R
GIRIŞ
TR
EN

Ayşe Çınar - İzmir'in Deniz Sesli Yıldızı

#MÜZIK
Editör
18 May 2018

"Çıkı Çıkı" şarkısıyla bizleri neşelendiren Ayşe Çınar ve ekibi aslında 6 yıldır devlet tiyatrolarına yazılan yerli müzikallerinin şarkılarını hazırlamaktalarmış. "Çıkı Çıkı" da “Gülyabani” müzikalinin “Kurallar” isimli şarkısıymış aslında.  

Bizim ev müzik kutusu gibidir diyen Çınar, Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evli. Sevgi ve müzik dolu yuvalarında birçok besteleri gibi "Çıkı Çık" da çok eğlendikleri kalabalık bir günde çıkmış.  

Ne istediğini bilen, hayal kuran, hayallerin gücüne inanan ve hayallerini tek tek gerçekleştiren Çınar'ın en büyük hayallerinden biri de Ajda Pekkan ile bir düet gerçekleştirmek. Ben de Ayşe Çınar ile Ajda Pekkan'ı sahnede hayal etmeye başladım bile.  

Kalbinin güzelliği sesine yansıyan, güzel insan Ayşe Çınar'a röportaj teklifimizi kırmadığı için çok teşekkür ederiz. Buyurun, Ayşe Çınar şimdi de sizlerle… 
 

 

 

Sizi daha yakından tanımak isteriz... Müzik kariyeriniz nasıl başladı?  

Müzik hep vardı, kendimi bildim bileli şarkı söylerim. İzmir doğumluyum. Sessiz ama çok yaramaz bir çocuktum. Genelde heyecanlı, yerinde duramayan, kalbi ağzında, hiperaktif biriyim.  Ailede herkes, esas işleri farklı olmasına rağmen müzikle ilgilenirdi. Babam kanun çalar, amcam koro şefi ve klasik gitar çalardı. Müzikle iç içe büyüdüm anlayacağınız. Kıbrıs’ta üniversite okuduğum zamanlarda, küçük bir grubumuz vardı, radyo ve televizyon programlarına çıkardık. Profesyonelliğe giden yolda hemen hemen herkeste olduğu gibi bende de o yıllarda başladı. 
   

 

"Çıkı Çıkı" şarkınız çok güzel bir ilgi gördü. Klibiniz de çok eğlenceli. Şarkı hakkında neler söylemek istersiniz?  

Uzun zamandır Devlet tiyatrolarının müzikal projelerini hazırlıyoruz. “Çıkı Çıkı” da geçen sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu için hazırlanan “Gülyabanı” müzikalinin "Kurallar" isimli şarkısıdır aslında. Geçen sene gördüğü yoğun ilgiden dolayı 2018 sezonunda da sahne alacak. Herkesin seyretmesini arzu ederim. Şarkının orjinali yaklaşık 7,5 dakikayı buluyor ve seyircinin de en çok coştuğu şarkılardan biri.  

Şarkı çok eğlendiğimiz kalabalık bir gece bizim evde çıktı. Ne oynamıştık o gece bu şarkıyla ve hepimizin diline dolanmıştı bir anda. 

 

Klip çekerken başınızdan ilginç bir olay geçti mi? Çekim sırasında çok eğlendiğiniz belli oluyor.  

İlginç bir olay yaşamadık ama şarkının çıktığı o gece Devlet tiyatromuz için de sorun olmaz ise şarkıyı mutlaka okumak istiyorum demiştim. Klibin de aynı o gece olduğu gibi samimi ve gerçek olması önemliydi. Rol yapmaya çalışan hiç kimse olmamalıydı düşüncesi ile aklıma sevgili okul arkadaşlarım, canım kız kardeşim ve yeğenim, komşularım, mahallemizin çocukları hatta müzikalin yönetmeni sevgili Metin Arslan da dahil olmak üzere sağ olsunlar hiç kimse beni kırmadı, koşa koşa geldiler. Tabii "Matmazel Coco"yu sevgili "Seyhan Arman"ı unutmamak lazım klibe ayrı bir renk kattılar.  

 

 

 

Yeni klibinizi hangi şarkıya çekmeyi düşünüyorsunuz? Yönetmeniniz yine arkadaşınız Gökçe mi olacak?  

"Deniz Gibi Sev" albümümde "Rüzgar" isimli bir şarkım var ona çekmeyi planlıyoruz çünkü dinleyicilerimizden yeni evli bir çiftimiz bu şarkımı çok sevdiklerini iletmişlerdi, sonrasında da tanıştık. Damat Bey, Gelin Hanım'a klibi hediye etmek istedi ve klibimize sponsor oldu, kısmetse yaza planlıyoruz. 

Hali hazırda da yaz ayı içerisinde çıkarmayı planladığım maxi single için çalışıyorum. Single içinde bir klip olacak yani bu yaz kliplerle geçecek kısmetse. 

  
Evde, arabada kendi şarkılarınızı dinler misiniz? Radyo mu, CD'mi?  

Kendi şarkılarımı arabada dinlerim, evde ve arabada genellikle CD dinlerim. Radyo pek dinlemiyorum çünkü her kanal aynı şeyi çalıyor, çeşitlilik yok maalesef. 

 

 

 

 Ajda Pekkan hayranlığınızı biliyoruz. Peki, son dönemde beğendiğiniz sanatçılar kimler?  

 Ajda Pekkan’nın yeri bende bambaşka ve şüphesiz kimseyi o yere koyamam ama Sertab Erener, Zuhal Olcay, Nilüfer, Candan Erçetin, Sıla en sevdiğim sanatçılardan. 
 

Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evlisiniz. Aynı meslekten biriyle evli olmak nasıl bir duygu? Farklı alanlarda çalışsaydınız sizce yolunuz yine kesişir miydi? Yeni Türkü'yle ortak bir projeniz olacak mı?  

Aslında çok keyifli ve bir o kadarda zor özellikle albüm çalışmalarında çünkü inanılmaz titiz ve mükemmeliyetçi bir yapısı var ama bana çok şey öğretiyor. Diğer taraftan dışardan görüldüğü gibi rahat ve eğlenceli bir hayat değil. Turne zamanı olduğunda 2 hafta görüşmediğimiz bile oluyor bayramlar, özel günler bizim için çalışmak anlamına geliyor… Diğer taraftan kadın erkek sizi seven takip eden ve sevgisini dile getiren değerli dinleyicilerimiz oluyor… Bu liste böyle uzar gider... İşte o nedenle farklı sektörlerde olsak birbirimizi anlamamız veya sabır göstermemiz zor olurdu diye düşünüyorum.  

Hayat iyi kötü hediyelerle, kapılarla ve seçimlerle dolu bence eğer seçimlerinizde yazılı ise her ne olursa olsun, o sizi gelir bulur diye düşünüyorum. 

Yeni Türkü ile özellikle bir şey düşünmedik zaten albüm kayıtlar vs. her daim yanımdalar ama neden olmasın olabilir. 

 

 


"Deniz Gibi Sev hayatımda aldığım en değerli ve en duygusal hediye" demişsiniz bir röportajınızda. Peki sizin eşinizi en büyük armağanınız ne oldu?   

Bence bu soruyu ona sormak lazım. Ben de merak ettim acaba ne diyecek :) 

  

Monica Molina ile tanışmanızın hikayesi beni çok etkiledi. Hayallerin gücüne inananlardansınız. Monica Molini ile aynı sahnede şarkı söylemeyi de hayal etmiş miydiniz?  

Monica ile hayal etmemiştim ama şöyle bir şey oldu; Sevgili Monica’nın Harbiye Açık Hava Tiyatrosu konserinden bir yıl önce Yeni Türkü’nün konseri vardı ve provalara gitmiştim. Prova sonrası onlar toparlanırken ben de kendi kendime sahnede şarkı söylüyordum. Erkin tabii beni bildiği için orda hayal kurduğumu anlayıp "Senin burada sahneye çıkman için kırk fırın ekmek yemen lazım." diyip gülmüşlerdi. Ben de “Susar mısınız lütfen 5000 kişiye şarkı söylüyorum, rahatsız etmeyin." demiştim veee tam 1 yıl sonra Monica Molina ile Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde 5000 kişiye şarkı söyledim.  

 

 

 

Başka kim ile duet yapmayı hayal edersiniz? Belki bu röportaj da hayal gücünüzün kuvvetinin ikinci bir kanıtı olur?  

Keşke, ne güzel olur. Tabii ki Ajda Pekkan ile yapmak isterim... 

 
Müzik tarzınızın ne yöne doğru evrileceğeni hissediyorsunuz?   

Hayatta her zaman içimden geleni, hissettiğimi ve inandığımı yaparım müzik için de böyle. Hissettiğim ve inandığım şarkıları okumayı seviyorum ama müzikte benim için en önemli nokta insanların iyi ve kötü günlerini bir nebze olsun sesimle, şarkımla paylaşmak ve bu vesileyle hayatlarında olmak. 

  

Bir röportajınızda çocuk yapmak yerine evlat edinmeyi tercih edeceğinizi okumuştum. Bu çok hayranlık uyandıran bir düşünce. Bunun hakkında güzel gelişmeler var mı?  

Çok hassas ve meşakkatli bir süreç, kısmet… 

  


Eşiniz, çocuğunuz evde herkes müzisyen. Beraber evde müzik yapıyor musunuz? Yoksa besteler tek başına mı çıkıyor?  

Bizim ev müzik kutusu gibidir. Her tür canlı müziği dinleyebilirsiniz. Erkin'le birlikte piyano ile şarkılar söyleyip Instagram hesabımda paylaşıyorum, istekte alıyoruz onları da elimden geldiğince ara ara paylaşıyorum. 

Besteler bazen tek başına bazen birlikte oluyor, zamanı belli olmuyor. 

  

İzmirlisiniz, hayalinizde bir gün İzmir'e dönmek var mı?  

Kısmetse böyle bir planımız var. Ailem, akrabalarım, çocukluk arkadaşlarım herkes İzmir'de. Erkin de çok hevesli İzmir'e yerleşme konusunda ki bazı girişimlerimiz de oldu. Bu arada, her ay mutlaka 2-3 gün İzmir'deyim. 

 

  

 

İzmir'de sahne alıyor musunuz? Programınız var mı?  

Kısmetse şu anda güzel bir proje için hazırlık aşamasındayız ama tarihi ve yeri için şu anda bir bilgi veremiyorum. 

 
Güzel İzmir'e ve İzmirlilere neler söylemek istersiniz? 

İzmir doğduğum, büyüdüğüm, tüm anılarımın olduğu şehir. Hayalimin başladığı nokta...  

İzmir deyince vefa, dostluk, arkadaşlık geliyor aklıma. Komşuluk, otlarımız, boyoz... Buradaki samimiyet hiçbir yerde yok. İzmir insanı; kültürü, tavırlarıyla, yaşam tarzıyla bambaşka... Çok özlüyorum. 

 İzmir'e geldiğim zaman ana kokusunu alıyorum. Pazara çıkmak ayrı keyif, çocukluk arkadaşlarımla eski günleri yad etmek ayrı... 

O kadar çok şey söyleyebilirim ki anlayın ne kadar çok seviyorum şehrimi, hemşerilerimi. 

Her şeyin en güzelini, en iyisini temenni ediyorum, sevgiyle heppp aynı kalın… 

 

Benzer yazılar
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi   Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler 13 Haziran’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda…   İzmir Devl...
Editör
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(