R
GİRİŞ
TR
EN

Ayşe Çınar - İzmir'in Deniz Sesli Yıldızı

#MÜZİK
Editör
18 May 2018

"Çıkı Çıkı" şarkısıyla bizleri neşelendiren Ayşe Çınar ve ekibi aslında 6 yıldır devlet tiyatrolarına yazılan yerli müzikallerinin şarkılarını hazırlamaktalarmış. "Çıkı Çıkı" da “Gülyabani” müzikalinin “Kurallar” isimli şarkısıymış aslında.  

Bizim ev müzik kutusu gibidir diyen Çınar, Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evli. Sevgi ve müzik dolu yuvalarında birçok besteleri gibi "Çıkı Çık" da çok eğlendikleri kalabalık bir günde çıkmış.  

Ne istediğini bilen, hayal kuran, hayallerin gücüne inanan ve hayallerini tek tek gerçekleştiren Çınar'ın en büyük hayallerinden biri de Ajda Pekkan ile bir düet gerçekleştirmek. Ben de Ayşe Çınar ile Ajda Pekkan'ı sahnede hayal etmeye başladım bile.  

Kalbinin güzelliği sesine yansıyan, güzel insan Ayşe Çınar'a röportaj teklifimizi kırmadığı için çok teşekkür ederiz. Buyurun, Ayşe Çınar şimdi de sizlerle… 
 

 

 

Sizi daha yakından tanımak isteriz... Müzik kariyeriniz nasıl başladı?  

Müzik hep vardı, kendimi bildim bileli şarkı söylerim. İzmir doğumluyum. Sessiz ama çok yaramaz bir çocuktum. Genelde heyecanlı, yerinde duramayan, kalbi ağzında, hiperaktif biriyim.  Ailede herkes, esas işleri farklı olmasına rağmen müzikle ilgilenirdi. Babam kanun çalar, amcam koro şefi ve klasik gitar çalardı. Müzikle iç içe büyüdüm anlayacağınız. Kıbrıs’ta üniversite okuduğum zamanlarda, küçük bir grubumuz vardı, radyo ve televizyon programlarına çıkardık. Profesyonelliğe giden yolda hemen hemen herkeste olduğu gibi bende de o yıllarda başladı. 
   

 

"Çıkı Çıkı" şarkınız çok güzel bir ilgi gördü. Klibiniz de çok eğlenceli. Şarkı hakkında neler söylemek istersiniz?  

Uzun zamandır Devlet tiyatrolarının müzikal projelerini hazırlıyoruz. “Çıkı Çıkı” da geçen sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu için hazırlanan “Gülyabanı” müzikalinin "Kurallar" isimli şarkısıdır aslında. Geçen sene gördüğü yoğun ilgiden dolayı 2018 sezonunda da sahne alacak. Herkesin seyretmesini arzu ederim. Şarkının orjinali yaklaşık 7,5 dakikayı buluyor ve seyircinin de en çok coştuğu şarkılardan biri.  

Şarkı çok eğlendiğimiz kalabalık bir gece bizim evde çıktı. Ne oynamıştık o gece bu şarkıyla ve hepimizin diline dolanmıştı bir anda. 

 

Klip çekerken başınızdan ilginç bir olay geçti mi? Çekim sırasında çok eğlendiğiniz belli oluyor.  

İlginç bir olay yaşamadık ama şarkının çıktığı o gece Devlet tiyatromuz için de sorun olmaz ise şarkıyı mutlaka okumak istiyorum demiştim. Klibin de aynı o gece olduğu gibi samimi ve gerçek olması önemliydi. Rol yapmaya çalışan hiç kimse olmamalıydı düşüncesi ile aklıma sevgili okul arkadaşlarım, canım kız kardeşim ve yeğenim, komşularım, mahallemizin çocukları hatta müzikalin yönetmeni sevgili Metin Arslan da dahil olmak üzere sağ olsunlar hiç kimse beni kırmadı, koşa koşa geldiler. Tabii "Matmazel Coco"yu sevgili "Seyhan Arman"ı unutmamak lazım klibe ayrı bir renk kattılar.  

 

 

 

Yeni klibinizi hangi şarkıya çekmeyi düşünüyorsunuz? Yönetmeniniz yine arkadaşınız Gökçe mi olacak?  

"Deniz Gibi Sev" albümümde "Rüzgar" isimli bir şarkım var ona çekmeyi planlıyoruz çünkü dinleyicilerimizden yeni evli bir çiftimiz bu şarkımı çok sevdiklerini iletmişlerdi, sonrasında da tanıştık. Damat Bey, Gelin Hanım'a klibi hediye etmek istedi ve klibimize sponsor oldu, kısmetse yaza planlıyoruz. 

Hali hazırda da yaz ayı içerisinde çıkarmayı planladığım maxi single için çalışıyorum. Single içinde bir klip olacak yani bu yaz kliplerle geçecek kısmetse. 

  
Evde, arabada kendi şarkılarınızı dinler misiniz? Radyo mu, CD'mi?  

Kendi şarkılarımı arabada dinlerim, evde ve arabada genellikle CD dinlerim. Radyo pek dinlemiyorum çünkü her kanal aynı şeyi çalıyor, çeşitlilik yok maalesef. 

 

 

 

 Ajda Pekkan hayranlığınızı biliyoruz. Peki, son dönemde beğendiğiniz sanatçılar kimler?  

 Ajda Pekkan’nın yeri bende bambaşka ve şüphesiz kimseyi o yere koyamam ama Sertab Erener, Zuhal Olcay, Nilüfer, Candan Erçetin, Sıla en sevdiğim sanatçılardan. 
 

Yeni Türkü” grubunun üyesi Erkin Hadımoğlu ile evlisiniz. Aynı meslekten biriyle evli olmak nasıl bir duygu? Farklı alanlarda çalışsaydınız sizce yolunuz yine kesişir miydi? Yeni Türkü'yle ortak bir projeniz olacak mı?  

Aslında çok keyifli ve bir o kadarda zor özellikle albüm çalışmalarında çünkü inanılmaz titiz ve mükemmeliyetçi bir yapısı var ama bana çok şey öğretiyor. Diğer taraftan dışardan görüldüğü gibi rahat ve eğlenceli bir hayat değil. Turne zamanı olduğunda 2 hafta görüşmediğimiz bile oluyor bayramlar, özel günler bizim için çalışmak anlamına geliyor… Diğer taraftan kadın erkek sizi seven takip eden ve sevgisini dile getiren değerli dinleyicilerimiz oluyor… Bu liste böyle uzar gider... İşte o nedenle farklı sektörlerde olsak birbirimizi anlamamız veya sabır göstermemiz zor olurdu diye düşünüyorum.  

Hayat iyi kötü hediyelerle, kapılarla ve seçimlerle dolu bence eğer seçimlerinizde yazılı ise her ne olursa olsun, o sizi gelir bulur diye düşünüyorum. 

Yeni Türkü ile özellikle bir şey düşünmedik zaten albüm kayıtlar vs. her daim yanımdalar ama neden olmasın olabilir. 

 

 


"Deniz Gibi Sev hayatımda aldığım en değerli ve en duygusal hediye" demişsiniz bir röportajınızda. Peki sizin eşinizi en büyük armağanınız ne oldu?   

Bence bu soruyu ona sormak lazım. Ben de merak ettim acaba ne diyecek :) 

  

Monica Molina ile tanışmanızın hikayesi beni çok etkiledi. Hayallerin gücüne inananlardansınız. Monica Molini ile aynı sahnede şarkı söylemeyi de hayal etmiş miydiniz?  

Monica ile hayal etmemiştim ama şöyle bir şey oldu; Sevgili Monica’nın Harbiye Açık Hava Tiyatrosu konserinden bir yıl önce Yeni Türkü’nün konseri vardı ve provalara gitmiştim. Prova sonrası onlar toparlanırken ben de kendi kendime sahnede şarkı söylüyordum. Erkin tabii beni bildiği için orda hayal kurduğumu anlayıp "Senin burada sahneye çıkman için kırk fırın ekmek yemen lazım." diyip gülmüşlerdi. Ben de “Susar mısınız lütfen 5000 kişiye şarkı söylüyorum, rahatsız etmeyin." demiştim veee tam 1 yıl sonra Monica Molina ile Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde 5000 kişiye şarkı söyledim.  

 

 

 

Başka kim ile duet yapmayı hayal edersiniz? Belki bu röportaj da hayal gücünüzün kuvvetinin ikinci bir kanıtı olur?  

Keşke, ne güzel olur. Tabii ki Ajda Pekkan ile yapmak isterim... 

 
Müzik tarzınızın ne yöne doğru evrileceğeni hissediyorsunuz?   

Hayatta her zaman içimden geleni, hissettiğimi ve inandığımı yaparım müzik için de böyle. Hissettiğim ve inandığım şarkıları okumayı seviyorum ama müzikte benim için en önemli nokta insanların iyi ve kötü günlerini bir nebze olsun sesimle, şarkımla paylaşmak ve bu vesileyle hayatlarında olmak. 

  

Bir röportajınızda çocuk yapmak yerine evlat edinmeyi tercih edeceğinizi okumuştum. Bu çok hayranlık uyandıran bir düşünce. Bunun hakkında güzel gelişmeler var mı?  

Çok hassas ve meşakkatli bir süreç, kısmet… 

  


Eşiniz, çocuğunuz evde herkes müzisyen. Beraber evde müzik yapıyor musunuz? Yoksa besteler tek başına mı çıkıyor?  

Bizim ev müzik kutusu gibidir. Her tür canlı müziği dinleyebilirsiniz. Erkin'le birlikte piyano ile şarkılar söyleyip Instagram hesabımda paylaşıyorum, istekte alıyoruz onları da elimden geldiğince ara ara paylaşıyorum. 

Besteler bazen tek başına bazen birlikte oluyor, zamanı belli olmuyor. 

  

İzmirlisiniz, hayalinizde bir gün İzmir'e dönmek var mı?  

Kısmetse böyle bir planımız var. Ailem, akrabalarım, çocukluk arkadaşlarım herkes İzmir'de. Erkin de çok hevesli İzmir'e yerleşme konusunda ki bazı girişimlerimiz de oldu. Bu arada, her ay mutlaka 2-3 gün İzmir'deyim. 

 

  

 

İzmir'de sahne alıyor musunuz? Programınız var mı?  

Kısmetse şu anda güzel bir proje için hazırlık aşamasındayız ama tarihi ve yeri için şu anda bir bilgi veremiyorum. 

 
Güzel İzmir'e ve İzmirlilere neler söylemek istersiniz? 

İzmir doğduğum, büyüdüğüm, tüm anılarımın olduğu şehir. Hayalimin başladığı nokta...  

İzmir deyince vefa, dostluk, arkadaşlık geliyor aklıma. Komşuluk, otlarımız, boyoz... Buradaki samimiyet hiçbir yerde yok. İzmir insanı; kültürü, tavırlarıyla, yaşam tarzıyla bambaşka... Çok özlüyorum. 

 İzmir'e geldiğim zaman ana kokusunu alıyorum. Pazara çıkmak ayrı keyif, çocukluk arkadaşlarımla eski günleri yad etmek ayrı... 

O kadar çok şey söyleyebilirim ki anlayın ne kadar çok seviyorum şehrimi, hemşerilerimi. 

Her şeyin en güzelini, en iyisini temenni ediyorum, sevgiyle heppp aynı kalın… 

 

Benzer yazılar
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
#ÇALIŞMA ALANI
Geleneksel bir ofis kiralamak yüksek maliyetin yanı sıra birçok sorunu ve iş yükünü de beraberinde getiriyor. Ortak çalı...
Gülay Güler
2 Dec 2019
#SANAT
Tilki Sanat hem sanatçıya hem sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı. Bura...
Kardelen Uysal
2 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
İzmir’de bu hafta yine kaçırılmayacak etkinlikler var. Etkinlik listemize göz atmadan haftaya başlamayın.
Editör
2 Dec 2019
#ETKİNLİK ALANI
#ATÖLYE
2019 yılında Urla Merkez’de hizmete giren Urla Coworking birlikte üretelim felsefesiyle girişimcilik, sanat ve kültürel ...
Gülay Güler
1 Dec 2019
#CAFE
#EĞLENCE MEKANI
İzmir'in en yeni, en sağlıklı ve en karizmatik kahvecisiyle karşınızdayız! Kahveci dediğimize bakmayın Make Me Joi'nin m...
Seçil Şeker
29 Nov 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu, dokuz senedir doğaçlama tiyatro festivali yapıyor. Farklı illerden de tiyatro gruplarının katıldı...
Kardelen Uysal
29 Nov 2019
#KONFERANS
Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci Topluluğu ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Ekonomi Topluluğu'nun iş birliği...
Editör
29 Nov 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Aralık ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar, stand-up gösterileri ve tiyatro festivalleri bekliyor....
Kardelen Uysal
28 Nov 2019
#KONSER
#FESTİVAL
2019'un son konserleriyle karşınızdayız. Aralık bize hem kış melankolimizi yaşayabileceğimiz hem de müziğin coşkusuna ka...
Gülay Güler
28 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Turuncu Dernek, Birleşmiş Milletler’in cinsiyete dayalı şiddete ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı farkındalık ya...
Seçil Şeker
27 Nov 2019
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com'un düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 18'incisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
26 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#BALE
#FESTİVAL
Henüz havalar çok soğumasa da içinizi ısıtacak etkinliklerle karşınızdayız. İzmir bu hafta nerelerde dans edip nerelerde...
Editör
25 Nov 2019
#ATÖLYE
Galeri A Güncel Sanat Merkezi 22-23 Kasım, 29-30 Kasım ve 6-7 Aralık’ta güncel sanat yazarlığı ve eleştirmenliğinin önem...
Editör
23 Nov 2019
#TİYATRO
Norveçli yazar Henrik Ibsen'in yazdığı, Patrick Marber'ın uyarladığı oyun; Mehmet Birkiye'nin rejisi ve güçlü oyuncu kad...
Editör
22 Nov 2019
#BELGESEL
Özkan Emre, Ege Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü'nden mezun bağımsız bir belgesel yönetmeni. Şimdilerde ise aynı ...
Kardelen Uysal
21 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci...
Gülay Güler
21 Nov 2019
#MÜZE
#ATÖLYE
#SERGİ
#FELSEFE
Aktiffelsefe Kültür Derneği, yediden yetmişe herkesin müzelere ilgisini artırmak, tarih ve mitolojiyi felsefe ile yoğuru...
Editör
21 Nov 2019
#SİNEMA
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
20 Nov 2019
#EDEBİYAT
Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak gören, öykülerinde gerçekle gerçeküstü olanı naif bir biçimde harmanlayan, yazdık...
Kardelen Uysal
19 Nov 2019
#SİNEMA
#FESTİVAL
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
18 Nov 2019
#SİNEMA
#SÖYLEŞİ
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 17’ncisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
18 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
Bu hafta İzmirli sanatseverleri birbirinden güzel etkinlikler bekliyor. Haftaya başlamadan listemize göz atın.
Editör
18 Nov 2019
#TASARIM
#SERGİ
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade