17 Şub 2020
Kardelen Uysal

İzmir'in Bağımsız Sinema Salonları

Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanız bağımsız sinema salonları tam size göre. Karaca Sinemaları, Nazım Hikmet Kültür Merkezi gibi yerlerde her izleyiciye uygun filmler var. Alternatif sinema salonları için listemize göz atın.

Karaca Sinemaları

1970 yılından beri faaliyette olan Karaca Sineması, bir dönem kapansa da halkın çabalarıyla tekrar açılan bir sinema. Bağımsız, ödüllü filmler ve festival filmlerini izleyebileceğiniz Karaca’ya Başka Sinema’nın filmleri de geliyor. 50 yıllık geçmişi olan sinema salonunda alışveriş merkezlerine ve reklamlara boğulmadan birbirinden değerli filmler izlenebilir.

Institut Français İzmir - Fransız Kültür Merkezi

Institut français bir kültür ve eğitim kurumu olmasının dışında kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan bir yer. Sergileri, konferansları ağırlayan merkez her ay doyurucu sinema etkinliklerine de yer vermekte. Her ay Alternatif Kısa adlı etkinliğimizde ise bir tema çerçevesinde filmler gösterilip yönetmenleriyle sohbet edilmekte. Institut français yönetmenlerin kült filmlerinin gösterildiği günler de düzenliyor.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, gişe filmlerinden sıkılanlar için hazine değerinde. Macar sinema seçkisine de İtalyan filmlerine de yer veren merkez, sinema atölyeleri ve söyleşileri de düzenlemekte. Aylık bültenlerine kayıt olarak sahnelerinden haberdar olabilirsiniz.

İtalyan Kültür Merkezi

İtalyan Kültür Merkezi, İtalyan yönetmenlerin kült filmlerini gösteriyor. Ayrıca İtalyan filmlerin gösterimi ve çözümlenmesi gibi etkinlikler de düzenliyor. Takip etmekte fayda var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM)

APİKAM, İzmir Belediyesi tarafından 1932 senesinde yapıldı. Binanın ilk kullanım amacı itfaiye merkez binasıydı. Mimar Mesut Özok tarafından tasarlanan yapı, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarının önemli bir hatırası olan binada çeşitli kültür ve sanat aktivitelerinin yanı sıra sinema gösterimleri de yapılmakta. APİKAM'da İsveç Gökkuşağı Filmleri gibi son derece özel seçkiler de yer almakta.