07 Ağu 2019
Otuzbeşlik

Arkas Aegean Link Regatta üçüncü kez çağırıyor

Çeşme’de 2017 yılından bu yana, her yaz olduğu gibi bu yaz da rüzgar ve deniz yelkenle buluşuyor. 28 Ağustos- 1 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Arkas Aegean Link Regatta için Çeşme Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, Arkas, EAYK ve Çeşme Marina’nın yine güçlerini birleştirerek bu güzel sporun daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacak.

Her yıl katılımda yeni bir rekora imza atan Arkas Aegean Link Regatta, bu yıl da dört gün boyunca tatlı rekabeti ve eğlenceyi birleştirerek Çeşme’de keyifli bir rüzgar estirecek.

Organizasyon öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Arkas Ailesi’nin İzmir ekonomisinin yanı sıra kültür ve snatta yaptığı katkılar hepimizin malumu. Çeşme’deki her kesimden gence kano ve yelken yapma imkanı sundular, teşekkür ediyorum. Arkas Aegean Link Regatta ile de Arkas Ailesi’nin Çeşme’ye olan sevgisinin katlanacağını düşünüyorum. Turizmde çeşitliliği artırarak turizm sezonunu uzatmak amacıyla Çeşme’de yapılan her türlü organizasyonun arkasında olacağız. bu yıl 30 Ağustos’u Arkas Aegean Link Regatta ile daha da anlamlı şekilde kutlayacağımız için ayrıca mutluyum” dedi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas  “Arkas Aegean Link Regatta’nın sürdürülebilir bir yarış olmasını hedefledik. Bu yıl 3. yılımız. Geçen yıldan bugüne Türkiye’deki ekonomik seyire rağmen  yarışın üçüncüsünün  yapılıyor olması ve yarışa bir ay daha olmasına rağmen  40 teknenin katılımı bizi mutlu ediyor. Değişmeyen destekçilerimiz Before Sunset/Single Fin Yellow, Ege Medya ve Hürriyet’e  ve bu yıl aramıza katılan Bernadet Otel ve Aya Yorgi Hotel By T’ye çok teşekkür ediyorum. İsviçre merkezli dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden UBS bu sene de en büyük destekçilerimizden biri oldu. Bu yüzden ilk yarışımız  UBS Çeşme Şamandıra Yarışı olarak anılacak.

Bu yıl Sakız ayağını yarışçılarımızdan gelen geri dönüşlere de bakarak iptal edip, sene tüm yarışları Çeşme’de düzenlemeye karar verdik. Yarışlara 1 gün daha ekledik. Bu sene 4 gün boyunca yelkencilerimiz yarışa doyacaklar. İlk yıl 45 tekne geçen yıl ise 52 tekne ve 500’ün üzerinde katılımcıyı ağırladık. Bu sene katılımcı sayımız şimdiden 40’a ulaştı.

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer,Herkes organizasyonu sahiplenerek yürütüyor. Ses getirmesinin ve başarısının altında bu var. Bu yıl yarışçı kimliği kuvvetli olan tekneler de artmaya başladı. Bu yıl rotamızda neden Sakız yok diye soranlar oldu. Hazırlıklarımız yalnızca 1-2 ay ya da 1-2 hafta sürmüyor. Yıl boyunca bu yarış için hazırlanıyoruz ve bu esnada bir önceki sene gerçekleştirdiğimiz yarışın da feedback’lerini alıyoruz. katılan teknelerden, ekiplerden bu yıl rotamızda Sakın olmamasına yönelik öneriler, geri dönüşler aldık. İki yıldır katılan ve şimdi de bizimle olacak oldukça geniş bir kitle var. Hem zaman hem de maliyet açısından kendilerini yorduğunu belirttiler. Biz de buna kulak verdik. Dört gün sürecek yarışları Çeşme’nin tüm kıyılarına yaydık. Yarışlar her yerden izlenebilecek. Umarım güzel, keyifli bir yarış olur. Tüm destekçilere teşekkür ediyorum ” dedi.

Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan “Bu sene %97 doluluk oranı Arkas Aegean Link Regatta’ya ev sahipliği yapacağız.  Sakız’ın da rotadan çıkarılması ile  sorumluluğumuzun arttığının tüm ekip olarak farkındayız. Her yıl olduğu gibi yılın en keyifli yarışı için mümkün olan en iyi hizmeti vereceğiz.  Arkas Aegean Link Regatta’nın bir paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.  

Bernadet Hotel Sahibi Vedat Mimaroğlu, yeni kurulan bir işletme olmalarına rağmen Çeşme turizmine katkı sağlayacak her türlü faaliyetin içinde yer almaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

 

UBS Yine Sponsor

Katılımcı sayısını her yıl daha da artıran, üçüncü yılında kayıtların açıldığı 9 Temmuz’dan bu yana 40 teknenin adını yazdığırdığı Arkas Aegean Link Regatta’nın bu yıl 50’nin üzerinde yat, 500’ün üzerinde yelkenciyi ağırlaması bekleniyor. Organizasyona geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yanında büyük bir destek var. Sürdürülebilir ve geleneksel hale gelmesi hedeflenen yarış, ilk yıl gösterdiği başarının ardından  adını uluslararası arenada da duyurarak değerli markalarla birlikte yürümüştü. O markalardan biri olan İsviçre merkezli dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden UBS, Arkas Aegean Link Regatta’nın üçüncü yılında da yanında. İlk gün (29 Ağustos) gerçekleşecek yarış ise yine kendi adıyla, UBS Çeşme Şamandıra Yarışı olarak anılacak.

Yarışın diğer önemli destekçileri ise Bernadet Hotel ve Aya Yorgi Hotel By T oldu.

Bu sene yarışın 30 Ağustos’ta Çeşme’de yapılacak ayağına Çeşme Belediyesi ismini veriyor. “Çeşme Belediyesi 30 Ağustos Zafer Kupası”nın ödül töreni de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın ev sahipliğinde yapılacak.

 

Çeşme’nin dört bir yanında yelken dansı

Rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme, Ovacık’tan itibaren tüm koylarında renkli yelkenlilerin görsel şölenine tanıklık edecek.

28 Ağustos akşamı Çeşme Marina Yacht Club’ta gerçekleşecek açılış partisinde heyecanlarını atacak olan yarışçılar ertesi gün Çeşme Marina’dan start alarak UBS Çeşme Şamandıra Yarışı’nı tamamlayacaklar. İkinci gün ise Ilıca Şamandıra Yarışı ve Ilıca - Çeşme Yarışı ile iki yarış yapacak olan ekipler üçüncü gün rotalarına Çeşme – Süngü Kayalıkları – Çeşme Yarışı’nı alacak. Yarış, dördüncü gün Ovacık Çeşme Yarışı ile son bulacak.

Arkas Aegean Link Regatta’da deniz tutkunları, yarışların yanı sıra Çeşme’de farklı bir mekanlarda yapılacak  özel partilerle de keyiflerine keyif katacak, yarışın denizde, eğlencenin sahilde olduğunu gösterecekler.

 

Kupa yeni sahibi bekliyor 

Arkas Aegean Link Regatta’yı kazanan teknenin 1 yıl boyunca elinde bulundurduğu overall kupa, bir yıl sonraki yarışta yeni şampiyona veriliyor.  Yarışı 5 yıl üst üste kazanan tekne ise kupanın daimi sahibi oluyor. Kupa geçen yılın birincisi Arnes ekibinin müzesinde bir yıl kaldıktan sonra basın toplantısının sonunda düzenlenen törenle yarış komitesine teslim edildi.

 

Yarış hakkında detaylı bilgi ve kayıt için:

www.arkasaegeanlinkregatta.com