Bahar Akıncı - Barcelona, İzmir'in Görmek İstediğim Hali Gibi!

#SANAT
Zeynep Öztürk
11 Aug 2017
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı

Tüm röportajlarımda yaptığımın aksine ilk defa başlığı bulup yazımı ona göre oluşturmaya karar verdim. Başarılı olur mu bilmiyorum; çünkü ben bir Bahar Akıncı değilim. Onun gibi kelimelere dans ettirmem için sanırım kırk fırın ekmek yemem lazım. Beni büyüleyen bu kadın kim mi? 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, “metin yazarlığı” okuyan Bahar Akıncı insanlara ilham veren ve on binlerce takipçisi olan bir gezgin... Gezerken, gezdirirken gördüğü, tattığı, duyduğu her şeyi objektif bir şekilde sevenlerine Hürriyet.cominstagram ve facebook hesabı üzerinden sihirli cümleleriyle paylaşıyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Her yazı sonunda ¨Hadi, şimdi burayı da seyahat listene ekle ve gerçekleştir hayallerini.¨ diye içimde ki gizli gezgin Zeynep’i gaza getirirken buluyorum kendimi. Siz de okumayı, gezmeyi ve size cesaret, ilham veren insanları okumayı seviyorsanız benim gözünden Bahar Akıncı’nın dünyasına hoş geldiniz…
 
2011’de Hürriyet Gazetesi’nin Ege ekinde yayınlanan ¨Ben kimim ki?¨ başlıklı ilk yazınızı yeniden yazacak olsaydınız nasıl yazardınız?
O kadar olmuş mu? Vay! Güzel bir soru. Sanırım başlığı hiç değiştirmezdim; çünkü orada bir kinaye var. Herkesin yüksek egolara sahip olduğu bir dönemde, o başlıkta bir atıf var, bu sebepten başlığı değiştirmezdim. İzmir’e serzenişlerimin olduğu bölümleri de aynen bırakırdım ama kendimi anlattığım bölümleri biraz daha yumuşatırdım; çünkü dünyaya artık eskisi kadar köşeli bakmıyorum.
 
En büyük hayalim oyunculuk okumaktı.
 
Yazarlık okuma fikri nasıl oluştu?
Aslında tamamen tesadüf. Belki de kaderin bir oyunu. Benim tek hayalim oyunculuk okumaktı, 9 Eylül GSF’de Dramatik Yazarlık Bölümü'nün olduğundan haberim bile yoktu. 5 aşamalı oyunculuk yetenek sınavına hazırlanıyordum. Ön kayıtların dolmasına bir gün kala sınıf arkadaşım Birgen Engin ile bizim evde sahne sınavına hazırlanırken, gecenin bir yarısı bir kahve molası verdik. Eğlencesine fal bakalım dedik. Tam falımızı açmışken ezan okunmaya başladı. O anı ömrümce unutamam. Birgen dedi ki; sen yazarlık sınavları için ön kayıt yaptırdın mı? ¨Yoo, neden diye sordum¨. Donakalmış bir şekilde şu fincana baksana dedi... Kapkara bir fincan, ortasında bir aydınlık, o aydınlığında ortasında ünlem işareti, noktalı virgül ve üç nokta yan yana... Bu benim hayatımın döndüğü noktadır. Oyunculuk sınavlarında şan dersinden kaldım (Gülüşmeler.) ama dramatik yazarlık bölümüne alnımın akı ile kabul edildim. İyi ki de edilmişim.
 
Yazılarım ilhamını başlıktan alır.
 
Yazılarınıza başlık bulmak sizi zorluyor mu?
Ben reklam yazarı kökenliğim. Üniversite ikinci sınıftan itibaren reklam ajanslarında çalışmaya başladığım ve 15 yıl boyunca başlık bulmak üzerine mesai harcadım. Ve şimdi biliyorum ki, bir makaleyi bile başlık okutuyor. Kimi büyük yazarlar yazıyı yazdıktan sonra başlığı koymayı tercih ediyorlar bu bir üslup; ama ben başlıktan ilham alan bir yazarım.
 
Hiç bir zaman kelemime müdahale etmedim, o her zaman gideceği yeri biliyordu. 
 
Samimi bir yazı diline sahipsiniz. Kendi yazı dilinizi geliştirmeniz nasıl gerçekleşti?
Eftal Sevinçli diye çok değerli bir hocam vardı Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okurken ve hep söylediği bir şey vardı ¨Kısa yazın ve kaleminizi serbest bırakın!". Dolayısıyla ben de hep buna özen gösterdim. Bir cümleyi alıp devam ettirip sonunu kaçıran cümleler değil; kurgusu olan, net olan ama kendi içinde bilmeceli cümleler kuruyorum. Hiçbir zaman kendimi bir bilgisayarın başında Allah’ım şimdi ne yazacağım diye otururken bulmadım, hep kendiliğinden aktı yazı. Hiç bir zaman kelemime müdahale etmedim, o her zaman gideceği yeri biliyordu.
 
Yazı yazmak üzerine dersler vermeyi hiç düşündünüz mü?
Yaratıcı metin yazarlığı bir başkasına nasıl anlatılır bilmiyorum; çünkü benim bir yöntemim yok. Bu konuda eminim benden çok daha iyi ustalar vardır. Ben de sadece kelimeler akıyor, onları söz ile başkasına nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
 
Yani, yazma özelliğiniz bir yetenek mi?
Belki de bana verilen bir hediye…
 
Yazı yazmaya başladığınız andan itibaren şu anki yazılarınızın daha olgun olduğunu söyleyebilir misiniz?
Olgunlaştı diyemem ama tabi ki değişimler söz konusu. Artık daha eğlenceli ve pozitif yazılar yazmaya özen gösteriyorum. Umutu yazılar yazmak istiyorum. Seyahat yazıyorum bu aralar daha çok ama kadınları ve erkekleri kalpten bağlayan köşe yazılarıma yeniden döneceğim.
 
İlişkilerimde duygusallık yerine mantıksal yaklaşabilmeyi isterdim.
 
Peki, siz olgunlaştığınızı düşünüyor musunuz?
Olgunlaşmakta olduğumu düşünüyorum. Hala akılsızca davranabildiğim zamanlar oluyor o yüzden olgunlaştım diyemem ama ruhumu hafiflettim diyebilirim.
 
Akılsızca davranmak derken, biraz açabilir misiniz?
Günlük işlerimde küçük unutkanlıklarım dışında, insan ilişkilerinde de bazen akılsızca davranabiliyorum. Babam derdi ki ¨Herkesi sıfırdan başlat. İyi şeyler yaptıkça, hayatına değer kattıkça puanlarını artırırsın.¨ Ben bunu hiç beceremedim. Herkesi 100’den başlatıyorum, tanıdıkça o puan ya düşüyor ya da yükseliyor. İlişkilerime duygusallık yerine mantıkla yaklaşabilmeyi isterdim.
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
Sorgulamak sizin için neyi ifade ediyor?
Sorgulamak, bana sunulan gerçeğin arkasında olan gerçeği ifade ediyor. Bu gösterilmeyen gerçeklik arkadaşlıkta da olabilir, aşkta da olabilir, politikada da olabilir. Ben bu gerçeği öğrenmek istiyorum. Başka bir köşeden gerçeği görmek empati yapabilmemi sağlıyor.
 
Başarı sizin için neyi ifade ediyor?
Başarı benim için mutluluğu ve kendi yapabilitemden haz almayı ifade ediyor.
 
Sizin başarınızın sırrı nedir?
Çok çalışmak. Bu sayede hobimi mesleğim haline getirdim. Kendimi geliştirmek için İzmir’de ve Madrid’de fotoğraf eğitimi aldım, bir süre Amerika havası kokladım, insanları ve hayatları gözlemledim, Emeklerim başarıyı getirdi diye düşünüyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
"Barcelona, İzmir’i görmek istediğim hali gibi. "
 
Bir çok yeri gezip gördünüz ama kalbiniz nerede kaldı?
Kalbim Barcelona’da kaldı; çünkü Barcelona İzmir’i görmek istediğim hali gibi. İçinde sanat, gece hayatı, eğlence ve gastronomi var. 12 ay boyunca turist var, gotik bir mimari ve sanat anlayışı var. Barcelona’nın İzmir’e benzettiğim yönleri olduğu kadar kesin çizgilerle ayrıştığı noktaları da var. İzmir’i çok seviyorum, ne kadar küskün olsam da…
 
İzmir’e küskün olunur mu?
Haklısın, bir şehre küskün olunmaz, belki kurumlara küskün olunur. Ben İzmir’i ömrüm boyunca sevmeye devam edeceğim; ama İzmir adam sendecilikten, aile şirketi ekonomisinden vazgeçemediği için genç beyinlerin hemen hepsini İstanbul'a ve yurt dışına ihraç edişini de hazmedemiyorum. Benim İstanbul’a taşınmak zorunda kalışım da aynı şekilde gelişti.
 
Seyahatleriniz boyunca başınıza gelen en ilginç olay neydi?
Bundan 4 sene önce bir grup arkadaşımla doğum günümde, benim çok merak ettiğim Ürdün’e gitmeye karar verdik. Başkent Amman’da bir kaç güzel günün ardından 4 saat mesafede olan Petra Antik Kenti’ne geçmeye karar verdik. Petra, dünyanın 7 harikasından biri. Kayalara oyulmuş pembe renkli bir gül şehri. Dünyanın her yerinden insanlar ayda bir kez, ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece, kayalara oyulmuş hazine dairesinin önünde, tabanda yanan binlerce mum eşliğinde meditasyon yapmaya geliyor.  Buna da "petra nigth" ismi veriliyor. Biz de işte tam da benim doğum günümde o geceye yetişmek üzere Amman’dan Petra’ya doğru otobüsle yola çıktık. Yolda giderken şoförümüz birden yavaşladı ve rehberimize dedi ki; ¨kum fırtınası çıktı yolu değiştirip köy yolundan ilerleyeceğiz¨. Bir sapağa döndük aradan 15 dakika geçti ve şoför bu kez ani bir fren yaptı ve rehber yere yatın diye bağırmaya başladı. Silah sesleri duyuyoruz neredeyse az ilerimizde. O an anladık ki, bir çatışmanın ortasındayız. Yarım saat sonra silah sesleri kesildi. Şoförümüz ne olduğunu öğrenmeye gitti. Döndüğünde cevabı epey eğlenceliydi; iki aşiret arasında çatışma çıkmış polis gelene kadar ilerleyemeyiz. Tam 5 saat yolun açılmasını bekledikten sonra sabaha karşı Petra’ya varabildik ve ben doğum günüme planladığımdan çok farklı bir yerde girdim. Acayip bir geceydi. "Kul plan yaparken Allah gülermiş." sözünün ne olduğunu bana çok iyi anlattı. (Gülüşmeler.) Ya işte buna benzer çok anım var, 15 yaşımdan beri seyahat ediyorum; ama sanırım bu en benim için unutulmazlardan birisi.
 
Görmediğiniz ve görmek istediğiniz yerlerden bahsedebilir misiniz ?
En çok Hindistan’ı, Arjantin’i, Uruguay’ı ve Japonya'yı görmek istiyorum ve güzel haber, yakında ilk Hindistan yolculuğum başlıyor. Gitmek istediğiniz şehirleri hayal etmeye devam edin, bir şekilde enerjiniz sizi oraya doğru itiyor ya da o şehri size doğru çekiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
Biraz da kişisel hayatınıza değinmek istiyorum.
 
Bulunduğunuz nokta olmak istediğiniz nokta mı?
Bulunduğum noktadan çok memnunum; ama seyahat üzerine televizyon programı yapmak istiyorum. Umarım bir gün bu hayalim gerçekleşir. Olmak istediğim nokta hayatta mutlu ve sağlıklı olmak.
 
En çok kullandığınız ¨Nasıl oluyor da oluyor?¨ cümlesini siz cevaplayacak olsanız ne derdiniz?
Hala insanları anlayamayabiliyorum. Bireysellik ve kuşkuculuğun fazla olduğu ortamlarda ¨Nasıl oluyor da oluyor?¨ diyorum. İnsanlar nasıl birbirlerinden nefret edebiliyorlar. Dünya için de sorduğum bir soru bu.
 
Hayatınızdaki en zor dönemden bahsedebilir misiniz?
2015 yılında 7 ay arayla annem ve babamı kaybetmem hayatımdaki en zor dönemdi. O süreçten sonra İstanbul’a yerleştim. Zor günleri geride bıraktım. Benim için çok değerli olan Saffet Emre Tonguç ile komşu oldum. Ondan çok şey öğrendim. Şanslı görüyorum kendimi.
 
İzmir’i özlüyor musunuz?
İzmir’i, çocukluk arkadaşlarımı ve en çok da ablamı özlüyorum... fakat İzmir’deki iş yaşamını özlemiyorum, Hürriyet Ege hariç. Bütün Hürriyet Ege yazılarım boyunca hep beyin göçüne engel olun bu şehirde diye yazdım. Yazdım, yazdım, yazdım en sonunda kendimi İstanbul’da buldum. Bu yüzden belki İzmir’e kırgınım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
 
Gelecek yazı ya da projelerinizden bahsetmek ister misiniz?
 Hürriyet Ege’ye ve hurriyet.com.tr’ye bir süredir yazmıyordum; çünkü ülkemin geçirdiği zor dönemde elim varıp ta eğlenceli şeyler yazamadım. Yine de insanların hayal kurduran, ümit ettiren yazılara ihtiyacı var ve ben bunu yapabilirim, kalemim bunu yapabilir. O yüzden yakın zamanda yine başlayacağız yazılara. Hürriyet Seyahat, All Magazine, İstanbul Life yazıları devam ediyor. Web sitem www.baharakinci.com doğum günüm olan 1 Mayıs’ta açıldı. Prontotour ile geliştirdiğim gastronomi turu projesi #baharlalezzetyolculuklari ise devam ediyor.
 
Sıra kelime tamamlama oyununa geldi. Bakalım Bahar Akıncı için hangi kelimeler neleri ifade ediyor.
#seyahat hayat biçimi.
#sevgi ifade biçimi
#aile kutsal
#yeni heyecanlı 
#koku karakter 
#güzellik içinde varsa dışına da yansıyor
Benzer yazılar
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
#SANAT
Yaklaşık otuz yıldır ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Canan Hoşgör artık İzmirli. Hoşgör, İstanbul'un kaosundan o kad...
Gülay Güler
16 Mar 2020
#BİNİCİLİK
#RESTORAN
#ETKİNLİK ALANI
Manej Urla, bir babanın kızının hayalini gerçekleştirme hikayesi. Aylin at ister, baba Yaşar Bey atı alır, at için yer y...
Gülay Güler
14 Mar 2020
#MÜZİK
Ağustos ayında Ohrid Uluslararası Çoksesli Korolar Yarışması'nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanan A Capella Gramofon Ko...
Kardelen Uysal
11 Mar 2020
#STAND-UP
#TİYATRO
Aşk Yeniden dizisinin Şaziment'i olarak hayatımıza girip yıllardır bizi bizden çıkardığı malzemelerle güldüren komedyen ...
Seçil Şeker
10 Mar 2020
#YEMEK
#RESTORAN
Gastronomi mezunu Didem ve Alp Türkmenoğlu okulda tanışıp, aşık olurlar. On sene boyunca İstanbul'da yaşayan, çeşitli re...
Gülay Güler
9 Mar 2020
#KONSER
#TİYATRO
izmir'de bu hafta konser, opera, tiyatro oyunu gibi pek çok etkinlik bizleri bekliyor. Haftaya başlamadan önce listemize...
Editör
9 Mar 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Konak Belediyesi, Kadınlanlar Günü'de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek adına “Kadın Doğmak” adlı projeye imza attı.
Editör
7 Mar 2020
#SÖYLEŞİ
#BULUŞMA
Almanya'nın Hamburg şehrinde başlayıp, kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılan buluşma etkinliği 12min.me Türkiye’de İstanbul’...
Editör
7 Mar 2020
#FESTİVAL
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 23 ülkeden 50 kukla tiyatrosu ...
Editör
5 Mar 2020
#RESİM
#YOGA
#ATÖLYE
Bu ay sizler için hem kişisel gelişiminize destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri listeledik.
Seçil Şeker
5 Mar 2020
#SİNEMA
Mart ayında Karaca Sineması'nda, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde, İzmir Sanat'ta birbirinden güzel fi...
Kardelen Uysal
3 Mar 2020
#KONSER
Mart ayında da İzmir, birbirinden etkileyici konserlere sahne olmaya devam ediyor. Listemizde rock müziğin kralları Duma...
Gülay Güler
1 Mar 2020
#EĞLENCE MEKANI
#BAR
#RESTORAN
Partileri, kampanyaları, pazarları ile açıldığı günden beri İzmirlinin yakından takip ettiği Soweto ile yarattıkları mod...
Seçil Şeker
27 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
damla yur, yıllarca büyük gazetelerde haberler yapmış, yazılar yazmış bir feminist. Türkiye'nin sancılı süreçlerinde gaz...
Kardelen Uysal
26 Feb 2020
#FESTİVAL
#ÇOCUK
#TİYATRO
Dünyanın en iyi kukla sanatçılarını ağırlayan Uluslararası İzmir Kukla Günleri, 5-22 Mart tarihleri arasında tüm İzmir'i...
Gülay Güler
26 Feb 2020
#TİYATRO
#MÜZİKAL
#FESTİVAL
Toplumsal dayatmaların sorgulandığı, büyük ustaların anıldığı, Charlie Chaplin Komedi Ödülü sahibi oyunlar bu ay İzmir'e...
Kardelen Uysal
25 Feb 2020
#SPOR
İzmir'in ilk Enduro MTB (Dağ bisikleti) organizasyonu 6-7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında düzenle...
Editör
24 Feb 2020
#SİNEMA
#FESTİVAL
Üç senedir Kadın Yönetmenler Festivali düzenliyor. Festivalde birbirinden güzel seçkiler ve programlar yer alıyor. Festi...
Kardelen Uysal
24 Feb 2020
#TİYATRO
#SİNEMA
#KONSER
Bu hafta cemre suya düşüyor, bahar iyiden iyiye geliyor. Peki biz bu hafta hangi etkinliklere düşeceğiz hepsi listemizde...
Editör
24 Feb 2020
#SPOR
İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği b...
Gülay Güler
21 Feb 2020
#TİYATRO
Eğitmen, oyuncu ve yönetmen İbrahim Güngör ve koreograf, oyuncu ve eğitmen Jülide Derya ile Tiyatro Terminal'de tiyatro ...
Kardelen Uysal
20 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
#TİYATRO
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl da dünyanın en büyük ku...
Editör
17 Feb 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir de bu hafta kaçırılmaması gereken hangi konserler, tiyatro oyunları, festivaller var, gelin beraber bakalım, ajand...
Editör
17 Feb 2020
#EĞLENCE MEKANI
#MÜZİK
#DANS
İzmir'in en sevilen gece kulüplerini listeledik. Elektronik dans müziği, R&B, pop ya da rock... İzmir'de sizi eğlendirec...
Seçil Şeker
15 Feb 2020
#RESTORAN
Ortaya, geleneksel Ege mutfağını, Akdeniz ve dünya lezzetleriyle harmanlayarak bize füzyon mutfak deneyimi sunuyor. Orta...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 20'ncisiyle kar...
Gülay Güler
12 Feb 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade