22 Ağu 2017
Gülay Güler

Baristocrat - Urla'da Üçüncü Dalga Kahveci

"Üçüncü dalga, çoğu yönden bir tepkidir. Kötü kahveye bir cevap, iyi kahveye ise bir yol gösterici olarak ortaya çıkmıştır."
Trish R. Skeie, Wrecking Ball Coffee Roasters
 

Baristocrat; eğitimli ve tecrübeli ekibiyle, kahve çeşitliliği ve kalitesiyle çok kısa bir sürede kahve tutkunlarının sevgisini kazandı. Kısa sürede elde ettiği bu başarısının en büyük nedenlerinin; kahveleri ithal ederken en kaliteli olanları bizzat kendilerinin seçmeleri, dünyanın en saygın yeşil kahve broker'larıyla çalışmaları ve kahvesini kendi bünyelerinde büyük bir özen ve ustalıkla kavurmaları olduğunu söylüyorlar.

 Kaynak: Baristocrat
 

İçeri adımınızı attığınız andan itibaren iyi kahvenin muhteşem kokusu sizi esir alacak ve iç dekorasyonundaki ince detaylara bayılacaksınız. En iyisi de kahveden anlamıyorsanız bile, size kahveyi en başından anlatmaya hevesli çalışanları ile kahve sohbetleri yapabilecek olmanız. Kahve seviyorsanız, bir de Urla'daysanız mutlaka Baristocrat'a uğrayın diyor ve sözü Baristocrat Müdürü Sonat Çorumlu'ya bırakıyorum.

Ben Sonat Çorumlu, Baristocrat'in iki şubesinin müdürüyüm. Baristocrat'ın asıl sahibi Nurettin Karakundakoğlu'dur. Nurettin iki buçuk yıl önce ilk şubesini Alsancak'ta açtı, ikinci şubesini eylülde Urla'da açtı. 


Kaynak: Baristocrat
 

Neden Urla?
Urla ile bir gönül bağımız var. Nurettin'in babası Urlalı. Bizim de evimiz burada. Bu binayı önceden yatırım amaçlı düşünürken sonra aklımıza burayı ikinci şubemiz olarak açma fikri geldi. Sanat Sokağı'nın burada olması, Alaçatı'nın güncelliğini yitirmesi, Urla'nın konumu, hafta sonları İzmir'den rahatlıkla gidilip gelinebilecek mesafede oluşu sebebiyle Urla'yı tercih ettik. Artık İzmir'in elit kesimi Urla'ya taşınmaya ve işe buradan gidip gelmeye başladı.

Kaynak: Baristocrat

İşletmenin hikayesini paylaşabilir misin?
Nurettin Karakundakoğlu1954 yılından bu yana, her geçen gün büyüyen, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük kahve makinesi üreticisi olan Toper Değirmenleri'nin üçüncü kuşak temsilcisi.  Nurettin'in dedesi 60 sene önce değirmenleri kuruyor. Kahve makineleri üretiyor ve ağırlıklı olarak ihraç eden bir firmaya dönüşüyor. Ben de Nurettin'e Baristocrat'ın işletmesinde yardımcı oluyorum.

Bize Nurettin Karakundakoğlu'dan bahsedebilir misin?

Doğduğu günden bu yana dek kahve ve kahve makinelerinin içinde büyüyen Nurettin, kahvenin hakkını verebilmek, İzmirli kahve tutkunlarıyla paylaşabilmek için dünyanın çeşitli yerlerine giderek yerel kahveleri tadıyor. Ustalarından bu kahveleri yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğreniyor. Nurettin kahvenin layığıyla nasıl hazırlandığını gösterebilmek için barista eğitmenliği sertifikasını da aldı, şu an İzmirli barista adaylarını sektöre donanımlı bir şekilde hazırlıyor. 

Kaynak: Baristocrat

Gözüme bu kahve makinesi takıldı. Çalışıyor mu bu?
Onun güzel bir hikayesi var. 10 kiloluk bir makine bu. Nurettin'in dedesi bu makineyi 25- 30 sene önce üretiyor ve Dubaili bir kahve üreticisine satıyor. Dubaili işletmenin işleri iyi gidiyor, daha büyük bir makine sipariş veriyor. Nurettin makineyi kurmaya götürdüğünde dedesinin yaptığı makinenin boşa çıktığını görüyor ve makineyi geri satın alıyor. Makineyi revizyona sokuyor birkaç değişiklik yapıyor. Bizim kavurduğumuz kahvelerin hepsinin bir profili ve hikayesi var. Her kavurmada aynı lezzeti vermesi için makineye farklı bir otomasyon ekledi ve işte Nurettin'in dedesinin yaptığı makine bu.

Sizce kısa sürede bu kadar başarılı olmanızın sebepleri neler?

Kahveleri ithal ederken en kaliteli olanları bizzat kendimiz seçiyoruz. Dünyanın en saygın yeşil kahve broker'larıyla çalışıyor ve kahvemizi burada kendi bünyemizde büyük bir özenle kavuruyoruz ve burada sunuyoruz. 

 


Baristocrat'ın hizmet skalasını biraz daha açar mısın?

Kahvelerimiz internet üzerinden ya da şubelerimizden satın alabiliyorsunuz. Birçok kafeye toptan kahve veriyoruz. Yanımıza açılacak 3. Dalga Kahvecilere bile kahve veriyoruz, yeter ki işlerini iyi yapsınlar ve bu kültürü yaysınlar. Ayrıca 3. Dalga Kahveci açmak isteyen arkadaşlara danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Barista olmak isteyenlere Avrupa Kahve Birliği SCA sertifikası veriyoruz. Buradan Barista eğitimi alan arkadaşlar Avrupa'nın her yerinde barista'lık yapabilirler. Biz burada workshop'lar cupping'ler yapıyoruz, kavurma eğitimleri veriyoruz.

Kavurmanın öneminden bahseder misin?
Kullandığımız kahveler 85 üzeri not almış kahveler. Bu puanı kim veriyor derseniz Avrupa Kahve Birliği üyeleri toplanıyor ve hasatları değerlendiriyorlar.
Kahve profilinin doğru olup olmadığını cupping'den anlayabiliyoruz. Kavurduğumuz kahvelerden örnekler ayırıyoruz. Sonra ekip olarak cupping masamızı açıyoruz. 10 -15 bardağı açıyoruz, önüne adını, cismini yazıyoruz ve içip tat profiline bakıyoruz. Tadım notlarında verilen lezzetlerin tatların bire bir aynı çıkması gerekiyor. Burada tek tek kontrol ediyoruz. Bunu bilen firmalar ve gönül birliği yaptığımız 3.Dalga Kahveci arkadaşlarımız bu imkanlarımızı kullanıyorlar. 

Kaynak: Baristocrat
 

Önemli olan burada içtiğiniz kahveyi Alsancak şubesinde de aynı tat profilinde aynı lezzette ve sıcaklıkta içebilmeniz. Burada tüm ekibin önemi var. Kahveyi seçenin iyi seçim yapması, kavuran arkadaşların barista arkadaşa kahveyi düzgün derecede hazırlaması, Bristo arkadaşın belli derecelerde, belli gramajlarda sizlere sunması gerekiyor.

Çok büyük bir emek söz konusu. Baristocrat'a karşı tepkiler nasıl?

Bize kahveyi hiç bilmeyen de çok bilen de geliyor. Hiç bilmeyen müşteriye direk anlatıyoruz. Müşteriler yönlendirilmek istiyorlar. Tepkiler güzel. Yüzde doksan dokuzu memnun diye düşünüyorum. Keyifle ayrılıyorlar diyebilirim çünkü tekrar geri geliyorlar.

Kaynak: Baristocrat
 

Bristocrat'a girince müşterilerinizde yaratmak istediğiniz hissiyat nedir?
Buraya geldiğinde müşteri kendini rahat ve güvende hissetmeli. Biraz kedinizi bize bırakırsanız size en uygun kahveyi sunabiliriz. Gelince görürsünüz bizde her şey dostane ve arkadaşça ilerliyor. Yaratmamız gereken hissiyatın ise "burada bir kahve içmeliyim ve bu içtiğim kahvenin tadını asla unutmamalıyım ve tekrar gelip onu içmeliyim" olduğunu düşünüyoruz ki biz bunu başardık.
Nurettin'in hep hayalinde hiçbir yerde olmayan farklı bir konsepte sahip 3. nesil kahveci açma vardı ve bunu gerçekleştirdi. Onun idealleri bizim misyonumuz oldu. Birincil hedefimiz para kazanmak değil, bir ideali savunmak. Bizden toptan Baristocrat kahvesi alan 3.Dalga Kahveciler'de bizim kahvemizi içen müşteriler bir lezzet farkı hissederlerse biz size kahvemizi satmayız diyoruz. Bu bizim ticari kaygımızdan değil, imaj kaygımızdan kaynaklanıyor.  

Kaynak: Baristocrat
 

Sizin favori kahveniz?
Koke ve Bali seviyorum. 

Son olarak neler söylemek istersin?
Urla'daki şubemizin çok geniş alanı olduğu için çok farklı aktiviteler yapmayı planlıyoruz. Etkinliklerimizi sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız. Bizi takip edin!
https://www.facebook.com/baristocrat3rd/
https://www.instagram.com/baristocrat3rd/
http://www.baristocrat.com/