R
GİRİŞ
TR
EN

Ayşe Çınar - İzmir'in Deniz Sesli Yıldızı

#MÜZİK
Editör
18 May 2018

"Çıkı Çıkı" şarkısıyla bizleri neşelendiren Ayşe Çınar ve ekibi aslında 6 yıldır devlet tiyatrolarına yazılan yerli müzikallerinin şarkılarını hazırlamaktalarmış. "Çıkı Çıkı" da “Gülyabani” müzikalinin “Kurallar” isimli şarkısıymış aslında.  

Bizim ev müzik kutusu gibidir diyen Çınar, Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evli. Sevgi ve müzik dolu yuvalarında birçok besteleri gibi "Çıkı Çık" da çok eğlendikleri kalabalık bir günde çıkmış.  

Ne istediğini bilen, hayal kuran, hayallerin gücüne inanan ve hayallerini tek tek gerçekleştiren Çınar'ın en büyük hayallerinden biri de Ajda Pekkan ile bir düet gerçekleştirmek. Ben de Ayşe Çınar ile Ajda Pekkan'ı sahnede hayal etmeye başladım bile.  

Kalbinin güzelliği sesine yansıyan, güzel insan Ayşe Çınar'a röportaj teklifimizi kırmadığı için çok teşekkür ederiz. Buyurun, Ayşe Çınar şimdi de sizlerle… 
 

 

 

Sizi daha yakından tanımak isteriz... Müzik kariyeriniz nasıl başladı?  

Müzik hep vardı, kendimi bildim bileli şarkı söylerim. İzmir doğumluyum. Sessiz ama çok yaramaz bir çocuktum. Genelde heyecanlı, yerinde duramayan, kalbi ağzında, hiperaktif biriyim.  Ailede herkes, esas işleri farklı olmasına rağmen müzikle ilgilenirdi. Babam kanun çalar, amcam koro şefi ve klasik gitar çalardı. Müzikle iç içe büyüdüm anlayacağınız. Kıbrıs’ta üniversite okuduğum zamanlarda, küçük bir grubumuz vardı, radyo ve televizyon programlarına çıkardık. Profesyonelliğe giden yolda hemen hemen herkeste olduğu gibi bende de o yıllarda başladı. 
   

 

"Çıkı Çıkı" şarkınız çok güzel bir ilgi gördü. Klibiniz de çok eğlenceli. Şarkı hakkında neler söylemek istersiniz?  

Uzun zamandır Devlet tiyatrolarının müzikal projelerini hazırlıyoruz. “Çıkı Çıkı” da geçen sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu için hazırlanan “Gülyabanı” müzikalinin "Kurallar" isimli şarkısıdır aslında. Geçen sene gördüğü yoğun ilgiden dolayı 2018 sezonunda da sahne alacak. Herkesin seyretmesini arzu ederim. Şarkının orjinali yaklaşık 7,5 dakikayı buluyor ve seyircinin de en çok coştuğu şarkılardan biri.  

Şarkı çok eğlendiğimiz kalabalık bir gece bizim evde çıktı. Ne oynamıştık o gece bu şarkıyla ve hepimizin diline dolanmıştı bir anda. 

 

Klip çekerken başınızdan ilginç bir olay geçti mi? Çekim sırasında çok eğlendiğiniz belli oluyor.  

İlginç bir olay yaşamadık ama şarkının çıktığı o gece Devlet tiyatromuz için de sorun olmaz ise şarkıyı mutlaka okumak istiyorum demiştim. Klibin de aynı o gece olduğu gibi samimi ve gerçek olması önemliydi. Rol yapmaya çalışan hiç kimse olmamalıydı düşüncesi ile aklıma sevgili okul arkadaşlarım, canım kız kardeşim ve yeğenim, komşularım, mahallemizin çocukları hatta müzikalin yönetmeni sevgili Metin Arslan da dahil olmak üzere sağ olsunlar hiç kimse beni kırmadı, koşa koşa geldiler. Tabii "Matmazel Coco"yu sevgili "Seyhan Arman"ı unutmamak lazım klibe ayrı bir renk kattılar.  

 

 

 

Yeni klibinizi hangi şarkıya çekmeyi düşünüyorsunuz? Yönetmeniniz yine arkadaşınız Gökçe mi olacak?  

"Deniz Gibi Sev" albümümde "Rüzgar" isimli bir şarkım var ona çekmeyi planlıyoruz çünkü dinleyicilerimizden yeni evli bir çiftimiz bu şarkımı çok sevdiklerini iletmişlerdi, sonrasında da tanıştık. Damat Bey, Gelin Hanım'a klibi hediye etmek istedi ve klibimize sponsor oldu, kısmetse yaza planlıyoruz. 

Hali hazırda da yaz ayı içerisinde çıkarmayı planladığım maxi single için çalışıyorum. Single içinde bir klip olacak yani bu yaz kliplerle geçecek kısmetse. 

  
Evde, arabada kendi şarkılarınızı dinler misiniz? Radyo mu, CD'mi?  

Kendi şarkılarımı arabada dinlerim, evde ve arabada genellikle CD dinlerim. Radyo pek dinlemiyorum çünkü her kanal aynı şeyi çalıyor, çeşitlilik yok maalesef. 

 

 

 

 Ajda Pekkan hayranlığınızı biliyoruz. Peki, son dönemde beğendiğiniz sanatçılar kimler?  

 Ajda Pekkan’nın yeri bende bambaşka ve şüphesiz kimseyi o yere koyamam ama Sertab Erener, Zuhal Olcay, Nilüfer, Candan Erçetin, Sıla en sevdiğim sanatçılardan. 
 

Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evlisiniz. Aynı meslekten biriyle evli olmak nasıl bir duygu? Farklı alanlarda çalışsaydınız sizce yolunuz yine kesişir miydi? Yeni Türkü'yle ortak bir projeniz olacak mı?  

Aslında çok keyifli ve bir o kadarda zor özellikle albüm çalışmalarında çünkü inanılmaz titiz ve mükemmeliyetçi bir yapısı var ama bana çok şey öğretiyor. Diğer taraftan dışardan görüldüğü gibi rahat ve eğlenceli bir hayat değil. Turne zamanı olduğunda 2 hafta görüşmediğimiz bile oluyor bayramlar, özel günler bizim için çalışmak anlamına geliyor… Diğer taraftan kadın erkek sizi seven takip eden ve sevgisini dile getiren değerli dinleyicilerimiz oluyor… Bu liste böyle uzar gider... İşte o nedenle farklı sektörlerde olsak birbirimizi anlamamız veya sabır göstermemiz zor olurdu diye düşünüyorum.  

Hayat iyi kötü hediyelerle, kapılarla ve seçimlerle dolu bence eğer seçimlerinizde yazılı ise her ne olursa olsun, o sizi gelir bulur diye düşünüyorum. 

Yeni Türkü ile özellikle bir şey düşünmedik zaten albüm kayıtlar vs. her daim yanımdalar ama neden olmasın olabilir. 

 

 


"Deniz Gibi Sev hayatımda aldığım en değerli ve en duygusal hediye" demişsiniz bir röportajınızda. Peki sizin eşinizi en büyük armağanınız ne oldu?   

Bence bu soruyu ona sormak lazım. Ben de merak ettim acaba ne diyecek :) 

  

Monica Molina ile tanışmanızın hikayesi beni çok etkiledi. Hayallerin gücüne inananlardansınız. Monica Molini ile aynı sahnede şarkı söylemeyi de hayal etmiş miydiniz?  

