Alternatif Kısa 12 - Kısa Film İyi Gider

 

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin on ikincisiyle karşınızdayız. Bu seçkimizinde "hayatta kalma ve varolma mücadelesi" konularını işleyen dört kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Dünyayı nasıl gördüğünü bizlerle paylaşan yönetmenlerimizle keyifli bir ortamda görsel algımızı tartacağız. 

Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 15 Mart Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

Not: Görme engelli arkadaşlarımız için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Betimlemeler için yanınızda akıllı telefonlarınızı ve kulaklıklarınızı getirin. Mümkünse telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirin. Destek isteyenler bize film gösteriminden önce [email protected] adresinden ulaşabilir.

Gösterilecek Filmler  

Ah Bir Ataş Ver

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Dumlupınar Denizaltısı Nara Burnu açıklarında seyrederken bir İsveç gemisi ile çarpışır ve saniyeler içerisinde boğazın derinliklerine gömülür. Denizaltının içerisinde mahsur
 • kalan askerler kurtarılma umudu ile günler sürecek bir bekleyişe girerler.

 

 • Yönetmen: Gökhan Kaya
 • 1995 yılında Eskişehir'de doğdu. 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği anasanat dalından mezun oldu

 • Aynı yıl mezun olduğu okulda Film Tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimi almaya başladıHala bu alanda eğitimi ve çalışmaları sürüyorŞu ana kadar filmografisinde beş kısa

 •  filmi var. 
   
  Filmografi: "Ah Bir Ataş Ver" (2018), "Bir Filmin Duruşması" (2017), "Haşa" (2016), "Sığınıp Kof Sözlere" (2015), "Aşağı Tırmanmak" (2014) 

 • Günebakan

 • Edirne’nin küçük bir köyünde dünyaya gelen Havva Dere’nin gerçek yaşam öyküsü üzerinden Trakya bölgesinde kadına ve toplumsal cinsiyete bakış… Günebakan, erken yaşta evlendirilen, gençliğini tarlada ağır işler yaparak geçiren, aile içi şiddete maruz kalan ama yine de içindeki umut ışığını söndürmeyen ve okuma
 • azmiyle dolu olan bir çocuk gelinin hikayesidir. 
 • Gamze Yücelşen

Gamze Yücelşen, 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema mezunu. Birçok kısa film ve belgesel projelerinde yönetmen,asistan ve kurgucu olarak yer aldı. 

 

 • Yeryüzünde Son Gün

 

 Genç bir kadın, intihar amacıyla yola çıkar ama şehrin beklenmedik müdehalesiyle karşılaşır. 

 

 

Yönetmen: M. Ceren Arslan

1996 yılında Washington DC, Amerika’da doğdu. Çanakkale HAT Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümünden birincilikle mezun oldu. 2018 yılında Antalya Film Forum tarafından düzenlenen “Forum Atölye: Bela Tarr ile Film Yönetimi” atölyesinde, Bela Tarr tarafından seçilen 12 kişinin arasına girerek, onun danışmanlığında “Burden” isimli kısa filmi çekti. Yönetmen, "Yeryüzünde Son Gün" adlı filmi ile Geleceğin Sineması, Kısa Metrajlı Film Projelerini Destekleme Yarışması'da, Destek Ödülü kazandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım bölümü öğrencisidir. 

Filmografi: "Yeryüzünde Son Gün"(2018), "FAE"(2017)

 

 Lettres de Femmes

 1.  

  Savaş alanında hemşire Simon, askerlerin yaralarını sevdikleri kadınlardan gelen aşk mektupları ile iyileştirmektedir. Simon askerlerin aksine saldırılardan etkilenmez. Peki Simon’un sırrı nedir?  
 2.  

 3. Yönetmen: Augusto Zanovello
  • 1965 yılında Brezilya'da doğan Augusto Zanovello, Belo Horizonte'de güzel sanatlar okudu. 1985 yılında Fransa’ya taşındı, 1991’de Louis Lumière Üniversitesi film bölümünden mezun oldu. 2013'te birçok ödül kazandığı Kadın Mektupları’nı çekti. Bu kısa film dışında birçok dizi ve kısa film çeken yönetmen aynı zamanda film ve televizyon için senaristlik yaptı. Haziran 2015'te, stop-motion ve animasyon konusunda uzmanlaşmış prodüksiyon şirketi Komadoli Studio'ya katıldı. 2018 yılında ilk uzun metrajlı filmi Le Faune'u yayınladı.
  •  
 4. Filmografi: "Le Faune" (2019), "Spleen of the Sculptor" (2017), "Women's Letters" (2013), "Gardien de la cave" (Le) (1995)