R
GİRİŞ
TR
EN

'Başka Bir Okul Mümkün' Diyorsanız Buyurun Yazıya

#EĞİTİM
Zeynep Öztürk
10 Nov 2018

Alışılagelmiş eğitim sistemine karşı beslediğin duygular pozitif değilse bir şeylerin değişmesini istiyorsan ve umuyorsan bu yazı tam sana göre!

“Başka Bir Okul Mümkün” ezbere eğitim sisteminin olmadığı özelleştirilmiş bir eğitim sistemi. Bu eğitim sistemini diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerinden birkaçı ise; demokratik bir yapıya sahip olan okulda öğrencilerin de söz hakkı var. Bilinmesi gereken tüm bilgileri; çocuklar çocukluklarını bilerek, koşarak, terleyerek, zıplayarak seve seve öğreniyorlar. Sınıfta kara delikler hakkında mı konuşuyorlar, diğer bir gün hooop Uzay Kampı'ndalar! Doğa dostu

Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) İzmir Eğitim Kooperatifi üyesi Yasin Sancak ile sıcak bir sohbet gerçekleştirdik. BBOM'un hikayesi, dünü, bugünü için sizleri röportajın devamına davet ediyorum. 

 

  

 

'Başka Bir Okul Mümkün' (BBOM) nedir?

Bu okulda ezbere eğitim yok. Sizce de çok şahane değil mi? 

Başka Bir Okul Mümkün'de çocuklar hangi alanda daha yetenekliyseler o alana yönlendiriliyor. 

Buradaki eğitimin yetersiz olabileceği ile ilgili aklınızda hiçbir şüphe uyanmasın! Dersler, MEB'in kazanımları paralelinde ilerliyor. Normal okulda öğrenmeniz gereken tüm bilgiler burada öğretiliyor ama “başka” şekilde. Dersler; tahtada “2+2 kaç eder?” mantığından uzak belki bahçede belki başka yerde “2 elmam var ama 4 kişiyiz kaç elmaya daha ihtiyacım var.” şeklinde öğretiliyor.  

 

Öncelikle Yasin Sancak'ın BBOM ile tanışması nasıl oldu? 

16 yıldır kamuda öğretmenlik yapıyorum. 2005 yılında İstanbul'da “Alternatif Eğitim Sempozyumu” düzenlendi. O sempozyum Türkiye'deki başlangıcı temsil ediyor aslında. Alternatif eğitim ile ilgili bir sürü insan bir araya geldi ve düzenli olarak toplanmaya başladı. O sempozyuma İngiltere'den, Kanada'dan, Fransa'dan ve Amerika'dan farklı alternatif yaklaşımları temsil eden okullardan eğitimciler, araştırmacılar gelmişti sonrasında “Türkiye'de neler yapabiliriz” diye düzenli toplanmaya başladık. Sempozyumdan 2 yıl sonra Alternatif Eğitim Derneği'ni kurduk. Benim merakım o zamandan başlıyor. Dernek kurulduktan sonra ben İzmir'e taşındım. 

  

Kamusal eğitim ve özel eğitim dışına nasıl çıkıldı? 

Eğitim kamusal eğitim ve özel eğitim arasında sıkışmış durumda. Kamusal kurumlarda kaynaklar sınırlı ve yetersiz kullanılıyor, özel eğitim kurumları da ticari amaçlı oldukları için çocuk odaklı değil ailenin talebini karşılama odaklı bir “başarı” sistemi söz konusu. “Bu ikisinin dışında çözüm üretemez miyiz?” sorusuyla yola çıktık. Başka Bir Okul Mümkün: Çocuklarımız için farklı okullar kuramaz mıyız? sorusuna aranan bir cevap. Herkes aynı dertten muzdarip olunca talep çok oldu ve bunun üzerine 2010 yılında BBOM dernekleşti. Peki biz nasıl bir okul açabiliriz sorusu gündeme geldi. Bu yaklaşık 3-4 yıl süren bir çalışma oldu. Onun cevabı da ¨Biz nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz?¨ sorusuna bizi yöneltti.  O da 'Başka bir dünya mümkün' sloganından 'Başka bir okul mümkün' sloganına dönüştü.  

İzmir’de ise 2013 Mart’ta ilk toplantıyı yaptık. O günden beri süregelen bir macera şimdi 2 okulu olan BBOM İzmir Kooperatifine dönüştü. 

  

Bu okullar nerede? Kaç öğrenciniz var? Dersler nasıl işliyor? (Gülüşmeler) Meraktan tüm sorularımın hepsini aynı anda sormaya çalışıyorum farkındayım. 

(Gülüşmeler) Sorun değil. Süreçten bahsedeyim önce. 2014 kooperatif kuruldu. 2015'de Bornova Yakaköy'de anaokulumuz kuruldu. Yakaköy'de hemen ormanın yanında konumlandık ve çocuklarla haftada iki gün bütün günümüzü ormanda geçirmeye başladık. Bu süreçte tabii daha iyi eğitim verebilmek adına öğretmenlerimiz de eğitimler aldı. İlk başladığımızda 12 çocuk vardı. Şimdi ise toplamda 90 çocuğumuz var. 

 

Kaç eğitmen var? 

Şu anda 16 eğitmenimiz var. 

 

Her sınıfta kaç eğitmen bulunuyor? 

Anaokulunda her sınıfta ikişer eğitmen bulunuyor. İlkokulda ise 1.

 

Eğitimcileri nasıl seçiyorsunuz? 

Eğitimde çıkabileceğiniz en üst nokta öğretmenin seviyesi diyebiliriz. O yüzden öğretmen seçimi çok önemli. BBOM'un düşünce yapısına uygun, demokratik kişilik özelliğine sahip, dolayısıyla çocuklara alan açabilecek öğretmenlerle çalışmayı tercih ediyoruz.  

   

Eğitim süreleri nasıl oluyor? 

Okul saatleri maalesef iş piyasası saatlerine göre düzenleniyor, çocuğun eğitimine göre düzenlenmiyor. Yoksa 3 yaşındaki bir çocuğun sabah 8’de evden çıkıp akşam 5’te eve dönmesi oldukça saçma bir durum. Okulumuz uzak olduğu için yarım gün uygulamamız yok. Dersler 9 gibi başlıyor, akşam 16:30'da bitiyor.  

 

Öğrenci yaş aralığı nedir? 

Anaokulu 36 aydan başlıyor ve ilkokul ile eğitime devam edebiliyorlar. 

 

  

TEMELİMİZDE, ÇOCUĞUN MERAKINI TAKİBE DAYALI BİR ÖĞRENME SİSTEMİMİZ VAR 

 

Ders içerikleri nasıl oluyor onları nasıl belirliyorsunuz? 

Biz Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel bir okuluz. Doğrudan MEB'e bağlıyız ve MEB'in kazanımlarını uyguluyoruz. MEB'in kazanımları üzerinden gidiyoruz ama bunu yapış tarzımız biraz farklı örneğin temel kazanım matematik dersinde sayıları toplamayı örenmekse siz bunu tahtada da yapabilirsiniz doğa yürüyüşünde öğretebilirsiniz. Neden sınıfta tahtanın karşısında armutları topluyoruz ki onun yerine biz çocuklara gerçek armutları toplattırıyoruz. Temelimizde çocuğun merakını takibe dayalı bir öğrenme sistemimiz var. Çocuklar doğal öğreniciler zaten. Öğrenmenin temelinde merak yatıyor eğer biz dışarıdan bir şey öğretmeye çalışmaz sadece çocukların merakını desteklersek o zaman öğrenmeler daha verimli oluyor.  

 

 

 

  

 

Öğrenmeyi çocukların gözünde neye benzetirsiniz? 

Öğrenme sarmal bir şey spagetti gibi.

 Normal okullarda; zil çaldı matematik, zil çaldı Türkçe... Çocukların zihinleri bölünüyor ama çocuklar tam öğrenme aşamasına geldiklerinde derse olan ilgileri kesilmemeli ve devam etmeli. Biz bu ilgiyi çocukların merakına göre şekillendirip derslere yansıtıyoruz. 

    

Sanat, okulun merkezinde diyebilir miyiz? 

Kesinlikle. Benimsediğimiz eğitim anlayışında sanat çocuğun kendini idafe araçlarından biri olarak oldukça önemli. Okullarımızda her zaman bir sanatçı oluyor. Bahsettiğimiz kişi sanat öğretmeni ya da resim öğretmeni değil. Resim öğretmeninin formasyonu ister istemez bir şey öğretmek üzerine oluyor. Burada bir heykeltraş ya da müzisyenle çalışmayı tercih ediyoruz çünkü çocukların bakış açısı sanatçıların bakış açısına çok yakın. Çocuklar sanatla temas etsin, sanatın farklı dilleriyle kendisini ifade etme becerisini geliştirsin istiyoruz.  

  

Öğrenmeyi kolaylaştıran nokta sizce nedir? 

Çocuk zaten dünyayı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyor. Bizim merak ettiğimiz, yönelmek istediğimiz alan çocuğun merakı. Merak edilen şey daha kolay öğreniliyor. 

  

Ailelerin yaklaşımı ne yönde oldu? 

“Ekolojik okul Türkiye’de olmaz.” gibi bir yaklaşım vardı. Birçok aile istese de çekingen kaldılar sonra bu işin yapılabildiğini görünce onlar da umutlandılar. Kayıtlarımız bir yıl önceden genellikle doluyor. 

 

Veliler öğrencilerin ders işleyişlerini görmek için derslere katılabiliyorlar mı? 

En değerli varlığınızı okula teslim ediyorsunuz ve bir yandan da okulun sahibi sizsiniz. Bu durumun olumlu ve olumsuz yanları var. Velilerin okula doğrudan müdahale etmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Veliler tabii okul ziyaretleri yapıyorlar ama bu bir derse girip gözlem yapmak gibi olmuyor. 

   

Birazda riskli oyun kavramından bahsedelim mi... 

Tabii. Araştırmacılar diyorlar ki: “Belli ölçüde risk alınarak oynanan yapılandırılmamış oyunlar çok kıymetli”. Bu şekilde, ilerdeki yaşantımızda almak zorunda olduğumuz zor kararların ve stres altındaki durumlarınızı önceden tecrübe ediyoruz ve onlarla nasıl baş edeceğimizi öğreniyoruz. Örneğin inmekten çok korktuğunuz bir ağaca tırmandığınızda ciddi beceriler geliştiriyorsunuz. Bu tarz oyunlar çocukların kendilerine olan özgüvenlerini çok arttırıyor ve sosyal iletişimlerini güçlü kılıyor.  

  

Örtük müfradat nedir? 

Örtük müfredatta anlattığınız bir şey var bir de anlattığınız şeyin arkasında bir dünya var. Örneğin havuz problemi yerine yağmur suyu toplayan çatı problemi çözdüğünüzde ve okulunuzun çatısı gerçekten yağmur suyu topluyorsa, bu çocukların bizlerin yaşına geldiğinde yapabileceklerini hayal bile edemeyebiliriz. Bizim yapamadığımız dünyanın restorasyonunu, büyük ihtimalle çok daha iyi şekilde yapıyor olacaklar.  

     

 

 

Teknolojinin çocukları nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz? 

Bu çok tartışmalı bir konu. Yaklaşımlardan bir tanesi 7 yaşından önce kesinlikle çocuklarla teknolojiyi buluşturmamak gerektiğini savunurken diğer bir görüş çocukların teknoloji ile büyümesi gerektiğini savunabiliyor. 

  

Sizin bu noktadaki tutumunuz nedir? 

Çok katı bir tutumumuz yok ama erken çocuklukta çok teknolojiden yana olmadığımızı söyleyebilirim. Çocuğun kendisini ve doğayı dokunarak, oynayarak keşfetmesini gerektiğine inanıyoruz.  Teknolojinin kendisinden ziyade nasıl kullanıldığı üzerine kafa yoruyoruz diye özetleyebilirim.

 

 DEMOKRASİ AYAĞI BBOM'UN EN ÖNEMLİ AYAĞI.

 

Okulla ilgili temel kararların alındığı bir meclisiniz varmış. Biraz bu demokratik yapıdan bahsedebilir misiniz? 

Çocuklar çok sağduyulular, bizlerden daha iyi dinleyiciler ve kendi bildiklerini kabul ettirmek için değil anlamak için tartışıyorlar. Bu mecliste mesela bizden bir atölye isteyebilirler ve oylayarak bu atölyeyi hayata geçirebiliriz. Oyun alanı ya da ders saatlerinin değişmesini isteyebiliyorlar ve biz onların eğitim yaşantılarını yönetmelerine izin veriyoruz. Temelde “Ben değerli bir bireyim, benim söylediklerim önemli ve dinleniyor” olgusu gelişiyor ki bu istediğimiz bir durum. Ayrıca çocuk kendi eğitim yaşantısını sahipleniyor. Demokrasi ayağı belki de bizim en önemli ayağımız. 

 

Benzer yazılar
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Aug 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Aug 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade