10 Nis 2019
Gülay Güler

Alternatif Kısa 13 - Kısa Film İyi Gider

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin on üçüncüsüyle karşınızdayız.

Şavaş ve zulüm sebebiyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısı küresel çapta hızla artarken mülteciler olumsuz davranış ve tavırlara maruz kalmakta, insanlık dışı yaşam koşullarında hayatlarını sürdürmekteler. Mültecilerin duygularını hissetmek, dünyaya bir de onların gözünden bakmak adına bu seçkimizde "Mültecilik ve İnsan Sömürüsü" konularını işleyen dört kısa film izleyeceğiz. Her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. 

Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 12 Nisan Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not 1: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

No 2: Görme engelli arkadaşlarımız için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Betimlemeler için yanınızda akıllı telefonlarınızı ve kulaklıklarınızı getirin. Mümkünse telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirin. Destek isteyenler bize film gösteriminden önce [email protected] adresinden ulaşabilirler.

 

Not 3: Filmler +16'dır.

 

Gösterilecek Filmler  

 

Çıplak

 

Suriye'deki savaştan kaçıp İzmir'de koşulları çok kötü olan beyaz bir evde 9 kişilik bir aile yaşar. Baba çocuklarını geçindirebilmek için zor şartlarda ve ucuza çalışır. Anne ve çocuklar da hayatın farklı alanlarında ayırımcılıkla karşılaşırlar. Aynı zamanda aile içerisinde de ayırımcılığın farklı türleri yaşanır. Aile bireyleri iki kültür arasındaki duygusal bölünmüşlük ve adaptasyon sorunları yaşarlar. Özellikle kız çocuklar ebeveynleri ile kuşak çatışmaları yaşarlar.

 

 

Yönetmen: Mehmet Ateş

Mehmet Ateş, 1973 yılında Antakya'da doğdu. İlkokula başlayıncaya kadar sadece ana dili olan Arapça'yı konuştu. Okulda Türkçe öğrendi. Üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünü okudu ve İngilizce öğretmeni oldu. Almanca öğrendi. Doğu illerinde çalışırken Kürtçe öğrendi. 2016 yılında Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansa başladı. 2018 Bahar dönemini Almanya'nın Bamberg Üniversitesi'nde okuyarak geçirdi. Bu sırada Almanya'nın Suriyeli Mülteciler Bağlamında Göç ve Entegrasyon Politikaları konusunu tez çalışması olarak tamamladı. Suriye'deki savaş başladığından beri İzmir'deki mültecilere gönüllü tercümanlık yapmakta. Mehmet Ateş, kültürel değişim, ön yargıların giderilmesi ve barış konularına odaklı uluslararası organizasyon olan Servas’a üyedir. Çıplak,  yönetmenin gerçekleştirdiği ilk çalışmadır.

Filmografi: Çıplak

 

 

Eflin

 

  •  
   Ülkelerindeki savaş sebebiyle küçük Eflin ve annesi İzmir’e gelir. Çocukluğunu geride bırakmak zorunda kaldığı bu yolculukta ona bir şarkı eşlik edecektir.
  •  

  • Yönetmen: Burak Berke Erdem
  •  
  •  
    
   • Burak Berke Erdem, 1996 yılında İstanbul’da doğdu. Uzun ve kısa metraj filmlerde çeşitli görevlerde bulundu. 2015 yılından itibaren reklam sektöründe çalışmaya başladı. 2017 yılında reklam ajansı Recland Medya’yı kurdu. Mülteciler ve dezavantajlı çocuklar ile ilgili dayanışma odaklı çalışmalar yürüttü. Yönettiği üç kısa filmi bulunmaktadır. Halen Ege Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünde öğrenimine devam etmektedir.
   Filmografi: Eflin (2016), Mesai (2016), İmtiyaz (2019)

 

 

  • Misafir

  • Film, Meryem adlı Suriyeli mültecinin, göçettiği Türkiye'de fahişelik yapmak zorunda kalmasını anlatıyor.
  •  

 • Yönetmen: Mahmut Duyan
  • Mahmut Duyan, 1995 yılında Hatay'da doğdu. 2014 yılında Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım ve Yazarlık bölümüne girdi. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrenimini sürdürmekte. 
  • Filmografi: Misafir (2018) 

 

 

Le Voyages Des Pierres

 

Bir köyde mucizeler meydana gelir; taşlar kırbaçlanır, taşlar yuvarlanır ve başka birçok gizem ortaya çıkar. Gizem bir köprünün muhteşem görüntüsü ile sona erer. Yaşlı bir kadın kızıyla birlikte Markala Köprüsü'ne gider, kızına köprünün hikayesini anlatır.

 

Yönetmen: Seydou Cissé

 

Seydou Cissé; 1981'de Mali Mopti'de doğdu. Fresnoy-Ulusal Çağdaş Sanatlar Stüdyosu ve Bamako Sanat ve El Sanatları Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Çalışmalarında, büyük ölçüde atalarının kültüründen, geleneklerinden, batıl inançlarından etkilendi. Seydou, şu an Roubaix'de yaşıyor ve çalışıyor.

Filmografi: Le Voyages Des Pierres (2012)