04 May 2021
Otuzbeşlik

Az Bilinen Müthiş Film Önerileri

Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tür, yönetmen ayırmadan listeledik. İyi seyirler dileriz!
Waking Life (2001)
Animasyon, Drama · 1sa 39dk
 
Amerikalı sinemacı Richard Linklater'in yazıp yönettiği film; genç bir adamın rüyalar aracılığıyla evren, düş, gerçeklik gibi konular üzerine farklı düşünen insanlarla tanışmasını konu alıyor. Filmde rüyada olma hissini desteklemek adına rotoshop tekniği kullanılmış. 
 
Waking Life'in kadrosunda Ethan Hawke, Nicky Katt, Julie Delpy, Adam Goldberg gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 

The Skin I Live In (2011)

Gerilim, Dram · 1sa 57dk 

 

Fransız yazar Thierry Jonquet'in Tarantula romanından uyarlanan, Pedro Almodóvar'ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini Antonio Banderas ve Elena Anaya paylaşıyor.

 

Psikolojik sorunları olan Dr. Ledgard, kızına tecavüz edip ölümüne yol açan Vicente'tan intikam almaya kararlıdır. Dr. Ledgard, Vicente'ı yakalar, cinsiyet değiştime ameliyati için onu denek olarak kullanmaya başlar.

Everything Is Illuminated (2005)

Dramatik, Komedi · 1sa 42dk

 

Jonathan Safran Foer’in aynı isimli romanından uyarlanan, oyuncu Liev Schreiber’ın ilk yönetmenlik ve senaristlik denemesi olan filmin başrollerinde Elijah Wood, Eugene Hutz, Boris Lyoskin yer alıyor.

 

Genç, Yahudi, Amerikalı Jonathan ailesinin eşyalarının koleksiyonunu yapmaktadır. Ölüm döşeğindeki büyükannesi, Jonathan'a bir fotoğraf verir. Fotoğraftaki kadın, dedesinin İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kurtaran kadındır. Jonathan fotoğraftaki kadını bulmak için Ukrayna'ya gitme kararı alır, küçük bir tur şirketi ile anlaşır. Bu garip ve komik yolculukta Jonathan'a şirketin tur rehberi, rap müzik hayranı Alex, Alex'in kendini kör sanan Yahudi düşmanı büyükbabası ve büyükbabanın çılgın köpeği eşlik ediyor.

Der Himmel Über Berlin (1987)

Romantik, Fantastik, Dram · 2sa 8dk

 

Ödüllü Alman sinemacı Wim Wenders'ın yönettiği, Almanya-Fransız ortak yapımı filmin başrollerini Bruno Gan, Otto Sander ve Solveig Dommartin paylaşıyor.

 

Damiel ve Cassiel zamanın başlangıcından beri doğayı ve insanları izlemekle yükümlü meleklerdir. Damiel bir gün gittiği küçük eski püskü bir Fransız sirkinde Marion adlı bir trapezciye aşık olur. Damiel artık insan olmak ve insanlar arasında yaşamak ister.

What We Do in the Shadows (2014)
Komedi, Korku · 1sa 26dk
 
Taika Waititi ve Jonathan Brugh'un yazıp yönettiği ve aynı zamanda başrolu Jemaine Clement ile paylaştıkları What We Do in the Shadows, Yeni Zelanda yapımı bir film. 
 
Vampir olan Viago, Deacon ve Vladislav günlük hayatlarının belgeselini çekmek isteyen bir grubu evlerine konuk ederler. Sadece beslenme alışkanlıkları normal insanlardan farklı olan vampirlerin dertleri oldukça sıradandır.
Quest For Fire (1982)
Macera, Tarih, Dram · 1sa 40dk
 
Yönetmen Jean-Jacques Annaud, bizi 80 bin yıl öncesine, ateşe sahip olmanın hayata sahip olmak anlamına geldiği bir zaman dilimine götürüyor. Tesadüfen ateşi bulan kabile onu gözünü kırpmadan rüzgardan, yağmurdan, düşmandan korumalıdır. Ama ateşleri bir gün soner. Ateşi tekrar nasıl yakacağını bilmeyen kabile üyeleri, sönen ateşi tekrar bulmak için zorlu bir yolculuğa çıkacaktır.
 
En İyi Makyaj dalında hem Oscar hem BAFTA’dan ödül alan filmde Everett McGill, Ron Perlman, Nicholas Kadi gibi isimler yer alıyor.
Wonder (2017) 
Aile, Drama · 1sa 53dk
 
R. J. Palacio'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan filmin yönetmen koltuğuna Stephen Chbosky oturuyor. Mucize'nin başrollerinde Jacob Tremblay, Owen Wilson, Izabella Vidovic ve Julia Roberts yer alıyor.
 
Auggie Pullman, doğuştan yüz deformasyonu olan bir çocuktur. Beşinci sınıfa geçen Auggie, okula başladığı ilk günden beri alay konusudur. Auggie zamanla onlardan farkı olmadığını kanıtlayacak ve kendini onlara kabul ettirecektir.
The Square (2017)
Komedi, Drama · 2sa 31dk
 
Cannes Film Festiivali'nde, Altın Palmiye ödülünü kazanan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Ruben Östlund üsleniyor. İsveç yapımı filmin başrollerinde Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West ve Terry Noter'in yer alıyor.
 
Boşanmış ve iki çocuk babası, müze küratörü Christian başarısız bir röportaj gerçekleştirir. Ertesi gün işe giderken çığlık çığlığa yardım isteyen bir kadın ortayaya çıkar, ardından Christian cüzdanının ve cep telefonunun çalındığını fark eder. Aptalca bir tepki veren Christian kendini küçük düşürür. Christian bu sorunlarla uğraşırken müzenin halkla ilişkiler ajansı Kare enstalasyonu için şok edici bir reklam kampanyası hazırlamıştır. Gerçekleşen olaylar silsilesi Christian’ı ve müzeyi dibe çekecektir.
Happy End (2017)
Dram · 1sa 47dk
 
Yönetmenliğini ve senaristliğini Micheal Haneke'nin üstlendiği Fransız yapımı filmin başrollerinde Isabelle Huppert, Toby Jones ve Mathieu Kassovitz yer alıyor. Haneke'nin burjuvazi eleştirisinde bulunduğu filmin arka planında mülteci sorunu işleniyor.
 
İnşaat devi Laurent ailesi, çok elit ve rahat bir hayat sürmektelerdir ta ki Eve, hayatlarına dahil olana kadar. Eve, yıllarca üstü kapatılan tüm sırların ortaya çıkmasına neden olacaktır. 
We Need to Talk About Kevin (2011)
Gizem, Dram · 1sa 52dk
 
Lynne Ramsay'in 2011 yılında gösterime giren filmi We Need to Talk About Kevin, Eva ve istenmeyen çocuğu Kevin ile arasındaki saldırgan çekişmenin giderek artması ve Kevin'ın nihai planını gerçekleştirmesini konu ediniyor.  
After Hours (1985)
Suç, Dram, Kara Komedi · 1sa 37dk
 
Martin Scorsese'nin 1985 yapımı filmi After Hours, New York'un SoHo bölgesinden eve dönerken bir dizi talihsizlik yaşayan Paul Hackett'i konu alıyor. Martin Scorsese After Hours filmiyle Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı. 
 
Falling (2020)
Dram · 1sa 52dk
 
John Peterson, partneri Eric ve evlatlık kızlarıyla Güney Kaliforniya'da yaşar. Emekli olmak isteyen yaşlı babası Willis Los Angeles'dan onu ziyaret ettiğinde, farklı dünyaların çatışması başlar. 

A Beautiful Day in the Neighborhood (2019)

Biyografi, Dram · 1sa 49dk

 

Fred Rogers ve Gazeteci Lloyd Vogel'in gerçek hikayesinden yola çıkılarak yapılan A Beautiful Day in the Neighborhood; gazeteci Lloyd Vogel'in Fred Rogers hakkında yazdığı makale sırasında onunla tanışıp dost olmasını anlatıyor.