19 May 2020
Gülay Güler

Bol Kahkahalı Stand-up Gösterileri

Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik.

Stand-up Gösterileri

Iliza Shlesinger: Elder Millenial (2018)
Yeni nişanlanan komedyen Iliza Shlesinger, kendi yaşamından örneklerle 35 yaş ve üzerindeki yaşlarda bizleri bekleyen acı gerçekleri anlatıyor.

Fred Armissen: Stand up for Drummers (2018)
Komedyen ve baterist Fred Armisen, gösterisine sadece bateri çalabilen izleyicileri konuk alıyor. Fred Armisen komedi gözlemlerini, müzisyen izlenimlerini ve davul becerilerini sergilediği bir saatlik Stand up for Drummers adlı gösterisinde caz müziği neden gerçekten anlayamayışını, ülkenin dört bir yanından gelen Amerikan aksanlarındaki ince farklılıkları, iyi fotoğrafçılığın neden abartıldığını ve baterist olma sevgisini içeren çeşitli konuları aktarıyor.

Demetri Martin: The Overthinker (2018)
Demetri Martin: The Overthinker’da, Demetri Martin donut deliklerinden köpeklere, spor barlardan alfabenin en agresif harflerine kadar birçok gereksiz konuyu aşırı düşünüyor.

Russell Peters: Almost Famous (2016)
Kanadalı komedyen Russell Peters, memleketinde gerçekleştirdiği Almost Famous adlı gösterisinde izleyici etkileşimli tarzı ve etnik şakalarıyla kahkahalara boğuyor.

Rory Scovel: Try Stand up the First Time (2017)
Amerikalı yazar, oyuncu, komedyen Rory Scovel Atlanta’da gerçekleştirdiği gösterisinde cinsellikten politikaya, saçmalıklardan ciddi konulara ilk kez stand up gösterisine çıkan bir komedyen tavrıyla değiniyor.

John Mullaney: Kids Gergeous at The Radio City (2018)
John Mullaney benzersiz derecede samimi bir dille kendi hayatından örnekler vererek çocukluk, ergenlik, erişkinlik, din, cinsellik, evlilik gibi konuları işliyor.

Neal Brennan - 3 Mics (2017)
Brennan depresyondadır ve onu hayata bağlayan tek şey şaka yapabilmesidir. Bu gerçeğiyle karşımıza çıkan Brennan şovunda üç farklı komedi stilini (Bir Cümlelik Şakalar, Duygusal Şeyler ve Stand-Up) simgeleyen üç farklı mikrofon kullanıyor. Bu teknik, şovu geleneksel stand-up gösterisinden çıkarıp Brennan'ın kademeli bir şekilde daha iyi şaka yapmasına zemin hazırlıyor. Şakalarıyla izleyicilere ilginç bir bakış açısı kazandıran komedyen, kendi kişisel deneyimlerini alışılmadık bir biçimde paylaşıyor. Brennan, dinden boyun dövmelerine, öğrenci borcundan ırkçılığa kadar birçok konuyu bu üç mikrofonda ele alıyor.

Dave Chappele: Sticks & Stones (2019)
2019 Amerikan stand up komedi şovu Sticks & Stones'un yönetmen koltuğuna Stan Lathan otururken seranyoyu Dave Chappele kaleme alıyor. 14 yaşından beri gece kulüplerinde stand up gösterileri sunan efsanevi komedyen Dave Chappele, Atlanta'da gerçekleştirdiği bu özel gösteride silah kültürünü, opioid krizini ve ünlü skandallarını kışkırtıcı bakış açısıyla ele alıyor. Chappele, Michael Jackson ve R. Kelly'ye yönelik istismar iddiaları ve LGBT toplumu hakkında şakaları nedeniyle bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

Chris Rock: Tamborine (2018)
Yönetmenliğini Bo Burnham üstlendiği Tamborine'de, ünlü komedyen Chris Rock politika, ırkçılık, babalık, sadakatsizlik konularını ele alıyor.

Marc Maron: End Times Fun (2020)
Dünyanın sonu hakkında sürrealist bitiş hikayesi olan End Times Fun'da komedyen Marc Maron’un günlük yaşamın sıradanlığına odaklanıyor. Yoga eğitmenlerinden bahsediyor, yaşlanan annesine dair hikayeler anlatıyor, vitaminlerin faydasını sorguluyor.

Bill Burr: Paper Tiger (2019)
Bill Burr, Londra Royal Albert Hall'da çekilen stand up gösterisinde öfke kültürü, erkek feminizmi, robot seks gibi birçok konuya kafa yoruyor.

Kevin Hart: Seriously Funny (2010)
Seriously Funny'de Kevin Hart'ın Ohio'daki Cleveland'da gerçekleştirdiği canlı performansını seyrediyoruz. Bu unutulmaz komedi gecesinde Kevin, çocuklarıyla olan ilişkisini, ev hayatını tüm samimetiyle gözler önüne seriyor. Kevin her şeyle ve herkesle özellikle de kendisi ile dalga geçiyor.

Ricky Gervais: Humanity (2018)

Humanitiy İngiliz komedyen Ricky Gervais tarafından yazıp ve sahnelendi. Gervais iyneleyici tarzı ve kara mizah anlayışıyla ünlüleri, alıngan toplumu, çocuk yapma tabusunu, sosyal medya ve hayvan hakları gibi çeşitli konuları değinerek aslında çivisi çıkan insanlığı eleştiriyor.

Komedi Serileri:

Between Two Ferns with Zach Galifianakis (2008)

Between Two Ferns with Zach Galifianakis, komedyen Zach Galifianakis’in ünlü konukları ağırladığı bir talk-show. Zach Galifianakis, konuğuyla iki eğrelti otu saksısı arasında otururken onlara çoğu zaman garip ve düşmanca bir tavır sergiliyor ve onlara karışık, garip, uygunsuz, hakaret içeren sorular soruyor. Program, kasıtlı olarak düşük bütçeli amatör bir prodüksiyon olarak yansıtılıyor. Programda bilerek hatalar yapılıyor. Örneğin, 2014 bölümünde Brad Pitt'in adı "Bart Pit” olarak KJ geçiliyor. Bölümlerde genellikle Galifianakis'in sözde sponsor ürünü tanıtmak için misafirlerini garip bir şekilde böldüğü aralar bulunuyor.

The Sarah Silverman Program(2007)
The Sarah Silverman Program, komedyen ve oyuncu Sarah Silverman'ın 2007'den 2010 yılına kadar Comedy Central'da yayınlanan bir Amerikan televizyon sitcomu. Bölümler, Sarah ve arkadaşlarının Kaliforniya'daki maceraları etrafında dönüyor. Silverman, sorumsuz bir hayat süren bekar, işsiz bir kadın olarak kurgulanmış. Gösteri kürtaj, ırkçılık ve eşcinsel evlilik gibi konuları ele aldı.

The Fix (2018)
2018'de yayınlanmaya başlayan Fix; D. L. Hughley ve Katherine Ryan'ın takım kaptanı olduğu ve Mona Chalabi'nin istatistikçi olarak yer aldığı, Jimmy Carr'ın ev sahipliğini yaptığı bir Amerikan komedi şovu. Her bölümde bir grup komedyen ağırlanıyor ve gerçek bir uzmanın yardımıyla dünyanın en büyük sorunları çözülmeye çalışılıyor.

Joe Rogan Experience Podcast
Joe Rogan Experience komedyen, oyuncu ve podcaster Joe Rogan tarafından sunulan uzun süreli bir sohbet programıdır. Joe Rogan podcast yayınında komedyenleri, aktörleri, müzisyenleri, MMA savaşçılarını, yazarları, sanatçıları ağırlıyor.

Comedians in Cars Getting Coffee (2012)
Cars Getting Coffee, komedyen Jerry Seinfeld tarafından yönetilen ve sunulan Amerikan talk-show serisi. Bölümlerde Seinfeld, seçilen eski bir arabayla konuk komedyeni evinden alıyor ardından birlikte bir kafeye gidiyorlar. Program araba tanıtımı ile başlayıp komedyenlerin bazen dolambaçlı, bazen derin konuşmalarıyla devam ediyor.

Türkiye’den:
Kısmet Şov (2020)
Kısmet Şov, doğaçlama bir stand up şovu. Seyirciler dinlemek istedikleri konuları yazıp fanusa atıyor, komedyenler fanustan çektikleri konular hakkında spontene konuşmalar gerçekleştiriyorlar. Kısmet Şov’a Deniz Alnıtemiz, Deniz Göktaş, Deniz Özturhan, Üner Altay, Çağla Alkan, Caner Özyurtlu gibi birbirinden yetenekli yeni nesil stand up’çılar konuk oluyor.

Bonus:
Ricky Gervais - Golden Globes
İngiliz komedyen, oyuncu, yazar, yapımcı ve yönetmen Ricky Gervais 2010, 2011, 2012, 2016'da ve 2020'de Altın Küre Ödülleri'ne ev sahipliği yaptı. Sivri dili ile tanınan Ricky, her zaman gündem olmayı başarıyor.