R
GIRIŞ
TR
EN

Alamet Sanat - Bindik Bir Alamet'e

#ATÖLYE
#SANAT
Zeynep Öztürk
3 Ağu 2018

 

¨Ne güzel insanlar vardı eskiden. 

 Acı hikayeleri bile tatlı başlardı. 

Demek bunun için gittiler hikayelerden.¨ 

Özdemir Asaf

Kaynak: Alamet

 

Bugün günlerden Alamet!

 

Aylar sonra Alamet Dergi, sevenleriyle buluşuyor.  

   

Ağustos sayısıyla raflarda yerini alacak Alamet Dergi'nin arkasındaki ekibi tanıyacağız şimdi. Alamet Sanat, bünyesinde dergi ve atölyeler barındırıyor. Edebiyata ve sanata ilginiz varsa Alamet ile ucundan kenarından bir ilginiz olacaktır!

Röportajımızı Alamet'in yaratıcıları ve tasarımcıları Ece Gürbüz, Uğur Ergüden ve Tufan Kızılırmak ile gerçekleştirdik, keyifli okumalar. 

  

  

 Kaynak: Alamet 

 

Alamet ismi nereden çıktı? Nasıl başladı bu hikaye? Kafamda deli sorular, lütfen beni aydınlatın. (Gülüşmeler) 

Ece: Yaklaşık 2 yıl önce başladık. Üçümüz de güzel sanatlar mezunuyuz ve sanata dair bir şeyler üretmek istedik. Camiadaki keşmekeşten ziyade kaybolmaya yüz tutmuş sanat dallarını ve dergiciliği yapmak istedik. Seçtiğimiz yolda bir “iz” bırakmak istedik. "Alamet" tam olarak yapmak istediğimizi özetliyor aslında. Cem Karaca’nın dediği gibi "Bindik bir alamete".

Tufan: Adım adım ilerleyelim, ilk adım dergi, ikinci adım atölye son adım ise sanat kafe olsun istedik. Şu anda ikinci aşamadayız.  

 

  

 

Bünyenizde ne tür atölyeler var? 

Ece: Cam, deri, çini, heykel, seramik, grafiti, dijital illüstrasyon, doğal toka ve broş, çocuklara yönelik karikatür, keçeden maskot, takı ve linol baskı atölyelerimiz var. Bu atölyelere ek; resim, ebru, drama, moda illüstrasyon gelecek.  

 

  

 

Atölyeler için yaş aralıkları nasıl oluyor? 

Ece: Çocuklar için 6 ile 15 yaş arası katılım gerçekleşiyor. Ufak bir iki yaş esnemeler olabiliyor. Zaten bazı atölyelere aileler çocuklarıyla birlikte de katılabiliyorlar. Onun dışında yetişkinler için yaş konusunda herhangi bir kıstasımız yok. 

 

 

  

Workshop hocalarını nasıl belirliyorsunuz? Siz ders veriyor musunuz?

Uğur: Tufan karikatür, Ece linol baskı atölyesi yapıyor. Diğer tüm atölyeler alanında uzman kişiler tarafından veriliyor.

  

Kontenjanı nasıl belirliyorsunuz?  

Uğur: Şu ana kadar maksimum 12 kişilik bir workshop'umuz oldu. 

Ece: 12 kişinin fazla olduğunu, rahat hareket edilmediğini fark edince artık 9-10 civarı olduğunda, kontenjan doldu diye bilgi veriyoruz. Samimi bir ortam olsun istiyoruz. Nadir olarak atölyenin durumuna göre oynamalar olabiliyor. 

 

  

  Kaynak: Alamet

 

Ücretler nasıl oluyor? 

Uğur: Atölyeye göre ücretlendirme değişiyor. O yüzden katılmak istenilen atölye için iletişime geçildiğinde ücrete dair bilgilendirme yapılıyor. 

  

Bir atölye ne kadar sürüyor? 

Tufan: Genellikle 2 ile 3 saat arasında değişiyor ama katılımcıların tasarımlarının bitme süresine göre esneklik yapıyoruz. 

 

Atölyeler genellikle hafta sonu mu oluyor? 

Uğur: Hafta içi de oluyor. Atölyelerimiz genellikle çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi oluyor. Yoğunluğa ve talebe göre haftada 7 gün de olabiliyor. 

 

  

  Kaynak: Alamet

 

Gelelim dergiye. Dergi içeriği nedir? Okurları neler bekliyor?  

Ece: Edebiyat - kültür sanat dergisi. İçeriğinde öykü, anlatı, şiir, kitap eleştirisi, genç keşif portfolyo köşesi, röportajlar, dizi eleştirisi, yazar karşılaştırmaları ve beğendiğimiz oluşumların tanıtımları oluyor. Güncel kalmak ve değer verdiğimiz, sanat camiasına adını kazımış büyük isimleri unutturmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yalın bir dil kullanıyoruz, okurlarımızı sıkmak istemiyoruz. Her an, her yerde keyifle okuyabilirler.

Tufan: Kısaca sadece edebiyat ya da popüler kültür olan bir içeriğimiz yok. Aslında okurlarımızla beraber kurmaya çalıştığımız, sanata ve edebiyata dair bir kriter oluşturma çabamız var.

  

Gönüllü yazı yazmak isteyenler? 

Ece: Okurlar için ayırdığımız bir alan var. “Senin Köşen”. İsteyenler Instagram'dan #seninköşen hashtag'ı ile bize ulaşıyorlar. Detaylar derginin son sayfasında yazıyor.

  

Yayınlanan bu yazıları nasıl seçiyorsunuz? 

Ece: Şu an konuştuğun ekip, işin görsel ve tasarım kısmıyla ilgileniyor açıkçası. Edebi kısma editörümüz Şeniz Aylan ve Aylin Kaplan bakıyor. Stratejimiz de çok basit. Maille ulaşıp düzenli yazmak isteyen kişilerin gönderdiği örnek yazıları okuyarak, içeriğimize ve bakış açımıza uygun, gerçekten içi dolu olanlar üzerinden ilerliyoruz. Onun dışında her yazı yazmak isteyen gönüllüye olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmaya çalışıyoruz. Yoğun olduğumuzda cevaplar gecikebiliyor. Mazur görünüz. (Gülüşmeler) 

 

  

  İllüstrasyon: Ece Gürbüz

 

Sizin tanıdıklarınızdan dergiye yazan birisi var mı? 

Ece: Tanıdığımız isimler var evet. Ama bizim için yazılarının içlerinin dolu olması, bizim onları tanıyor olmamızdan önce geliyor. 

Tufan: Babam yazıyor. (Gülüşmeler)

  

Dergiyi nerelerden alabilirler? 

Uğur: Dergiye artık tüm Türkiye’den ulaşabilinecek. D&R ve gazete-dergi satan tüm bayilerden alabilecekler. Ekstradan İzmir’de Yakın Kitabevi ve Kabuk Kitabevi’nde de bulabilirsiniz. Ayrıca web sitemizde de online satışımız mevcut. (www.alametsanat.com)

   

Maaşlı işten çıkıp kendi işini kurmak, prangaları kırmak korkutucu bir süreç mi? Bence büyük cesaret gerektiriyor ben olsam korkardım. 

Ece: Evet. Ben hala korkuyorum. (Gülüşmeler)

Tufan: Riskli bir süreç tabii ama bir yerde seçim yapmak gerekiyor. Hem maaşım yatsın ama dergi de çıkaralım olmuyor. Biz riskli yolu tercih ettik. En azından maaşlı bir işin aksine kendimizi 5 yıl sonra nerede gördüğümüzü bilmemek güzel bir motivasyon.

 

  

  İllüstrasyon: Uğur Ergüden

 

İzmir'de beğendiğiniz bir oluşum var mı sanata dair? 

Ece: Var tabii ki. Mesela Edit'in her oluşumu hoşuma gidiyor, her şeye açıklar. “Drink and Draw". Bir anda bir etkinliği beğenirlerse basıyorlar, bizi de basmışlardı (Gülüşmeler). O da bence çok samimi ve tatlı bir oluşum. 

Tufan: Atölye Alamet. (Gülüşmeler)

Uğur: Jazz Festivali. Afişini her sene bir yarışma ile belirlenmesi çok takdire şayan. 

  

Alamet, hayali bir kahraman olsaydı, sizce kim olurdu?  

Tufan: Tipi gözümün önünde ama tarif edemiyorum. 

  

  İllüstrasyon: Ece Gürbüz

 

Gelelim biraz kişisel sorulara. Eğitim hayatınızı, sizi ve çocukluk hayalinizi merak ediyorum. 

Ece: Ben Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Grafik mezunuyum. Biraz uzun (gülüşmeler). 5 aylık bir süre de İtalya’da eğitim alma fırsatım oldu. İstanbul’da doğdum, Antalya'da büyüdüm, Eskişehir'de okudum ama İzmir'de yaşamak istedim. İzmir'e geldiğimde çeşitli reklam ajanslarında çalıştım. Sonra Alamet macerasına atıldık. Ayrıca freelance olarak illüstrasyon yapıyorum.

Çocukluk hayalimmmm... Bir düşüneyim. Sanırım psikolog olmak istiyordum, çok küçükken de nedense dağcı olmak istiyordum.

Uğur: Ben küçükken ne olmak istiyordum? Mmm (Gülüşmeler). Küçük yaşta güzel sanatlarla tanıştım. 5. sınıfta resim çizmeyi çok seviyordum. Resim öğretmenimin tamamen beni yönlendirmesiyle güzel sanatlar lisesinde eğitim hayatımı sürdürmeye karar verdim. 5. sınıfta bu mesleği yapmak istediğimi biliyordum ve başka bir meslek düşünmedim.  Üniversitede ise Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım Bölümü okudum. Freelance grafik tasarım yapıyorum.

Tufan: Çocukken ben karikatürist olmayı çok isterdim. Ne kadar şanslıyım ki henüz lisedeyken ve Oğuz Aral hayattayken “GIRGIR” dergide kısa bir süre de olsa beraber çalışma fırsatı buldum, gerisi geldi zaten. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım Bölümü okudum. 4-5 yıldır da çeşitli yayınevleri için illüstrasyonlar yapıyorum.

 

 

  İllüstrasyon: Tufan Kızılırmak

 

Günde rahatlamaya ve kendinizi bütün streslerden arındırmaya sadece bir saatiniz var. O bir saatte ne yapardınız? 

Ece: Sanırım 1 saatim var diye stres yapıp boşluğa bakardım. (Gülüşmeler) Yok yok evdeysem atari oynardım.

Tufan: Çay içerim 1 saat.

 

 

  İllüstrasyon: Uğur Ergüden

 

Sizce yeryüzündeki en büyük gizem nedir? 

Tufan: Karpuzun %95’inin su olması çok garip bence.

Ece: (Gülüşmeler) Üstüne bir şey denmez.

Benzer yazılar
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir kafesi mutlaka var. Biz sizlere...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.