar önemini korumuştur. Kent devletlerinden...
Atlas Akmaner
30 Tem 2019
#SANAT
#SOSYAL SORUMLULUK
K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğünde yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Ko...
Editör
30 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#TİYATRO
Havanın sıcaklığına aldırmadan dışarı çıkmak isteyeceğiniz, sabahlara kadar dans edeceğiniz, çocuğunuzla keyifli vakitle...
Editör
29 Tem 2019
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
#BUTİK OTEL
#OTEL
İzmir'de tatil yapacak yerler artık size klasik gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız size güzel bir ...
Zeynep Öztürk
27 Tem 2019
#MÜZİK
Seyhan Eriş, Alp Gültekin, Aron Şerez, Halil Yıldırım, Andreas Wilderman ve Haluk Öztekin lise yıllarında bir araya gele...
Editör
26 Tem 2019
#EDEBİYAT
Oh Kaos ve Hayatındaki Tüm Kışları Unutan Adam adlı kitapların yazarı Kaan Burak Şen, 1989 doğumlu genç bir yazar. Ben o...
Kardelen Uysal
26 Tem 2019
#GEZİ
Kolay kolay hiçbir şey seni şaşırtmıyor, hayatının rutini olan hiçbir şey seni tatmin etmiyor mu? Buna o klasik tatil ve...
Gülay Güler
25 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Elektronik müzik tutkunu musun? Senin için Türkiye'de gerçekleşen, en iyi elektronik müzik festivallerini hazırladık. Bu...
Gülay Güler
23 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SİNEMA
Hava sıcak, içimiz daha sıcak, daha kıpır kıpır. Bağıra bağıra şarkı söylemek ya da kültür sanat alanında ruhumuzu besle...
Editör
22 Tem 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade