31 Oca 2018
Seçil Şeker

Anti International ile Sınır Ötesi Eğlence

Hepimiz bu dünyanın bir vatandaşıyız diyenlerin; dil, renk, inanış ayırmayanların ortak eğlence noktası Anti International. Anti demeleri de bilinenin, alışılmışın dışında bir eğlence anlayışlarının olması. Yabancı arkadaş edinmek isteyenlerin de dil öğrenmek için gelenlerin de mutlu ayrılacağı bir grup. Anti ile sınırların ötesine yayılan arkadaş ağınızla dünyaya farklı bir pencereden bakacaksınız. Anti'yi, etkinliklerini ve yeni projelerini grubun kurucusu Anıl Yıldırım'a sorduk. Keyifle sorularımızı cevapladı...

 

Kaynak: Anti

“ANTI” oluşumu/organizasyonu nedir?

Bence şöyle bir gerçek var; sınırlar ne kadar dillere farklılık getirse de dünyada birbirine uzak da olsalar hemen hemen aynı ideallere sahip birçok insan var. Tabiri caizse kafası açık, yenilikçi, sosyal, gezgin, hikayelerini paylaşmayı seven ve açık görüşlü insanlardan bahsediyorum. Bizim yapımızda bir ihtiyaçtan doğdu denebilir. Örneğin; gezdiğim çeşitli ülkelerde ilgim müzeden ziyade insanlar oluyor ve yerel insanlar ile tanışma fırsatını kolayca yakalayabiliyorum. Türkiye’de sizin kafa yapınızda olduğunu düşündüğünüz kişiler ile sağlıklı iletişim kurma ağları oldukça az. Bu eksiklik olduğunu düşündüğüm noktadan yola çıkarak, az önce bahsettiğim gibi yaşadığım yerde yabancı ve yerel, hepimizin sadece bir dünyalı olduğu düşüncesine sahip, sosyal, dileyenin yabancı dilini geliştirmek istediği ve eğlenmeyi seven insanları bir araya getirebilecek sağlıklı bir sosyal network oluşturma düşüncesini geliştirdim. Bu yapıyı da alternatif etkinlikler üzerine kurmuş olduk. Yaklaşık iki yıl önce kuruldu. Sosyal bir kulüp diyebiliriz. Burada ekip olarak, etkinlik tasarlayıcısı rolünü üstleniyoruz. Yaş aralığı 20 ile 35 arasında değişmekte. Hemen hemen her üyemiz en azından bir yabancı dil (Genellikle İngilizce) bilmektedir. Anti ise döngülere ve klişelere karşı bir söylem bizim için.

 

Yabancı bağlantılarınızı nasıl oluşturdunuz?

Evimde birkaç yabancı arkadaş ağırladım. Sosyal bir platform üstünden bir ülkeye gittiğinizde sizi karşılıksız ağırlayabilecek insanlar bulabiliyorsunuz. Sonra onların buradaki arkadaşları, arkadaşlarının arkadaşları derken İzmir’de bir network’üm oluştu. Gezmeyi seven de biri olarak ben de gittiğim birçok ülkede aynı şeyi deneyimledim. Oradaki arkadaşlarım buraya geldi. Bu sayede geniş bir ağa sahip oldum. Anti sayesinde dünyanın hemen hemen her yerinden arkadaş kazandığımı söyleyebilirim hala da ediniyorum.

 

Kaynak: Anti

Fikri biraz açsanız... Neler yapıyorsunuz?

Öncelikle haftalık çeşitli buluşmalar ile başladık. Sistem olarak kişiler aslında etkinliğimize getireceği kişiyi referans etmiş oluyor. İki tip etkinlik yapımız var; kapalı ve açık olmak üzere. Kapalı etkinlikler; “sosyal kulüp” yapısında olduğu için grup üyeleri ve referans ettiği kişilere açık ve Facebook grubumuzdan organize ediliyor. Açık olan etkinliklerimiz ise daha geniş bir yelpazeye hitap eden, büyük partiler ve sosyal etkinlikler oluyor. Açık konuşmak gerekirse burası, gideyim kenarda dikilip insanları göz ucuyla keseyim, ona buna yazayım diyebileceğiniz bir yer değil. Bu amaçla gelenleri de aramızda bulundurmuyoruz.

Kapalı etkinliklerimizde organizatör arkadaşlarımız var. İnsanların birbiriyle iletişimini kolaylaştırıcı rol üstleniyorlar. Onun dışında konsept üstünden oyunlar oynuyor, alternatif müzikler ile eğleniyoruz. Kabul kıstasımız; güleryüzlü, saygılı ve ortama uyum sağlayacak kişiler olması. Bunu da sosyal platformlar ve grup içinden referanslar üstünden değerlendirebiliyoruz. Antinight klasik konseptimiz ve üstüne konsept buluşmalar (Vintage konseptler, sangria geceleri, dünya yemekleri buluşmaları, ev partileri, sokak partileri aklıma gelenler.) Ayrıca çeşitli DJ’ler ve gruplar ile de iş birliği yapabiliyor, etkinlikleri renklendiriyoruz.

 

 

Açık etkinlikler büyük kitleleri hedef alıyor. Yine alternatif pek alışık olmadığımız etkinlikler üstünden ilerliyoruz. Alternatif İzmir ile ortak projemiz “Back to Space” konseptimiz var. Burada da elektronik müzik partilerine alternatif oluşturma amacımız var. Dekordan müziğe kadar her detayı ile uğraşıyoruz. Mühendis olduğumuz için mühendislik ile dekoru birleştirmek gerçekten alternatif oluyor. Ekibimizde endüstriyel tasarımcı arkadaşlarımız ve dijital dekor uzmanı (3D mapping gibi...) arkadaşlarımız var. Yaptığımız etkinliklerden de şimdiye kadar iyi tepkiler aldık. Şubat sonu gibi 4.sünü gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu kısımda yine çeşitli farklı projelerimiz var ve üstünde çalışıyoruz. “Beer Olympics” de yine Anti’ye ait bir konsept. Çeşitli kurguladığımız içki oyunları ile takım halinde yarışıyorlar. Müsabakaların sonunda kazananlara ödüller dağıtıyoruz ve emin olun ki takımları yarışırken izlemek de oldukça keyifli. Bunun dışında klasikleşen ve oldukça ilginç geçen Halloween ve yılbaşı etkinlikleri düzenliyoruz.

 

Şu an kurucu ve geliştirici olarak kaç kişisiniz?

Kurucu olarak ben varım. Gönüllü olarak İzmir’de organizatör olan üç arkadaşım var ve ikisi yabancı. “İstanbul Anti” üstünde çalıştığımız için bir organizatörümüz de İstanbul’da yaşıyor. Yine yurt dışı ve yurt içinde farklı şehirlerde de organizatör olarak aramıza katılacak kişiler olacak. 

 

Kaynak: Anti

Aranıza katılmak isteyen biri size nasıl ulaşabilir?

Facebook ve İnstagram hesaplarımız ile bizimle iletişim kurulabilirler.

 

Etkinlikleri nasıl belirliyorsunuz, ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?

Hemen hemen her hafta etkinlik düzenliyoruz. Bazen aralar veriyoruz. Etkinlik tipine göre 40’tan – 250 kişiye kadar katılımcı sayısı değişkenlik gösterebiliyor. “Event Creator” diye bir oluşum başlattık. İnsanlar daha önce yurt dışı/yurt içinde deneyimledikleri ve olmasını arzu edecekleri etkinlikleri ya da alternatif etkinlik fikirlerini bize iletiyorlar ve biz de neler yapabileceğimize bir bakıyoruz hatta fikri verenle çalışabiliyoruz. Az önce kısaca bahsetmiştim etkinlik tiplerinden. Özetlemek gerekirse; alternatif müziklere yönelik konsept partiler, konsept fikir buluşmaları, ev partileri bazen sadece bir araya gelmeler gibi genel başlıklarda toplayabilirim. Yeni ne yapabiliriz diye ilginç fikirler üstünde hala daha çalıştığımızı söyleyebilirim.

 

Kaynak: Anti

Sizinle birlikte eğlenen yabancı insan profilleri nasıl?

Gezgin, öğrenci, çalışan yerli ve yabancı kişiler. İngilizce’yi hemen hemen herkes biliyor. Etkinlik dili hem Türkçe hem İngilizce ama bu yeni katılımcılarımızı ürkütmesin çünkü birçok arkadaşımız yabancı dilini geliştirmek için de geliyor. Yaş ortalaması 20-35 yaş arası genellikle. Aramızda öğrenci, mühendis, avukat, doktor, öğretmen, psikolog, gezgin, freelancer, pilot, sanatçı ve birçok çeşitli sektörlerde yönetici profilinde kişiler var. Sınıfsal ayrımı burada göremezsiniz.

 

Önümüzdeki dönem planlarınız neler?

Anti İstanbul ayağını çalışıyoruz şu sıralar. Şubat sonunda İstanbul kick-off gerçekleşecek. Ayrıca yurt dışındaki çeşitli şehirlerde de organizatörlerimiz olacak ve Anti çeşitli ülkelerde var olacak. Şu an görüşmeler ve planlamalar yapılıyor. Aslında gittiğimiz yerlere konseptlerimizi taşıyor olacağız.

Alternatif İzmir ile ortaklığımızda da iyi isimleri kendi tarzımızda öncelikle İzmir’de ağırlayacağız. Bu noktada daha çok elektronik müzik üstüne çalışmalar yapıyoruz. 

Ekibimiz gönüllü odaklı ve kendilerine bir şey katmayı seven enerjik insanlardan oluşuyor. Klişelerden uzak kalmayı seven insanlar. Bir şekilde bizimle iş birliği yapmak isteyen kişiler bizimle iletişime geçebilir. Daha önce de dediğim gibi fikirden tutun da ekipte yer almak istemek gibi. Ağımızı ve yapımızı hep iyiye götürmeye çalışıyoruz.

 

 

Şu sıralar Game Designer (Oyun tasarımcısı) arayışımız var. Sosyal oyunlar tasarlayıcısı bir kişi ile gönüllü çalışmak istiyoruz.

City-hunter (Şehir keşifçisi) bir kişiye ihtiyacımız var. Gizli kalmış, alternatif yerleri (mekan, manzara gibi şehir hayatına alternatif aklınıza gelebilecek her yer...) çıkararak dökümante edecek. Bunlar da sizin vasıtanızla duyurumuz olsun. (Gülüyor)

 

Kaynak: Anti

Gelecek etkinliklerinizden bahseder misiniz?

Back to Space IV, Beer Olympics III İzmir, Beer Olympics İstanbul ve klasik Antinight’lar gerçekleşecek. Bunun yanında bir projemiz daha var o sürpriz kalsın.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Yapımıza ve dünyaya bakış açımıza uygun olduğunu düşünen herkese kapımız açık. Bizimle sosyal ağlarımız üstünden iletişime geçebilirler. Fikirlerini paylaşabilir, aramıza katılıp atmosferi deneyimleyebilirler.