08 Mar 2019
Gülay Güler

Alternatif Kısa 12 Başlıyor!

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin on ikincisiyle karşınızdayız. Bu seçkimizinde "hayatta kalma ve varolma" mücadelesi konularını işleyen dört kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Dünyayı nasıl gördüğünü bizlerle paylaşan yönetmenlerimizle keyifli bir ortamda görsel algımızı tartacağız. 

Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 15 Mart Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

Not: Görme engelli arkadaşlarımız için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Betimlemeler için yanınızda akıllı telefonlarınızı ve kulaklıklarınızı getirin. Mümkünse telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirin. Destek isteyenler bize film gösteriminden önce [email protected] adresinden ulaşabilir.

 

Gösterilecek Filmler  

 

Ah Bir Ataş Ver

  • Dumlupınar Denizaltısı Nara Burnu açıklarında seyrederken bir İsveç gemisi ile çarpışır ve saniyeler içerisinde boğazın derinliklerine gömülür. Denizaltının içerisinde mahsur
  • kalan askerler kurtarılma umudu ile günler sürecek bir bekleyişe girerler.
 
Yönetmen: Gökhan Kaya
 

1995 yılında Eskişehir'de doğdu. 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Aynı yıl mezun olduğu okulda Film Tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimine başladı.

Hala bu alanda eğitim ve çalışmalarını sürdüren yönetmenin beş kısa filmi var; "Ah Bir Ataş Ver" (2018), "Bir Filmin Duruşması" (2017), "Haşa" (2016), "Sığınıp Kof Sözlere" (2015), "Aşağı Tırmanmak" (2014).

 

Günebakan

  • Edirne’nin küçük bir köyünde dünyaya gelen Havva Dere’nin gerçek yaşam öyküsü üzerinden Trakya bölgesinde kadına ve toplumsal cinsiyete bakış… Günebakan, erken yaşta evlendirilen, gençliğini tarlada ağır işler yaparak geçiren, aile içi şiddete maruz kalan ama yine de içindeki umut ışığını söndürmeyen ve okuma
  • azmiyle dolu olan bir çocuk gelinin hikayesidir. 

 

Yönetmen: Gamze Yücelşen

1993 yılında İstanbul’da doğan Gamze Yücelşen, Ege Üniversitesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü mezunu. Birçok kısa film ve belgesel projelerinde yönetmen, asistan ve kurgucu olarak yer aldı.

 

Yeryüzünde Son Gün

 

 
 Genç bir kadın, intihar amacıyla yola çıkar ama şehrin beklenmedik müdehalesiyle karşılaşır. 
 

 

Yönetmen: M. Ceren Arslan

1996 yılında Washington D.C., Amerika’da doğdu. Çanakkale HAT Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 2018 yılında Antalya Film Forum tarafından düzenlenen Forum Atölye: Bela Tarr ile Film Yönetimi atölyesinde Bela Tarr tarafından seçilen 12 kişinin arasına girerek, onun danışmanlığında “Burden” isimli kısa filmi çekti. Yönetmen, "Yeryüzünde Son Gün" adlı filmi ile Geleceğin Sineması, Kısa Metrajlı Film Projelerini Destekleme Yarışması'nda Destek Ödülü kazandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü öğrencisi Arslan’ın “FAE” (2017) adında bir filmi daha var.

Filmografi: "Yeryüzünde Son Gün"(2018), "FAE"(2017)

 

 

 Lettres de Femmes

Savaş alanında hemşire Simon, askerlerin yaralarını sevdikleri kadınlardan gelen aşk mektupları ile iyileştirmektedir. Simon askerlerin aksine saldırılardan etkilenmez. Peki Simon’un sırrı nedir? 

 

Yönetmen: Augusto Zanovello

1965 yılında Brezilya’da doğan Zanovello, Belo Horizonte’de Güzel Sanatlar okudu.1985 yılında Fransa’ya taşınan yönetmen, 1991’de Louis Lumière Üniversitesi Film Bölümü’nden mezun oldu. 2013'te birçok ödül kazandığı “Lettres de Femmes”i (Kadın Mektupları) çekti. Bu kısa film dışında birçok dizi ve kısa film çeken yönetmen aynı zamanda film ve televizyon için senaristlik yaptı. Haziran 2015'te, stop-motion ve animasyon konusunda uzmanlaşmış prodüksiyon şirketi Komadoli Studio'ya katıldı. 2019 yılında ilk uzun metrajlı filmi "Le Faune"u yayınladı.