Başka Sinema ile Tanışalım

Sinema filmlerinin ortalama iki saatten oluştuğunu ve gişesine göre vizyon tarihinin uzayıp kısaldığını göz önünde bulundurursak; özellikle hafta içi çalışan insanların ya iş çıkışlarını ayırıp gece geç saatlerde çıkacağı vizyon filmine yetişmesi, ya da hafta sonu yemek sonrası aktivite olarak görülen AVM sinema salonu kuyruğunda kendine en güzelinden bir yer ayırması gerekiyor. “Ben de evden izlerim!” düşüncesi daha konforlu olsa bile patlamış mısır kokusu eşliğinde zifiri karanlığa girip filmle aranızdaki tek engelin şeffaf toz kırıntılarının olması bambaşka… 

Kaynak: Başka Sinema
 
Gelin bu senaryoyu biraz değiştirelim ve Başka Sinema ile tanışalım! 
İzleyicisine seçme şansı veren ve festival havasını yıl boyunca yaşama deneyimi sunan Başka Sinema M3 Film ve Kariyo & Ababay Vakfı iş birliğinde 2013 senesinde hayata geçirilmiş. Yola çıkış amaçları festivallerde yoğun ilgi gören ancak yüksek maliyetler sebebi ile çoğaltma problemi yaşayan yerli filmlere ve gümrük maliyetleri sebebiyle ülke seyircisiyle buluşamayan yabancı filmlere duyulan heyecanı belirli tarihler arasında sıkıştırmadan tüm yıla yaymak, ulaşılabilir kılmak. Rutin sinema deneyiminin dışına çıkan Başka Sinema’da filmler en az bir ay vizyonda kalıyor. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Başka Sinema
 
“Ara ne zaman?” diyecek oluyorsunuz bir de bakmışsınız film bitiyor. Zira 110 dakikaya kadar olan filmlerde ara verilmiyor. Bu sayede maksadın reklam değil, gerçekten sanat olduğunu anlıyorsunuz.

Kaynak: Başka Sinema
 
İki Şehir ve dört sinema ile yola çıkan Başka Sinema şu an altı şehir ve on altı sinema salonu ile faaliyet göstermeye devam ediyor. 2015 yılından bu yana İzmirli sinema severler ile Karaca Sineması’nda buluşan Başka Sinema aylık programlarının yanı sıra “Başka Çarşamba” geceleri ile izleyicisine belgesel, kült yapımlar ve ön gösterim seçenekleri ile sürpriz deneyimler sunuyor. 

Başka sinemanın gerçekten “başka” olmasının diğer bir sebebi de seçtiği festival filmlerinin yelpazesi… İzleyeceğiniz her filmde öylece geçip gittiğiniz, belki görmeyi unuttuğunuz belki de hiç bakmadığınız hayatların kesitlerine rastlayacaksınız. Başka Sinema'dayken güzel zaman geçirmenin dışında, düşünmeye ve bir sonraki Başka Sinema programına göz atmaya başlayacaksınız.
 
 
 
 
Kadrajın dışında yaşamın yoğunluğuna dalıp gitmişken, gelin bu hafta kadrajın içinde neler döndüğüne bir göz atın. Başka Sinema’nın aylık programına sosyal medya hesaplarından ulaşabilir, filmlerin vizyon tarihlerinden haberdar olabilirsiniz.