Bir Nevi Kültür Yolculuğu ¨Hunkçu¨

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gününüzü renklendirecek bir öneri geliyor. Hazır olun ve sıkı tutunun! Alsancak/Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin ara sokağında yer alan ve muhtemelen daha önce tanışmadığınız bir lezzet dükkânı "Hunkçu".


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İyi de nedir bu Hunkçu?” dediğinizi duyar gibiyim. İçeride mor ve yeşil renkleri hâkim. Ustamız, aynı zamanda bu dükkânın çalışanı da. Siparişleri o alıyor, o hazırlıyor. Adeta size sıcaklığıyla kucak açan, çalan müzikleriyle de sizinle konuşan bir yaşam alanı burası. Bir ailenin vücut bulmuş şekli gibi “Hunkçu”.  Menü oldukça sade. Menüde Hunk (Kafkas Mantısı), Hukkuri (Kafkas Çorbası) ve Hulduki (Kafkas Tatlısı) var. Hunk ile başlamak istiyorum. Hunk'un kıymalısı, patateslisi ve ıspanaklısı var. Öncelikle görüntüsü kendine hayran bıraktırıyor. Ardından ağzınıza aldığınız tek parça bile sizi kültürler arası gezintiye çıkarmaya yetiyor. Kafkas kültürü… Klasik mantıdan farklı ne olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef bunu ben de bilmiyorum. Ustamız sırrını vermeyecek kadar âşık işine. 

Gelelim Hukkuri için olan söylemlerimize… Tavuk çorbasını andıran bir tat bu, ancak içindeki hamur taneleri durumu farklı boyuta taşıyor. Gribe ya da vücuttaki halsizliğe bire birmiş! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Son olarak ise tatlımız Hulduki. Tahinli, pekmezli ve cevizli bir hamur tatlısı olarak özetleyebiliriz. Şeker içermeyen, tadını pekmez ve tahinden alan lezzet. Ceviz oranının oldukça fazla olması ise anne tatlısı yiyormuş hissi vermeye yetiyor. Tahinle aram olmadığı için Hulduki ile sıkı bir ilişkimiz olduğunu söyleyemeyeceğim ama gerçekten farklı bir lezzet. Tüm ürünlerde kullanılan bol malzemeye karşılık fiyatlar ortalama düzeyde. Mekân sabah erken saatlerde açılıyor ancak kapanış süresi Hunk’un tükenmesine göre değişiyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diyeceğim o ki; değişik tatlar arıyorsanız aynı zamanda samimi bir mekân olmasını istiyorsanız Hunkçu tam size göre. Alsancak’ta yeni bir keşfe ne dersiniz?