R
GİRİŞ
TR
EN

Aqua Jog Club - Suyun Spor Hali

#SPOR
Zeynep Öztürk
31 May 2019

¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan.

Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Reklam yazarlığı kökenli Çalışkan, Aqua Jog Club'ın kurucusu. Bütün bunların su ve sporla ne alakası var diyorsunuz, duyuyorum. Hayatta hiçbir şey sevdiklerimizin önüne geçmemeli, yüzme kökenli Gizem içinde durum öyle olmuş. Reklam yazarlığının yanında sevdiği Aqua Jog ile hayatına devam ederken bir noktada Aqua Jog ağır basmış ve tüm bilgi birikimini bu alanda kullanmaya karar vermiş. Sevdiği işi yapınca da başarılar onu izlemiş.

Aqua Jog ile suyun altında sarf ettiğiniz efor stresinizi azaltırken sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor. Eğlence, spor ve 1 saatte giden 800 kalori... Yaz da geldi! Herkese iyi çıpı çıpılar, röportajın devamı içinde keyifli okumalar diliyorum.

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Reklam yazarlığından Aqua Jog antrenörlüğüne uzanan maceranı dinlemek isteriz.

Spor hayatımda her zaman vardı. Yüzme kökenliyim, "Ne iş yaparsam yapayım spor bunun yanında devam edecek." diyordum. AquaJog eğitimini aldığımda böyle bir fikrim yoktu. Kariyerimi reklam sektöründe sürdürmeyi planlamıştım. Bunun yanında İstanbul’a yerleştikten kısa bir süre sonra Aqua Jog Club’ı kurdum. Türkiye’de olmayan, bilinmeyen bir sporu tanıtıp faydalarını deneyimletebilirim diye düşündüm.

İlk çıkış hikayesi aslında tamamen sudan uzak kalmamak adına bir girişimdi. Su sporlarına uzak bir ülkede kimsenin adını bile bilmediği bir sporu anlatmak, tanıtmak, deneyimletmek ve sürdürmek gerçekten zorlu bir süreçti. 2 sene boyunca hem reklam yazarlığını hem Aqua Jog Club’ı birlikte sürdürdüm. Mesai öncesi sabah seansları, mesai sonrası akşam seansları şeklinde gidiyordu.

Reklamı çok seviyorum fakat işler ütopyadaki gibi gitmediği için stres yaratmaya başladı. Bir yandan da elimde çok değerli ve yoğunlaşmam gereken bir şey olduğunun farkındaydım. Bir anda istifa ettim. Bütün enerjimi, reklamcılıktaki deneyimimi, ne var ne yoksa Aqua Jog Club’ı daha aktif hale getirmek için harcamaya başladım. Fark, kısa süre içinde çok netti.

 

  

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Aqua Jog'un faydalarında ‘stres yok’ cümlesi dikkatimi çekti. Sen sürekli bu işle uğraştığına göre pamuk gibi bir insan olmalısın?

Antrenman sırasında suda gerçekten resetleniyorsun. Hiçbir şey düşünmüyorsun. Suyun terapi etkisi çok kuvvetli. Günün devamını çok daha enerjik geçirmeni sağlıyor. Ben pamuk gibi bir insan mıyım? Pek sanmıyorum. (Gülüşmeler) Spor yapmanın ötesinde bunun “iş” kısmı gerçekten emek istiyor ve idealist tavırlarım beni bazen oldukça strese sokuyor. Türkiye ve özellikle İstanbul şartlarındaki stres seviyesini düşündüğümüzde daha minimal kısımda kalıyorum diyebiliriz. Suya atla, zihnini boşalt, kaldığın yerden devam et. Döngü bu şekilde işliyor.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Fitness'da bir devrim dediğin Aqua Jog  nedir? Türkiye’de örnekleri var mıdır?

Aqua Jog, suda yürüme ve koşma üzerine kurulu bir antrenman sistemi. Bunun yanında benim geliştirmiş olduğum kara antrenmanlarıyla yüzmenin kombinasyonlarından oluşan egzersiz sistemini uyguluyoruz. Türkiye’de başka örneği yok. Aqua Gym ile karıştırmamak gerekiyor. Aqua Jog temel prensipleri olan bir antrenmandır. Aqua Gym gittiğiniz her yerde farklı bir metodla karşılaşabileceğiniz su egzersizlerini kapsar.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Aqua Jog’un eğitimi var mı? Sen kendini nasıl geliştirdin ve senin gibi eğitmen olmak isteyenlere tavsiyelerin neler?

Eğitimi var fakat farklı isimlerle olabiliyor. Eğitim uzun bir süreç. Bu süreçten sonra da kendi çalışmalarınla antrenmanları geliştirmen gerekiyor. Aldığım eğitimin ardından  (ve hala) sürekli suda çalıştım. Antrenman metodlarını geliştirmek gerekiyor. Türkiye’de eğitimleri ben verebiliyorum fakat henüz eğitim programı planı bulunmuyor. Bu da çok iyi planlanması gereken bir süreç. Zaman içinde bu konuyla ilgili de çalışmalar başlayacak.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

İnsanların Aqua Jog’a ön yargıları oluyor mu?

Hayır, herhangi bir önyargı yok. Mantık olarak da herkese çok sıcak geliyor. Sadece hiç bilmedikleri bir şeyle ilk defa karşılaştıkları için merak duygusu baskın. Detaylıca anlatıyoruz, deneme dersleri yapıyoruz. İlk antrenmanda, deneyimi birebir yaşadıklarında kafalarda her şey netlik kazanıyor.

 

Kişiye özel program mı çıkartılıyor?

Antrenman genel kapsamıyla herkese uygun. Şiddeti kişiden kişiye göre değişiyor ve kişinin kondisyonuna göre planlanıyor. 2 yönü var. Biri performans biri de iyileşme. Sakatlanma, fıtık, eklem rahatsızlığı gibi sorunlarla gelen kişilerde antrenman net bir şekilde ayrışıyor. Bunun dışında antrenman içinde ayrıştırmalar yaparak kişiye özel programla ilerliyoruz.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Sosyal medyayı incelediğimde ağırlıkla hareketler görüyorum. Hamileler de ağırlıkla mı çalışıyor?

Herkes ağırlık sanıyor, kullandığımız her şey çok hafif. Suda yüzey ve sürtünme artınca kuvvet de artar. Biz kullandığımız ekipmanlarla omurgayı destekliyoruz, direnç ve kuvvet yaratıyoruz. O hafif malzemeler suya girdiğinde uygulanan şiddetle ağırlık etkisi yaratıyor. Hamilelerin programı standarttan farklı. Gördüğünüz ekipmanları herkeste kullanıyoruz, sadece kullanma şekli ve şiddeti kişiye göre planlanıyor.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Down sendrom ya da özel hastalığı olan kişilere ders veriyor musun? Bazı hastalıkların iyileşmesinde yunuslar gibi etkisi var gibi geliyor bana sonuçta sudasın ve mutlusun.

Kesinlikle suyun kas ve iskelet sisteminin kuvvetlenmesinde ve zihinsel rahatlamada etkisi çok büyük. Enerjiyi de yüksek oranda harcadığımız için daha güvenli bir ortamda çalışmış oluyoruz. Benim özel hastalıklarla ilgili ileri seviyede bir uzmanlığım bulunmadığı ve bu tarz çalışmalarda hastalığı, davranış modellerini çok iyi bilmek gerektiği için birebir çalışma yerine bu konuda uzman bir eğitmenle paralel çalışmalar gerçekleştirmeyi tercih ediyorum.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Fizik tedavi yöntemi gibi kas ağrılarına iyi geldiğini ve iyileştirici olduğunu söyleyebilir miyiz?

Tam olarak çıkış noktası da bu. Özellikle futbolcuların ve atletlerin dizlerinde yaşadığı sorunlar ve sporcu sakatlanmaları sonrası iyileşme dönemlerinde çok aktif yapılan bir spor. Nedeni suda eklemlere baskı uygulanmıyor olması. Bu da hasarlı bölgeyi baskısız bir şekilde çalıştırıp kuvvetlendirmeyi sağlıyor.

 

Aqua Jog'un kuralları var mı? Kimler gelebilir, kimler gelemez? Kaç yaş grubu bu spordan yararlanabilir?

Keskin kuralları yok. 7’den 70’e herkes yapabilir. Kişinin yaşı, fiziksel durumu önemli bizim için. Antrenman buna göre şekilleniyor.

 

Yapılma sıklığı ya da süresi var mı?

Her gün yapılabiliyor. Baskısız bir antrenman ve kardiyo seviyesi yüksek. Yine kişiye göre antrenman sıklığını organize ediyoruz. Ben haftada minimum 3 öneriyorum.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Aqua Jog’a gelenler hayatlarına ne katmış oluyorlar?

Öncelikle yeni bir spor deneyimiyle tanışıyorlar. Suda yüzme dışında neler yapılabileceğini, bunun bedenen ve zihnen etkilerini ilk çalışmadan itibaren hissediyorlar. Başlayanların çoğu çok uzun süre devam ediyor. Havuza ve spora bakış açısı değişiyor. Yepyeni bir alışkanlık kazanıyorlar ve daha özgür hissediyorlar.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Bir saatte 800 kalori çok iddialı. Kalori yakma oranı kişinin performansına ve yaşına göre değişiklik gösterebiliyor mu?

Evet, iddalı ve gerçek. Tabii ki bunlar üst sınır fakat performans çalıştığım çoğu kişi bu sınıra yaklaşıyor. Su havadan 12 kat yoğun. Be nedenle daha fazla enerji harcıyoruz. Yakılan kalori kişinin yaşına metabolizma hızına, performansına göre değişkenlik gösteriyor. Herkes aynı oranda kalori yakmıyor. Zaman içinde miktar artıyor.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Sporun havuzda olması yüzme bilmeyenleri korkutmalı mı?

Hayır, tam aksine yüzmeyi geliştirmede teknik olarak büyük destek sağlıyor. Antrenmanlarda yüzmenin temelini oluşturan tekniklerle kombinasyonlu gidiyoruz. Yüzme bilmek gerekmiyor, su korkusunun olmaması yeterli. Su korkusu olan kişiler için öncelikle yüzme dersleri yapıyoruz daha sonra Aquajog’a geçiyoruz ya da paralel olarak ilerletiyoruz.

 

 

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Ağu 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Ağu 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Ağu 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Ağu 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Ağu 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Ağu 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Ağu 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Ağu 2019
#SAHİL
Tatil son hızıyla devam ediyor. Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı ...
Gülay Güler
13 Ağu 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
12 Ağu 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi k...
Gülay Güler
11 Ağu 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilin...
Gülay Güler
10 Ağu 2019
#SANAT
#EĞİTİM
Sanatın Çocukları Yasemin Acar ve Veysel Alceylan tarafından kurulan müzik ve sanat atölyesi projesi. Gitar, bağlama, ke...
Gülay Güler
10 Ağu 2019
#MÜZİK
#TADIM
otuzbeslik.com’un düzenlediği Taste of Music, 10 Ağustos Cumartesi akşamı Madonna gecesi ile huzurlarınızda! Urla’nın en...
Editör
9 Ağu 2019
#SÖRF
Alaçatı’nın Rüzgarı Koruncuklar için Esiyor sloganıyla 17 - 18 Ağustos tarihlerinde Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Akademi...
Editör
9 Ağu 2019
#OPERA
#BALE
Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 22 Ağustos’ta bir dünya starının konseri ile başlıyor.
Editör
8 Ağu 2019
#YEMEK
Alaçatı'da hangi plajlarda serinlesek, hangi lezzetleri denesek, nerelere gitsek, nerede kalsak diye düşünüp duruyor mus...
Zeynep Öztürk
7 Ağu 2019
#YEMEK
Mistral Çarşı yakınlarında çalışmıyor olsanız da özel olarak Mistral'e gidip denemeniz gereken tatlarla dolu bir yer Zey...
Seçil Şeker
7 Ağu 2019
#SPOR
Çeşme’de 2017 yılından bu yana, her yaz olduğu gibi bu yaz da rüzgar ve deniz yelkenle buluşuyor. 28 Ağustos- 1 Eylül ta...
Editör
7 Ağu 2019
#KONSER
Bayram geliyor... Bu bayramda birbirinden güzel festivaller ve konserler var. Herkesin zevkine hitap edecek bir etkinlik...
Editör
5 Ağu 2019
#YEMEK
Cookie Monster ile büyüyen, okuldan eve koşarak gelip süte kurabiye bandırarak yiyen nesil olarak fit olmak, sağlıklı be...
Seçil Şeker
4 Ağu 2019
#CAFE
#YEMEK
Hacımemiş'te yer alan Lokmarto, gerçek Belçika çikolatası ve lokmalarının dolgunluğu ile damağınızda eşsiz bir lezzet bı...
Zeynep Öztürk
2 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, M.S 5. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile ziyaretçilerine hem tarih hem yemyeşil bi...
Kardelen Uysal
2 Ağu 2019
#MÜZİK
#FESTİVAL
Caz müzik hayranı mısın? Bu yaz caz müziğe doymaya hazır ol! Çünkü cazseverleri mıknatıs gibi çekecek Türkiye'deki en iy...
Gülay Güler
1 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir ilinin batısında bulunan Urla Yarımadası, antik dönemlerden günümüze kadar önemini korumuştur. Kent devletlerinden...
Atlas Akmaner
30 Tem 2019
#SANAT
#SOSYAL SORUMLULUK
K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğünde yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Ko...
Editör
30 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#TİYATRO
Havanın sıcaklığına aldırmadan dışarı çıkmak isteyeceğiniz, sabahlara kadar dans edeceğiniz, çocuğunuzla keyifli vakitle...
Editör
29 Tem 2019
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
#BUTİK OTEL
#OTEL
İzmir'de tatil yapacak yerler artık size klasik gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız size güzel bir ...
Zeynep Öztürk
27 Tem 2019
#MÜZİK
Seyhan Eriş, Alp Gültekin, Aron Şerez, Halil Yıldırım, Andreas Wilderman ve Haluk Öztekin lise yıllarında bir araya gele...
Editör
26 Tem 2019
#EDEBİYAT
Oh Kaos ve Hayatındaki Tüm Kışları Unutan Adam adlı kitapların yazarı Kaan Burak Şen, 1989 doğumlu genç bir yazar. Ben o...
Kardelen Uysal
26 Tem 2019
#GEZİ
Kolay kolay hiçbir şey seni şaşırtmıyor, hayatının rutini olan hiçbir şey seni tatmin etmiyor mu? Buna o klasik tatil ve...
Gülay Güler
25 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Elektronik müzik tutkunu musun? Senin için Türkiye'de gerçekleşen, en iyi elektronik müzik festivallerini hazırladık. Bu...
Gülay Güler
23 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SİNEMA
Hava sıcak, içimiz daha sıcak, daha kıpır kıpır. Bağıra bağıra şarkı söylemek ya da kültür sanat alanında ruhumuzu besle...
Editör
22 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade