02 May 2019
Gülay Güler

Alternatif Kısa 14 - Kısa Film İyi Gider

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği Türkiye'nin tek sürdürülebilir kısa film etkinliği "ALTERNATİF KISA" ikinci yılını bitiriyor. Alternatif Kısa'nın sezon kapanışında "İş - Emek - Çocuk" konuları üzerinde sözü ve derdi olan beş kısa film izleyeceğiz. Her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. 

Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 10 Mayıs Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not 1: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

No 2: Görme engelli arkadaşlarımız için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Betimlemeler için yanınızda akıllı telefonlarınızı ve kulaklıklarınızı getirin. Mümkünse telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirin. Destek isteyenler bize film gösteriminden önce [email protected] adresinden ulaşabilirler. 

Not 3: Her film İngilizce altyazılıdır./ Each film has English subtitles.

Gösterilecek Filmler   

GEÇ KALIŞA HAZIRLIK

Süre: 14,5'

 

Selim geçimini taksicilik yaparak sağlamaktadır. Fakat taksisi çok eski ve kullanılmaz haldedir. Kimi zaman müşteri bulamaz kimi zaman da bulduğu müşteriler taksinin eski ve kirli olmasından dolayı sorun çıkarır. Selim babası ile yaşamaktadır, bir gün belirli derecede hasta veya yaşlı olan bireylerin evde bakım masraflarının karşılanacağı ve bakan kişinin maaşa bağlanacağını öğrenir. Bir yandan da bu kişilere çok uygun koşullarla araba alma imkânı verileceğini duyar. Ne var ki Selim'in babası hasta değildir...

 

Aram Dildar

1990 Batman doğumlu olan Aram Dildar, çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk yaptı. Marmara Üniversitesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü'nde eğitim aldı. “Press” filmiyle oyunculuk kariyerine giriş yapan Aram Dildar, takip eden yıllarda oyunculuğun yanı sıra yardımcı yönetmenlik ve yönetmenlik üzerine yoğunlaştı. Ulusal ve uluslararası pek çok televizyon kanalında program yönetmenliği ve yönetmen yardımcılığı yaptı.

Filmografi: "Kurd Idol Extra" (TV Programı) (2018), "Geç Kalışa Hazırlık" (2018), "Da" (2015), "Binevş" (2009)

 

MİJ

Süre 5'

Geçimini hafta sonları çöplükte naylon toplayarak sağlayan 4 çocuğun Mübarek(9), Can(9), Abdullah(12) ve Şehmuz(13) hikayesini anlatmaktadır. Sabah ezanıyla yola koyulup çöplükte elbise değiştirip işe koyulan, güneşin batımıyla eve giden çocuklar… Zehir içinde hayallerini arayan çocuklar... Film, 2015 yılında çöplükte çalışırken iş makinesi altında kalarak can veren 11 yaşındaki Ahmet Piliç’e atfedilerek yapılmıştır.

 

Yönetmenler: Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş

Mehmet İsmail Çeçen

1991 yılında Diyarbakır Bağlar ilçesinde doğdu. 2014 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden mezun oldu. 2014 yılında TÜRSAK vakfında “Acımız Büyük” filmiyle senaryo destek ödülü aldı. 2017 yılında TRT 9. Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde “Mezarlık Çalgıcıları” filmiyle Proje Destek Ödülü aldı. Şu zamana kadar 15 kurmaca ve 8 belgesel film çekti.

Ramazan Akkuş  

1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. 2014 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden mezun oldu. 2014 yılında TÜRSAK vakfında “Acımız Büyük” filmiyle Senaryo Destek Ödülü aldı. 2017 yılında TRT 9. Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde “Mezarlık Çalgıcıları” filmiyle Proje Destek Ödülü aldı. Şu zamana kadar 15 kurmaca ve 8 belgesel film çekti. 

ÇİZGİLER ARASINDA 

Süre 5'

Çizgiler Arasında, çocukların çalıştığı kendir ipi üretimi üzerine bir belgeseldir.

Şeref Akçay 

 

Şeref Akçay, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Ordu Ünye’de yaşamakta ve görsel sanatla ilgilenmektedir.

Filmografi: "Kar Tanesi"(2019) "T.O.T.E" (2018), Çizgiler Arasında (2017)

 

NİLÜFER 

Süre 5'

 

Nilüfer(9) geceleri uyuşturucu satan abisi Sedat’la gezerek, polislerin Sedat’tan şüphelenmelerini engellemek zorundadır.

Tolga Özdemir 

1990 yılında Mersin’de doğdu. 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı. Sinema ve müzik çalışmalarına Karabalık bünyesinde devam ediyor.

Filmografi: "Nilüfer" (2017), "Esrar Güncesi" (2016) 

 
APRÈS LA PLUIE

Süre 3'

 

Yem olarak muz kullanan küçük bir çocuk baş edemeyeceği kadar büyük bir balıkla yaman bir kovalamacaya girer.

 

Yönetmenler: Charles-André Lefebvre, Manuel Tanon-Tchi, Louis Tardivier, Sébastien Vovau, Emmanuelle Walker

Charles-André Lefebvre

 Charles-André Lefebvre2008 yılında Gobelins Animasyon Okulu'ndan mezun oldu, animatörlük ve illüstratörlük yapmakta.

Manuel Tanon-Tchi: Gobelins Animasyon Okulu'ndan mezun oldu, animatörlük ve illüstratörlük yapmakta.

Louis Tardivier: Gobelins Animasyon Okulu'ndan mezun oldu, prodüktörlük ve yönetmenlik yapmakta. 

Sébastien Vovau: Gobelins Animasyon Okulu'ndan mezun oldu, animatörlük ve yönetmenlik yapmakta.

Emmanuelle Walker: Gobelins Animasyon Okulu'ndan mezun oldu, 2004 yılından beri freelance 2D animasyon, görsel tasarım, motion design, yönetmenlik yapmakta.