R
GIRIŞ
TR
EN

Ayşe Çınar - İzmir'in Deniz Sesli Yıldızı

#MÜZIK
Editör
18 May 2018

"Çıkı Çıkı" şarkısıyla bizleri neşelendiren Ayşe Çınar ve ekibi aslında 6 yıldır devlet tiyatrolarına yazılan yerli müzikallerinin şarkılarını hazırlamaktalarmış. "Çıkı Çıkı" da “Gülyabani” müzikalinin “Kurallar” isimli şarkısıymış aslında.  

Bizim ev müzik kutusu gibidir diyen Çınar, Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evli. Sevgi ve müzik dolu yuvalarında birçok besteleri gibi "Çıkı Çık" da çok eğlendikleri kalabalık bir günde çıkmış.  

Ne istediğini bilen, hayal kuran, hayallerin gücüne inanan ve hayallerini tek tek gerçekleştiren Çınar'ın en büyük hayallerinden biri de Ajda Pekkan ile bir düet gerçekleştirmek. Ben de Ayşe Çınar ile Ajda Pekkan'ı sahnede hayal etmeye başladım bile.  

Kalbinin güzelliği sesine yansıyan, güzel insan Ayşe Çınar'a röportaj teklifimizi kırmadığı için çok teşekkür ederiz. Buyurun, Ayşe Çınar şimdi de sizlerle… 
 

 

 

Sizi daha yakından tanımak isteriz... Müzik kariyeriniz nasıl başladı?  

Müzik hep vardı, kendimi bildim bileli şarkı söylerim. İzmir doğumluyum. Sessiz ama çok yaramaz bir çocuktum. Genelde heyecanlı, yerinde duramayan, kalbi ağzında, hiperaktif biriyim.  Ailede herkes, esas işleri farklı olmasına rağmen müzikle ilgilenirdi. Babam kanun çalar, amcam koro şefi ve klasik gitar çalardı. Müzikle iç içe büyüdüm anlayacağınız. Kıbrıs’ta üniversite okuduğum zamanlarda, küçük bir grubumuz vardı, radyo ve televizyon programlarına çıkardık. Profesyonelliğe giden yolda hemen hemen herkeste olduğu gibi bende de o yıllarda başladı. 
   

 

"Çıkı Çıkı" şarkınız çok güzel bir ilgi gördü. Klibiniz de çok eğlenceli. Şarkı hakkında neler söylemek istersiniz?  

Uzun zamandır Devlet tiyatrolarının müzikal projelerini hazırlıyoruz. “Çıkı Çıkı” da geçen sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu için hazırlanan “Gülyabanı” müzikalinin "Kurallar" isimli şarkısıdır aslında. Geçen sene gördüğü yoğun ilgiden dolayı 2018 sezonunda da sahne alacak. Herkesin seyretmesini arzu ederim. Şarkının orjinali yaklaşık 7,5 dakikayı buluyor ve seyircinin de en çok coştuğu şarkılardan biri.  

Şarkı çok eğlendiğimiz kalabalık bir gece bizim evde çıktı. Ne oynamıştık o gece bu şarkıyla ve hepimizin diline dolanmıştı bir anda. 

 

Klip çekerken başınızdan ilginç bir olay geçti mi? Çekim sırasında çok eğlendiğiniz belli oluyor.  

İlginç bir olay yaşamadık ama şarkının çıktığı o gece Devlet tiyatromuz için de sorun olmaz ise şarkıyı mutlaka okumak istiyorum demiştim. Klibin de aynı o gece olduğu gibi samimi ve gerçek olması önemliydi. Rol yapmaya çalışan hiç kimse olmamalıydı düşüncesi ile aklıma sevgili okul arkadaşlarım, canım kız kardeşim ve yeğenim, komşularım, mahallemizin çocukları hatta müzikalin yönetmeni sevgili Metin Arslan da dahil olmak üzere sağ olsunlar hiç kimse beni kırmadı, koşa koşa geldiler. Tabii "Matmazel Coco"yu sevgili "Seyhan Arman"ı unutmamak lazım klibe ayrı bir renk kattılar.  

 

 

 

Yeni klibinizi hangi şarkıya çekmeyi düşünüyorsunuz? Yönetmeniniz yine arkadaşınız Gökçe mi olacak?  

"Deniz Gibi Sev" albümümde "Rüzgar" isimli bir şarkım var ona çekmeyi planlıyoruz çünkü dinleyicilerimizden yeni evli bir çiftimiz bu şarkımı çok sevdiklerini iletmişlerdi, sonrasında da tanıştık. Damat Bey, Gelin Hanım'a klibi hediye etmek istedi ve klibimize sponsor oldu, kısmetse yaza planlıyoruz. 

Hali hazırda da yaz ayı içerisinde çıkarmayı planladığım maxi single için çalışıyorum. Single içinde bir klip olacak yani bu yaz kliplerle geçecek kısmetse. 

  
Evde, arabada kendi şarkılarınızı dinler misiniz? Radyo mu, CD'mi?  

Kendi şarkılarımı arabada dinlerim, evde ve arabada genellikle CD dinlerim. Radyo pek dinlemiyorum çünkü her kanal aynı şeyi çalıyor, çeşitlilik yok maalesef. 

 

 

 

 Ajda Pekkan hayranlığınızı biliyoruz. Peki, son dönemde beğendiğiniz sanatçılar kimler?  

 Ajda Pekkan’nın yeri bende bambaşka ve şüphesiz kimseyi o yere koyamam ama Sertab Erener, Zuhal Olcay, Nilüfer, Candan Erçetin, Sıla en sevdiğim sanatçılardan. 
 

Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evlisiniz. Aynı meslekten biriyle evli olmak nasıl bir duygu? Farklı alanlarda çalışsaydınız sizce yolunuz yine kesişir miydi? Yeni Türkü'yle ortak bir projeniz olacak mı?  

Aslında çok keyifli ve bir o kadarda zor özellikle albüm çalışmalarında çünkü inanılmaz titiz ve mükemmeliyetçi bir yapısı var ama bana çok şey öğretiyor. Diğer taraftan dışardan görüldüğü gibi rahat ve eğlenceli bir hayat değil. Turne zamanı olduğunda 2 hafta görüşmediğimiz bile oluyor bayramlar, özel günler bizim için çalışmak anlamına geliyor… Diğer taraftan kadın erkek sizi seven takip eden ve sevgisini dile getiren değerli dinleyicilerimiz oluyor… Bu liste böyle uzar gider... İşte o nedenle farklı sektörlerde olsak birbirimizi anlamamız veya sabır göstermemiz zor olurdu diye düşünüyorum.  

Hayat iyi kötü hediyelerle, kapılarla ve seçimlerle dolu bence eğer seçimlerinizde yazılı ise her ne olursa olsun, o sizi gelir bulur diye düşünüyorum. 

Yeni Türkü ile özellikle bir şey düşünmedik zaten albüm kayıtlar vs. her daim yanımdalar ama neden olmasın olabilir. 

 

 


"Deniz Gibi Sev hayatımda aldığım en değerli ve en duygusal hediye" demişsiniz bir röportajınızda. Peki sizin eşinizi en büyük armağanınız ne oldu?   

Bence bu soruyu ona sormak lazım. Ben de merak ettim acaba ne diyecek :) 

  

Monica Molina ile tanışmanızın hikayesi beni çok etkiledi. Hayallerin gücüne inananlardansınız. Monica Molini ile aynı sahnede şarkı söylemeyi de hayal etmiş miydiniz?  

Monica ile hayal etmemiştim ama şöyle bir şey oldu; Sevgili Monica’nın Harbiye Açık Hava Tiyatrosu konserinden bir yıl önce Yeni Türkü’nün konseri vardı ve provalara gitmiştim. Prova sonrası onlar toparlanırken ben de kendi kendime sahnede şarkı söylüyordum. Erkin tabii beni bildiği için orda hayal kurduğumu anlayıp "Senin burada sahneye çıkman için kırk fırın ekmek yemen lazım." diyip gülmüşlerdi. Ben de “Susar mısınız lütfen 5000 kişiye şarkı söylüyorum, rahatsız etmeyin." demiştim veee tam 1 yıl sonra Monica Molina ile Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde 5000 kişiye şarkı söyledim.  

 

 

 

Başka kim ile duet yapmayı hayal edersiniz? Belki bu röportaj da hayal gücünüzün kuvvetinin ikinci bir kanıtı olur?  

Keşke, ne güzel olur. Tabii ki Ajda Pekkan ile yapmak isterim... 

 
Müzik tarzınızın ne yöne doğru evrileceğeni hissediyorsunuz?   

Hayatta her zaman içimden geleni, hissettiğimi ve inandığımı yaparım müzik için de böyle. Hissettiğim ve inandığım şarkıları okumayı seviyorum ama müzikte benim için en önemli nokta insanların iyi ve kötü günlerini bir nebze olsun sesimle, şarkımla paylaşmak ve bu vesileyle hayatlarında olmak. 

  

Bir röportajınızda çocuk yapmak yerine evlat edinmeyi tercih edeceğinizi okumuştum. Bu çok hayranlık uyandıran bir düşünce. Bunun hakkında güzel gelişmeler var mı?  

Çok hassas ve meşakkatli bir süreç, kısmet… 

  


Eşiniz, çocuğunuz evde herkes müzisyen. Beraber evde müzik yapıyor musunuz? Yoksa besteler tek başına mı çıkıyor?  

Bizim ev müzik kutusu gibidir. Her tür canlı müziği dinleyebilirsiniz. Erkin'le birlikte piyano ile şarkılar söyleyip Instagram hesabımda paylaşıyorum, istekte alıyoruz onları da elimden geldiğince ara ara paylaşıyorum. 

Besteler bazen tek başına bazen birlikte oluyor, zamanı belli olmuyor. 

  

İzmirlisiniz, hayalinizde bir gün İzmir'e dönmek var mı?  

Kısmetse böyle bir planımız var. Ailem, akrabalarım, çocukluk arkadaşlarım herkes İzmir'de. Erkin de çok hevesli İzmir'e yerleşme konusunda ki bazı girişimlerimiz de oldu. Bu arada, her ay mutlaka 2-3 gün İzmir'deyim. 

 

  

 

İzmir'de sahne alıyor musunuz? Programınız var mı?  

Kısmetse şu anda güzel bir proje için hazırlık aşamasındayız ama tarihi ve yeri için şu anda bir bilgi veremiyorum. 

 
Güzel İzmir'e ve İzmirlilere neler söylemek istersiniz? 

İzmir doğduğum, büyüdüğüm, tüm anılarımın olduğu şehir. Hayalimin başladığı nokta...  

İzmir deyince vefa, dostluk, arkadaşlık geliyor aklıma. Komşuluk, otlarımız, boyoz... Buradaki samimiyet hiçbir yerde yok. İzmir insanı; kültürü, tavırlarıyla, yaşam tarzıyla bambaşka... Çok özlüyorum. 

 İzmir'e geldiğim zaman ana kokusunu alıyorum. Pazara çıkmak ayrı keyif, çocukluk arkadaşlarımla eski günleri yad etmek ayrı... 

O kadar çok şey söyleyebilirim ki anlayın ne kadar çok seviyorum şehrimi, hemşerilerimi. 

Her şeyin en güzelini, en iyisini temenni ediyorum, sevgiyle heppp aynı kalın… 

 

Benzer yazılar
#KITABEVI
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SINEMA
#İEF'19
#FESTIVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZIK
#ATÖLYE
#TIYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZIK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞI
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZIK
#TIYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TIYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TIYATRO
#SÖYLEŞI
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AILE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTIVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TIYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TIYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZIK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZIK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Aug 2019
#GEZI
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Aug 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Aug 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade