26 Kas 2019
Gülay Güler

Alternatif Kısa 18 - Kısa Film İyi Gider!

 Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com'un düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 18'incisiyle karşınızdayız. Bu seçkimizde her yıl 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Birleşmiş Milletler’in cinsiyete dayalı şiddete ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı "Dünyayı Turuncuya Boya" hareketi kapsamında kadın ve şiddet konularını işleyen beş kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Ayrıca 2017 yılından beri bu hareketi “İzmir’i Turuncu Boya” adıyla kentimize uyarlayan Turuncu Dernek de konuğumuz olacak.

 

Sinema perdesini turuncuya boyamak için 4 Aralık Çarşamba günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım.

 

Kısa Film İyi Gider!

 

Demir Leydi
11 yaşında Erzurum'dan İzmir'e göç etmek zorunda kalan Gülcan, demircilik mesleğini icra etmektedir. İki çocuk sahibi Gülcan'a eşi ve oğlu destek verirken kızı destek vermez. Ancak Gülcan her şeye rağmen çalışmaya devam eder.

Aliye Ceylan
1995 yılında İzmir’de doğdu. 2018 yılında Ege Üniversitesi Radyo-TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Bu süreçte İzmir'deki çeşitli gazete ve televizyon kanallarında muhabir olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra İstanbul'da reklam ve sinema setlerinde reji asistanlığı yaptı. Aliye Ceylan'ın yönetmenliğini yaptığı iki kısa filmi var; Demir Leydi (2018), Rabarba (2015).

Seher
Seher, artan huzursuzluğu nedeniyle boşanmak istediğini kocasına itiraf eder. Onun bu itirafı kocası ile arasındaki gerilimi iyice artırır. Ailesi ve çevresi de Seher’in evliliğini kurtarmak adına onun bu kararına karşı çıkarlar. Seher şimdi aldığı kararda tek başınadır.

Mevlüt Akçin
1986 yılında Konya'da doğdu. 2012 Yılında Çukurova Üniversitesi Radyo-TV Programcılığı Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli dizi ve film projelerinin kamera ekibinde bulundu. Dijital medya sektöründe videografiker olarak çalışan Mevlüt Akçin’in Lubezki’yi Öldürmek (2018) ve Seher (2019) adlı iki kısa filmi var.

Minninâ

Minnina deneysel bir üslupla bize benzeyen ama ayrımcılığa uğrayan iki cinsiyetin birbirinden farklı hikayelerine odaklanıyor. 

Simge Şakar
1999 yılında Hatay’da doğdu. 2017 yılında Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Birçok tanıtım filmi ve amatör videolar çalışmaları yapan Simge Şakar Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü Grafik Anasanat Dalı'nda eğitimini sürdürmektedir.

Modern Hayat Ezgisi
Simge sosyal medya ile ilgilenen bir kadındır. Komşularından gelen kavga sesleri onun için umursanmayacak bir durumdur. Sadece Simge değil yakın çevresi de bu durumdadır. Ancak bir gün Simge kapıdan çıktığında dünyası değişecektir.

Almira Teber
1997 yılında İzmir'de doğdu. 2015 yılında Seferihisar Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yönetmenliği Anasanat Dalı’nda eğitimine başladı. 4. sınıf öğrencisi olan Almira Teber festivallerde ve öğrenci filmlerinde çeşitli görevlerde çalıştı. Almira Teber'in yönetmenliğini yaptığı üç kısa filmi bulunmakta; Arkadaş (Kurmaca, 2016), Into the Brain (Deneysel, 2017), Modern Hayat Ezgisi (2019).

Hors De L'eau (Suyun Dışında)

Bir makak annenin gözünden bir grup kar maymununun, topluluklarını yöneten katı kurallarla yüzleşmelerini izliyoruz.

Simon Duong Van Huyen, Joël Durand, Thibault Leclercq, Valentin Lucas, Andrei Sitari

Simon Duong Van Huyeni
Yönetmen, senarist, editör animatör olarak çalışmalarına devam eden Simon Duong Van Huyen’in Agent Smith - Phantoms of the Past (2016) ve Hors De L'eau adlı iki animasyon filmi bulunmakta.

Biletler 8 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

Her film İngilizce altyazılıdır.

Not: Görme engelli seyircilerimiz için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Betimlemeleri dinleyebilmek için yanınızda akıllı telefonlarınızı ve kulaklıklarınızı getirmeniz, telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Destek için film gösteriminden önce [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.