R
GİRİŞ
TR
EN

Bahar Akıncı - Barcelona, İzmir'in Görmek İstediğim Hali Gibi!

#SANAT
Zeynep Öztürk
11 Ağu 2017
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı

Tüm röportajlarımda yaptığımın aksine ilk defa başlığı bulup yazımı ona göre oluşturmaya karar verdim. Başarılı olur mu bilmiyorum; çünkü ben bir Bahar Akıncı değilim. Onun gibi kelimelere dans ettirmem için sanırım kırk fırın ekmek yemem lazım. Beni büyüleyen bu kadın kim mi? 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, “metin yazarlığı” okuyan Bahar Akıncı insanlara ilham veren ve on binlerce takipçisi olan bir gezgin... Gezerken, gezdirirken gördüğü, tattığı, duyduğu her şeyi objektif bir şekilde sevenlerine Hürriyet.cominstagram ve facebook hesabı üzerinden sihirli cümleleriyle paylaşıyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Her yazı sonunda ¨Hadi, şimdi burayı da seyahat listene ekle ve gerçekleştir hayallerini.¨ diye içimde ki gizli gezgin Zeynep’i gaza getirirken buluyorum kendimi. Siz de okumayı, gezmeyi ve size cesaret, ilham veren insanları okumayı seviyorsanız benim gözünden Bahar Akıncı’nın dünyasına hoş geldiniz…
 
2011’de Hürriyet Gazetesi’nin Ege ekinde yayınlanan ¨Ben kimim ki?¨ başlıklı ilk yazınızı yeniden yazacak olsaydınız nasıl yazardınız?
O kadar olmuş mu? Vay! Güzel bir soru. Sanırım başlığı hiç değiştirmezdim; çünkü orada bir kinaye var. Herkesin yüksek egolara sahip olduğu bir dönemde, o başlıkta bir atıf var, bu sebepten başlığı değiştirmezdim. İzmir’e serzenişlerimin olduğu bölümleri de aynen bırakırdım ama kendimi anlattığım bölümleri biraz daha yumuşatırdım; çünkü dünyaya artık eskisi kadar köşeli bakmıyorum.
 
En büyük hayalim oyunculuk okumaktı.
 
Yazarlık okuma fikri nasıl oluştu?
Aslında tamamen tesadüf. Belki de kaderin bir oyunu. Benim tek hayalim oyunculuk okumaktı, 9 Eylül GSF’de Dramatik Yazarlık Bölümü'nün olduğundan haberim bile yoktu. 5 aşamalı oyunculuk yetenek sınavına hazırlanıyordum. Ön kayıtların dolmasına bir gün kala sınıf arkadaşım Birgen Engin ile bizim evde sahne sınavına hazırlanırken, gecenin bir yarısı bir kahve molası verdik. Eğlencesine fal bakalım dedik. Tam falımızı açmışken ezan okunmaya başladı. O anı ömrümce unutamam. Birgen dedi ki; sen yazarlık sınavları için ön kayıt yaptırdın mı? ¨Yoo, neden diye sordum¨. Donakalmış bir şekilde şu fincana baksana dedi... Kapkara bir fincan, ortasında bir aydınlık, o aydınlığında ortasında ünlem işareti, noktalı virgül ve üç nokta yan yana... Bu benim hayatımın döndüğü noktadır. Oyunculuk sınavlarında şan dersinden kaldım (Gülüşmeler.) ama dramatik yazarlık bölümüne alnımın akı ile kabul edildim. İyi ki de edilmişim.
 
Yazılarım ilhamını başlıktan alır.
 
Yazılarınıza başlık bulmak sizi zorluyor mu?
Ben reklam yazarı kökenliğim. Üniversite ikinci sınıftan itibaren reklam ajanslarında çalışmaya başladığım ve 15 yıl boyunca başlık bulmak üzerine mesai harcadım. Ve şimdi biliyorum ki, bir makaleyi bile başlık okutuyor. Kimi büyük yazarlar yazıyı yazdıktan sonra başlığı koymayı tercih ediyorlar bu bir üslup; ama ben başlıktan ilham alan bir yazarım.
 
Hiç bir zaman kelemime müdahale etmedim, o her zaman gideceği yeri biliyordu. 
 
Samimi bir yazı diline sahipsiniz. Kendi yazı dilinizi geliştirmeniz nasıl gerçekleşti?
Eftal Sevinçli diye çok değerli bir hocam vardı Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okurken ve hep söylediği bir şey vardı ¨Kısa yazın ve kaleminizi serbest bırakın!". Dolayısıyla ben de hep buna özen gösterdim. Bir cümleyi alıp devam ettirip sonunu kaçıran cümleler değil; kurgusu olan, net olan ama kendi içinde bilmeceli cümleler kuruyorum. Hiçbir zaman kendimi bir bilgisayarın başında Allah’ım şimdi ne yazacağım diye otururken bulmadım, hep kendiliğinden aktı yazı. Hiç bir zaman kelemime müdahale etmedim, o her zaman gideceği yeri biliyordu.
 
Yazı yazmak üzerine dersler vermeyi hiç düşündünüz mü?
Yaratıcı metin yazarlığı bir başkasına nasıl anlatılır bilmiyorum; çünkü benim bir yöntemim yok. Bu konuda eminim benden çok daha iyi ustalar vardır. Ben de sadece kelimeler akıyor, onları söz ile başkasına nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
 
Yani, yazma özelliğiniz bir yetenek mi?
Belki de bana verilen bir hediye…
 
Yazı yazmaya başladığınız andan itibaren şu anki yazılarınızın daha olgun olduğunu söyleyebilir misiniz?
Olgunlaştı diyemem ama tabi ki değişimler söz konusu. Artık daha eğlenceli ve pozitif yazılar yazmaya özen gösteriyorum. Umutu yazılar yazmak istiyorum. Seyahat yazıyorum bu aralar daha çok ama kadınları ve erkekleri kalpten bağlayan köşe yazılarıma yeniden döneceğim.
 
İlişkilerimde duygusallık yerine mantıksal yaklaşabilmeyi isterdim.
 
Peki, siz olgunlaştığınızı düşünüyor musunuz?
Olgunlaşmakta olduğumu düşünüyorum. Hala akılsızca davranabildiğim zamanlar oluyor o yüzden olgunlaştım diyemem ama ruhumu hafiflettim diyebilirim.
 
Akılsızca davranmak derken, biraz açabilir misiniz?
Günlük işlerimde küçük unutkanlıklarım dışında, insan ilişkilerinde de bazen akılsızca davranabiliyorum. Babam derdi ki ¨Herkesi sıfırdan başlat. İyi şeyler yaptıkça, hayatına değer kattıkça puanlarını artırırsın.¨ Ben bunu hiç beceremedim. Herkesi 100’den başlatıyorum, tanıdıkça o puan ya düşüyor ya da yükseliyor. İlişkilerime duygusallık yerine mantıkla yaklaşabilmeyi isterdim.
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
Sorgulamak sizin için neyi ifade ediyor?
Sorgulamak, bana sunulan gerçeğin arkasında olan gerçeği ifade ediyor. Bu gösterilmeyen gerçeklik arkadaşlıkta da olabilir, aşkta da olabilir, politikada da olabilir. Ben bu gerçeği öğrenmek istiyorum. Başka bir köşeden gerçeği görmek empati yapabilmemi sağlıyor.
 
Başarı sizin için neyi ifade ediyor?
Başarı benim için mutluluğu ve kendi yapabilitemden haz almayı ifade ediyor.
 
Sizin başarınızın sırrı nedir?
Çok çalışmak. Bu sayede hobimi mesleğim haline getirdim. Kendimi geliştirmek için İzmir’de ve Madrid’de fotoğraf eğitimi aldım, bir süre Amerika havası kokladım, insanları ve hayatları gözlemledim, Emeklerim başarıyı getirdi diye düşünüyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
"Barcelona, İzmir’i görmek istediğim hali gibi. "
 
Bir çok yeri gezip gördünüz ama kalbiniz nerede kaldı?
Kalbim Barcelona’da kaldı; çünkü Barcelona İzmir’i görmek istediğim hali gibi. İçinde sanat, gece hayatı, eğlence ve gastronomi var. 12 ay boyunca turist var, gotik bir mimari ve sanat anlayışı var. Barcelona’nın İzmir’e benzettiğim yönleri olduğu kadar kesin çizgilerle ayrıştığı noktaları da var. İzmir’i çok seviyorum, ne kadar küskün olsam da…
 
İzmir’e küskün olunur mu?
Haklısın, bir şehre küskün olunmaz, belki kurumlara küskün olunur. Ben İzmir’i ömrüm boyunca sevmeye devam edeceğim; ama İzmir adam sendecilikten, aile şirketi ekonomisinden vazgeçemediği için genç beyinlerin hemen hepsini İstanbul'a ve yurt dışına ihraç edişini de hazmedemiyorum. Benim İstanbul’a taşınmak zorunda kalışım da aynı şekilde gelişti.
 
Seyahatleriniz boyunca başınıza gelen en ilginç olay neydi?
Bundan 4 sene önce bir grup arkadaşımla doğum günümde, benim çok merak ettiğim Ürdün’e gitmeye karar verdik. Başkent Amman’da bir kaç güzel günün ardından 4 saat mesafede olan Petra Antik Kenti’ne geçmeye karar verdik. Petra, dünyanın 7 harikasından biri. Kayalara oyulmuş pembe renkli bir gül şehri. Dünyanın her yerinden insanlar ayda bir kez, ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece, kayalara oyulmuş hazine dairesinin önünde, tabanda yanan binlerce mum eşliğinde meditasyon yapmaya geliyor.  Buna da "petra nigth" ismi veriliyor. Biz de işte tam da benim doğum günümde o geceye yetişmek üzere Amman’dan Petra’ya doğru otobüsle yola çıktık. Yolda giderken şoförümüz birden yavaşladı ve rehberimize dedi ki; ¨kum fırtınası çıktı yolu değiştirip köy yolundan ilerleyeceğiz¨. Bir sapağa döndük aradan 15 dakika geçti ve şoför bu kez ani bir fren yaptı ve rehber yere yatın diye bağırmaya başladı. Silah sesleri duyuyoruz neredeyse az ilerimizde. O an anladık ki, bir çatışmanın ortasındayız. Yarım saat sonra silah sesleri kesildi. Şoförümüz ne olduğunu öğrenmeye gitti. Döndüğünde cevabı epey eğlenceliydi; iki aşiret arasında çatışma çıkmış polis gelene kadar ilerleyemeyiz. Tam 5 saat yolun açılmasını bekledikten sonra sabaha karşı Petra’ya varabildik ve ben doğum günüme planladığımdan çok farklı bir yerde girdim. Acayip bir geceydi. "Kul plan yaparken Allah gülermiş." sözünün ne olduğunu bana çok iyi anlattı. (Gülüşmeler.) Ya işte buna benzer çok anım var, 15 yaşımdan beri seyahat ediyorum; ama sanırım bu en benim için unutulmazlardan birisi.
 
Görmediğiniz ve görmek istediğiniz yerlerden bahsedebilir misiniz ?
En çok Hindistan’ı, Arjantin’i, Uruguay’ı ve Japonya'yı görmek istiyorum ve güzel haber, yakında ilk Hindistan yolculuğum başlıyor. Gitmek istediğiniz şehirleri hayal etmeye devam edin, bir şekilde enerjiniz sizi oraya doğru itiyor ya da o şehri size doğru çekiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
Biraz da kişisel hayatınıza değinmek istiyorum.
 
Bulunduğunuz nokta olmak istediğiniz nokta mı?
Bulunduğum noktadan çok memnunum; ama seyahat üzerine televizyon programı yapmak istiyorum. Umarım bir gün bu hayalim gerçekleşir. Olmak istediğim nokta hayatta mutlu ve sağlıklı olmak.
 
En çok kullandığınız ¨Nasıl oluyor da oluyor?¨ cümlesini siz cevaplayacak olsanız ne derdiniz?
Hala insanları anlayamayabiliyorum. Bireysellik ve kuşkuculuğun fazla olduğu ortamlarda ¨Nasıl oluyor da oluyor?¨ diyorum. İnsanlar nasıl birbirlerinden nefret edebiliyorlar. Dünya için de sorduğum bir soru bu.
 
Hayatınızdaki en zor dönemden bahsedebilir misiniz?
2015 yılında 7 ay arayla annem ve babamı kaybetmem hayatımdaki en zor dönemdi. O süreçten sonra İstanbul’a yerleştim. Zor günleri geride bıraktım. Benim için çok değerli olan Saffet Emre Tonguç ile komşu oldum. Ondan çok şey öğrendim. Şanslı görüyorum kendimi.
 
İzmir’i özlüyor musunuz?
İzmir’i, çocukluk arkadaşlarımı ve en çok da ablamı özlüyorum... fakat İzmir’deki iş yaşamını özlemiyorum, Hürriyet Ege hariç. Bütün Hürriyet Ege yazılarım boyunca hep beyin göçüne engel olun bu şehirde diye yazdım. Yazdım, yazdım, yazdım en sonunda kendimi İstanbul’da buldum. Bu yüzden belki İzmir’e kırgınım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Bahar Akıncı
 
 
Gelecek yazı ya da projelerinizden bahsetmek ister misiniz?
 Hürriyet Ege’ye ve hurriyet.com.tr’ye bir süredir yazmıyordum; çünkü ülkemin geçirdiği zor dönemde elim varıp ta eğlenceli şeyler yazamadım. Yine de insanların hayal kurduran, ümit ettiren yazılara ihtiyacı var ve ben bunu yapabilirim, kalemim bunu yapabilir. O yüzden yakın zamanda yine başlayacağız yazılara. Hürriyet Seyahat, All Magazine, İstanbul Life yazıları devam ediyor. Web sitem www.baharakinci.com doğum günüm olan 1 Mayıs’ta açıldı. Prontotour ile geliştirdiğim gastronomi turu projesi #baharlalezzetyolculuklari ise devam ediyor.
 
Sıra kelime tamamlama oyununa geldi. Bakalım Bahar Akıncı için hangi kelimeler neleri ifade ediyor.
#seyahat hayat biçimi.
#sevgi ifade biçimi
#aile kutsal
#yeni heyecanlı 
#koku karakter 
#güzellik içinde varsa dışına da yansıyor
Benzer yazılar
#FESTİVAL
#MÜZİK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SİNEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.