01 Nis 2018
Seçil Şeker

Alsancak'ta Bir Lezzet Buketi "Buke Garni"

Aşk kokuları yükselen bir mutfak hayal edin. Her şey ev yapımı, her şey doğal... Yiğit ve Banu kaliteden ödün vermeden, sağlıklı olduğu kadar leziz olan yemeklerin tariflerini Buke Garni için özenle seçmiş. 
UYARI: Buke Garni'den çıkmadan önce mutlaka parmaklarınızı sayın çünkü bu lezzetler karşısında parmaklarınızı yiyeceksiniz. 
 
Kaynak: Buke Garni 
 
Banu ve Yiğit sizi tanımak isteriz... Nasıl tanıştınız?

Banu: Arkeoloji mezunuyum. Okuması keyifliydi hakkını yiyemem bölümümün ama hayallerimin mesleği bambaşkaydı. İstanbul'da Mutfak Sanatları Atölyesi'ne gittim. Orada eğitim aldım. Yiğit ile de staj yaptığım bir restoranda tanıştık. Uzun bir süre sadece arkadaştık tabii. (Gülüşmeler) Ben hep "Eğer bir yer açacaksam Yiğit'le açarım" diyordum. Öyle de oldu. Birbirimize güç veriyoruz. 
Yiğit: Ben de Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği okuyordum ama 3. sınıfta bırakıp mutfaklarda çalışmaya başladım. Banu'yla tanıştıktan sonra ben de MSA'da eğitim gördüm. Mint'in kurucuları ile tanıştım. Açılışını biz yaptık, şefi bendim. Konsept değişince özel bir yatta aşçılık yaptım derken yolculuk beni buralara sürükledi. Ben bu kafayla gitsem hep bir yerlerde çalışır şef olurdum ama Banu'nun desteğiyle bu işe kalkışabildim.  

Burası ikinci yeriniz... Kısa sürede daha büyük bir yere geçmek başarının göstergesi olmalı.
Tabii başarı denebilir. Bir önceki yerimiz bize küçük gelmeye başlamıştı. Lokasyonu çok değiştirmeden daha büyük bir yere geçtik. Burayı seviyoruz. İnsanların çalışma alanları Alsancak'ın merkezi ama yaşama alanları burası. Biz daha çok insanların evine giderken içindeki katkı maddelerini düşünmeden rahatça ürünler alabilecekleri bir alternatif olmak istedik. 

Kaynak: Buke Garni
 

Buke Garni'den önce neler yapıyordunuz?
Otellerde, restoranlarda çalıştık, şeflik yaptık. Spora ağırlık verdiğimiz bir dönemde aklımıza sporcuların beslenmesine çok dikkat ettiği, özen gösterdiği geldi. Evden sporcu beslenmeleri üzerine çalışmalar yapmaya başladık. Spora gittiğimizde siparişleri alıyorduk, eve gelip hazırlayıp paket servis yapıyorduk. Bizim için güzel bir gelişme olmuştu. 

Her şeyi kendiniz yapıyorsunuz değil mi?
Evet, salçalarımızdan eriştelerimize kadar her şeyi kendi ellerimizle, büyük bir titizlikle ve kaliteden ödün vermeden hazırlıyoruz. Paket satışımız da olduğundan tüketim fazla oluyor. Tüm ürünlerimiz sürekli tazeleniyor. Bir süredir büyüttüğümüz yaş mayamız var artık ekmeklerimizi bu mayayla yapıyoruz hem gelen müşterilerimize ikram ediyoruz hem isteyenler satın alabiliyor. 

Neden Buke Garni?
MSA'dan mezun olurken bitirme projesi yapılır. Projede A'dan Z'ye bir restoran tasarlamanız istenir. Buke garni kelimesini okulda ilk öğrendiğimde çok hoşuma gitmişti. Lezzet buketi anlamına geliyor.  Et suyu veya tavuk suyu yaparken nasıl bir tat istiyorsanız çeşitli taze baharatlarla bir buket hazırlayıp suyun içine atarsınız ve bu buket lezzetini suya verir. Benim bitirme projemdeki hayali mekanımın adı "Buke Garni" idi sonra hayalim gerçek oldu.

Kaynak: Buke Garni
 

Müşterilerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
Yemeklerimizin annelerinin yemekleri gibi olduğunu söyleyenler çok oluyor daha ne isteriz ki. En doğalını, en lezzetlisini yaptığımızı biliyoruz ama bunu gösterdikleri tepkiler, paha biçilemez. 

Menüde neler var? Menüyü oluştururken nelere dikkat ettiniz?
Menüde her şey var. Et, balık, tavuk, kahvaltı, erişte... ne ararsanız. Mümkün olduğunca lezzetli ve kafa karıştırmayacak bir menü hazırladık. Gelip "Hiçbir şey seçemedim." diyen olmadı. 10 ayrı burger çeşidiyle kafa karıştırmak yerine 1-2 burger seçeneği sunuyoruz böylece tüketim çılgınlığına kapılmadan mutfağımızı verimli kullanmış oluyoruz. Çıkartacağımız menüyle kendimizi tatmin etmektense verdiğimiz lezzetle müşterilerimizi tatmin etmeyi hedefliyoruz. 

Kaynak: Buke Garni
 

Menüyü sürekli yeniliyor musunuz? 
"Buke'nin Fırını" diye bir köşemiz var. Burada butik olarak günlük çıkardığımız ev yemeklerimiz var. Bir esnaf lokantası veya tabildot gibi değil tabii ki. Çok beğenilen yemekleri menüye ekliyoruz. Menüyü sadece altı ayda bir değiştirmek zorunda hissetmiyoruz. Menümüz arz talep doğrultusunda gelişiyor. 

Ürünlerinizi internet üzerinden satıyor musunuz? Size nasıl ulaşabilirler?
İnstagram ve facebook sayfamızdan bizlere ulaşabilirler. İsteyenlere ürünlerimizi kargo ile yolluyoruz. Şehir dışı, şehir içi fark etmiyor. Genellikle burada yemek yedikten sonra ürünlerimizi almak isteyenler oluyor.