R
GIRIŞ
TR
EN

Altıntoprak'ın Tasarımlarıyla Çocuklar Altına Kaçırmayacak, Karanlıktan Korkmayacak

#TASARIM
#TEKNOLOJI
Zeynep Öztürk
9 Şub 2019

İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım ve Psikoloji Bölümü mezunu Nektar Ege Altıntoprak, son dönemlerde yüksek lisans hazırlıklarıyla meşgul. Yaptığı tasarımlarla giyilebilir teknoloji alanında emin adımlarla ilerleyen Altıntoprak ile çoçukların altına kaçırma sorununa karşı geliştirdiği "Moon" ve karanlıktan korkan çocuklar için tasarladığı "Hiro" adlı çalışmalarını hakkında konuştuk, keyifli okumalar.   

 

 

Ekonomi Üniversitesi'nde çift ana dal yapmak ne demek! Çok zor olmalı!   

(Gülüşmeler) Genellikle bu tepkiyle karşılaşıyorum ama benim için zorlu bir süreçti diyemem çünkü okuduğum iki bölümde birbirileriyle bağlantısı olan bölümlerdi. Bir tasarımı yapmak için kullanıcının psikolojisini iyi analiz etmek gerekiyor. O yüzden birbirlerini destekleyen alanlarda okumak bana ürün geliştirme aşamasında perspektifimin gelişmesine katkıda bulundu diyebilirim.    

   

Eğitim hayatın boyunca Erasmus ile bir dönem İtalya'da eğitim almışsın. Yurt dışında aldığın eğitimin farkı var mıydı, sana neler kattı?  

Yurt dışında farklı disiplinlerin eğitim anlayışını görmenin bana ve eğitim hayatıma katkıda bulunduğunu düşünüyorum. İtalya'nın en iyi üniversitelerinden birinde Politecnico di Milano'da eğitim aldım. Tasarım alanında dünyada isim yapmış eğitimcilerden ders almak, bana farklı bakış açısı sundu diyebilirim.   

   

Peki ya yüksek lisans? Hangi alanda ilerlemek istiyorsun?  

İnsan ve bilgisayar (teknoloji) üzerine yüksek lisans yapmak istediğim alan: Human-Computer Interaction. Bu alanlarda ilerlemek isteme sebebim ise; bilgisayar bilimi konusunda kendimi geliştirmeyi istememden kaynaklı. Ürünleri tasarlıyorum ama tasarladığım ürünlerin günlük yaşamda insan kullanımına ne kadar uyumlu olduğunu, bu projeyi gerçekleştirirken kullanılacak kod yazılımlarını bilmiyorum.   

   

Yüksek lisansın için yurt dışı burslarına başvuru yaptığını duydum. Bunun özel bir sebebi var mı?  

Yurt dışında giyilebilir teknolojiler çok revaçta. Mesela Amerika'da Washington ya da Georgia Üniversitesi'nde Human Computer Interaction (İnsan Bilgisayar Etkileşimi) alanında isim yapmış ve şahane örneklere sahip iki üniversite. Bu üniversitelerin birinden kabul alıp üzerine burs kazanabilirsem hayatımın değişim noktalarından birisi olabileceğini düşünüyorum.  

  

 

İdolün var mı? 

Pattie Maes. MIT'de tam da çalışmak istediğim konular üzerinde yoğunlaşan bir profesör. Alanında hem çok başarılı olması hem de güçlü bir kadın figürü olarak bana hep yol gösterici olmuştur. Onunla tanışmak en büyük hayallerimden biri. 

  

Yaptığın çalışmalara benzer işler MIT'den çıkıyormuş. MIT ile çalışmak ister miydin? 

Tabii ki isterdim. Uzun zamandır takipteyim. Son çalışmalarında uyku konusuna yöneldiklerini görebiliyorum. Giyilebilir teknoloji ile uykuyu birleştiriyorlar; hayatımızın büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyoruz sonuçta. Geleceğimiz bu yönde ilerleyecek gibi geliyor bana. 

 

   

 

BİZ BİR ŞEY YAPMALIYIZ! 

Yaptığın tasarımlardan ön plana çıkan Moon'dan bahsedelim mi biraz. Ne işe yarıyor "Moon"? 

"Moon", altına kaçıran çocuklar ile ilgili bir proje. Altına kaçıran çocuklar belirli bir süre bileklik ile yani "Moon" ile uyuyorlar. Bu süreçte "Moon" çocuğun altına kaçırmadan önce ki vücut reaksiyonlarını ölçüyor ve bunun sonucunda tahmini bir veri çıkartıyor. Örneğin bir çocuk genelde akşam 3 gibi altına kaçırıyorsa saat 2'de çocuğa belirli uyaranlar gönderiyor; koku, ışık, ses, titreşim gibi... Bu uyaranlar çocuğun tam 3'de uyanmasını ve böylece lavaboya gitmesini sağlıyor. Uyaranların yavaş yavaş gönderilmesi ve uyandırılma işleminin zamana yayılması sürecinin sebebi ani uyaranlar ile aniden uyandırılmak, çocuğun psikolojik sağlığı için iyi bir durum değil. 

"Moon"un süreci ise şu şekilde gelişti; gelişim psikolojisi dersinde fizyolojik eğitim de alıyorsunuz. Altına kaçırma birçok çocukta görülen ve zamanla geçen bir durum ama görüyoruz ki altına kaçırma durumu bazı çocuklarda devam ediyor. Bu gerçekten hayatlarına çok etki eden bir durum. Gerginlik yaratıyor, çocukların sosyalleşmesini engelliyor, utanç duymasına neden oluyor. Neden çocuklar bunu yaşamak zorunda kalsınlar ki? Zaten çok ağır bir yük onlar için ve bu yükü 7-8 yaşlarında bir çocuğun omuzlarına yüklüyorsunuz. Bu durum beni çok etkiledi. Bu projede 'biz bir şey yapmalıyız' duygusuyla hareket ettim. "Moon" öyle çıktı açıkçası. Ayrıca belirtmek isterim ki danışman hocalarım da tasarım süreçlerinde çok fazla destek oldular, özellikle bölüm başkanımız Can Özcan'nın emeği büyüktür.

 

  

 

Moon'a benzer çalışmaların var mı? 

"Hiro" adında bir projem daha var; karanlıktan korkan çocuklar için yaptığım bir proje bu. Çocukların birçoğu karanlıktan korkuyorlar ama belli bir noktada bu durum artmaya başladığında ya da bu süreç uzamaya başladığında sıkıntılar oluşmaya başlıyor. Anneleriyle beraber yatıyorlar, uyumaktan korkuyorlar vs. "Hiro": Çocuklar uyumaya başladığı zaman ışıkları kapatan uyanmaya başladıklarında ışıkları açan anneyle iletişim halinde, farklı farklı uyaranları kullanıp onların bu süreçlerini kolaylaştıran bir giyilebilir teknoloji.  

 

  

 

HER ŞEY BİR HAYAL İLE BAŞLIYOR! 

Anlattıkların hayal gibi ama sen bunları gerçekleştiriyorsun, harika! 

Çok klişe olacak ama her şey bir hayal ile başlıyor. Tasarım farkındalık yaratmakla ve farkındalık yaratıp bu problemlere çözüm bulmakla alakalı bir şey. Çocuklar rahat uyusun. 

  

Aileler sana nasıl ulaşıyorlar, ürünlerini nasıl kullanabiliyorlar? 

Şu anda iki projede test aşamasında çünkü daha önce bunun gibi projeler yapılmamış. Her projede bir şeyleri bilimsel bir gerçeğin üzerine oturtmaya çalışıyorum. Forumlarda 'çocuğum karanlıktan çok korkuyor, karanlıktan korktuğu için altına kaçırıyor' gibi birçok paylaşım var. Daha iyi anlayabilmek için senin gibi röportaj yapmam gerekebilir. (Gülüşmeler) 

   

Ürünlerini geliştirmeyi düşünüyorsun, bu gelişim için ihtiyaçların neler? 

Kesinlikle bir ekip diyebilirim. Projeleri gerçeğe dönüştürecek mühendisler, yazılımcılar gerek. Projelerde onların bakış açısıyla değiştirebileceğimiz noktalar olacak. Başka disiplinlerin bakış açıları gerekiyor bence tabii bir de sponsor. 

  

Seni yetiştiren anne babayı da tanımak isterim açıkçası. 

Annem (Ayşe Ender Altıntoprak) ile babam (Zekai Altıntoprak) sağlık sektöründe çalışan insanlar; ikisi de doktor. İnsanların problemleriyle birebir ilgileniyorlar. Çocukluğumdan beri bana öğrettikleri bilinç şuydu: "Bazı insanlar kendi problemlerini fark edemeyebilir ya da çözüm bulamayabilir ama sen fark et, sen yardım et". Ailem, her zaman benim için yol göstericiydi, çok şanslıyım.   

 
 

 

Yaptıklarından ve hayatından mutlu olabildiğini gözlerinden görüyorum; ışıldıyorsun. Sence bu mutluluğun sırrı nedir? 

Çok klişe bir tane daha geliyor, hazır mısın? (Gülüşmeler) Yaptığım iş beni çok mutlu ediyor. Bir insanın hayatını daha iyi noktaya taşıyabilmek, beni mutlu ediyor. 

 

Azminin arkasında kendine verip de tutamadığın sözler olup olmadığını merak ediyorum. 

Her pazartesi yeme düzenimi, uyku düzenimi ayarlıyorum ama her seferinde bu kaçıyor çok şaşırtıcı değil mi? (Gülüşmeler) 
 

Projelerinin yolu bir şekilde uykudan geçmiş. Peki senin uyku düzenin nasıl? 

Çok kötü. (Gülüşmeler) Son dönemlerde projelerle ilgili o kadar çalışmam gerekiyor ki kendi uyku düzenime az zaman ayırabiliyorum ama diyorum ya her pazartesi hallediyorum ben o işi. (Gülüşmeler) 

  

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?  

'Çocuktur anlamaz ve bu süreç gelip geçer' algısı çok yanlış! Çocukların hayatlarını daha iyi kılmak gerçekten bizim görevimiz. Umarım herkes bu durumun bilincindedir. Röportaj için teşekkürler. 

  

 

 

 

Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.