R
GIRIŞ
TR
EN

Bir İzmirli Moskova'da Ne Yapmalı?

#GEZI
Zeynep Öztürk
6 Kas 2018

Diyelim ki İzmir'in sıcak havasından çıkıp Moskova'ya gelme cesaretinde bulundunuz ve ne yapmalıyım diye düşünüyorsunuz. O zaman bu yazı tam size göre.
Bir İzmirli Moskova'da hangi müzeyi ziyaret etmeli, ne yemeli ne içmeli, tarihi hakkında neler bilmeli ve daha fazlası bu yazıda, keyifli okumalar.

 

NAZIM HİKMET'İN MEZARI

 
Nazım Hikmet Ran'ın mezarının Moskova'da olduğunu biliyor muydunuz?
Türk şair ve yazar üstatlarımızdan Nazım Hikmet Ran, siyasi düşünceleri sebebiyle defalarca tutuklanmış hatta bir dönem kitapları yasaklanmıştır.
1901 yılında Ulu Önderimiz Atatürk ile aynı şehirde dünyaya gelen Hikmet, 1963 yılında Moskova'da yaşama gözlerini yummuştur. Ran, yaşamının bir döneminde İzmir'de de bulunmuştur.
Kısacası eğer Moskova' ya geliyorsanız yapacaklarınız arasına muhakkak Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret etmeyi ekleyin.

 

PUSHKİN GÜZEL SANATLAR DEVLET MÜZESİ

 

Moskova için müze cenneti de diyebiliriz çünkü bünyesinde birçok müze bulunuyor. Müzelere giriş ücreti Türk parasıyla yaklaşık 45-75 TL arasında. Her müzeye giriş yapmak isterseniz bütçeniz biraz sarsılabilir o yüzden size en can alıcı müzeyi yazmak istedim. Pushkin Güzel Sanatlar Devlet Müzesi mutlaka görmeniz gereken bir müze. Müzeyi ziyaretiniz esnasında 2-3 saatiniz burada geçebilir.
1912 yılında açılan müzenin mimarisi Roman Klein'e aittir. Müze bünyesinde dünyaca ünlü ressamların eserleri bulunmaktadır. Bu ressamların bazıları şöyledir: Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, Paul Gaugin ve daha fazlası.

 

 

Müzedeki Yunan, Mısır ve Roma tarihindeki eserlerin yanı sıra bir parça Türk tarihi de var. Truva hazinesinden bazı eserler bu müzede yer almakta. Bina 3 katlı ve her oda başka bir büyülü odaya açılıyor. Eserlerin yanlarında bilgileri bulunuyor fakat Rusça yazdığı için "biz nasıl anlayalım" diyebilirsiniz. Çözümü var. Girişte telefon gibi, eserlerin bilgilerini dinleyebildiğiniz bir cihaz alabiliyorsunuz sonra istediğiniz eserin numarasını girip seçtiğiniz dilde eser bilgilerini dinleyebiliyorsunuz.
Müze ile ilgili son bir dipnot eklemek istiyorum. Girişte paltonuzu aşağı inip vestiyer vermeyi unutmayın yoksa çok terleyebilirsiniz.

 

KIZIL MEYDAN 

 

Bu fotoğrafta kızıllık ön planda olmasa da tahmin ettiğiniz üzere Kızıl Meydan kızıl renkten oluşuyor. Bu meydan şehrin temellerinin atıldığı meydan olarak bilinmekte. Meydanın hemen girşinde Moskova'nın başlangıç noktası var. Başlangıç noktasında turistler duruyor ve dilekler diliyorlar. Kabul olunur mu bilinmez ama denemekte fayda var ayrıca meydan Kremlin Sarayı’na ev sahipliği yaptığı için önemi daha da artıyor. Kasım ayının başlarında Moskova’yı ziyaret ederseniz  Kızıl Meydan’da Kızıl Ordu’nun tören geçişini izleyebilirsiniz çünkü 7 Kasım 1941 yılında Kızıl Ordu, Nazi Almanyası’nda karşı savaş açmıştı. Bu nedenle her yıl bu zamanlarda çeşitli tören geçişleri yapılıyor.

 

KREMLİN SARAYI

Kaynak: pixabay

Kremlin Sarayı, 1147 yılından beri ayakta duran bu yapı Moskova’nın simgelerinden biri haline gelmiştir ve tarihte pek çok Çar’a ev sahipliği yapmıştır. Saraydaki ilk yapı 14. yüzyılda yapılmış,daha sonra yeni ilavelerle büyümüştür.

 

AZİZ VASİLİ KATEDRALİ

 

Saint-Basile Katedrali, yalnız Moskova'nın değil bütün Rusya'nın en orijinal eseridir ve dünyada buna benzeyen başka bir kilise yoktur çünkü bu yapı şark stilinde bir kilisedir. Kubbeleri İslami eserlerin kubbelerine benzer. 11 bölümü ve 8 kubbesi vardır. Kubbelerin yükseklik, süsleme ve renkleri birbirlerinden farklıdır. Fakat hepsi soğan başı gibi yuvarlak ve sarmal dilimlidir. En yüksek kulenin kubbesi altın yaldızlıdır. Şahsi olarak bu müzeyi de merak edip içeriye girdim. Müze giriş ücreti türk parasıyla 70 TL'ye denk geliyor. Hayalimde içeriden kubbelere çıkmak vardı lakin ikinci kata kadar çıkabiliyorsunuz.

 

MİLLİ TARİH MÜZESİ

 

İçeride beş milyona yakın eser sergileniyor. Bu eserler Rusya’nın tarihten bu yana gelişmesi ile ilgili her türlü şeyi içeriyor. Bu müzeyi gezemedim fakat bilet sırası fazlasıyla vardı. Eğer tarihe ilginiz varsa siz bir uğrayın derim. Zaten Kızıl Meydan'da olduğunuz sürece gösterişli birçok yapıyı aynı anda görebileceksiniz ve inanın bana hepsi büyüleyici.

 

GUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ

 

Alışverişseverler buradalar mı? Bir de dondurma sevenleri böyle alalım. Anlatmaya başlamadan önce bana tatlı tatlı poz veren dondurmacı ablanın da fotoğrafını buraya iliştirmek istiyorum.

 

 

Öncelikle dondurmadan bahsedeyim çok lezzetliydi ve alışveriş merkezi içerisinde saymadım ama tahminime göre 15 civarı dondurmacı olması lazım. Bu kadar dondurmacı bir alışveriş merkezine nasıl sığıyor demeyin çünkü burası Moskova'nın en büyük alışveriş merkezi. Dışarıdan bakıldığında tarihi bir binayı andırıyor ve içi de öyle. Gum alışveriş merkezini en şahane yapan özelliklerinden birisi de tarih kokuyor olması. İçerisi eski bina olmasına rağmen çok bakımlı.

 

MOSKOVA ULU CAMİ

 

Moskova Ulu Cami ya da Moskova Merkez Cami, yapımı 1894-1904, rekonstrüksiyonu da 2011-2015 de yapılan Moskova'nın en büyük camisidir. Cami açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas birlikte yapmışlardır.

 

YEME-İÇME

 

Oy oy oy! Sizlere şahane bir çorbayı takdim etmek istiyorum. Borsch Çorbası Ruslar'ın geleneksel çorbası ve öyle leziz bir çorba ki! Ben bir akşam yemeğimi Мари Vanna'da yemeyi tercih ettim. Genellikle turistlerin uğrak mekanı olan bu mekana gelmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor yoksa sizi kapıdan geri çeviriyorlar. Konsept olan bu restoranın en sevdiğim özleliklerinden birisi de hayvan sever olması. İçeride evde akşam yemeği yiyormuşçasına bir hava yaratılmış. Etrafta temizlik yapan sabahlıklı bir ev hanımı ve kedisini görebiliyorsunuz. Çok tatlı gözüküyordu. Fiyatları çok uygun olmamakla beraber bizlerin krep olarak bildiği atıştırmalıkları da var havyar ve krema ile yiyorsunuz o da çok lezzetli, tavsiye ederim.

 

MİLLİ KÜTÜPHANE

 

Eğer kütüphane kültürünüz varsa buraya aşık olabilirsiniz dikkat! 17,5 milyonu aşkın kitaba sahip olan yapı dünyanın en büyük dördüncü kütüphanesi Rusya Devlet Kütüphanesi'dir. Kütüphanede 43 milyonun üzerinde kayıt bulunmaktadır. Kütüphane 1922-1991 yılları arasında SSCB'de basılmış tüm yapıtların birer kopyasını barındırmaktadır. Girişte ziyaretçi kartı alıp kütüphaneyi gezebiliyorsunuz. Ben gezerken içim gitti saatlerimi orada geçirmek istedim eminim siz de çok beğeneceksiniz.

 

PARKLAR

 

Rusya için park cenneti de demek doğru olur. Işıl ışıl her yer her yer sanki park. İddia ediyorum yeşilliğe doyacaksınız. Tek şerit yol görmeniz mümkün değil en az çift şerit olan yolların arasından muhakka bir park geçiyor, size de oturup güneşin tadını çıkarmak kalıyor. "Rusya hep soğuk oluyor, Zeynep ne güneşi?" demeyin. Ben ekim ayında gittim ve şanslıydım, Moskova en güzel ekim ayını geçiriyordu.

 

SKY CITY

 

Sky City'de birçok kurumsal firma bulunmakta ve ben de sizler için EN-KA'nın ofisini ziyaret ettim. Siz ziyaret edebilir misiniz manzarayı görmek için bilmiyorum, ben tanıdık ziyaretine uğradım ve sizler için birkaç fotoğraf çektim. Buradaki 3 gökdelen EN-KA Ticaret'e ait. Binaların altında alışveriş merkezi bulunmakta. İlla görmeniz gereken bir yer diyemem ama nereye giderseniz gidin gözünüze uzaktan da olsa çarpacaktır bu yapılar.

 

MOSKOVA'NIN YEDİ KIZINDAN BİRİ OLAN MOSKOVA STATE UNIVERSITY

 

Rus Svobodnaya Pressa Gazetesi'nde yayımlanan bir yazıda 7 kızın hikayesi ele alınmış. 7 kızdan bazısı otel, bazısı devlet binası, bazısı üniversite, bazısı ise normal konut olarak kullanılmakta. İhtişamları göz doldurucu olan bu yedi kızdan biri olan Moskova Devlet Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almakta. Binayı uzaktan görünce bile kendinizi o okulun koridorlarında hayal etmekten alamıyorsunuz.

 

ULAŞIM

 

12 hattı üzerindeki 180 istasyonuyla Moskova metrosu şehir içi ulaşım için hızı ve fiyatı açısından çok iyi bir seçenek. Tek geçişlik bilet alabileceğiniz gibi 5, 10, 20 ve 60 kullanımlık bilet de satın alabilirsiniz. Ücret sabit ve bilet alınan yerde satış görevlileri İngilizce biliyorlar. Metro dışında otobüs, tramvay, troleybüs ve minibüs bulunuyor. Ben genellikle Uber kullandım ve çok memnun kaldım. Size de iyi tatiller diliyorum.

 

 

Benzer yazılar
#KONSER
#TIYATRO
#SINEMA
Hava sıcak, içimiz daha sıcak, daha kıpır kıpır. Bağıra bağıra şarkı söylemek ya da kültür sanat alanında ruhumuzu besle...
Editör
22 Tem 2019
#FESTIVAL
#MÜZIK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SINEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KITABEVI
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTIVAL
#TEKNOLOJI
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKINLIK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZI
#MÜZE
#TARIHI YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TIYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZI
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHIL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.