R
GİRİŞ
TR
EN

Bir İzmirli Moskova'da Ne Yapmalı?

#GEZİ
Zeynep Öztürk
6 Nov 2018

Diyelim ki İzmir'in sıcak havasından çıkıp Moskova'ya gelme cesaretinde bulundunuz ve ne yapmalıyım diye düşünüyorsunuz. O zaman bu yazı tam size göre.
Bir İzmirli Moskova'da hangi müzeyi ziyaret etmeli, ne yemeli ne içmeli, tarihi hakkında neler bilmeli ve daha fazlası bu yazıda, keyifli okumalar.

 

NAZIM HİKMET'İN MEZARI

 
Nazım Hikmet Ran'ın mezarının Moskova'da olduğunu biliyor muydunuz?
Türk şair ve yazar üstatlarımızdan Nazım Hikmet Ran, siyasi düşünceleri sebebiyle defalarca tutuklanmış hatta bir dönem kitapları yasaklanmıştır.
1901 yılında Ulu Önderimiz Atatürk ile aynı şehirde dünyaya gelen Hikmet, 1963 yılında Moskova'da yaşama gözlerini yummuştur. Ran, yaşamının bir döneminde İzmir'de de bulunmuştur.
Kısacası eğer Moskova' ya geliyorsanız yapacaklarınız arasına muhakkak Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret etmeyi ekleyin.

 

PUSHKİN GÜZEL SANATLAR DEVLET MÜZESİ

 

Moskova için müze cenneti de diyebiliriz çünkü bünyesinde birçok müze bulunuyor. Müzelere giriş ücreti Türk parasıyla yaklaşık 45-75 TL arasında. Her müzeye giriş yapmak isterseniz bütçeniz biraz sarsılabilir o yüzden size en can alıcı müzeyi yazmak istedim. Pushkin Güzel Sanatlar Devlet Müzesi mutlaka görmeniz gereken bir müze. Müzeyi ziyaretiniz esnasında 2-3 saatiniz burada geçebilir.
1912 yılında açılan müzenin mimarisi Roman Klein'e aittir. Müze bünyesinde dünyaca ünlü ressamların eserleri bulunmaktadır. Bu ressamların bazıları şöyledir: Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, Paul Gaugin ve daha fazlası.

 

 

Müzedeki Yunan, Mısır ve Roma tarihindeki eserlerin yanı sıra bir parça Türk tarihi de var. Truva hazinesinden bazı eserler bu müzede yer almakta. Bina 3 katlı ve her oda başka bir büyülü odaya açılıyor. Eserlerin yanlarında bilgileri bulunuyor fakat Rusça yazdığı için "biz nasıl anlayalım" diyebilirsiniz. Çözümü var. Girişte telefon gibi, eserlerin bilgilerini dinleyebildiğiniz bir cihaz alabiliyorsunuz sonra istediğiniz eserin numarasını girip seçtiğiniz dilde eser bilgilerini dinleyebiliyorsunuz.
Müze ile ilgili son bir dipnot eklemek istiyorum. Girişte paltonuzu aşağı inip vestiyer vermeyi unutmayın yoksa çok terleyebilirsiniz.

 

KIZIL MEYDAN 

 

Bu fotoğrafta kızıllık ön planda olmasa da tahmin ettiğiniz üzere Kızıl Meydan kızıl renkten oluşuyor. Bu meydan şehrin temellerinin atıldığı meydan olarak bilinmekte. Meydanın hemen girşinde Moskova'nın başlangıç noktası var. Başlangıç noktasında turistler duruyor ve dilekler diliyorlar. Kabul olunur mu bilinmez ama denemekte fayda var ayrıca meydan Kremlin Sarayı’na ev sahipliği yaptığı için önemi daha da artıyor. Kasım ayının başlarında Moskova’yı ziyaret ederseniz  Kızıl Meydan’da Kızıl Ordu’nun tören geçişini izleyebilirsiniz çünkü 7 Kasım 1941 yılında Kızıl Ordu, Nazi Almanyası’nda karşı savaş açmıştı. Bu nedenle her yıl bu zamanlarda çeşitli tören geçişleri yapılıyor.

 

KREMLİN SARAYI

Kaynak: pixabay

Kremlin Sarayı, 1147 yılından beri ayakta duran bu yapı Moskova’nın simgelerinden biri haline gelmiştir ve tarihte pek çok Çar’a ev sahipliği yapmıştır. Saraydaki ilk yapı 14. yüzyılda yapılmış,daha sonra yeni ilavelerle büyümüştür.

 

AZİZ VASİLİ KATEDRALİ

 

Saint-Basile Katedrali, yalnız Moskova'nın değil bütün Rusya'nın en orijinal eseridir ve dünyada buna benzeyen başka bir kilise yoktur çünkü bu yapı şark stilinde bir kilisedir. Kubbeleri İslami eserlerin kubbelerine benzer. 11 bölümü ve 8 kubbesi vardır. Kubbelerin yükseklik, süsleme ve renkleri birbirlerinden farklıdır. Fakat hepsi soğan başı gibi yuvarlak ve sarmal dilimlidir. En yüksek kulenin kubbesi altın yaldızlıdır. Şahsi olarak bu müzeyi de merak edip içeriye girdim. Müze giriş ücreti türk parasıyla 70 TL'ye denk geliyor. Hayalimde içeriden kubbelere çıkmak vardı lakin ikinci kata kadar çıkabiliyorsunuz.

 

MİLLİ TARİH MÜZESİ

 

İçeride beş milyona yakın eser sergileniyor. Bu eserler Rusya’nın tarihten bu yana gelişmesi ile ilgili her türlü şeyi içeriyor. Bu müzeyi gezemedim fakat bilet sırası fazlasıyla vardı. Eğer tarihe ilginiz varsa siz bir uğrayın derim. Zaten Kızıl Meydan'da olduğunuz sürece gösterişli birçok yapıyı aynı anda görebileceksiniz ve inanın bana hepsi büyüleyici.

 

GUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ

 

Alışverişseverler buradalar mı? Bir de dondurma sevenleri böyle alalım. Anlatmaya başlamadan önce bana tatlı tatlı poz veren dondurmacı ablanın da fotoğrafını buraya iliştirmek istiyorum.

 

 

Öncelikle dondurmadan bahsedeyim çok lezzetliydi ve alışveriş merkezi içerisinde saymadım ama tahminime göre 15 civarı dondurmacı olması lazım. Bu kadar dondurmacı bir alışveriş merkezine nasıl sığıyor demeyin çünkü burası Moskova'nın en büyük alışveriş merkezi. Dışarıdan bakıldığında tarihi bir binayı andırıyor ve içi de öyle. Gum alışveriş merkezini en şahane yapan özelliklerinden birisi de tarih kokuyor olması. İçerisi eski bina olmasına rağmen çok bakımlı.

 

MOSKOVA ULU CAMİ

 

Moskova Ulu Cami ya da Moskova Merkez Cami, yapımı 1894-1904, rekonstrüksiyonu da 2011-2015 de yapılan Moskova'nın en büyük camisidir. Cami açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas birlikte yapmışlardır.

 

YEME-İÇME

 

Oy oy oy! Sizlere şahane bir çorbayı takdim etmek istiyorum. Borsch Çorbası Ruslar'ın geleneksel çorbası ve öyle leziz bir çorba ki! Ben bir akşam yemeğimi Мари Vanna'da yemeyi tercih ettim. Genellikle turistlerin uğrak mekanı olan bu mekana gelmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor yoksa sizi kapıdan geri çeviriyorlar. Konsept olan bu restoranın en sevdiğim özleliklerinden birisi de hayvan sever olması. İçeride evde akşam yemeği yiyormuşçasına bir hava yaratılmış. Etrafta temizlik yapan sabahlıklı bir ev hanımı ve kedisini görebiliyorsunuz. Çok tatlı gözüküyordu. Fiyatları çok uygun olmamakla beraber bizlerin krep olarak bildiği atıştırmalıkları da var havyar ve krema ile yiyorsunuz o da çok lezzetli, tavsiye ederim.

 

MİLLİ KÜTÜPHANE

 

Eğer kütüphane kültürünüz varsa buraya aşık olabilirsiniz dikkat! 17,5 milyonu aşkın kitaba sahip olan yapı dünyanın en büyük dördüncü kütüphanesi Rusya Devlet Kütüphanesi'dir. Kütüphanede 43 milyonun üzerinde kayıt bulunmaktadır. Kütüphane 1922-1991 yılları arasında SSCB'de basılmış tüm yapıtların birer kopyasını barındırmaktadır. Girişte ziyaretçi kartı alıp kütüphaneyi gezebiliyorsunuz. Ben gezerken içim gitti saatlerimi orada geçirmek istedim eminim siz de çok beğeneceksiniz.

 

PARKLAR

 

Rusya için park cenneti de demek doğru olur. Işıl ışıl her yer her yer sanki park. İddia ediyorum yeşilliğe doyacaksınız. Tek şerit yol görmeniz mümkün değil en az çift şerit olan yolların arasından muhakka bir park geçiyor, size de oturup güneşin tadını çıkarmak kalıyor. "Rusya hep soğuk oluyor, Zeynep ne güneşi?" demeyin. Ben ekim ayında gittim ve şanslıydım, Moskova en güzel ekim ayını geçiriyordu.

 

SKY CITY

 

Sky City'de birçok kurumsal firma bulunmakta ve ben de sizler için EN-KA'nın ofisini ziyaret ettim. Siz ziyaret edebilir misiniz manzarayı görmek için bilmiyorum, ben tanıdık ziyaretine uğradım ve sizler için birkaç fotoğraf çektim. Buradaki 3 gökdelen EN-KA Ticaret'e ait. Binaların altında alışveriş merkezi bulunmakta. İlla görmeniz gereken bir yer diyemem ama nereye giderseniz gidin gözünüze uzaktan da olsa çarpacaktır bu yapılar.

 

MOSKOVA'NIN YEDİ KIZINDAN BİRİ OLAN MOSKOVA STATE UNIVERSITY

 

Rus Svobodnaya Pressa Gazetesi'nde yayımlanan bir yazıda 7 kızın hikayesi ele alınmış. 7 kızdan bazısı otel, bazısı devlet binası, bazısı üniversite, bazısı ise normal konut olarak kullanılmakta. İhtişamları göz doldurucu olan bu yedi kızdan biri olan Moskova Devlet Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almakta. Binayı uzaktan görünce bile kendinizi o okulun koridorlarında hayal etmekten alamıyorsunuz.

 

ULAŞIM

 

12 hattı üzerindeki 180 istasyonuyla Moskova metrosu şehir içi ulaşım için hızı ve fiyatı açısından çok iyi bir seçenek. Tek geçişlik bilet alabileceğiniz gibi 5, 10, 20 ve 60 kullanımlık bilet de satın alabilirsiniz. Ücret sabit ve bilet alınan yerde satış görevlileri İngilizce biliyorlar. Metro dışında otobüs, tramvay, troleybüs ve minibüs bulunuyor. Ben genellikle Uber kullandım ve çok memnun kaldım. Size de iyi tatiller diliyorum.

 

 

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
damla yur, yıllarca büyük gazetelerde haberler yapmış, yazılar yazmış bir feminist. Türkiye'nin sancılı süreçlerinde gaz...
Kardelen Uysal
26 Feb 2020
#TİYATRO
#MÜZİKAL
#FESTİVAL
Toplumsal dayatmaların sorgulandığı, büyük ustaların anıldığı, Charlie Chaplin Komedi Ödülü sahibi oyunlar bu ay İzmir'e...
Kardelen Uysal
25 Feb 2020
#SPOR
İzmir'in ilk Enduro MTB (Dağ bisikleti) organizasyonu 6-7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında düzenle...
Editör
24 Feb 2020
#SİNEMA
#FESTİVAL
Üç senedir Kadın Yönetmenler Festivali düzenliyor. Festivalde birbirinden güzel seçkiler ve programlar yer alıyor. Festi...
Kardelen Uysal
24 Feb 2020
#TİYATRO
#SİNEMA
#KONSER
Bu hafta cemre suya düşüyor, bahar iyiden iyiye geliyor. Peki biz bu hafta hangi etkinliklere düşeceğiz hepsi listemizde...
Editör
24 Feb 2020
#SPOR
İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği b...
Gülay Güler
21 Feb 2020
#TİYATRO
Eğitmen, oyuncu ve yönetmen İbrahim Güngör ve koreograf, oyuncu ve eğitmen Jülide Derya ile Tiyatro Terminal'de tiyatro ...
Kardelen Uysal
20 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
#TİYATRO
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl da dünyanın en büyük ku...
Editör
17 Feb 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir de bu hafta kaçırılmaması gereken hangi konserler, tiyatro oyunları, festivaller var, gelin beraber bakalım, ajand...
Editör
17 Feb 2020
#EĞLENCE MEKANI
#MÜZİK
#DANS
İzmir'in en sevilen gece kulüplerini listeledik. Elektronik dans müziği, R&B, pop ya da rock... İzmir'de sizi eğlendirec...
Seçil Şeker
15 Feb 2020
#RESTORAN
Ortaya, geleneksel Ege mutfağını, Akdeniz ve dünya lezzetleriyle harmanlayarak bize füzyon mutfak deneyimi sunuyor. Orta...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 20'ncisiyle kar...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#MÜZİK
#SOSYAL SORUMLULUK
Praksis ekoloji, kadın hakları, işçi grevleri gibi pek çok toplumsal konuda mücadele eden, mücadele edenlerin yanında ol...
Kardelen Uysal
11 Feb 2020
#MÜZİK
#KONSER
#TİYATRO
İzmir'e bu hafta birbirinden başarılı sanatçılar geliyor. Dilerseniz dans edebilir, dilerseniz tiyatroya gidip güzel bir...
Editör
9 Feb 2020
#PASTANE
#YEMEK
Tatlı yiyip tatlı konuşma vaktimiz gelmedi mi? Tatlı krizlerinizi tatlı bir gülümsemeye dönüştürecek İzmir'in en iyi tat...
Gülay Güler
7 Feb 2020
#MÜZİK
İzmir'in en sıradışı ve en eğlenceli partilerin sahibi Roots. ile yakaladıkları başarının sırrını ve gelecek planlarını ...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#YEMEK
#KONSER
#MÜZİK
#TİYATRO
Aşıklar, aşklarını özel günlerde daha bir coşkulu yaşayanlar, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor! İzmir'de hangi etkinl...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#GÖNÜLLÜ
#SOSYAL SORUMLULUK
Hayvan olarak dünyada yaşamak zor, ülkemizde yaşamak daha da zor. Hayvanlar için üzülmek dışında bir şey yapmak istersen...
Kardelen Uysal
4 Feb 2020
#SÖYLEŞİ
İzmir’in alternatif sanat alanı Tilki Sanat’ın açık ve özgür tartışma platformu T-Talks, farklı disiplinlerden alanında ...
Editör
3 Feb 2020
#KONSER
#TİYATRO
Sizler için bu hafta merakla beklenen konserleri, tiyatroları ve sinemaları listeledik. İzmir bu hafta da dopdolu!
Editör
3 Feb 2020
#GEZİ
Şehirlerimizin sadece güzelliklerini, kahramanlıklarını anlatma, onu cicili bicili paketleyip sunma meylindeyiz. Tıpkı k...
Filiz Temiz
2 Feb 2020
#SİNEMA
Bu ay İzmir’e birbirinden dikkat çekici ve ilham veren bağımsız filmler uğruyor. Karaca Sineması, Türkan Saylan Kültür M...
Kardelen Uysal
31 Jan 2020
#ATÖLYE
#YOGA
Bu ay sizler için hazırlanan hem içsel yolculuğunuza destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri li...
Seçil Şeker
31 Jan 2020
#RESTORAN
#BUTİK OTEL
Eşsiz deniz manzarası eşliğinde dünya mutfağından lezzetler sunan Fermaki aynı zamanda pub ve butik otel hizmeti sunuyor...
Gülay Güler
29 Jan 2020
#SİNEMA
#EĞİTİM
#BELGESEL
Doğa Kılcıoğlu, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra Paris Sorbonne III Ün...
Kardelen Uysal
28 Jan 2020
#TİYATRO
Edebiyattan tiyatroya uyarlanan ödüllü oyunlar, turneye çıkıp kentimize uğrayan talk şovlar, yıllar sonra seyirci karşıs...
Kardelen Uysal
26 Jan 2020
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade