Aqua Jog Club - Suyun Spor Hali

31 May 2019

¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan.

Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Reklam yazarlığı kökenli Çalışkan, Aqua Jog Club'ın kurucusu. Bütün bunların su ve sporla ne alakası var diyorsunuz, duyuyorum. Hayatta hiçbir şey sevdiklerimizin önüne geçmemeli, yüzme kökenli Gizem içinde durum öyle olmuş. Reklam yazarlığının yanında sevdiği Aqua Jog ile hayatına devam ederken bir noktada Aqua Jog ağır basmış ve tüm bilgi birikimini bu alanda kullanmaya karar vermiş. Sevdiği işi yapınca da başarılar onu izlemiş.

Aqua Jog ile suyun altında sarf ettiğiniz efor stresinizi azaltırken sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor. Eğlence, spor ve 1 saatte giden 800 kalori... Yaz da geldi! Herkese iyi çıpı çıpılar, röportajın devamı içinde keyifli okumalar diliyorum.

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Reklam yazarlığından Aqua Jog antrenörlüğüne uzanan maceranı dinlemek isteriz.

Spor hayatımda her zaman vardı. Yüzme kökenliyim, "Ne iş yaparsam yapayım spor bunun yanında devam edecek." diyordum. AquaJog eğitimini aldığımda böyle bir fikrim yoktu. Kariyerimi reklam sektöründe sürdürmeyi planlamıştım. Bunun yanında İstanbul’a yerleştikten kısa bir süre sonra Aqua Jog Club’ı kurdum. Türkiye’de olmayan, bilinmeyen bir sporu tanıtıp faydalarını deneyimletebilirim diye düşündüm.

İlk çıkış hikayesi aslında tamamen sudan uzak kalmamak adına bir girişimdi. Su sporlarına uzak bir ülkede kimsenin adını bile bilmediği bir sporu anlatmak, tanıtmak, deneyimletmek ve sürdürmek gerçekten zorlu bir süreçti. 2 sene boyunca hem reklam yazarlığını hem Aqua Jog Club’ı birlikte sürdürdüm. Mesai öncesi sabah seansları, mesai sonrası akşam seansları şeklinde gidiyordu.

Reklamı çok seviyorum fakat işler ütopyadaki gibi gitmediği için stres yaratmaya başladı. Bir yandan da elimde çok değerli ve yoğunlaşmam gereken bir şey olduğunun farkındaydım. Bir anda istifa ettim. Bütün enerjimi, reklamcılıktaki deneyimimi, ne var ne yoksa Aqua Jog Club’ı daha aktif hale getirmek için harcamaya başladım. Fark, kısa süre içinde çok netti.

 

  

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Aqua Jog'un faydalarında ‘stres yok’ cümlesi dikkatimi çekti. Sen sürekli bu işle uğraştığına göre pamuk gibi bir insan olmalısın?

Antrenman sırasında suda gerçekten resetleniyorsun. Hiçbir şey düşünmüyorsun. Suyun terapi etkisi çok kuvvetli. Günün devamını çok daha enerjik geçirmeni sağlıyor. Ben pamuk gibi bir insan mıyım? Pek sanmıyorum. (Gülüşmeler) Spor yapmanın ötesinde bunun “iş” kısmı gerçekten emek istiyor ve idealist tavırlarım beni bazen oldukça strese sokuyor. Türkiye ve özellikle İstanbul şartlarındaki stres seviyesini düşündüğümüzde daha minimal kısımda kalıyorum diyebiliriz. Suya atla, zihnini boşalt, kaldığın yerden devam et. Döngü bu şekilde işliyor.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Fitness'da bir devrim dediğin Aqua Jog  nedir? Türkiye’de örnekleri var mıdır?

Aqua Jog, suda yürüme ve koşma üzerine kurulu bir antrenman sistemi. Bunun yanında benim geliştirmiş olduğum kara antrenmanlarıyla yüzmenin kombinasyonlarından oluşan egzersiz sistemini uyguluyoruz. Türkiye’de başka örneği yok. Aqua Gym ile karıştırmamak gerekiyor. Aqua Jog temel prensipleri olan bir antrenmandır. Aqua Gym gittiğiniz her yerde farklı bir metodla karşılaşabileceğiniz su egzersizlerini kapsar.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Aqua Jog’un eğitimi var mı? Sen kendini nasıl geliştirdin ve senin gibi eğitmen olmak isteyenlere tavsiyelerin neler?

Eğitimi var fakat farklı isimlerle olabiliyor. Eğitim uzun bir süreç. Bu süreçten sonra da kendi çalışmalarınla antrenmanları geliştirmen gerekiyor. Aldığım eğitimin ardından  (ve hala) sürekli suda çalıştım. Antrenman metodlarını geliştirmek gerekiyor. Türkiye’de eğitimleri ben verebiliyorum fakat henüz eğitim programı planı bulunmuyor. Bu da çok iyi planlanması gereken bir süreç. Zaman içinde bu konuyla ilgili de çalışmalar başlayacak.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

İnsanların Aqua Jog’a ön yargıları oluyor mu?

Hayır, herhangi bir önyargı yok. Mantık olarak da herkese çok sıcak geliyor. Sadece hiç bilmedikleri bir şeyle ilk defa karşılaştıkları için merak duygusu baskın. Detaylıca anlatıyoruz, deneme dersleri yapıyoruz. İlk antrenmanda, deneyimi birebir yaşadıklarında kafalarda her şey netlik kazanıyor.

 

Kişiye özel program mı çıkartılıyor?

Antrenman genel kapsamıyla herkese uygun. Şiddeti kişiden kişiye göre değişiyor ve kişinin kondisyonuna göre planlanıyor. 2 yönü var. Biri performans biri de iyileşme. Sakatlanma, fıtık, eklem rahatsızlığı gibi sorunlarla gelen kişilerde antrenman net bir şekilde ayrışıyor. Bunun dışında antrenman içinde ayrıştırmalar yaparak kişiye özel programla ilerliyoruz.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Sosyal medyayı incelediğimde ağırlıkla hareketler görüyorum. Hamileler de ağırlıkla mı çalışıyor?

Herkes ağırlık sanıyor, kullandığımız her şey çok hafif. Suda yüzey ve sürtünme artınca kuvvet de artar. Biz kullandığımız ekipmanlarla omurgayı destekliyoruz, direnç ve kuvvet yaratıyoruz. O hafif malzemeler suya girdiğinde uygulanan şiddetle ağırlık etkisi yaratıyor. Hamilelerin programı standarttan farklı. Gördüğünüz ekipmanları herkeste kullanıyoruz, sadece kullanma şekli ve şiddeti kişiye göre planlanıyor.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Down sendrom ya da özel hastalığı olan kişilere ders veriyor musun? Bazı hastalıkların iyileşmesinde yunuslar gibi etkisi var gibi geliyor bana sonuçta sudasın ve mutlusun.

Kesinlikle suyun kas ve iskelet sisteminin kuvvetlenmesinde ve zihinsel rahatlamada etkisi çok büyük. Enerjiyi de yüksek oranda harcadığımız için daha güvenli bir ortamda çalışmış oluyoruz. Benim özel hastalıklarla ilgili ileri seviyede bir uzmanlığım bulunmadığı ve bu tarz çalışmalarda hastalığı, davranış modellerini çok iyi bilmek gerektiği için birebir çalışma yerine bu konuda uzman bir eğitmenle paralel çalışmalar gerçekleştirmeyi tercih ediyorum.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Fizik tedavi yöntemi gibi kas ağrılarına iyi geldiğini ve iyileştirici olduğunu söyleyebilir miyiz?

Tam olarak çıkış noktası da bu. Özellikle futbolcuların ve atletlerin dizlerinde yaşadığı sorunlar ve sporcu sakatlanmaları sonrası iyileşme dönemlerinde çok aktif yapılan bir spor. Nedeni suda eklemlere baskı uygulanmıyor olması. Bu da hasarlı bölgeyi baskısız bir şekilde çalıştırıp kuvvetlendirmeyi sağlıyor.

 

Aqua Jog'un kuralları var mı? Kimler gelebilir, kimler gelemez? Kaç yaş grubu bu spordan yararlanabilir?

Keskin kuralları yok. 7’den 70’e herkes yapabilir. Kişinin yaşı, fiziksel durumu önemli bizim için. Antrenman buna göre şekilleniyor.

 

Yapılma sıklığı ya da süresi var mı?

Her gün yapılabiliyor. Baskısız bir antrenman ve kardiyo seviyesi yüksek. Yine kişiye göre antrenman sıklığını organize ediyoruz. Ben haftada minimum 3 öneriyorum.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Aqua Jog’a gelenler hayatlarına ne katmış oluyorlar?

Öncelikle yeni bir spor deneyimiyle tanışıyorlar. Suda yüzme dışında neler yapılabileceğini, bunun bedenen ve zihnen etkilerini ilk çalışmadan itibaren hissediyorlar. Başlayanların çoğu çok uzun süre devam ediyor. Havuza ve spora bakış açısı değişiyor. Yepyeni bir alışkanlık kazanıyorlar ve daha özgür hissediyorlar.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Bir saatte 800 kalori çok iddialı. Kalori yakma oranı kişinin performansına ve yaşına göre değişiklik gösterebiliyor mu?

Evet, iddalı ve gerçek. Tabii ki bunlar üst sınır fakat performans çalıştığım çoğu kişi bu sınıra yaklaşıyor. Su havadan 12 kat yoğun. Be nedenle daha fazla enerji harcıyoruz. Yakılan kalori kişinin yaşına metabolizma hızına, performansına göre değişkenlik gösteriyor. Herkes aynı oranda kalori yakmıyor. Zaman içinde miktar artıyor.

 

 

Kaynak: Aqua Jog Club

 

Sporun havuzda olması yüzme bilmeyenleri korkutmalı mı?

Hayır, tam aksine yüzmeyi geliştirmede teknik olarak büyük destek sağlıyor. Antrenmanlarda yüzmenin temelini oluşturan tekniklerle kombinasyonlu gidiyoruz. Yüzme bilmek gerekmiyor, su korkusunun olmaması yeterli. Su korkusu olan kişiler için öncelikle yüzme dersleri yapıyoruz daha sonra Aquajog’a geçiyoruz ya da paralel olarak ilerletiyoruz.

 

 

Benzer yazılar
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
SAĞLIK
YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade