04 Şub 2021
Kardelen Uysal

Bir Solukta İzleyeceğiniz Sürükleyici Komedi Dizileri

En orijinal, en matrak, kendi türünde hafızalara kazınmış ya da kazınmaya aday komedi dizilerini derledik. Bu eski ve yeni yapımlar arasından fantastik, kara komedi, İngiliz komedisi gibi türlerden ruh halinize en uygun olan diziyi seçip keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Good Omens

Komedi, Fantastik · 2019

Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın yaratıcısı olduğu bu harikulade mini dizinin başrollerinde David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand yer alıyor. Cennet ile cehennem arasındaki son savaşı konu edinen Good Omens’de Şeytan Crowley ve Melek Aziraphale dünyanın sonunun gelmesini engellemeye çalışmaktadırlar. Şeytan oğlunu dünyaya gönderir, iki melek çocuğun davranışları üzerinde etki sahibi olmaya çalışarak dünyanın sonunun gelmesini engellemeye çalışırlar fakat on bir sene boyunca yanlış çocuğu izlediklerini fark ederler. Good Omens, Türkçeye Kıyamet Gösterisi adıyla çevrildi.

Inside No. 9

Komedi, Dram, Korku · 2014

İngiliz kara komedi antolojisi Inside No. 9, konularının özgünlüğüyle dikkat çekiyor. Dizinin her bölümü farklı hikayeleri konu edinse de her bölüm 9 numaralı bir dairede geçiyor. Kara mizahın, suç ve korku ögeleriyle süslendiği bir başyapıt olan Inside No. 9 kaçırılmaması gereken dizilerden.

Upload

Komedi, Gizem, Bilim Kurgu · 2020

2033 yılında geçen Upload, insanların öldükten sonra sanal bir dünyaya yüklenebilmelerini anlatıyor. 27 yaşındaki Nathan, teknolojilerle dolu bir dünyada yaşıyor. Örneğin alışverişe bir süper markete gittiğinizde yapay zekalar tarafından taranıyorsunuz ve hangi vitamininizin eksik olduğu size söyleniyor. Sürücüsüz araçlar çoktan her yanı sarmış. İşte böyle bir dünyada Nathan trafik kazasında hayatını kaybediyor ve kız arkadaşı tarafından sanal cennet LakeView’a yükleniyor ancak müşteri hizmetleri temsilcisi ile tanıştıktan sonra işler biraz karışıyor.

Fleabag

Komedi, Dram · 2016

İki sezonluk Fleabag, İngiliz oyuncu ve yazar Phoebe Waller-Bridge’ın yaratıcısı olduğu şahsına münhasır bir iş. Londra’da tek başına yaşamaya çalışan bir kadının hikayesini anlatıyor. Emmy ödüllü dizi, aynı ismi taşıyan tek kişilik bir tiyatro oyunundan esinlenildi. Dram ile komedinin karışımı olan Fleabag’de özgür fakat yalnız, depresif ve komik bir kadının tezatlıklarıyla dolu yaşamına konuk olacaksınız. Dizide Phoebe Waller Bridge’a, Sian Clifford ve Olivia Colman gibi isimler eşlik ediyor.

Barry

Aksiyon, Komedi, Suç · 2018

Eleştirmenlerden tam not alan Barry,  kiralık bir katil olan Barry’nin normal bir insana dönüşme çabalarını anlatıyor. Barry, suç dolu hayatını bırakıp oyuncu olmaya karar verir, seçmelere katılır. Bu süreç boyunca da eski kimliği ile ilgili gelgitler yaşar. Barry rolünde ise Saturday Night Live’dan hatırladığımız Bill Hader’ı izliyoruz.

The Boys

Aksiyon, Komedi, Suç · 2019

Süper kahramanlarla ilgili bildiklerimizi tersine çeviren The Boys, süper kahramanların güçlerini kötüye kullandıkları bir evreni anlatıyor. Amazon’un orijinal dizilerinden olan The Boys’da süper kahramanların tıpkı biz normal insanlar gibi zaafları, kötülükleri ve ahlaksızlıkları var. Bir çizgi roman uyarlaması olan dizide olaylar bir süper kahramanın dikkatsizlik sonucunda fani bir insanı öldürmesiyle başlıyor.

Monty Python’s Flying Circus

Komedi · 1969

1969-74 yılları arasında Monty Python grubu tarafından çekilen bu mizah dizisi skeç ve çizgi film sahnelerinin bir karışımı. Zeka ve yaratıcılığın iç içe geçtiği yapım, günümüzün kült yapımlarından.

The Midnight Gospel

Animasyon, Macera, Komedi · 2020

Duncan Trussell’ın yaratıcısı olduğu The Midnight Gospel, bir uzay yayıncısı olan Clancy’nin maceralarını konu ediniyor. Clancy, her bölümde farklı bir evrene gider ve bu evrenlerde ölüm, yaşam, varoluş kaygısı gibi konularda röportajlar yapar. The Midnight Gospel, son dönemin en özgün animasyon işlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Animals

Animasyon, Komedi · 2016

HBO’nun hayvanlar aleminde geçen komedi dizisi Animals, New York’ta yaşayan hayvanların yaşamını anlatıyor. İnsanların uğraştığı dertlerle uğraşan hayvanların dünyasında cinsiyetle ilgili sorgulamalar yapan güvercinlerin, çift olmuş farelerin düşüncelerine ve hayatlarına dahil olacaksınız. Dizide pek çok ünlü oyuncu seslendirme yapıyor.

The Marvelous Mrs. Maisel

Komedi, Dram · 2017

Rachel Brosnahan, Alex Borstein, Michael Zegen’in başrollerini paylaştığı The Marvelous Mrs. Maisel, 1960’lı yıllarda New York’ta geçiyor. Evli ve iki çocuk sahibi olan ev hanımı Maisel, komedi konusundaki yeteneğini keşfeder ve stand-up yapmaya başlar. Dizinin yaratıcısı ise Gilmore Girls dizisi ile bilinen Amy Sherman-Palladino. Dizi pek çok dalda ödül aldı.

Modern Love

Komedi, Romantik · 2019

Her bölümde aşkla ilgili farklı bir konuyu masaya yatıran Modern Love, aşkın ve insanın doğasına dair incelikli bir dizi olmayı başarmış. Senaristliğini ve yapımcılığını John Carney’nin üstlendiği Modern Love, platonik aşk, aşkın yası, geçmiş gibi konuları naifçe işleyen keyifli bir yapım.

Parks and Recreation

Komedi · 2009

Yedi sezonluk bir durum komedisi olan Parks and Recreation, Amerika’da Pawnee’de hizmet veren Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü’nde yaşananları anlatıyor. Hayali bir yerde geçen ve mockumentary (sahte belgesel) tadındaki dizi, insanların düşüp yaralandığı bir çukurun dönüştürülerek park yapılması mücadelesini anlatıyor. John Altschuler, Mike Judge, Dave Krinsky’nin yaratıcısı olduğu dizinin başrollerini Thomas Middleditch, T.J. Miller, Josh Brener paylaşıyor.

Silicon Valley

Komedi · 2014

Kara mizah türündeki Silicon Valley, 1980’li yılların sonunda geçiyor. Asosyal bir bilgisayar programcısı olan Richard ve arkadaşlarının hikayelerini izlediğimiz dizinin başrollerinde Thomas Middleditch, T.J. Miller, Josh Brener yer alıyor. Richard’ın girişimi olan eksiksiz bir algoritma üzerine kurulu Pied Piper adlı program ünlü olduktan sonra Richard ve arkadaşları, pek çok çetrefilli olay ın içerisinde buluyorlar kendilerini.

The It Crowd

Komedi · 2006

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson gibi oyuncuların başrollerini paylaştığı The It Crowd, Reynholm Industries adlı şirketin bilgi departman bölümünde çalışan Jen, Moss ve Roy’un başından geçenleri anlatan kaliteli bir İngiliz dizisi. Jen, bilgisayarlar hakkında hiçbir şey bilmese de departmanın başına gelmiştir, iş arkadaşları ile zaman geçtikçe ortak bir dil yaratırlar.