R
GİRİŞ
TR
EN

Sağlıklı, zulümsüz mutfak: Bitkisel Mutfak

#YEMEK
#VEGAN
Gülay Güler
1 Sep 2019

Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfak, vegan yaşam biçimini anlatmak ve yaygınlaştırmak isteyen yeni ve heyecanlı bir işletme. Bitkisel Mutfak elbette vegan olmayan arkadaşları da ağırlıyor. Sağlıklı beslenmek isteyenler, diyette olanlar, gluten alerjisi olanlar, siz de çok mutlu olacaksınız. Çünkü burada her şey çok lezzetli ve çok sağlıklı. Sağlıklı, vegan, zulümsüz yemekler denemek istiyorsanız Urla'ya mutlaka yolunuz düşsün!  

Bitkisel mutfağın hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? 

Ben Ebru Elgöç. Vegan olduktan sonra İstanbul'u terk edip İzmir'e yerleştim. Vegan olunca bütün alışkanlıklarımızı değiştiriyoruz. Sabah, öğlen, akşam yediğimiz yemekler, içtiğimiz, giydiğimiz her şey değişiyor. İzmir'de bir sene butik otel işlettim. Tamamen vegan bir otel değildi ama vegan seçenekleri olan bir oteldi. Aslında vegan kafe açmak emeklilik dönemimin hayaliydi ama İstanbul'a dönmek istemediğim için kendime yer bakmaya başladım. Mutfağa ilgim hep vardı. Vegan olduktan sonra vegan mutfağına ilgim arttı. Geçen sene Yelki'de bir dükkan buldum. Bitkisel Mutfağı ilk orada açtım ve bir sene orada çalıştım. Ardından Urla'ya geldim ve burada Bitkisel Mutfağı açtım. Dördüncü ayı bitirdik bile. Bir buçuk senedir vegan mutfak eğitimlerine katılıyorum. 

Bu eğitimleri nereden alıyorsunuz? 

Bostanlı'da Badem Mutfak var. Oranın sahibi Beyhan, gıda mühendisidir. Vegan olduktan sonra o da ben de çok araştırdık neyin yerine ne koyabiliriz diye. Birlikte ortak tarifler çıkardık. Mutfağımdaki her şeyi ben oradan öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Sürekli menümü değiştiriyorum çünkü aynı menüyle ben devam edemiyorum, sıkılıyorum. Aynı zamanda müşterilerimin de sıkılacağını düşünüyorum. En son suşi, fajita, taco eğitimi aldım. Menüme onları da ekledim. İnternetten de çok araştırma yapıyorum. Az yağlı, vegan beslenerek sağlıklı ve dengeli nasıl beslenebiliriz, bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum. 

Veganlığı yaymak adına neler yapabiliriz? 

En başta bizim bilinçlenmemiz çok önemli. Bizim gibi vegan mekanların da ilk amacı sosyal farkındalık yaratmak olmalı. Ticari kaygılar ondan sonra gelmeli. Ben bu mutfağı ticari amaçlı açmış olsaydım, vejetaryen ya da Dünya mutfağından ürünlere de yer verebilirdim. Ama benim asıl misyonum hayvan haklarını savunmak, hayvanlar üzerinde kurduğumuz tahakkümün önüne geçmek.  

Alsacak’ta Vegan Cafe var ve burada veganizm ve hayvan hakları üzerine söyleşiler ve toplantılar düzenleniyor. Siz de bu gibi etkinliklere yer vermeyi düşünüyor musunuz? 

Evet, ben de düşünüyorum ama şu an yaz sezonu çok fazla insan yok. Eylül de hem vegan atölyelere başlamayı hem de bu tip toplantılar, bilinçlendirici konuşmalar düzenlemeyi düşünüyorum. Burada belgeseller izleyebiliriz, sokaklarda “Veganım Soru Sorabilirsiniz” gibi etkinlikler düzenleyebiliriz. İnsanlarda veganlara karşı bir çekince de var ve veganlar ötekileştiriliyor. Bizim onlardan farklı olmadığımızı sadece tercihlerimizi hayvanlar uğruna değiştirdiğimizi anlatmamız gerekiyor. Ben evde veganlığımı kendi kendime yaşarken sadece kendi çevreme anlatabilirim. Kafelerin önemi burada ortaya çıkıyor. Günde bir sürü insan gelip gidiyor. Merak edip gelenler oluyor. Onlara tek tek anlatıyorum. Anlatmaktan da bıkmamak gerekiyor ve etkinlikler düzenlemek gerekiyor. 

Çocukları bilinçlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Çocuklar bilinçlenirse anneler de onlardan etkilenip daha çabuk farkındalığa ulaşıyorlar. Bunun için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Duvara resimler yaptık, burada bir kitabımız var Hayvan Kurtarma diye. Buraya gelen bütün çocuklara gösteriyorum. 

 Düzenleyeceğiniz atölyelerin içeriğinden bahsedebilir misiniz? 

Dünyayı kirletmeden, hayvanlara zarar vermeden, sağlıklı ve lezzetli nasıl besleniriz bunun eğitimini vereceğiz. Peynir, raw cheesecake, muffin, pizza, mantı, sağlıklı hamburger atölyeleri vb. düzenleyeceğiz. Obezitenin önüne geçebileceğimizi inanıyorum çünkü çok kızartma ürünümüz yok, genelde fırında pişirilen ya da buharda haşlanan ürünler kullanıyoruz.  

 

Menünüzden bahsedebilir misiniz? 

Ben az yağlı, vegan beslenmeyi savunuyorum. Rezervasyonla kahvaltı sunuyorum. Veganlar normalde bir kahvaltıya gittiklerinde ekmek, zeytin ve reçelle doymaya çalışıyorlar. Burada tofulu menemen, fıstık ezmesi, vegan peynirli ve otlu börekler, pan cake’ler yapıyoruz, vegan sucuk, sosis sunuyoruz. 15 -20 çeşit bir kahvaltı oluyor. Vegan olan da olmayan da buradan mutlu bir şekilde ayrılıyor. Ürünler gerçekten çok lezzetli. Türkiye’de de vegan ürünler artışa geçtiği için çok fazla firma bulabiliyoruz. 

Ana yemeklerde vegan bowl çok tercih ediliyor. Bunun içine mutlaka haşlanmış esmer pirinç ya da esmer bulgur koyuyorum. Onun üstüne de dört çeşit sebze koyuyorum. Biri sotelenmiş, biri fırında baharatlandırılmış, biri buharda haşlanmış, bir de çiğ olarak koyuyorum. Yanı dört farklı pişirme yöntemiyle hazırlanan dört farklı sebzeyi aynı tabakta bulabiliyorlar. Tabak çok doyurucu ve protein açısından çok besleyici oluyor. Genel de bu tabak tercih ediliyor.  

Soya kıymalı içli köftemiz, nohuttan yapılan falafelimiz var. Hamburgeri Meksika fasulyesinden yapıyorum. Hamburgeri kızartmıyorum yine fırında yapıyorum. Pizzayı tam buğday unuyla yapıyorum. Üç çeşit mantım var. Pişirmeden hazırladığımız, glutensiz raw cheesecake çok beğeniliyor. Vegan dondurma olarak Magnum yapıyorum. İçi karadutlu, dışı vegan Belçika çikolatalı. Gerçek Magnum’dan daha güzel diyenler bile oluyor. Bizim amacımız vegan olmayanları da yakalayıp onlarda da farkındalık yaratmak. Veganlar zaten her şeyin farkında. Burada glutensiz ürünler çok tercih ediliyor. Genelde bir yaştan sonra gluten alerjisi, gluten hassasiyeti çıkıyor. Bunların dışında Kombucha çaylarımız var. Onların da antioksidan özellikleri var. 

Detoks sularından biraz bahsedebilir miyiz? 

Detoks programları yapıyorum. 6 günlük programlar bunlar; üç gün sabah akşam sadece juice içiyorlar, son üç gün öğlen yemeği olarak sebze ve akşam yemeği olarak da salata ekleniyor. Amaç kilo vermek değil, amaç bağırsak sistemini temizlemek, mikroplardan arınmak. Genelde kadınlar tercih ediyor. Kadınların farkındalıkları daha fazla oluyor. 

Malzemeleri nerelerden temin ediyorsunuz? 

İstanbul’dan sora Urla sebze açısından bir cennet. Malgaca pazarında, şehrin içinde birçok manav var. Onun dışında menüme kattığım ürünlerin distribütörleri var onlarla iletişime geçiyorum.  
 

Tarifleri siz mi geliştiriyorsunuz? 

Evet, ben yaratıyorum. Birkaç tarifi inceleyip, hepsini birbirine karıştırıp sonra kendi ürünümü yaratmaya çalışıyorum çünkü lezzet benim için önemli. Müşterime tatsız tuzsuz bir yemek sunmak istemiyorum. Önce kendim deniyorum. Beğenirsem menüye koyuyorum. Eminönü’nde 55 yıllık baharat dükkanımız var. 15 sene babamlarla çalıştım. Baharat konusuna da hakimim. 

Veganlığa geçişte sizi en çok tetikleyen şey ne olmuştu? 

Bu konuyla ilgili birçok belgesel seyrettim. Hayvan hakları hareketinin hep yanındaydım. Yaklaşık 20 senedir hafta sonlarım barınaklarda gönüllü olarak çalışarak geçti. Peynir başta olmak üzere vazgeçemediğim şeyler vardı. Daha sonra yerel bir süt çiftliğine gittim. Buzağıları sevmeye gittiğimizde çok küçük alanlarda hapsedildiklerini, hareket etmediklerini gördüm. Önlerinde sadece yem ve saman vardı. Annelerinden ne kadar zaman sonra ayrıldıklarını sorduk. Üç saat, dediler. Neden, diye sorduk. Ne kadar çok birlikte bırakırsak o kadar anne ile çocuk birbirine bağlanıyor, o kadar koparmak zor oluyor ve daha az süt alabiliyoruz, dediler. Küçük büyük her tesiste durum böyle.  O buzağı bizi annesi zannedip bizi emmeye çalıştı. Öyle travmatik deneyimden sonra vejetaryenlikten veganlığa geçtim. Keşke daha önce olsaymışım. Vejetaryenliğin et yemekten farklı olduğunu düşünmüyorum artık. Vejetaryenlikte hayvanların köleleştirilmesinde destek var. Hayvanlar türlü türlü işkencelere maruz kalıyorlar.  

Kafeye ilgi ne düzeyde? 

Çok fazla merak edip gelen de çekinip gelmeyen de var. Veganları agresif zanneden de vegan mutfağını lezzetsiz zanneden de var. Önemli olan o insanları kazanmak. Urla halkı bu konuda bilinçli. Bir kere vegan ne demek, onu çok iyi biliyorlar. Yurt dışından çok fazla ziyaretçimiz oluyor. https://www.happycow.net vegan kafeleri bulabileceğiniz bir site. Biz de orada kayıtlıyız. Oradan bizi buluyorlar. Onun dışında sağlık sorunu yaşayan insanlar daha sağlıklı beslenmek için geliyorlar. Detox programları için gelenler var, bir de gluten alerjisi olanlar ve diyette olanlar sağlıklı şekersiz ürünler için geliyorlar. 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Hayalimden bahsedeyim. Bir çiftlik hayal ediyorum içinde mutlu hayvanların ve vegan bir restoranı olan…  Sabah kahvaltı, akşam vegan meyhane şeklinde işleyecek. İçkinin sadece etle, balıkla olmayacağını anlatmak istiyorum. Bir sürü çeşit meze, ara sıcaklar olacak. Ve çiftlikte kurtarılmış hayvanlar özgürce dolaşacak. İnsanlar ve çocuklar hayvanlarla bir arada olacak. Kimsenin kimseye zarar vermediği, mutlu mesut karınlarını doyurabileceği küçük bir yer hayal ediyorum. 

Bu yer nerede ve ne zaman olacak peki? 

Yine Urla civarında olur diye düşünüyorum. İzmir veganlar için daha uygun, çok daha huzurlu bir yer. Tam bize göre. Üç- dört sene sonra diye düşünüyorum. 

Buradan ne mesaj vermek istersiniz? 

Dünya vegan olsun! Hayvanlar özgür olsun! Tüm kafesler boşalsın! 

Benzer yazılar
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
#SİNEMA
Film tutkunları, beyaz perde aşıkları buraya! Ekim ayında vizyona girecek filmleri listeledik.
Editör
4 Oct 2019
#OPERA
#BALE
İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 sezonunda dört opera, üç müzikal, altı bale, bir müzikli oyun, dört çocuk oyunu ...
Editör
3 Oct 2019
#TİYATRO
Tiyatro Pınarı henüz bir yıllık bir tiyatro olmasına rağmen Gülder Pınar'ın yönetmenliği ile onlarca temsil oynamış ve b...
Seçil Şeker
2 Oct 2019
#ATÖLYE
Kursa ayıracak vakti olmayan ama hafta sonuna sanat, sağlık katmak, öğrenmek ve üretmek isteyenler, bu liste tam size gö...
Seçil Şeker
30 Sep 2019
#SERGİ
#SANAT
Hayatın monotonluğundan kurtulmanın, farklı bakış açıları keşfetmenin en iyi yolu sanat etkinliklerini takip etmek. Sonb...
Gülay Güler
29 Sep 2019
#SPOR
#YÜZME
Adam Walker, tost makinesi ve su ısıtıcısı satarak hayatını kazanırken bir gün uçak yolculuğu sırasında On A Clear Day a...
Kardelen Uysal
28 Sep 2019
#TASARIM
#MODA
Geçtiğimiz yıl Urla’da Hollywood yapımcılarını kıskandıracak bir plato kuran, kariyeri boyunca Dünya yıldızlarını giydir...
Seçil Şeker
27 Sep 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Ekim ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, ...
Kardelen Uysal
26 Sep 2019
#KONSER
#FESTİVAL
Yaz bitti, şehre dönüş vakti geldi. İzmir bizi birbirinden güzel etkinliklerle karşılıyor. Konserler, festivaller derken...
Gülay Güler
23 Sep 2019
#SERGİ
Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokl...
Editör
22 Sep 2019
#TEKNOLOJİ
Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizl...
Editör
22 Sep 2019
#MÜZİK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Disiplinlerarası sanat alanı Tilki, kolektifleri ve sanatçıları birlikte üretmeye çağırıyor. Farklı disiplinlerden sanat...
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade