R
GIRIŞ
TR
EN

Anti International ile Sınır Ötesi Eğlence

#BULUŞMA
Seçil Şeker
31 Oca 2018

Hepimiz bu dünyanın bir vatandaşıyız diyenlerin; dil, renk, inanış ayırmayanların ortak eğlence noktası Anti International. Anti demeleri de bilinenin, alışılmışın dışında bir eğlence anlayışlarının olması. Yabancı arkadaş edinmek isteyenlerin de dil öğrenmek için gelenlerin de mutlu ayrılacağı bir grup. Anti ile sınırların ötesine yayılan arkadaş ağınızla dünyaya farklı bir pencereden bakacaksınız. Anti'yi, etkinliklerini ve yeni projelerini grubun kurucusu Anıl Yıldırım'a sorduk. Keyifle sorularımızı cevapladı...

 

Kaynak: Anti

“ANTI” oluşumu/organizasyonu nedir?

Bence şöyle bir gerçek var; sınırlar ne kadar dillere farklılık getirse de dünyada birbirine uzak da olsalar hemen hemen aynı ideallere sahip birçok insan var. Tabiri caizse kafası açık, yenilikçi, sosyal, gezgin, hikayelerini paylaşmayı seven ve açık görüşlü insanlardan bahsediyorum. Bizim yapımızda bir ihtiyaçtan doğdu denebilir. Örneğin; gezdiğim çeşitli ülkelerde ilgim müzeden ziyade insanlar oluyor ve yerel insanlar ile tanışma fırsatını kolayca yakalayabiliyorum. Türkiye’de sizin kafa yapınızda olduğunu düşündüğünüz kişiler ile sağlıklı iletişim kurma ağları oldukça az. Bu eksiklik olduğunu düşündüğüm noktadan yola çıkarak, az önce bahsettiğim gibi yaşadığım yerde yabancı ve yerel, hepimizin sadece bir dünyalı olduğu düşüncesine sahip, sosyal, dileyenin yabancı dilini geliştirmek istediği ve eğlenmeyi seven insanları bir araya getirebilecek sağlıklı bir sosyal network oluşturma düşüncesini geliştirdim. Bu yapıyı da alternatif etkinlikler üzerine kurmuş olduk. Yaklaşık iki yıl önce kuruldu. Sosyal bir kulüp diyebiliriz. Burada ekip olarak, etkinlik tasarlayıcısı rolünü üstleniyoruz. Yaş aralığı 20 ile 35 arasında değişmekte. Hemen hemen her üyemiz en azından bir yabancı dil (Genellikle İngilizce) bilmektedir. Anti ise döngülere ve klişelere karşı bir söylem bizim için.

 

Yabancı bağlantılarınızı nasıl oluşturdunuz?

Evimde birkaç yabancı arkadaş ağırladım. Sosyal bir platform üstünden bir ülkeye gittiğinizde sizi karşılıksız ağırlayabilecek insanlar bulabiliyorsunuz. Sonra onların buradaki arkadaşları, arkadaşlarının arkadaşları derken İzmir’de bir network’üm oluştu. Gezmeyi seven de biri olarak ben de gittiğim birçok ülkede aynı şeyi deneyimledim. Oradaki arkadaşlarım buraya geldi. Bu sayede geniş bir ağa sahip oldum. Anti sayesinde dünyanın hemen hemen her yerinden arkadaş kazandığımı söyleyebilirim hala da ediniyorum.

 

Kaynak: Anti

Fikri biraz açsanız... Neler yapıyorsunuz?

Öncelikle haftalık çeşitli buluşmalar ile başladık. Sistem olarak kişiler aslında etkinliğimize getireceği kişiyi referans etmiş oluyor. İki tip etkinlik yapımız var; kapalı ve açık olmak üzere. Kapalı etkinlikler; “sosyal kulüp” yapısında olduğu için grup üyeleri ve referans ettiği kişilere açık ve Facebook grubumuzdan organize ediliyor. Açık olan etkinliklerimiz ise daha geniş bir yelpazeye hitap eden, büyük partiler ve sosyal etkinlikler oluyor. Açık konuşmak gerekirse burası, gideyim kenarda dikilip insanları göz ucuyla keseyim, ona buna yazayım diyebileceğiniz bir yer değil. Bu amaçla gelenleri de aramızda bulundurmuyoruz.

Kapalı etkinliklerimizde organizatör arkadaşlarımız var. İnsanların birbiriyle iletişimini kolaylaştırıcı rol üstleniyorlar. Onun dışında konsept üstünden oyunlar oynuyor, alternatif müzikler ile eğleniyoruz. Kabul kıstasımız; güleryüzlü, saygılı ve ortama uyum sağlayacak kişiler olması. Bunu da sosyal platformlar ve grup içinden referanslar üstünden değerlendirebiliyoruz. Antinight klasik konseptimiz ve üstüne konsept buluşmalar (Vintage konseptler, sangria geceleri, dünya yemekleri buluşmaları, ev partileri, sokak partileri aklıma gelenler.) Ayrıca çeşitli DJ’ler ve gruplar ile de iş birliği yapabiliyor, etkinlikleri renklendiriyoruz.

 

 

Açık etkinlikler büyük kitleleri hedef alıyor. Yine alternatif pek alışık olmadığımız etkinlikler üstünden ilerliyoruz. Alternatif İzmir ile ortak projemiz “Back to Space” konseptimiz var. Burada da elektronik müzik partilerine alternatif oluşturma amacımız var. Dekordan müziğe kadar her detayı ile uğraşıyoruz. Mühendis olduğumuz için mühendislik ile dekoru birleştirmek gerçekten alternatif oluyor. Ekibimizde endüstriyel tasarımcı arkadaşlarımız ve dijital dekor uzmanı (3D mapping gibi...) arkadaşlarımız var. Yaptığımız etkinliklerden de şimdiye kadar iyi tepkiler aldık. Şubat sonu gibi 4.sünü gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu kısımda yine çeşitli farklı projelerimiz var ve üstünde çalışıyoruz. “Beer Olympics” de yine Anti’ye ait bir konsept. Çeşitli kurguladığımız içki oyunları ile takım halinde yarışıyorlar. Müsabakaların sonunda kazananlara ödüller dağıtıyoruz ve emin olun ki takımları yarışırken izlemek de oldukça keyifli. Bunun dışında klasikleşen ve oldukça ilginç geçen Halloween ve yılbaşı etkinlikleri düzenliyoruz.

 

Şu an kurucu ve geliştirici olarak kaç kişisiniz?

Kurucu olarak ben varım. Gönüllü olarak İzmir’de organizatör olan üç arkadaşım var ve ikisi yabancı. “İstanbul Anti” üstünde çalıştığımız için bir organizatörümüz de İstanbul’da yaşıyor. Yine yurt dışı ve yurt içinde farklı şehirlerde de organizatör olarak aramıza katılacak kişiler olacak. 

 

Kaynak: Anti

Aranıza katılmak isteyen biri size nasıl ulaşabilir?

Facebook ve İnstagram hesaplarımız ile bizimle iletişim kurulabilirler.

 

Etkinlikleri nasıl belirliyorsunuz, ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?

Hemen hemen her hafta etkinlik düzenliyoruz. Bazen aralar veriyoruz. Etkinlik tipine göre 40’tan – 250 kişiye kadar katılımcı sayısı değişkenlik gösterebiliyor. “Event Creator” diye bir oluşum başlattık. İnsanlar daha önce yurt dışı/yurt içinde deneyimledikleri ve olmasını arzu edecekleri etkinlikleri ya da alternatif etkinlik fikirlerini bize iletiyorlar ve biz de neler yapabileceğimize bir bakıyoruz hatta fikri verenle çalışabiliyoruz. Az önce kısaca bahsetmiştim etkinlik tiplerinden. Özetlemek gerekirse; alternatif müziklere yönelik konsept partiler, konsept fikir buluşmaları, ev partileri bazen sadece bir araya gelmeler gibi genel başlıklarda toplayabilirim. Yeni ne yapabiliriz diye ilginç fikirler üstünde hala daha çalıştığımızı söyleyebilirim.

 

Kaynak: Anti

Sizinle birlikte eğlenen yabancı insan profilleri nasıl?

Gezgin, öğrenci, çalışan yerli ve yabancı kişiler. İngilizce’yi hemen hemen herkes biliyor. Etkinlik dili hem Türkçe hem İngilizce ama bu yeni katılımcılarımızı ürkütmesin çünkü birçok arkadaşımız yabancı dilini geliştirmek için de geliyor. Yaş ortalaması 20-35 yaş arası genellikle. Aramızda öğrenci, mühendis, avukat, doktor, öğretmen, psikolog, gezgin, freelancer, pilot, sanatçı ve birçok çeşitli sektörlerde yönetici profilinde kişiler var. Sınıfsal ayrımı burada göremezsiniz.

 

Önümüzdeki dönem planlarınız neler?

Anti İstanbul ayağını çalışıyoruz şu sıralar. Şubat sonunda İstanbul kick-off gerçekleşecek. Ayrıca yurt dışındaki çeşitli şehirlerde de organizatörlerimiz olacak ve Anti çeşitli ülkelerde var olacak. Şu an görüşmeler ve planlamalar yapılıyor. Aslında gittiğimiz yerlere konseptlerimizi taşıyor olacağız.

Alternatif İzmir ile ortaklığımızda da iyi isimleri kendi tarzımızda öncelikle İzmir’de ağırlayacağız. Bu noktada daha çok elektronik müzik üstüne çalışmalar yapıyoruz. 

Ekibimiz gönüllü odaklı ve kendilerine bir şey katmayı seven enerjik insanlardan oluşuyor. Klişelerden uzak kalmayı seven insanlar. Bir şekilde bizimle iş birliği yapmak isteyen kişiler bizimle iletişime geçebilir. Daha önce de dediğim gibi fikirden tutun da ekipte yer almak istemek gibi. Ağımızı ve yapımızı hep iyiye götürmeye çalışıyoruz.

 

 

Şu sıralar Game Designer (Oyun tasarımcısı) arayışımız var. Sosyal oyunlar tasarlayıcısı bir kişi ile gönüllü çalışmak istiyoruz.

City-hunter (Şehir keşifçisi) bir kişiye ihtiyacımız var. Gizli kalmış, alternatif yerleri (mekan, manzara gibi şehir hayatına alternatif aklınıza gelebilecek her yer...) çıkararak dökümante edecek. Bunlar da sizin vasıtanızla duyurumuz olsun. (Gülüyor)

 

Kaynak: Anti

Gelecek etkinliklerinizden bahseder misiniz?

Back to Space IV, Beer Olympics III İzmir, Beer Olympics İstanbul ve klasik Antinight’lar gerçekleşecek. Bunun yanında bir projemiz daha var o sürpriz kalsın.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Yapımıza ve dünyaya bakış açımıza uygun olduğunu düşünen herkese kapımız açık. Bizimle sosyal ağlarımız üstünden iletişime geçebilirler. Fikirlerini paylaşabilir, aramıza katılıp atmosferi deneyimleyebilirler.

Benzer yazılar
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir kafesi mutlaka var. Biz sizlere...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(