Blue Blues Band Efsanesi “Blue”

Hayatını "müzik" üzerine kurmuş insanlar vardır ya, sanki besteler ile konuşurlar milyonlarca insanla. Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı da müzik dilini kullananlardandı.

Hayran olduğum "Blue Blues Band" grubunun anısına yapılan muhteşem film "Blue"dan bahsedeceğim sizlere. Merak edenler için söyleyeyim ¨Dünya çapında müzisyenlerimiz var mı?, 90'ların etkisi hala üzerimizde mi?¨ diye düşündüğümüzde aklımıza gelen her sorunun cevabı bu film ve yazı da saklı.
 
Kaynak: Beyazperde
 
 90‘ların efsane Türk blues grubu "Blue Blues Band"; Batu Mutlugil (gitar), Yavuz Çetin (gitar) ve Zafer Şanlı (bas gitar) tarafından kurulmuştur. “Blue” filmi ise; müzikle, toplumla ve kendi zihinleriyle savaşan iki dahi müzik insanı; Kerim Çaplı ve Yavuz Çetin'in hayatını konu alıyor. 
 
“Blue”nun tamamlanması için gerçekten çok uğraş verildi. Film tamamlanmak üzereydi ama Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın anısına yakışır biçimde olmalıydı. Blue Blues Band’in sahnede çaldığı şarkıların videolarının yer alması için yabancı müzik telif hakları ve post prodüksiyon için destek kampanyası düzenlendi. Kısa zamanda da bu destek sağlandı ve film 21 Nisan’da vizyona girdi. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: rainbow45records.com


Grubun ilk yılında davulda Cenap Oğuz yer alırken daha sonra Kerim Çaplı, bas gitar da ise Sunay Özgür yer almıştı. Blue Blues Band grubundan kayan iki yıldızı Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’yı anlatan belgesel filmi için bugün özel bir gün. Film yönetmeni ve yapımcısının katılacağı bir gösterim olacak ve Konak Pier Cinemaximum salonunda 19:00 da izlenebilecek.

Türkiye Rock tarihinde, sanatın üretkenliğiyle birlikte getirdiklerine ve götürdüklerine dair her şeyi anlatan, yakınlarının röportajlarıyla gerçeği yaşamamıza yardımcı olan bu film; gökyüzüne yükselmiş iki önemli müzik adamını yakından tanımamızı sağlıyor. Belgeselde, iki yıldızın; çocuklukları, gençlikleri ve onları ortak noktada buluşturan müzik ile birlikte tüm gerçekleri başarılı bir şekilde ifade edilmiş ve profesyonelce sunulmuş.
 
Rock müziğin ülkemizde ilerlemesinde büyük katkıları olan, uzun saçlı, küpeli, siyah giyen ve ötekileştirilen Rock kültürünün Türkiye’de var olması için mücadele veren büyük müzisyenlerin röportajlarını izliyoruz. 

İzmir doğumlu davulcu Kerim Çaplı’nın hayatına ışık tutan görüntülerde eski İzmir’i görmemiz de mümkün ve heyecan verici. Hikâyelerini dinlediğinizde ve müzikleri kulaklarınıza çalındığında, kalbinizde var olduklarını bir kez daha hissedeceksiniz. Göz yaşlarınıza hâkim olamayabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Sinemalar
 
Türkiye genelinde sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da vizyona giren “Blue”yu 23 Nisan(Bugün) Alsancak Karaca Sineması'nda 20.45'te
Cinemaximum( Konak Pier)’de ise 11.00, 16.10, 21.30'da izleyebilirsiniz. 

Son olarak unutmadan BLUE ekibinin yapımcı ve yönetmeni, hafta sonu İzmir gösteriminde sizlerle bir araya gelecek. (23 Nisan Pazar / İzmir Cinemaximum (Konak Pier) 19.00)