12 Eki 2018
Kardelen Uysal

Alternatif Kısa 8 Başlıyor!

 

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com’un düzenlediği Alternatif Kısa’nın sekizincisi başlıyor. Bu etkinlikte toplum eleştirisini konu alan filmlerle karşınızdayız. Toplumsal yapılar ve olayların yalnızca topluma değil, bireylerin yaşamlarına dokunuşlarını da izleyeceğiz. Her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edip sorular soracağız.

26 Ekim, 19.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde buluşalım.  Gösterilecek filmlere gelin göz atalım. 

Not: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

 

SİYAH BANT

 
Artan dünya nüfusuyla birlikte hastaları en az kaynakla tedavi edebilmek için yeni bir sağlık politikası geliştirir. Hastalar, hastalık seviyelerine göre sınıflandırılır ve bileklerine hastalığın seviyesini temsil eden renkte bant takılarak tedavi edilmeye başlanır.

 

 

Yönetmen: Hatice Aşkın 

Yönetmen, 1991 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yazarlık Ana sanat dalını kazanarak ikinci lisans eğitimine başladı. 2018 yılında Kültür Bakanlığı'nın 15. Geleceğin Sineması Yarışması'nda Siyah Bant adlı senaryosuyla ödül kazandı. Hatice Aşkın'ın bugüne kadar yönetmenlik ve senaristliğini yaptığı dört kısa filmi var.

Filmografi:

Siyah Bant, Otel “Kırık Bellek”, Son Akşam Yemeği, Sancı, Ça M’est Egal / Fark Etmez 

 


HER ŞEY YOLUNDA

 

Bayram, okul saatlerinden arda kalan zamanlarında ailesinin geçimine yardım edebilmek için bir tekstil atölyesinde çalışmaktadır. Babasının ölümünden sonra abisi, evin geçimini sağlayabilmek için tüm sorumluluğu üzerine almıştır. Bayram ise okuldan sonra gittiği tekstil atölyesi sayesinde abisine elinden geldiği kadar destek olmaktadır. Abisinin askere gitmesiyle birlikte annesiyle evde yalnız kalan Bayram, hiç bilmediği bir yola girer. 

 

 

 

Yönetmen: Metehan Şereflioğlu 

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü öğrencisi olan Metehan Şereflioğlu, 1991 yılında İstanbul’da doğdu. Birçok televizyon dizisinde yönetmen asistanı olarak çalıştı. Her Şey Yolunda, 25. Uluslararası Adana Film Festivali, Öğrenci Filmleri Yarışmasında "En İyi Film" ödülünü aldı. Bugüne kadar yönetmenliğini yaptığı altı kısa filmi var. 

Filmografi: 

Kabin, Zede, Şehir, Mucize Aynalar, 7 Santimetre, Her Şey Yolunda 

 
 

AKIL TUTULMASI

 

 

Otuzlu yaşlarının ortalarında olan Tarık, üniversitede araştırma görevlisidir. Bir gün okuldan çıkıp evine döndüğünde, komşusundan polislerin kendisini terörden aradığını ve hakkında tutuklama emri çıkarıldığını öğrenir.  

 

 

 

Yönetmen: Eren Rüya 

 
Eren Rüya,1993 yılında doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetmenlik Anasanat Dalı’nda okuyan yönetmen dört kısa filme imza attı. Sinemanın hayatında birçok kapı açtığını gören Eren Rüya; okumaya, yazmaya kısacası üretmeye devam ediyor.

Filmografi: Maske, İhtimaller Denizi, Öte, Akıl Tutulması 

 

 
AÏSSA 

Kongolu Aïssa, yasadışı olarak Fransa topraklarında ikamet etmektedir. Yetkililer onun 18 yaşından büyük olduğuna inanmaktadır. Aïssa’nın ülkede kalıp kalmayacağının belirlenmesi için doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. 

 

Yönetmen: Clément Tréhin-Lalanne 

1983 doğumlu yönetmen, 2014'te kısa filmi Aïssa ile Cannes’de Kısa Film dalında jüri özel ödülü aldı. Bu ödül ile film kariyerinde başarı elde etme arzusunu daha çok güçlendiren yönetmen; uzun ve kısa film projeleri geliştirmeye devam ediyor. Yönetmen, bugüne kadar üç kısa film projesine imza attı.

Filmografi: LucienAissa, Black Gold