21 Mar 2019
Seçil Şeker

Anba Sports Bar'da Maç İzlemek Çok Lezzetli

Anba Restoran severek gittiğim ama tarihinden bir haber olduğum bir mekandı. Lezzetli tapasları, yancıları... Sports Bar'ın her ekranında ayrı bir müsabaka var ama ben sadece acaba hangi tapastan başlasam derdinde oluyorum! İlk başta otel restoranı olmasıyla insanlara soğuk gelebilecek olan mekana girdiğiniz anda ısınıyorsunuz. Bir de menüye bakıp fiyatlandırmasını gördüğünüzde asla çıkmak istemeyeceksiniz. Bir de her öğlen açık büfesi oluyormuş. Ben de sizinle birlikte öğrendim. Sırada onu denemek var....

 

Görselde Anba Otel'in 1963 yılında çekilmiş siyah beyaz bir foroğrafı yer alıyor.

 

Anba Restoran'ın nostaljik bir geçmiş var. Bize biraz bahseder misiniz?

2017 yılının nisan ayında açıldık. Burası 1963 yılında açılmış ismi Anba olan bir otelmiş. İzmir’in en eski otellerinden biri. Otelin altı da benzin istasyonuymuş. O zamanlar şehrin içinde, binaların altında bile benzinlik olabiliyormuş demek. Eski fotoğrafları sizinle de paylaşayım çok güzeller. Günümüze gelirsek 2012 yılında otel yıkılıyor ve Raddisson Grup ile anlaşma yapılıp yeniden inşa ediliyor.

 Burası ilk açıldığında Anba Bar değildi. Bir ruh katmak ve İzmir’de olmayan bir şey yapmak istedik. Sports Bar düşüncemiz vardı. Hala İzmir’deki tek sports bar biziz. Türkiye’nin çok yakından tanıdığı bir konsept değil bu. Menşei İngiltere. Holiganların maç öncesi, maç sırası ve maç sonrası zaman geçirdikleri, bazı içeceklerle, yancılarıyla, atıştırmalıklarla maç izlenilen bir konsept. Yine geçmişe dönersek Anba Otel iken de birinci katında bir Anba Bar bulunuyormuş. İsminde yer almasa da o dönem İzmir’deki yabancı popülasyonunun fazlalığından dolayı televizyonlarda başka ülkelerin canlı maç yayınları verilirmiş ve izlenirmiş. Burada hem Türkiye lig maçları, kupa maçları, İngiltere, İspanya gibi bir çok ülkenin maçlarını izleyebilir hem de tüm spor faaliyetlerini takip edebilirsiniz. Bir televizyonda bir ülkenin maçı varken isteyen olursa diğer televizyonda bir kayak yarışı da izleyebilirsiniz.

 

Saat farkı maç izlemeye engel oluyor mu? Yurt dışında yapılan müsabakalar izleniyor mu?

Avrupa ligleri saat açısından bize daha yakın ama NBA maçları, Japonya ligi maçları da var. İzlemek isteyen olduğunda barımızı açıyoruz tabii ki. Genel prensibimiz dört ekranda da ayrı spor faaliyetleri göstermek. Eğer tüm grup tek bir maçı izlemek isterse ona uygun çeviriyoruz ekranları. Müzik yayınını da durduruyoruz tam bir stat ortamı oluşuyor. Tabii bir farkla, lezzet.

 

Görselde Anba Sports Bar'ın yeni hali fotoğraflanmış. Duvarlara monte edilmiş dört televizyonu ve renkli koltukları ile samimi ve sıca bir ortamı var. 

 

İnanılmaz bir lezzet! Maç ve spor karşılaşmalarını takip etmesem de tapasları ve atıştırmalıkları için gelenlerdenim ben. Anlatılmaz, yaşanması lazım ama isterseniz bir menüye de değinelim.

İspanyol mezeleri, tapaslar İzmir’de çok yaygın değil. Gerçek anlamda İspanyol tapası bulabilecekleri belki de tek yeriz İzmir’de. Tapas sorarak rezervasyon yaptıran kişi sayısı da çok fazla. İzmir’de kulaktan kulağa yayılma sistemi çok iyi çalışıyor. İnsanlar bir yeri beğendiklerinde arkadaşlarına öneriyor, başka arkadaşlarını da alıp geliyor. Bizi çok mutlu eden bir şey bu. Gerçek bir güven kazanmış oluyoruz ve o güveni sarsmamak için de çabalıyoruz. Sadece tapas da değil, mezgit balığı ve kızartma, tempura edilmiş hellim peyniri, yancı atıştırmalıklar siz maç izlerken size fazlasıyla keyif verecek yiyeceklerden. Tabii sadece atıştırmalıklar üzerine bir menümüz yok. Salatalarımız, makarnalarımız, bruschettamız var. Ben atıştırmalık yemek istemiyorum diyenler için de kebaplarımız, somon balığımız ve en sevilen lezzetimiz kuzu inciğimiz var.

 

 

Bir de terasınız var. Orada etkinlikler düzenleniyor mu?

Evet, şu an kahvaltı alanı olarak da kullandığımız yer. Havalar ısındıkça, güneş çıktıkça İzmirliler ve İzmir’e yolu düşen yabancılar terasımızı kullanıyorlar. Orada her daim masalarımız var. Düzenli bir etkinlik takvimimiz yok. Doğum günü, nişan, düğün gibi özel davetlerde insanların kullanabildiği, organizasyon yapabildiği bir yer orası.

 

Hiç gelmemiş ve otel restoranı dendiğinde çekince duyan insanlar için burada onları nasıl bir deneyim bekliyor anlatır mısınız?

Çok nezih bir ortam sunuyoruz. Genellikle otel restoranlarına çekinerek yaklaşıyor insanlar ama burada bir otel restoranı formalliği yok. Alışılmış otel menülerinin fiyatları da yok. Öğle yemekleri için açık büfe servisimiz de var. Açık büfeden yemek istemeyenler menü üzerinden sipariş de verebilirler. Genellikle öğle yemekleri sırasında keşfediliyoruz. Öğlen yemek yiyen daha sonrasında arkadaşlarıyla maç izlemeye, eşi, dostu ile yemek yemeye geliyor. Nezih ve hesaplı oluşu insanlara cazip geliyor tabii.