26 Ara 2018
Gülay Güler

Alternatif Kısa 10 - Kısa Film Iyi Gider

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin onuncusuyla karşınızdayız. Bu seçkimizde erkeklik kavramını işleyen dört kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Dünyayı nasıl gördüğünü bizlerle paylaşan yönetmenlerimizle keyifli bir ortamda görsel algımızı tartacağız. Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 4 Ocak Cuma Günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde  buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz. 

 

 

Gösterilecek Filmler  

Muğlak (2018) 

 

Bir an gelir ki çocuklar babalarıyla nasıl konuşacaklarını bilemezler.

 

 

Yönetmen: Enis Ağbaba 

 

1996 yılında Kars’ta doğdu. Uzun ve kısa metraj filmlerde çeşitli görevlerde bulundu. Halen Ege Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümünde öğrenimine devam etmekte. 

Filmografi: Klişe, Muğlak, Köy Manzaraları

 
  

 Aktör

 

Belgeselde 55 yıllık sanat yaşamında birçok başarılı işe imza atmış Tuncel Kurtiz'in bir sanatçı olarak portresi sunulmakta. Kurtiz'in sanat hayatını beraber çalıştığı arkadaşları anlatıyor. Ayla Algan, tiyatroda birlikte çalıştığı Almanya günlerini; Erkan Can, birlikte çalıştıkları Siyah Beyaz filminde yaşadıkları anılarını; Derviş Zaim, Kurtiz'in Tabutta Rövaşata filmindeki yerini; Sema Moritz, beraber seslendirdikleri Şeyh Bedrettin Destanı günlerini; Mehmet Eryılmaz, çok yönlü olmasını ve Prof. Dr. Bülent Vardar ise Kurtiz'in Türk Sinema Tarihi'ndeki yerini anlatıyor.   

 

 

Yönetmen: Çağatay Çelikbaş 

 

1995'te Balıkesir'in Edremit ilçesinde doğdu. 2013 yılında, Ege Üniversitesi; İletişim Fakültesi; Radyo, Televizyon, Sinema bölümü öğrencisi oldu. 2015 yılında ise Reklamcılık bölümünde yan dal eğitimine başladı. Üniversitede birden fazla kısa film projesi içinde yer aldı. Kurmaca, belgesel, tanıtım filmi ve fotoğraf alanında birçok çalışmaya imza attı. Çektiği tanıtım filmleri birçok mecrada gösterildi, fotoğrafları sergileme aldı. Yönetmenliğini yaptığı kısa filmler ulusal ve uluslararası festivallerde başarı getirdi, ödüller aldı. 2017 yılında lisans eğitimini tamamladı ve aynı okulda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 

Filmografi: Aktör, Saklı Cennet

 

Kar Kirazı 

 

Eski, iki metrelik tahta bir kızak, simsiyah asil bir at, ikinci eşinin erkek doğuracağına inanan onu doğuma yetiştirmek için dağ köyünden yola ulaşmaya çalışan bir baba ve bu yolculuğa dâhil olan engelli bir kız çocuğu… Kar kirazı; doğunun en uzak noktasında batıl inançların esir aldığı bir baba ve gördüklerini taklit eden zihinsel engelli kızının yol hikayesidir.

 

  

 

Yönetmen: Tunahan Kurt 

 

1985 Silifke/Mersin doğumlu olup Adana'nın Kozan ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. 2003 yılında Adana Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra 2 yıl yurt dışında dil eğitimi aldı. 2009 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümünü başarı ile bitirdi, 2012 yılında girdiği polislik sınavlarını kazanarak polis memuru olmaya hak kazandı. Babasının kendisine ilkokul yıllarında aldığı hikaye kitaplarının etkisi ile hikayeler yazmaya başladı, bu hikayeleri 2013 yılı itibari ile de kısa filmlere dönüştürdü.  

Filmografi: Boru, Sükut, Babam Uçak, Müdür, Kar Kirazı  

 

Hors Champ

 

Birinci dünya savaşında gerçekleşen olayları amatör bir kameramanın objektifinden görüyoruz.

 

Yönetmenler: Hugo De Faucompret, Arthus Pilorget, Pierre Pinon, Johan Ravit, Valentin Stoll 

 

Hugo De Faucompret 

2013 Paris Gobelins animasyon mezunu olan Hugo; 2015 yılında Apollinaire, 2016 yılnda 13 film-poèmes Que dalle adlı animasyon filmlerine imza attı.