29 Haz 2017
Gülay Güler

Aslan Cafe - Neco Usta Kokoreçte Çok İddialı

Aslan Cafe'nin sahibi Neco Usta, 27 yıldır Urla Kuşçular’da kokoreççilik yapıyor. "Dünyada kokoreç konusunda iddialı kim varsa yarışırım. Buyursunlar gelsinler, ben buradayım" diyor. Biz de Neco Usta'nın bu iddiasına canı gönülden katılmadan edemiyoruz. Bayıla bayıla kokoreçlerimizi yedikten sonra başlıyoruz Neco Usta ile röportajımıza.
 
 
Neco Usta, Kokoreççi açmaya nasıl karar verdin?
Çok yakın bir ahbabım kız kaçırmıştı. Evi yok, işi yok... "Daha önceden ne iş yaptın" diye sordum. "4-5 gün kokoreççide çalıştım" dedi. Ona maddi manevi destek oldum, kokoreççi oldu. O sonra Urla’ya geçti işleri büyüttü. Bir gün aradı "Sen beni kokoreççi yapmıştın ya, gel seni de kokoreççi yapalım." dedi. Bir seyyar araba ayarladık. O gün bu gündür ortağız.


Bu muhteşem kokoreçlerin eti nereden geliyor?  
Urla’nın kasabı bize yetmiyor. Türkiye’nin her yerinden, Konya’dan bile alıyoruz. Yaklaşık 20-25 seyyar satıcıya kokoreç veriyoruz. Almanya'ya Amerika’ya dahi kokoreç gönderdiğim oluyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kokorecin iyisi nasıl olur? Kokoreci kuzudan mı danadan mı yapıyorsunuz?
Dükkanıma dana kokoreç hiç sokmadım. Bedava olsa da sokmam. Bir çiğ dana şiş 35 TL.'ye mal olurken süt kuzunun şişi 110 TL.'dir. Manisa'da kokoreci danadan yapıyorlar, eziyorlar satırla, basıyorlar baharatı. Ben öyle yapmam, büyük parçalı olacak, tadını alacaksın. İllaki süt kuzusu olacak. Eylülden ocak ayına kadar süt kuzu çıkmaz. Ben eylülden sonra kokoreç yapmıyorum. Bozuk, bayat olmaz ama sert olur. Kaliteden ödün veremeyiz. Ayrıca iyi temizleyeceksin, iyi pişireceksin, iyi de sunacaksın. 
Kokoreci bilmediğin yerde yemeyeceksin. Kokoreççi meslektaşlarım alınmasınlar. İnsan sağlığı söz konusu olduğu için, bu işi yapacaksan iyi yapacaksın. 27 senedir hiç mahcup olmadım. Buraya ünlüler, futbolcular, doktorlar, savcılar gelir hiç kimseyi ayırmam ve aynı şişten veririm.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kokoreç yapım aşamalarından bahseder misin?
Sabah 7 gibi kokoreci temizleme işlemini yaptıktan sonra 9 gibi tezgahın başına geçerim. Şişleri ilk başta yüksek ateşe vermem. Ayarını bileceksin. Şişleri takarım ve pişinceye kadar başında beklerim. Kokoreç ana ateşi en alt şişte 50 dakikada alır sonra 15 dakika en üst şişe takılarak dinlendirilir ve tekrar alta alınır. Onlarla ince ince oynarım. Toplamda 2 saatte bir şiş pişer. 2 saat pişmeden kimseye vermem. "Ver Usta, ben bekleyemem" dese de vermem. Ben yolcu işi yapmam. Senelerdir bu ismi bozmadım, bozmam.
 
Evlere servis hizmetiniz de var.
Alaçatı’ya kadar bile götürüyoruz. Günde 12 şiş bitiriyoruz.
 
Kokoreçten başka menüde neler var?
Köfte ve çöp şiş var. Buranın içki ruhsatı da var. Benim müşterilerimin çoğu "dubleci" yani ekmek arası yemez, yanında içkisini de içer kalkar.  

Son olarak neler söylemek istersin?
Aslan Cafe'ye gelin, kokorecimi tadın, sohbete buradan devam edelim.