Berna Ergin Avanoğlu - Ajans Perisi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans


Berna Ergin Ajans, İzmir ve Ege Platosu'nda çekimleri yapılan reklam, dizi, sinema, katalog çalışmalarına oyuncu, yeni yüzler ve fotomodel gönderen bir cast ajansı...
 
7'den 70'e herkesin medya dünyasında şansı olduğunu söyleyen Ajans Perisi Berna Ergin Avanoğlu ile röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans
 
Berna Ergin Avanoğlu Kimdir?
1995 yılında Ege TV’de sunucu olarak başladığım yolculuğum İstanbul’da yapımcı ve yönetmen olmam ile devam etti. Ulusal kanallarda yönetici olarak çalıştım ve pek çok dizi, reklam, sinema projelerinde cast direktörü, yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldım. Şimdi ise Berna Ergin Ajans olarak gençleri desteklemek adına; güzellik yarışmaları organizasyonları, film yapım şirketleri, reklam ajansları ile yeni yüz çocuk, bay, bayan modeller arasında köprü olduk.
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans
 
Cast ajansları ne işe yarar?
Cast ajansları, film yapım şirketleri ile oyuncu ve oyuncu adayları arasında iletişim kurar. Televizyon program yapımcıları, reklam verenler, reklam ajansları ve prodüksiyon şirketleri ihtiyaç duydukları her yaştan modeli bizim gibi ajanslardan talep ederler.
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans
 
Cast ajanslarında herkese proje çıkıyor mu?
Evet. Deneyimli, eğitimli, profesyonel kadromuzun yanı sıra meraklı, istekli, kendine güvenen her yaştan ve her tipten kişilere ayrıcalıklı projeler sunuyoruz. Ekranlarda gördüğümüz herkes bizim gibi ajanslardan alınıyor.
 
Cast ajanslarına neden gitmeliyiz?
Çünkü medyada doğallık önemlidir. Reklam projelerinde halktan farklı ve özel yüzleri görürsünüz.  Peki siz neden o proje için aranılan yüz olmayasınız?  Doktor, iş adamı, yoga eğitmeni, tercüman, sunucu, kuaför, muhasebeci ya da alaylı bir oyuncu olun hiç fark etmez bu işlere gönül vermeniz yeterli. Torunlarını getiren anneannemize de, kaslı vücut yapmış bir kişiye de, çok zayıf ya da aşırı kilolu olanlara da iş çıkıyor. Mesela yönetmen, saç ekim merkezinin tanıtım filminde kel bir erkek istiyor. Bizim projelerimizde benden olmaz, yaşım ilerledi ya da ben çok kiloluyum, engelliyim diyen herkes oynadı.
 
İzmir’de bu mesleği yapmak sizi zorluyor mu?
Ben kendi adıma çok zevk alarak, heyecanla yapıyorum. Zorlukları var elbet, bazen 7 gün 24 saat yetmiyor. Ancak bu soruya yanıtım hayır olacaktır. İşimizi aşkla yapıyoruz. Bize gelenler de aklı başında, meslekleri olan ve araştıran bilinçli aileler olunca butik çalışmanın önemi çıkıyor karşımıza. Yüz elli bin üyesi olan ajanslardan değiliz.
 
Sanılıyor ki İstanbul dışında hiçbir yerde tanıtım, reklam filmi çekilmiyor. Bu işin merkezi İstanbul diyenler bir bilse, İzmir’de hemen hemen her gün her mahallede bir çekim oluyor. Sonuçta teknoloji sürekli gelişiyor ve bu çağımızdaki değişim herkesi reklam yapmaya, sosyal medya için viral reklam çekmeye zorluyor. Biz iş yetiştiremiyoruz dersek yalan olmaz. Çoğu zaman gelen projeleri geri çevirdiğimiz bile oluyor. İzmir’de oyuncu ve yeni yüz bulmak zor olmadığı gibi, bu işe aşkla bağlı, sabırla bekleyen kişilerin yanı sıra kendine yatırım yapmayan, ajansa yazılıp mesai ve zaman harcamayanlar da var ve onlar da zamanla eleniyor.
 
"Hayallerinin peşinden koş, inandığın an başardığın andır."
Ajansınızda kamera önü oyunculuk eğitimleri ve atölye çalışmaları da veriyorsunuz.
Bu işe sevgi saygı duyan ve kendini rakiplerinden öne çıkarmak isteyen bir grup var. Ömrünü sahnede geçirmiş uzman eğitmenlerimizle, oyuncularımıza bambaşka ayrıcalıklar kazandırıyoruz. Uygulamalı derslerimize katılan, senaryo yazabilen ve kendi kısa filmini çeken öğrencilerimize sertifikalı oyunculuk kartı veriyor ve güncel oyuncu kadromuz olarak tüm projelere yolluyoruz.
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans
 
Ailelerin endişelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ailelerin endişelerine çok hak veriyorum. Öncelikle ben de bir anneyim ve çocuk yaştan beri sektörün kalbinde uzun yıllar çalıştım. Onları doğru yönlendirmek, bu işin sağlıklı kafalarla iyi marka isimlerle yapılabildiğini de kanıtlamak istercesine var gücümüzle çalışıyoruz.
 
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans
 
Bu işe gönül veren yeni yüzlere ve çocuklu ailelere önerileriniz nelerdir?
Başvuru yapacakları ajansları araştırmalarını, binlerce üyesi olan ve otellerde ciddi rakamlarla kayıt alan ismi yeri belli olmayan ajanslara giderken bir kez daha düşünmeleri gerektiğini söyleyebilirim. Ajans sahiplerinin de sektörde ayrıcalıklı, sevilen, saygı duyulan, hatırı sayılır kişiler olmasına önem versinler, lütfen takipte kalsınlar, fotoğraf yenilesinler kendilerini hatırlatsınlar ve eğitimlerine zaman ayırsınlar.
 
Ajansa kayıt olma süreci nasıl gerçekleşiyor?
Online web sayfamızdan ya da cep telefonu WhatsApp'tan fotoğrafları ve bilgileri ile başvuran herkesi değerlendiriyoruz. Ajansımızın işlerine uygun bir profili var mı diye inceledikten sonra kendilerini daha yakından tanımak üzere ajansımıza davet ediyoruz. Ajansa geldiklerinde profesyonel fotoğraflarını çekiliyoruz ve yedi yıl boyunca www.bernaerginajans.com kadromuz bölümünde yer alıyorlar.
 
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans
 
Medyaege.com'da yazılarınız yayınlanıyor. Yazı serüveninizden bahsedebilir misiniz? 
Lise yıllarından bu yana okumayı ve yazmayı ayrı sevenlerdenim. Radyoların ilk açıldığı dönemlerde ilk başvuranlardan oldum. Mikrofon ve ekran aşığı olarak radyolarda ve televizyon ekranlarında farklı kültürlerden konukları, ünlü oyuncuları, yönetmenleri, farklı yaşam hikayeleri ve başarı öyküleri olan insanları konuk alınca serüvenim bloggerlığa ve köşe yazılarlığına dönüştü. Paylaşacak çok anım ve deneyimlerim oldu. 
 
En sevdiğiniz köşe yazarı kimdir?
Ayşe Armanı yaratıcılığından ötürü severim. Nil Karaibrahimgil'in yazı dilini severim. Gülse Birsel'e çok gülerim ve kıvrak zekasını beğenirim.
 
Önünüzdeki projelerinizden ve çalıştığınız firmalardan bahsedebilir misiniz?
Aile festivalleri, defileler, eventler, organizasyonlar, viral reklamlar, markalar, dizi sinemaları, reklam tanıtım filmleri, katalog çekimleri için oyuncular yollamaya devam edeceğiz. Gıda, inşaat, mobilya ve pek çok sektörden müşterilerimize cast hizmeti veriyoruz. En son İzmir’den çıkan ulusal reklamlarda yer alan Bay Döner, Folkart, Çetmen Mobilya gibi filmlere cast hizmeti verdik. Özdilek, Bombili, Divonette gibi markaların yanı sıra çok sayıda yeni markaların medya operasyonlarını, sosyal medya yöneticiliğini yapacağız. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Berna Ergin Ajans