27 Oca 2019
Kardelen Uysal

İzmir'deki Leziz Pizzacılar

Yüzyıllarca yoksul insanların tükettiği bir yiyecekmiş pizza. Hatta Amerika’da her sene ekim ayı "Pizza Ayı" olarak kutlanmakta. Anavatanı İtalya olan pizzanın temel hali hamur üzerine domastes sosu ve mozeralla peyniri olsa da günümüzde pek çok çeşidini bulmak mümkün. İzmir’de gidip denemeniz gereken pizzacıları listeledik. Buon appetito!

 

Ristorante Pizzeria Venedik

Ristorante Pizzeria Venedik, 1979 yılından beri hizmet vermekte. Çeşitli ödüllere sahip mekan, kendilerinin yetiştirdiği organik ürünleri kullanarak zengin bir menü oluşturuyor. Ayrıca yabancı şeflerle tadım geceleri, gurme geceler, yöresel lezzet geceleri ile de farklı bir atmosfer yaratıyor.

 

 

Pizza Locale

İzmirli iki üniversite arkadaşının kurumsal hayat ardından bir kaçış hikayesi temeline oturttukları lezzet şöleni diyarının adı Pizza Locale. İzmir’de 9 ayrı bölgede hizmet veren marka, glutensiz ve tam buğday hamuru seçeneğiyle de göz dolduruyor. Ayrıca Nutellalı pizza ile tatlı aşıklarına da hitap ediyor.

 

 

 

Peperino Pizza

İtalyan tasarımının tipik süslemelerine yer veren işletme, her daim güncelleniyor. Narlıdere’de bulunan ve doğal maya kullanan Peperino’da, ‘table chef’ adlı bir deneyim bulunuyor. Mutfağın tam kalbinde en fazla 9 kişinin katılımıyla menüye önceden karar veriliyor ya da işletmenin kendi mutfağından yemekler seçiliyor. İşletmede yemek kursları da veriliyor. Restoran atık ayrıştırma gibi uygulamalarla da doğayı saygısını kanıtlıyor. Ayrıca yemek artıkları kedi, köpek ve sokak hayvanlarıyla paylaşılıyor.

 

 

 

Pizzeria Luna Romana

Roma usulü dilim pizzaları, çıtı çıtır hamuru ve kendine özgü dekorasyonu ile Urla’nın en iyi pizzacısı olarak bilinen mekan, vegan seçenekleriyle de ağızları şenlendiriyor. Yolunuz Urla’ya düşerse buraya uğramayı unutmayın deriz. Facebook sayfaları için tıklayın.

 

 

 

Zep’s Pizza

Zep’s Pizza’da kişinin yiyeceği pizzasını kendisinin tasarlaması mümkün. Karşıyaka’da bulunan işletme dondurulmuş gıda kulanmıyor, ürün seçimlerinde de oldukça titiz davranıyor. New York usulü, dilim pizza mantığından yola çıkan mekan, kendi soslarını da yapıyor. Otuzbeslik'te Zeynep Öztürk'ün Zep's Pizza ile ilgili yazdığı yazıyı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yazı için şöyle buyrun. 

 

 

Pizza and More

30 çeşit pizzaya sahip Pizza and More, pizza dışında İtalyan pidesi (Pidza), salata, makarna gibi yiyeceklere de yer veriyor.

 

 

 

 

 

Capri Pizza

Taş fırında ev pizzası lezzetini pizza severlere sunan Capri Pizza, Bostanlı ve Mavişehir’deki şubeleriyle hizmette. Tam buğday unundan yaptıkları pizzaların dışında çeşitli salataları da mevcut.

  

Kırmızı Ardıç Kuşu

Çeşme’de hizmet veren Kırmızı Ardıç Kuşu’nda sanat ve yemeğin birleşiminden oluşmuş bir yer. Restoradan içeri girenleri önce sanat eserleri karşılıyor. Asırlık sakız ağacının bulunduğu bahçede, yüz elli yıllık bir Rum evinde afiyetle pizzanızı yiyebileceğiniz bir yer.

 

 

Paletto Pizza & Burger

Paletto Pizza & Burger, Urla’da bulunan bir mekan. 48 saat mayalanarak hazırlanan sosları, İtalyan pizzaları ve el yapımı ekmekleri ile dikkat çekiyor. İncirli ve pastırmalı pizza gibi seçenekleri de var yeni tatları sevenler için.

 

 

 

Pizza Rucola

Pizza Rucola, Helsinki’den gelen bir lezzet. Hamurlarını katkısız ve günlük olarak hazırlayan Karşıyaka’daki Pizza Rucola bu lezzetleri 24 saat dinlendiriyor. Butik tatlı pizzalara da yer veren işletme, her mevsime özel yeni lezzetleriyle ve özel tatlarıyla da dikkat çekiyor.