24 Şub 2018
Gülay Güler

Alternatif Kısa 5 - Kısa Film İyi Gider

Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin beşincisiyle karşınızdayız. Ayda bir düzenlediğimiz etkinliğimizde yine birbirinden güzel dört kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Dünyayı nasıl gördüğünü bizlerle paylaşan yönetmenlerimizle keyifli bir ortamda görsel algımızı tartacağız. İzmir'de kısa filme gönül vermiş sinemacıları ve sinemaseverleri bir araya getireceğimiz, kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 2 Mart Cuma günü Fransız Kültür Merkezi'nde saat 19.30'da buluşalım.

Kısa Film İyi Gider!

Not: Biletler 5 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

Gösterilecek Filmler

Körler Müessesesi

 

Basri sıradan bir yaşamı olan, evli, genç bir memurdur. Yalnızca bir sorunu vardır: Bir süredir karısını görememekte ve duyamamaktadır. 

 Yönetmenler: Dilara Balcı, Damla Güçer

Dilara Balcı

Filmin diğer yönetmeni Damla Güçer’in ablası olan Dilara Balcı;1985 yılında İzmir’de doğdu. Üniversite eğitimine 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünde başladı. 2008 yılında mezun olmasına kadar geçen sürede televizyon yapımlarında reji ve kurgu asistanı olarak çalıştı ve çeşitli festivallerde gösterilen altı kısa filmin yönetmenliğini yaptı.  2009 yılında Marmara Üniversitesi, Sinema Bilim Dalı’nda tezli yüksek lisans programına başladı. 2010 yılında Yaşar Üniversitesi, Film Tasarımı Bölümünün araştırma görevlisi kadrosuna dahil oldu. 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamasını, Marmara Üniversitesi, Sinema Bilim Dalı’nda doktora programına başlaması izledi. Şu an doktora eğitimini tamamlamıştır ve Yaşar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 

Damla Güçer

Damla Güçer, 1990 yılında İzmir’de doğdu. Damla, 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yazarlık bölümünü kazandı. 2012 yılında "Şeytanın Uyanışı" adlı kısa filmi çekti ve 2013 yılında "Kimin Kararı" adlı uzun metrajlı filmde yönetmenlerden biri olarak yer aldı. Lisans eğitimini 2015 yılında tamamladı. Şu an İstanbul’da senarist olarak çalışmaktadır.

 

Şanslı Hiç 

 Şehirde biraz dolaşıp kitabını okumak için huzurlu bir yer arayan Hikmet, sokakta arkasına takılan birinden kaçan Selin ile bir caminin avlusunda karşılaşır. 

Yönetmen: Murat Emek Özkan

Murat Emek Özkan

1987 Yılında Mersin'de doğan Murat Emek Özkan; 2015 yılında mezun olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne girdi. 2013 yılından beri sinema sektöründe reji asistanı olarak çalışmaktadır. Daha önce "Kuz Zamanı"(2012), "Ceviz Ağacı" (2013), "Şok Soruşturma" (2014) adlı kısa filmleri bulunmaktadır. 2018 yılında çekmeyi planladığı "Farmakon" adlı kısa filmine hazırlanmaktadır. 

 

 Roya

Roya; Afganistan'dan Fransa'ya iltica eden bir grup insan, zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Aref ile Roya'nın aşkı beklenmedik şekilde yön değiştirir.

 Yönetmen: Alper Akdeniz

 

Alper Akdeniz

Alper Akdeniz, 1979 Mersin'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık bölümünü bitirdikten sonra, aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine başladı. Yönetmenin Rıfat Ilgaz, Uğur Mumcu, Melih Cevdet Anday, Behzat Ay Edebiyat Ödülleri başta olmak üzere, Türkiye çapında toplam 17 ödülü bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından "Kayıp" adlı kısa film projesi desteklemeye uygun bulunmuştur.

 

Premier Automne

Abel kışı ve Apolline ise yazı yaşamaktadır. Kendi tabiatlarında izole bir şekilde yaşadıklarından, birbirleriyle hiç karşılaşmazlar. Bir gün Abel sınırı geçer ve Apolline'ı keşfedince merakı çok zorlayıcı olamaya başlar.

Yönetmenler: Aaude Danset, Carlos de Carvalho

Aude Danset

Aude, Supinfocom'da (Valenciennes, Fransa) 3D Animasyon ve Dijital Yönetmenlik okudu. Aude; senaryo yazarı, yönetmen, yapımcı ve 3D sanatçısı gibi farklı teknik pozisyonlarda görev aldı ve almakta.

 

Carlos de Carvalho

Carlos, Saint Luc Enstitüsü'nde (Tournai, Belçika) İllüstrasyon ve Grafik üzerine çalıştıktan sonra Supinfocom'da (Valenciennes, Fransa) 3D Animasyon ve Dijital Yönetmenlik okudu. Carlos, şimdi yönetmen ve sanat yönetmeni olarak çalışıyor.