Alternatif Kısa 4 - Kısa Film

Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin dördüncüsüyle karşınızdayız. Ayda bir düzenlediğimiz etkinliğimizde yine birbirinden güzel dört kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Dünyayı nasıl gördüğünü bizlerle paylaşan yönetmenlerimizle keyifli bir ortamda görsel algımızı tartacağız. İzmir'de kısa filme gönül vermiş sinemacıları ve sinemaseverleri bir araya getireceğimiz, kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 26 Ocak Cuma günü Fransız Kültür Merkezi'nde saat 19.30'da buluşalım.

Kısa Film İyi Gider!

Not: Biletler 5 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

 

 

Gösterilecek Filmler


Traktör

Halep’e yakın bir kasabada yaşayan, farklı yaş gruplarına ait dört akraba, ortak olarak bir traktör satın alır. İç savaşın kokusunu hisseden, ortaklardan en yaşlısı Ahmet, ülkeyi terk ederek Türkiye’deki kızının yanına gitmek ister. Ancak diğer ortakların, Ahmet’i ortaklıktan çıkarabilecekleri paraları yoktur. Ahmet de traktörde kendisine düştüğünü düşündüğü tekerleği ve birkaç parça malzemeyi sökerek ortaklıktan çıkmak istediğini söyler.

Süresi: 23.30

Oyuncular: Cemalettin Çekmece, Ersin Ayhan, Sencar Sağdıç, Ergün Metin, Beran Kotan

Yönetmen: Abdullah Rıdvan CAN

Yapımcılar: Erkmen Koyunoğlu, Abdullah Rıdvan Can

Yapım: Vega Film

Yapım Danışmanı: Zeynep Atakan (Yapımlab)

Görüntü Yönetmeni: Burçin Esin

Abdullah Rıdvan Can

 

1989 Adana doğumlu olan Abdullah Rıdvan, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümünde tamamladı. Birçok kısa film atölyesi düzenleyerek özellikle lise dönemindeki öğrencilerle geliştirdiği projeler, ulusal öğrenci filmleri düzeyinde önemli festivallerde finalist oldu. İzmir Vega Sanat’ta Kısa Film Yapımı ve Senaryo üzerine atölyeler düzenlemekte ve aynı zamanda Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Enstitüsünde Film Tasarımı Yüksek Lisans eğitimini sürdürmektedir. Traktör, 2016 yılında Uluslararası Kısakes Kısa Film Festivali çerçevesinde gerçekleşen "Göç Filmleri Göç Ediyor" kapsamında düzenlenen pitching platformunda yapım destek ödülü alarak hayata geçirilmiştir. Ulusal ve uluslararası festivallerde görücüye çıkan Traktör, festival yolculuğunu sürdürmektedir.

 

Mutlu Kedi

Sanatçı Orkun, gördüğü ve çok etkisinde kaldığı rüyayı gittiği bir tiyatro oyununda arkadaşlarıyla paylaşır. Tüm sanatçı arkadaşları en az Orkun kadar bu rüyadan etkilenir.

Süresi: 9.30

Yönetmen: Umut Heval ÇERKES

Yardımcı Yönetmen: Selçuk UYAN

Senarist: Umut Heval ÇERKES & Pelinsu ÖZKAN

Yapımcı: Uğur YURTSEVEN

Görüntü Yönetmeni: Sezer AĞGEZ

Ses: Yiğitcan ÖZKİREMİTÇİ

Müzik: Reto HUTTENMOSER

Oyuncular: Emre CANPOLAT, Pelinsu ÖZKAN, Nizamettin BOZDEMİR

Umut Heval Çerkes

1991 yılında Tunceli'de doğan Umut Heval Çerkes; gençlik yıllarını İzmir'de geçirir, İstanbul Kültür Üniversitesi'nin yetenek sınavını kazanarak, İstanbul'daki hayatına adım atar. İzmir'de yaşadığı süre zarfında sinema konusunda çeşitli çalışmaları olan yönetmen; bireysel olarak 2010 senesinde ''Fısıltı'' filminin, 2013 yılında ''Kutu Kutu Pense''filminin, 2017'de''Mutlu Kedi'' filminin çekimlerini gerçekleştirdi. Yönetmen 2017 Eylül'de çektiği ''Saklı'' adlı filminin son haline kavuşmak üzere.

 

Maide

Bu, bir hazine bulmayı umarak bütün gece kazmak isteyen iki arkadaşın hikayesidir. İnsan kıskançlık, açgözlülük ve öfke gibi yıkıcı duygulara sahip olduğu sürece, bu hikaye farklı şekillerde devam edecektir.

Süre: 09:29

Tür: Kurmaca

Yönetmen: Özgür Cem Aksoy

Oyuncular: Gökmen Göçbeyli, Yusuf Nebioğlu

Görüntü Yönetmeni: Bora Çıracı

Ses Tasarım: Çağrı Türünz

Kurgu: Özgür Cem Aksoy, Yiğit Ayyıldız

Özgür Cem Aksoy

Sakarya doğumlu Özgür Cem Aksoy; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım Bölümü, Animasyon Filmi Tasarım ve Yönetimi Anasanat Dalından mezun oldu. Özgür Cem Aksoy kısa filmler yapmaya devam etmektedir.

 

Plato

İki boyutlu bir adam bir anda 3D dünyada kendisini bir küp ile savaşırken bulur.

Süresi: 9.50

Yönetmen, animasyon, post-prodüksiyon, stop-motion: Léonard Cohen
Stop-motion animasyon: Cyril Maddalena
Yapım: La Ménagerie / XboFilms / Ensad

Leonard Cohen

Leonard Cohen, 2009 yılında École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs de Paris'ten animasyon alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2010 yılında mezuniyet filmi Plato birçok festivalde seçildi ve çeşitli ödüller kazandı. Leonard Cohen halen serbest çalışıyor ve kişisel projeler geliştiriyor.