Monica ile hayal etmemiştim ama şöyle bir şey oldu; Sevgili Monica’nın Harbiye Açık Hava Tiyatrosu konserinden bir yıl önce Yeni Türkü’nün konseri vardı ve provalara gitmiştim. Prova sonrası onlar toparlanırken ben de kendi kendime sahnede şarkı söylüyordum. Erkin tabii beni bildiği için orda hayal kurduğumu anlayıp "Senin burada sahneye çıkman için kırk fırın ekmek yemen lazım." diyip gülmüşlerdi. Ben de “Susar mısınız lütfen 5000 kişiye şarkı söylüyorum, rahatsız etmeyin." demiştim veee tam 1 yıl sonra Monica Molina ile Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde 5000 kişiye şarkı söyledim.  

 

 

 

Başka kim ile duet yapmayı hayal edersiniz? Belki bu röportaj da hayal gücünüzün kuvvetinin ikinci bir kanıtı olur?  

Keşke, ne güzel olur. Tabii ki Ajda Pekkan ile yapmak isterim... 

 
Müzik tarzınızın ne yöne doğru evrileceğeni hissediyorsunuz?   

Hayatta her zaman içimden geleni, hissettiğimi ve inandığımı yaparım müzik için de böyle. Hissettiğim ve inandığım şarkıları okumayı seviyorum ama müzikte benim için en önemli nokta insanların iyi ve kötü günlerini bir nebze olsun sesimle, şarkımla paylaşmak ve bu vesileyle hayatlarında olmak. 

  

Bir röportajınızda çocuk yapmak yerine evlat edinmeyi tercih edeceğinizi okumuştum. Bu çok hayranlık uyandıran bir düşünce. Bunun hakkında güzel gelişmeler var mı?  

Çok hassas ve meşakkatli bir süreç, kısmet… 

  


Eşiniz, çocuğunuz evde herkes müzisyen. Beraber evde müzik yapıyor musunuz? Yoksa besteler tek başına mı çıkıyor?  

Bizim ev müzik kutusu gibidir. Her tür canlı müziği dinleyebilirsiniz. Erkin'le birlikte piyano ile şarkılar söyleyip Instagram hesabımda paylaşıyorum, istekte alıyoruz onları da elimden geldiğince ara ara paylaşıyorum. 

Besteler bazen tek başına bazen birlikte oluyor, zamanı belli olmuyor. 

  

İzmirlisiniz, hayalinizde bir gün İzmir'e dönmek var mı?  

Kısmetse böyle bir planımız var. Ailem, akrabalarım, çocukluk arkadaşlarım herkes İzmir'de. Erkin de çok hevesli İzmir'e yerleşme konusunda ki bazı girişimlerimiz de oldu. Bu arada, her ay mutlaka 2-3 gün İzmir'deyim. 

 

  

 

İzmir'de sahne alıyor musunuz? Programınız var mı?  

Kısmetse şu anda güzel bir proje için hazırlık aşamasındayız ama tarihi ve yeri için şu anda bir bilgi veremiyorum. 

 
Güzel İzmir'e ve İzmirlilere neler söylemek istersiniz? 

İzmir doğduğum, büyüdüğüm, tüm anılarımın olduğu şehir. Hayalimin başladığı nokta...  

İzmir deyince vefa, dostluk, arkadaşlık geliyor aklıma. Komşuluk, otlarımız, boyoz... Buradaki samimiyet hiçbir yerde yok. İzmir insanı; kültürü, tavırlarıyla, yaşam tarzıyla bambaşka... Çok özlüyorum. 

 İzmir'e geldiğim zaman ana kokusunu alıyorum. Pazara çıkmak ayrı keyif, çocukluk arkadaşlarımla eski günleri yad etmek ayrı... 

O kadar çok şey söyleyebilirim ki anlayın ne kadar çok seviyorum şehrimi, hemşerilerimi. 

Her şeyin en güzelini, en iyisini temenni ediyorum, sevgiyle heppp aynı kalın… 

 

Benzer yazılar
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
#ÇALIŞMA ALANI
Geleneksel bir ofis kiralamak yüksek maliyetin yanı sıra birçok sorunu ve iş yükünü de beraberinde getiriyor. Ortak çalı...
Gülay Güler
2 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade