Awake - Kahvede Doyum Noktası

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: TURISTJOE
Kahve sohbetlerini her zaman önemli bulmuşumdur. Kız istenirken içilen milli içeceğimiz olan kahve, yalnızlığınızda dostunuz, dostunuzlayken sırdaşınız oluveriyor. Ayrıca yağ yakıcı ve güzelleştirici etkisini de unutmamak lazım. Kısacası kahveyi milletçe seviyoruz.

3. dalga kahvecilerden… diye cümleme başlamayı isterdim lakin öncelikle benim gibi bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için ¨3. dalga kahvecilik akımı¨ kavramını açıklamak istiyorum.

Pulitzer ödülü almış ¨LA Weekly¨ gastronomi eleştirmeni Jonathan Gold 3. dalga kahve akımlarını şu şekilde tanımlamış ¨ Çekirdeklerin ülkeler yerine hangi çiftliklerden geldiğini, kavurmanın kahveyi sadece kullanılabilir kılmak yerine, karakteristik özelliklerini ortaya çıkarmanın sanat olduğu bir akımdır.¨

Kahve üretiminin her aşaması uzmanlık alanı gerektirir hale gelmiş durumda. Bu uzmanlaşmanın arasında seçim yapmak zorlaşmıyor değil.

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Neşem Çelikkaya
 
Sözü daha fazla uzatmadan asıl konumuza dönmek istiyorum. Alsancak Gül Sokak’ta herhangi bir kafede bir kere bile oturmamış insan olarak, pekte uğrama taraftarı değildim ta ki Awake ile karşılaşana dek. Awake ön yargılarımı kırdı, sıcaklığıyla beni içerisine çekti diyebilirim. Sizin için nasıldır bilmiyorum ama benim için bir mekandaki ilk özellik bana sağladığı ortam, ikinci olarak ürünlerin kalitesi, son olarak ise mekanın farklılığı.


 Kaynak: Demet Başaran


Awake’i benim için diğer kahve mekanlarından farklı kılan en belirgin özelliği, filtre kahvelerinde tat alma duyumunun doruklarını yaşayabilecek olmam. Awake’in sahibi Demet Hanım, 5 yıl kurumsal bir firmada marka yöneticisi olarak çalışmış. Neden bu sektöre atıldınız diye sorduğumda ise,¨3. nesil kahve akımı İstanbul’da yaygınken İzmir’de pek bilinmiyordu. Bu boşluğu yakaladık ve sektöre atılmış olduk.¨ cevabını verdi.

 

Kaynak: Neşem Çelikkaya
 
Konsept ise tam amacına uygun düzenlenmiş, Awake insanların kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam sunuyor. İsveçli kafelerden esinlenilen, sessizliğiyle sıcaklık yaratan bu mekan içinde bir çok müzik kültürüne yer veriliyor. Açılış ve kapanış saatleri kışın 9:00-21:00 iken yazın 8:00-22:00’dır. Kahvenize eşik edecek bir tatlı arıyorsanız şiddetle Demet Hanım’ın yaptığı brownileri deneyin diyorum. Aramızda kalmasın ama kahveler de 30 çeşit. Hayalimdeki işi yapıyorum diyen Demet Hanım işi geliştirmeyi düşündüğünü de itiraf ediyor sıcak sohbetimizde. Son olarak ise hemfikir olabilmek adına şunu belirtmek istiyorum,12 saatte buzla demlenen ve 3 saatte damla damla akıtan, Cold Blew ile yapılan kahveyi denerseniz 3. dalga kahvecilerden Awake’in neden özel olduğu konusunda aynı düşünebiliriz.