12 Ağu 2017
Oğuzhan Oğuz

Bir Hayalin Yansıması - Tuana Cafe

“Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.”
Konfüçyus

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaçımız hayallerimizin peşinden gidip onları gerçeğe dönüştürmek için çabalıyoruz; ya da soruya farklı bir şekilde yaklaşırsak, aklımızda hayallerimizi gerçekleştirmek gibi bir düşünceye yer ayırıyor muyuz? Birçoğumuz hayatımız boyunca çok hoşlanmasak da yaşayabilmek için bize işkence gibi gelen işlerde çalışıyoruz. Bu işkence döngüsünün dışına çıkan insanların, hepimize ilham vereceğini düşünmek çok yanlış sayılmaz. Uzun yıllar sonra kendi sevdiği şeyi yapıp artık çalışmak zorunda olmamayı hayat felsefesi olarak benimsemiş birini sizlere anlatmak istiyorum. Aynı zamanda kendisini tanıtırken, bildiğimiz kafe kategorilerine sığmayan Tuana Cafe’yi de...

Tuana Cafe’nin işletmecisi olan Münüre Mkahal, uzun yıllar Almanya’da yaşıyor. Buradaki “uzun yıllar” gerçekten uzun. Kırk beş yıl boyunca Almanya’da bulunan ve orada çalışma hayatına başlayan Münüre Hanım, oldukça başarılı bir iş yaşamına sahip olsa da içindeki o tarifsiz eksikliğin sebebini bir gün bularak, her şeyi arkasında bırakıp Türkiye’ye gelmeye karar veriyor. Kendini huzurlu hissettirecek ve bir maraton gibi ömrünü tüketen hıza dur diyor. Eşiyle birlikte açmaya karar verdikleri Tuana Cafe böylece doğmuş oluyor. Mekanın bulunacağı yer konusunda uzunca süren bir araştırma evresinin ardından, Münüre Hanım’ı sessizliğiyle manzarasıyla oldukça etkileyen Karşıyaka sahilinde karar kılınıyor; kendi gibi gelen misafirlerine de buranın aynı huzuru yaşatacağından emin bir şekilde...

Tabii ilk önce ismine bakıldığında Tuana Cafe; bildiğimiz, klasik bir kafeteryayı anımsatabilir. Ancak size şimdiye kadar bildiğiniz kafe konseptlerini unutmanızı tavsiye ederim. Çünkü kendi deyimimle Tuana, “Siz orada ne yapmak isterseniz, ona dönüşebilen bir yer”. Gittiğinizde de göreceğiniz üzere, siz mekana değil; mekan size ayak uyduruyor. Detaylara girmeden önce şunu söylemeliyim ki sosyalleşmek için bulabileceğiniz en iyi yerlerden birisi Tuana Cafe. Bu yüzden tek başınıza da gitseniz, kalabalık arkadaş gruplarınızla da gitseniz size hitap edeceğinden şüpheniz olmasın. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nedir peki Tuana’yı böyle geniş kapsamlı bir kafe yapan? Öncelikle farklı yaş gruplarına farklı etkinliklerin olması ve haftanın belirli günlerine özel gerçekleştirilen organizasyonların yapılması, mekanı devamlı olarak ziyaret edilesi hale getiriyor. Dolayısıyla bir kez oturunca, uzun süre kalkmadan zaman geçirmeniz kolaylaşıyor. Çoğu mekanda daha siz çayınızı bitirmeden başınızda duran ve sürekli gelip “Başka bir şey ister misiniz?, Bir çay daha alır mıydınız?” diye iliklerinize işleyen zorlamalarla da karşı karşıya kalmadığınız için, gönül rahatlığıyla oturmak ayrı bir tat. 
 
30.10.2015 tarihinde faaliyete başlayan kafe, şu an: haftanın her günü 10.00 - 01.00 saatleri arasında açık olsa da Ağustos ayından itibaren, menüsüne serpme kahvaltıyı da ekleyerek 08.00 – 01.00 arasında yedi gün açık olmaya başlayacak. Aynı zamanda öğrencilere özel menüsüyle, gençler de çok para harcamadan rahat rahat yemek yiyip eğlenebilecekler. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Herkesi ve her yaş grubunu farklı bir yerden yakalayan Tuana Cafe’nin en büyük özelliklerinden birisi: kutu oyunları. Tam 80 çeşit kutu oyunu bulunduran kafede saatlerin nasıl geçtiği anlaşılmıyor. Sadece arkadaşlarınızla hangi oyunu oynayacağınıza karar vermeniz saatlerinizi alabilir. Oyunlar bana göre değil diyorsanız, her Pazartesi 19.30’da başlayan tango – milonga gecelerine de katılabilirsiniz. Dilerseniz bahçe kısmına geçip sakince güneşin batışını izlerken biranızı yudumlayıp aynı zamanda nargile de içebilirsiniz. Hele Pazar günleri servis edilen pişileri denemeden geçmemenizi özellikle tavsiye ederim. Ancak bunların dışında başka şeyler de düşünebilirsiniz. Diyelim aklınızda daha farklı fikirler var; parti düzenlemek istiyorsunuz, kına gecesi yapmak istiyorsunuz ya da çıkardığınız son kitabınız için imza günü düzenlemeyi düşünüyorsunuz... O zaman Tuana size kapılarını yine sonuna kadar açıyor. 

Münüre Hanım, hayallerini gerçeğe dönüştürürken; onunla birlikte hayal kurmak isteyen herkesi Tuana’ya davet ediyor. Hayalinizin çok büyük olması gerekmez; tek ortak noktası, yaşamaktan keyif almak ve anın tadını sonuna kadar çıkarmak olsun yeter. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecek, belki bir gün siz de Tuana’da arkadaşlarınızla oyun oynarken, dans ederken, gülüp sohbet ederken hayatınızda hep arzuladığınız o hedefler için koca bir adım atabilecek cesareti kendinizde bulacak ve büyük değişiminize bir başlangıç yapacaksınız. Sosyal medyada Facebook  ve İnstagram'dan takip edebilirsiniz.