R
GİRİŞ
TR
EN

Alamet Sanat - Bindik Bir Alamet'e

#ATÖLYE
#SANAT
Zeynep Öztürk
3 Aug 2018

 

¨Ne güzel insanlar vardı eskiden. 

 Acı hikayeleri bile tatlı başlardı. 

Demek bunun için gittiler hikayelerden.¨ 

Özdemir Asaf

Kaynak: Alamet

 

Bugün günlerden Alamet!

 

Aylar sonra Alamet Dergi, sevenleriyle buluşuyor.  

   

Ağustos sayısıyla raflarda yerini alacak Alamet Dergi'nin arkasındaki ekibi tanıyacağız şimdi. Alamet Sanat, bünyesinde dergi ve atölyeler barındırıyor. Edebiyata ve sanata ilginiz varsa Alamet ile ucundan kenarından bir ilginiz olacaktır!

Röportajımızı Alamet'in yaratıcıları ve tasarımcıları Ece Gürbüz, Uğur Ergüden ve Tufan Kızılırmak ile gerçekleştirdik, keyifli okumalar. 

  

  

 Kaynak: Alamet 

 

Alamet ismi nereden çıktı? Nasıl başladı bu hikaye? Kafamda deli sorular, lütfen beni aydınlatın. (Gülüşmeler) 

Ece: Yaklaşık 2 yıl önce başladık. Üçümüz de güzel sanatlar mezunuyuz ve sanata dair bir şeyler üretmek istedik. Camiadaki keşmekeşten ziyade kaybolmaya yüz tutmuş sanat dallarını ve dergiciliği yapmak istedik. Seçtiğimiz yolda bir “iz” bırakmak istedik. "Alamet" tam olarak yapmak istediğimizi özetliyor aslında. Cem Karaca’nın dediği gibi "Bindik bir alamete".

Tufan: Adım adım ilerleyelim, ilk adım dergi, ikinci adım atölye son adım ise sanat kafe olsun istedik. Şu anda ikinci aşamadayız.  

 

  

 

Bünyenizde ne tür atölyeler var? 

Ece: Cam, deri, çini, heykel, seramik, grafiti, dijital illüstrasyon, doğal toka ve broş, çocuklara yönelik karikatür, keçeden maskot, takı ve linol baskı atölyelerimiz var. Bu atölyelere ek; resim, ebru, drama, moda illüstrasyon gelecek.  

 

  

 

Atölyeler için yaş aralıkları nasıl oluyor? 

Ece: Çocuklar için 6 ile 15 yaş arası katılım gerçekleşiyor. Ufak bir iki yaş esnemeler olabiliyor. Zaten bazı atölyelere aileler çocuklarıyla birlikte de katılabiliyorlar. Onun dışında yetişkinler için yaş konusunda herhangi bir kıstasımız yok. 

 

 

  

Workshop hocalarını nasıl belirliyorsunuz? Siz ders veriyor musunuz?

Uğur: Tufan karikatür, Ece linol baskı atölyesi yapıyor. Diğer tüm atölyeler alanında uzman kişiler tarafından veriliyor.

  

Kontenjanı nasıl belirliyorsunuz?  

Uğur: Şu ana kadar maksimum 12 kişilik bir workshop'umuz oldu. 

Ece: 12 kişinin fazla olduğunu, rahat hareket edilmediğini fark edince artık 9-10 civarı olduğunda, kontenjan doldu diye bilgi veriyoruz. Samimi bir ortam olsun istiyoruz. Nadir olarak atölyenin durumuna göre oynamalar olabiliyor. 

 

  

  Kaynak: Alamet

 

Ücretler nasıl oluyor? 

Uğur: Atölyeye göre ücretlendirme değişiyor. O yüzden katılmak istenilen atölye için iletişime geçildiğinde ücrete dair bilgilendirme yapılıyor. 

  

Bir atölye ne kadar sürüyor? 

Tufan: Genellikle 2 ile 3 saat arasında değişiyor ama katılımcıların tasarımlarının bitme süresine göre esneklik yapıyoruz. 

 

Atölyeler genellikle hafta sonu mu oluyor? 

Uğur: Hafta içi de oluyor. Atölyelerimiz genellikle çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi oluyor. Yoğunluğa ve talebe göre haftada 7 gün de olabiliyor. 

 

  

  Kaynak: Alamet

 

Gelelim dergiye. Dergi içeriği nedir? Okurları neler bekliyor?  

Ece: Edebiyat - kültür sanat dergisi. İçeriğinde öykü, anlatı, şiir, kitap eleştirisi, genç keşif portfolyo köşesi, röportajlar, dizi eleştirisi, yazar karşılaştırmaları ve beğendiğimiz oluşumların tanıtımları oluyor. Güncel kalmak ve değer verdiğimiz, sanat camiasına adını kazımış büyük isimleri unutturmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yalın bir dil kullanıyoruz, okurlarımızı sıkmak istemiyoruz. Her an, her yerde keyifle okuyabilirler.

Tufan: Kısaca sadece edebiyat ya da popüler kültür olan bir içeriğimiz yok. Aslında okurlarımızla beraber kurmaya çalıştığımız, sanata ve edebiyata dair bir kriter oluşturma çabamız var.

  

Gönüllü yazı yazmak isteyenler? 

Ece: Okurlar için ayırdığımız bir alan var. “Senin Köşen”. İsteyenler Instagram'dan #seninköşen hashtag'ı ile bize ulaşıyorlar. Detaylar derginin son sayfasında yazıyor.

  

Yayınlanan bu yazıları nasıl seçiyorsunuz? 

Ece: Şu an konuştuğun ekip, işin görsel ve tasarım kısmıyla ilgileniyor açıkçası. Edebi kısma editörümüz Şeniz Aylan ve Aylin Kaplan bakıyor. Stratejimiz de çok basit. Maille ulaşıp düzenli yazmak isteyen kişilerin gönderdiği örnek yazıları okuyarak, içeriğimize ve bakış açımıza uygun, gerçekten içi dolu olanlar üzerinden ilerliyoruz. Onun dışında her yazı yazmak isteyen gönüllüye olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmaya çalışıyoruz. Yoğun olduğumuzda cevaplar gecikebiliyor. Mazur görünüz. (Gülüşmeler) 

 

  

  İllüstrasyon: Ece Gürbüz

 

Sizin tanıdıklarınızdan dergiye yazan birisi var mı? 

Ece: Tanıdığımız isimler var evet. Ama bizim için yazılarının içlerinin dolu olması, bizim onları tanıyor olmamızdan önce geliyor. 

Tufan: Babam yazıyor. (Gülüşmeler)

  

Dergiyi nerelerden alabilirler? 

Uğur: Dergiye artık tüm Türkiye’den ulaşabilinecek. D&R ve gazete-dergi satan tüm bayilerden alabilecekler. Ekstradan İzmir’de Yakın Kitabevi ve Kabuk Kitabevi’nde de bulabilirsiniz. Ayrıca web sitemizde de online satışımız mevcut. (www.alametsanat.com)

   

Maaşlı işten çıkıp kendi işini kurmak, prangaları kırmak korkutucu bir süreç mi? Bence büyük cesaret gerektiriyor ben olsam korkardım. 

Ece: Evet. Ben hala korkuyorum. (Gülüşmeler)

Tufan: Riskli bir süreç tabii ama bir yerde seçim yapmak gerekiyor. Hem maaşım yatsın ama dergi de çıkaralım olmuyor. Biz riskli yolu tercih ettik. En azından maaşlı bir işin aksine kendimizi 5 yıl sonra nerede gördüğümüzü bilmemek güzel bir motivasyon.

 

  

  İllüstrasyon: Uğur Ergüden

 

İzmir'de beğendiğiniz bir oluşum var mı sanata dair? 

Ece: Var tabii ki. Mesela Edit'in her oluşumu hoşuma gidiyor, her şeye açıklar. “Drink and Draw". Bir anda bir etkinliği beğenirlerse basıyorlar, bizi de basmışlardı (Gülüşmeler). O da bence çok samimi ve tatlı bir oluşum. 

Tufan: Atölye Alamet. (Gülüşmeler)

Uğur: Jazz Festivali. Afişini her sene bir yarışma ile belirlenmesi çok takdire şayan. 

  

Alamet, hayali bir kahraman olsaydı, sizce kim olurdu?  

Tufan: Tipi gözümün önünde ama tarif edemiyorum. 

  

  İllüstrasyon: Ece Gürbüz

 

Gelelim biraz kişisel sorulara. Eğitim hayatınızı, sizi ve çocukluk hayalinizi merak ediyorum. 

Ece: Ben Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Grafik mezunuyum. Biraz uzun (gülüşmeler). 5 aylık bir süre de İtalya’da eğitim alma fırsatım oldu. İstanbul’da doğdum, Antalya'da büyüdüm, Eskişehir'de okudum ama İzmir'de yaşamak istedim. İzmir'e geldiğimde çeşitli reklam ajanslarında çalıştım. Sonra Alamet macerasına atıldık. Ayrıca freelance olarak illüstrasyon yapıyorum.

Çocukluk hayalimmmm... Bir düşüneyim. Sanırım psikolog olmak istiyordum, çok küçükken de nedense dağcı olmak istiyordum.

Uğur: Ben küçükken ne olmak istiyordum? Mmm (Gülüşmeler). Küçük yaşta güzel sanatlarla tanıştım. 5. sınıfta resim çizmeyi çok seviyordum. Resim öğretmenimin tamamen beni yönlendirmesiyle güzel sanatlar lisesinde eğitim hayatımı sürdürmeye karar verdim. 5. sınıfta bu mesleği yapmak istediğimi biliyordum ve başka bir meslek düşünmedim.  Üniversitede ise Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım Bölümü okudum. Freelance grafik tasarım yapıyorum.

Tufan: Çocukken ben karikatürist olmayı çok isterdim. Ne kadar şanslıyım ki henüz lisedeyken ve Oğuz Aral hayattayken “GIRGIR” dergide kısa bir süre de olsa beraber çalışma fırsatı buldum, gerisi geldi zaten. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım Bölümü okudum. 4-5 yıldır da çeşitli yayınevleri için illüstrasyonlar yapıyorum.

 

 

  İllüstrasyon: Tufan Kızılırmak

 

Günde rahatlamaya ve kendinizi bütün streslerden arındırmaya sadece bir saatiniz var. O bir saatte ne yapardınız? 

Ece: Sanırım 1 saatim var diye stres yapıp boşluğa bakardım. (Gülüşmeler) Yok yok evdeysem atari oynardım.

Tufan: Çay içerim 1 saat.

 

 

  İllüstrasyon: Uğur Ergüden

 

Sizce yeryüzündeki en büyük gizem nedir? 

Tufan: Karpuzun %95’inin su olması çok garip bence.

Ece: (Gülüşmeler) Üstüne bir şey denmez.

Benzer yazılar
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade