R
GIRIŞ
TR
EN

Belgrad

#GEZI
Kokla Dünyayı
14 Eyl 2016
Bazen bir an geliyor sadece seyahat etmek için plan yaparken bulabiliyor insan kendini. Bu sefer de işte tam öyle oldu. Sırbistan zaten vize istemiyor, hele bir de ucuz bilet bulursanız, Belgrad İstanbul’dan sadece 1,5 saat sürüyor.

 

 

 

 

Biz de bir Nisan sabahı küçücük ama çok da eski olmayan Nikola Tesla Havaalanı’na indik. Para bozdurduktan sonra acaba şehre nasıl gideriz diye bakınırken tarifeli bir otobüs olduğunu gördük. Belki kalabalık olsaydık taksi tutmak ekonomik olabilirdi ama bu otobüs gerçekten çok ekonomikti. Havaalanından şehir merkezine bir saatte vardık.


 
Belgrad'a gittiğimizde bizi harika bir bahar havası karşılamıştı. Artık kışını yaşamadığımız için mi bilmiyoruz ama bu kente aşık olduk. Kumlu plajlarından Jazz cafelerine kadar her yaştan insana hitap eden seçenekleriyle bu şehir tam bir turist cenneti. Bu graffitiler de cabası We visited Belgrad in a warm spring day and maybe we loved the city because of it. It offers many different choices from a sandy beach to jazz cafes. #Belgrad is a #must #avrupa #europa #serbia #sırbistan #beograd #mural #vacation #tatil #graffiti #wanderlust #mytravelgram #travelphotography #traveldiaries #forbestravelguide #cntravelertr #lifewelltravelled #livetravelchannel #dailyescape #tlpics #letsgoeverywhere #travelbloggers #expediapic #exploringtheglobe #beatifuldestinations #cokgezenlerkulubu .......……........................... Siz de en beğendiğiniz seyahat fotoğraflarınızı kokladunyayi hashtagi ile paylaşın, beğendiklerimizi yayınlayalım. / Share your favourite travel pics with #kokladunyayi hashtag and we will share the ones we choose on our instagram!
Kokla Dünyayı (@kokladunyayi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (6 Eyl 2016, 03:42 PDT)
 
 

Elimizdeki haritaya göre otele en yakın noktada indik ve yürürken şehrin en görünen billboardlarında boy boy Muhteşem Yüzyıl posterleri gördük. Sanki arkadaşımızla karşılaşmış gibi sevindik :)

 
Otelimize yerleştikten sonra hemen kendimizi dışarı attık. Baharda Belgrad muhteşem oluyor. Her yer yeşil ve çok sayıda park var. Tuna ve Sava nehirlerinin kucakladığı şehirde kıyı boyu tamamen eğlence ve dinlence için ayrılmış. Restoranlar, kafeler hatta nehirde yüzen club'lar dolup taşıyor.
 
 
Belgrad'da Gezip Görülecek Yerler
 

 

Şehri görmek ve gezmek için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Tarihi binaları, geniş caddeleri, parkları, sarayları, nehir manzarası ve en önemlisi şehrin her yerini kaplayan graffitileri ile şehir zaten kendiliğinden güzel. Yine de her şehrin olmazsa olmazı yerler vardır. Hani herkesin fotoğrafının olduğu yerler.

Belgrad’ın en ünlü yeri Kalemegdan, yani "Kale Meydanı". Çok güzel korunmuş, surların birbirinden ayırdığı bir kaç farklı avludan oluşan oldukça büyük bir yer. Tuğçe "Petit Train" gördüğünde dayanamadığı için burayı önce gezi treniyle turladık daha sonra aynı yeri bir kez daha yürüyorsunuz ama olsun, trenin nostaljisi başka. Biz gittiğimizde bu avlulardan birinde savaş tankları sergisi vardı, birini de kapatıp tenis kortu yapmışlar. Bir kort düşünün, yan duvarları kale :)
 
 

 

Yukarıya doğru tırmanınca büyük bir kapıdan kalenin kendi avlusuna giriliyor. Buranın manzarası ise enfes; buradan iki nehrin kavuştuğu yeri ve şehrin geri kalanını panoramik olarak görebiliyorsunuz. Bu yüzden de her bankta bir çifti öpüşürken görebilirsiniz.

 

 
 

Şehir merkezini tam da İstiklal Caddesi gibi baştan başa kat eden ve her türlü şeyi bulabileceğiniz Knez Miheliova Caddesini takip ettiğinizde zaten Kalemegdan'a ulaşıyorsunuz. Bu cadde ve Kalemegdan için 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Tam merkezde bulunan Hotel Moskova ise bir can, şifresiz wi-fi bağlantısı ile gezginlerin hayatını kurtarıyor. Bu otelin tek özelliği tabii ki sadece ücretsiz wi-fi değil :) Kadim bir tarihi ve harika bir dekoru var. İçeride canlı piyano eşliğinde kahvelerin sadece 5 TL olması ise başka bir güzellik. Bizim gibi dijital göçebeler için harika bir çalışma ortamı.


 
 

Dünyanın en ünlü mucitlerinden biri olan Nikola Tesla müzesi de Belgrad’da. Müzede saat başı rehberli turlar var. Giriş 500 dinar (10-12 TL). Başka bir rehber olup olmadığını bilmiyoruz ama bizimkisi biraz heyecanlıydı. Böyle bir bilim adamıyla hemşeri olmanın verdiği gurur ile milliyetçilik aynı potada eriyince objektif olmakta güçlük çektik. Korkmazsanız rehberin dağıttığı flüoresanları devasa bir bobin aracılığıyla, havadaki elektrik akımını yakabilirsiniz. Gerçi sonraki 4 saat boyunca saçlarımız yatışmadı ama olsun, pişman değiliz.

 

Belgrad’da gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Balkanlar’ın en büyük Ortodoks Kilisesi olan Aziz Sava Katedrali. Akşamları kapalı olan bu katedral, gündüz sıcağında ise tam bir vaha. Açıkçası içinden pek çıkmak istemedik ama ibadet eden insanlara saygı gereği bir noktada ayrılmamız gerekti.


 
Biz her zaman bir yeri gezmenin en güzel yolunun yürümek olduğunu düşünürüz ve olabildiğince ulaşım aracı kullanmamaya özen gösteririz. Burada bir şansımız, şehrin neredeyse dümdüz olması ve kıyı şeridinde çok uzun bir bisiklet yolu olması oldu. Saatliği 5 TL'den iki bisiklet kiraladık ve o kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridinde her deliğe girip çıkarak en sonuna kadar gittik. Burada ise çok az yerde bahsedilen bir yer bulduk: Zemun. İçinde bulunduğu coğrafyadan ziyade Adriyatik kıyısında bir yere benzeyen, eski evlerle dolu bir sahil kasabası. Şehir merkezinde sadece 7-8 km uzaklıkta bir sayfiye yeri. Tam karşısında, nehir üzerinde oluşan bir adacığın plajı var. Karşılıklı iki taraftan denize giriliyor (ya da nehre).
 
 
 

 

Belgrad'da Yeme-İçme

Sırbistan gerçekten çok ucuz bir ülke. Yemeklerimiz de neredeyse aynı desek yeri. Belgrad’ın en ünlü yemeği ise cevapi, yani bildiğimiz köfte. Aynı bizdeki gibi onlarca farklı tarzda yapılıyor. Yani bir restoranda yediğiniz bir diğerini tutmuyor. Tuzlu olmasının dışında epeyce lezzetli ve daha önce de söylediğim gibi çok ucuz. Köftenizi Belgrad'ın her yerinde bulabileceğiniz "Taze Pljeska”dan alırsanız kola ile birlikte 250 dinar ödersiniz, bu da yaklaşık 6 TL tutar. Güzel bir restoranda yemek istiyorum derseniz bunun bedeli de en fazla 15 TL olacaktır. Kaymaklı köfteyi denemenizi öneririz, keza taze manda kaymağı ve köfte bir araya gelince harika bir lezzet oluyormuş.

 

 

Bu güzel köfteleri yedikten sonra ise Tuğçe'nin keşfi olan bir dondurmacıya gittik: Bacio. Kendisi Foursquare gibi sosyal medya alanlarında da çok popüler ve bunu da sonuna kadar hak ediyor. Onlarca çeşit değişik aromalı dondurmanın yanında, külah seçiminiz de size özel. İster bonibonlu kornet seçin, isterseniz çikolatayla kaplanmış külah. Dondurma çeşitleri ise iştah açıcı. Biz en çok fesleğenli limonluyu beğendik. Dondurmanın aromasının verdiği ferahlık da dillere destan.

Belgrad tarihi bir yer olmanın dışında aynı zamanda bir öğrenci şehri. Bu yüzden de underground kültür kendisini ziyadesiyle hissettiriyor. Şu ara gençler arasında şehrin en gözde yeri Savamala. Burası İstanbul'un Karaköy'ü veya New York'un Soho'su gibi. Biz fırtınadan dolayı burayı akşam ziyaret edip Belgrad gecelerine akamasak da aynı yerleri gündüz ziyaret etme şansı yakaladık. Bu mekanlardan biri de Mikser'di. Meğer gündüzleri (belki de pazarları) burada çok güzel bir tasarım pazarı kuruluyormuş, ister bir masada oturup kahvaltı edebilir, ister barda oturup kahve içebilir ve aynı zamanda yetenekli genç ellerden çıkma orijinal parçalardan alma şansı yakalayabilirsiniz. Biz barda kahvemizi içip arkadaşlarımıza küçük hediyeler almayı tercih ettik.

Bir başka harika mekan ise şehir merkezinde diyebileceğimiz süpermarket Concept Store. Burası tüm beklentilerinize aynı anda cevap verebilir; isterseniz küçük hediyelikler alabilir, isterseniz harika mutfağından yemekler yiyebilir ya da sadece oturup bir kokteyl içebilirsiniz, bu arada fonda çalan harika müzikler de cabası. Geceleri oldukça popüler bir mekan.

 
Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.