R
GİRİŞ
TR
EN

Bolluk Bereket Festivali'nde Oğulcan Aksoy Dersleri

#FESTİVAL
Kardelen Uysal
25 Oct 2018

BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi’nin düzenlediği 6. Bolluk Bereket Festivali, bu sene 2-3-4 Kasım tarihleri arasında Güzelbahçe Acedemico’da gerçekleşecek. Hayata Kucak Aç temasıyla ziyaretçilerini ağırlayacak festivalde farkındalık odaklı interaktif çalışmalar, sağlık- integratif tıp alanındaki gelişmeler, beden-zihin-ruh sağlığını bütünleyen keyifli sohbetler, başarı-yaşam hikayeleri, yoga, dans, tai chi, nefes, kahkaha yogası, ritim-müzik-renk-yazı-sanat terapi, farkındalık oyunları gibi birçok etkinliğe katılma fırsatı sunuyor.

Oğulcan Aksoy da eşi Helin Aksoy ile festivalde gamma dance, meditasyon ve tantra ile ilgili dersler verecek. Gözlerinden şefkat akan Oğulcan ile eğitimlerin içeriğini, içimizdeki sesleri, eril-dişil enerjileri ve daha pek çok konuyu konuştuk.

 

 

 

Kendi bunalımlarından çıkmanı sağlayan bütünsel sağlık yaklaşımlarıyla ilk tanışman nasıl oldu? Sana nasıl destek sağladı?

Kendi bunalımlarımdan çıkmama yardımcı olan bütünsel yaklaşımlarımdan ilki regresyon denilen bilinçaltında çocukluk anılarına, geçmiş yaşamlara gidilen teknikti. 2010 yılında ilk kez bu teknikle karşılaştım ve o zamanlar şu anımı etkileyen en büyük problemlerden birinin çok küçük yaşlardan itibaren tekrar eden bir döngü olduğuna uyanınca şu anın içinde o problemle ilgilenmek çok kolaylaştı. Mühendislik geçmişim olduğu için de bir mantık çalıştı. Madem geçmişin içindeki bir problem şu anı bu kadar kolay etkiliyor acaba başka hangi problemlerimin kökeninde hangi kaynaklar var diye araştırma isteği oluştu içimde. Ondan sonra da bir yandan regresyona devam ederken bir yandan da başka birçok şifalanma tekniği ile ilgili eğitimler almaya, kurslarına gitmeye başladım.

 

Eril ve dişil enerjilerle ilgili neler yapıyorsun? Bu enerjinin dengelenmesi neden önemli?

Aslında bütün çalışmaların odağı bu çünkü farkında olmaksızın yaklaşık 16 sene boyunca üniversite yıllarında dans eğitmenliği yaparken de hep kadın ve erkek arasındaki uyumdan bahsettim. Bununla beraber hep dışarıdaki kadın ve erkek formlarının kendi arasındaki uyumuyla ilgili çalışırken, bunun içeride bizim kendi karşılığımızda olan içimizdeki eril ve dişil enerjilerle ilgili kısmını atlamıştım. Yaptığım bütünsel sağlık çalışmalarının ardından öğrendiğim ve fark ettiğim en önemli şey şu oldu: Dışarıdaki denge kadar içerideki denge de çok kıymetli. Buradaki denge açıkçası sabit bir denge değil. Yüzde elli, yüzde elli gibi bir denge değil. Hangisine daha çok ihtiyacımız varsa onu kullanmayı becerebilmek, o enerjiyi hemen o an çağırabilmek ve o enerjinin farklı görünümlerine açık olabilmek adına önemli. Farklı görünümlerine açık olmak neden önemli? Mesele dişil enerjinin fırtına, kasırga gibi olan bir tarafı da var, göl gibi sükunetle, sakinlikle bekleyen bir tarafı da var. Eril enerjinin bitirme tarafı da mevcut, başlatma tarafı da… O yüzden bunlar sadece basit iki kelime değil. İçlerinde çok fazla gün içerisinde kullandığımız tüm enerjileri tanımlayan alt kategorileri olan enerjiler bunlar. Bunları dengelemek, daha doğrusu bunların aktif ve dinamik dengelerini öğrenmek yaşamın içerisinde karşılaştığımız şeylerle kolaylıkla dans etmemizi, bizi yoran şeylerden geri çekilmemizi ya da ilerleyip yoran şeyi alt etmemiz gerektiğinde içimizdeki gücü ortaya çıkarmamızı sağlayan temel şeyler. Benim kendi deneyimimde eril ve dişil enerjilerin doğasını anlamak yaşam kalitemi baştan aşağı değiştirdi.


Yoga, reiki, insan tasarımı (human design), theta healing, regresyon, meditasyon... Sadece bunlarla sorunları aşmak mümkün mü? Bu tip uygulamalar insanlara nasıl destek sağlıyor?

Birçok eğitim konusu, birçok kadim öğretinin yeniden uyandığı, yepyeni isimlerle yeni farkındalıklarla dünyaya döndüğü haller var. Bunların bir tanesi de yeterli olabilir teknik olarak kişinin kendine yaklaşması için veya hepsinden biraz kullanılabilir. Sorunları aşmak mümkün mü bilmiyorum, sorun algısını aşmak mümkün. Sorun algısı değiştiğinde sorun denen şeyin matematiği, dinamiği yeniden algılandığında orada sorunun doğal olarak aşıldığı bir hal geliyor. Her defasında bir duvar çıkıyor ve duvarın üzerinden atlıyorsun gibi bir halden kurtulmayı sağlıyor çünkü birçok psikolojik, felsefik öğretide sürekli olarak o sorunu tarif eden ve o sorunu nasıl aşacağımızı anlatan önermeler var ama bu hala sorun ,algımızı değiştirmiyor. Benim gördüğüm ve kendi çalışmalarımda ve kendim için kullandığım şey sorunu yaratan algıya bakmak. Orayı aştığımızda da sorunun çözümle kol kola geldiğini gördüm. Bu bağlamda bu tip uygulamaların insanlara sağlayacağı en büyük destek algılarındaki derinliğe açılmaları. Konuya, olaya, duruma farklı yerlerden yaklaşıp bakış açılarını değiştirerek, enerjisel hallerini değiştirerek sorunla çözümün birarada olduğuna uyanmalarını sağlıyor olması. Sorunla çözümün birarada olduğunu bilen her zaman çözüm odaklı olur ve bu tavırsal değil doğal bir hale dönüşür.

 

 

İnsan kendine uygun olan yaklaşımı nasıl bulur?

Açıkçası, herkesin tasarımı biraz farklıdır. Bazıları sezgisel olarak nelerin ona iyi geleceğini bilir, bazısı onlarca kere yanılmadan hangisinin doğru olduğunu bulamaz, onun deneme yanılma yöntemine ihtiyacı vardır. Bazısı girer, sürece başlar, süreci koklar ve ondan sonra geri çekilir. Benim önerim basit bir şeye bile başlarken bunu nasıl seçtiğini, hangi yöntemi kullandığında ne zaman iyi sonuçlar aldığına bakıp şifalanma süreçlerinde de aynısını yapması. Sistemimiz bakımından gittiğin bir dil kursuyla bir reiki kursu arasında, gittiğin bir restoranla katıldığın bir inziva arasında bir fark yok. Hepsine aynı şekilde yaklaşıp bir seçim yapıyor. Kişi önce kendi seçim yapma kapasitesini anlayabilirse o zaman kendine uygun olan yaklaşımı çok daha kolay bulur. Yaklaşımların hepsi aslında herkese uygun ama kişinin kendi kendine olan uygunluğunu keşfetmesi yaklaşımları çok daha kolay deşifre etmesini sağlıyor. Çocukluğumdan beri nelerin bana iyi geleceğini kendiliğinden bilen bir yanım vardı. Gidip hep bana harika sonuçlar getiren eğitimleri buldum. Dostlarım arasında ise kötü deneyimlerin ardından nelerin onlar için iyi olduğunu bulan ve bir süre sonra "Oh, iyi ki o kötü deneyimi yaşadım.” diyenler de mevcut. O yüzden biraz herkesin kendi seçim kapasitesini, mekanizmasını araştırmasında fayda var.

 

Bu kadar dış etkenin olduğu bir dünyada kendimize, iç sesimize nasıl yer açarız?

Yer açmak konusu çok güzel bir konu, sorunun oradan gelmesi çok anlamlı. Zaten orada o ses hep var. Oradaki o ilham, yönlendirme, destek, yön veren ses her zaman var fakat ona açılan yer, verilen alan, ona ayrılan zaman ve onunla olan samimiyet azaldıkça o sesin yankısı veya gelişi azalmaya başlıyor. İçimizde ebeveynlerimizin sesleri, toplumun sesleri, mecburiyet algımızın sesleri, kendi kendimize koyduğumuz ama başarmak istemediğimiz hedeflere dair kendimizi eleştiren sesler… İçeride bir gürültü, bir karmaşa yaratan bu tip sesleri önce kısmak, sistemden dışarlamak, kendiliğinden orada olan sesin daha kolay duyulmasını sağlar. Çünkü o sesi duymak için bir şey yapmaya, kovalamaya aslında gerek yok. Sadece o sesin daha net ve berrak gelmesini sağlayacak alanı açmaya ihtiyaç var. Bunun için benim en büyük önerilerimden biri meditasyon deneyiminde derinleşmek. Beden içindeki sislere, seslere ve bulanıklık yaratan bu seslere açık ve farkında olup bir bakmak. İçeride kimler konuşuyor, gündemleri ne bu seslerin, bu sesler bana hangi gündemi yaptırtmaya çalıştığı için sürekli sohbet halinde? Bunlara bakmak ve uygun olmayanları farklı yöntemlerle sistemden atmak. Bazıları için sadece meditasyon yapmak ve farkında olmak yeterlidir, bazıları için dans edip o içindeki öfkenin sesini, gümbürtüsünü boşaltmak iyidir.

Dış etkenin bu kadar çok olduğu dünyada kısmına gelirsek. Bunun ne kadar zor olduğu aslında bir önerme ama ben zor olmadığını deneyimledim. İçerisi, aslında dışarıda çok ses de olsa gürültü de olsa her zaman sükunetle durabilen bir yapıya sahip. Bunu çocuklardan biliriz. Dışarıda araba sesleri de olsa, içeride ailesinin yanında güvenle uykuya dalmış bir çocuk, tamamen içeride dingindir. Bunun gibi bizim iç yapımız içeride bir birlik kurulduğunda dışarıda isterse bir trilyon uyaran olsun hala içeride dingin kalabilen bir yapı. O nedenle dışarısını bükmeye, manipüle etmeye, dejenere etmeye çalışmaktan daha pratik, daha verimli ve sonuçları daha doğal olan şey içerisinin seslerini ayrıştırmak.

 

 

6. Bolluk Bereket Festivali'nde 3 tane workshop vereceksin; tantra, meditasyon, Gamma dance. Eğitimlerin içeriğinden biraz bahseder misin?

Buradan sevgili BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi’ne de sevgili Ayten Aydın ve Didem Ayas’a da teşekkür ederim. Bu sene eğitimleri sevgili eşim Helin Aksoy’la yapıyoruz. Tantrada cinsel enerjinin bilgeliğine uyanış başlığıyla çalışma yapacağız.Kök merkezimizden, bacaklarımızın arasından yükselen ve bizim de hayata gelmemizin merkezi olan –hem cinsel eylemle hem oradan başlayan hareketle hem de sonrasında doğum sırasında yine annemizin kökünden çıkarak hayata gelişimizin metaforu olan- yaşamın başlangıcı olan kök merkezimize odaklanarak oradaki enerji bedende yükseldiğinde nasıl ilhama dönüşüyor, nasıl şifaya, iyileşmeye, rejenerasyona, dinçliğe, eminliğe dönüşüyor sevgili katılımcılara bunun hem bilimsel kısmını anlatacağız hem de nefes egzersizleri ve ikili çalışmalarla cinsel enerjilerini kendi hakimiyetleri ile yükselttiklerinde seks deneyimi dışında da cinsel enerjinin birçok hizmeti olduğunu, birçok deneyim alanı olduğunu görmelerini sağlayacağız. Ne zaman ki seksüel eylemin cinsel enerjinin kısımlarından sadece biri olduğuna kişi uyanıyor o zaman her an enerjisini yüksek ve ilham halinde gün içerisinde kendini canlı hisseder bir hale getirebiliyor.Tantranın önerdiği çok kolay teknikler var, o nedenle tantra kısmında bunlara çalışacağız.

Meditasyon dersinde kesintisiz farkındalık sanatı ile ilgili çalışacağız. Meditasyonda amaç zihnin sustulması değil ya da odaklanıp hayaller kurup güzel vizyonlamalar yapmak da değil. Odaklanma ve odaklanmama becerisini öğrenirken bedenimizin içini araştırmayı, hem burada hem burada olmayan her yerde olma becerisini kendiliğinden ortaya çıkarmaya çalışırız. Gözlerimizi kapatarak yaptığımız meditasyon egzersizleri aslında birer basit egzersizdir. Gün içinde gözümüzü açtıktan sonra yaşamın içinde deneyimlediğimiz her şeyin benimle, niyetlerimle ve diğer her şeyle olan bağlantısını doğal olarak idrak etmeye devam ettiğim bir haldir meditasyon. Hep gözlerimizi kapattığımız zaman yapılan bir çalışma zannedilir oysa ki gözlerimizi kapatarak yaptığımız şey sadece küçük mikro beden aleminde bu egzersizin kapasitesini artırmak, bu egzersizin kalitesini çoğaltmaktır. Aslında meditasyon yaşamın içindeyken her anlamda, her hücremde dışarıda gördüğüm her bir kişide, olayda nelerin neden nasıl çalıştığını çabayla değil doğal olarak biliyor olma halidir. Buraya giden yolu araştırmak için –çünkü bu yol herkes için eşsizdir- herkesin kendi yolunu yürümesi gerekir. Bu yolu araştırabilmeleri için neler yapmaları gerektiğinden bahsedip kısa da bir meditasyon egzersizi yapacağız çalışmanın içerisinde.

Gamma dance iki sene önce dans eğitmenliği, dansçılık ve şifacılık hallerimin kendiliğinden belirginleşerek ortaya doğurduğu, çıkardığı bir hareket ile bütünsel bir sağaltım ve yaratım metodudur. Sağaltım, bedenimizde ve sistemimizde olan ama artık bize hizmet etmeyen şeylerin dışlanması, dışarlanması, sistemden uzaklaştırılması anlamına gelir. Teknoloji diliyle söylemek gerekirse programı kaldır demektir. Yaratım ise sistemize ve yaşamımıza istediğimiz şeylerin gelmesini sağlayacak bir dizi hareketi, dinamiği başlatabilmek demektir. Yine teknoloji diliyle söylemek gerekirse programı yükle demektir. İki yıllık çalışmaların sonucunda Gamma dance’in geldiği nokta tam olarak bu. Gözlerimiz kapalı olarak benim hazırladığım müziklerle, grubun sinerjsine ve ihtiyacına göre onların belli bir tempoda dans etmelerini sağlayarak beyin dalgalarının yavaş yavaş Gama frekansına çıkmalarını sağlıyorum ve bu aşamaya geldiklerinde zaten farkındalık her şeye yönelik olarak açılıyor. Orada o gün çözmek istedikleri soruna dair her şeyi net olarak görüyorlar. Gözleri kapalı olsa da iç gözleriyle görüyorlar; fark ediyorlar, hissediyorlar ya da idrak ediyorlar. Şu ana kadar çalışmaya gelip herhangi bir biçimde faydalanmadan, deneyimlemeden çıkan kimse olmadı. Bu söylediğim şey iddialı olmak adına söylediğim bir şey değil. Gama frekansının ve insan bedeninin ne kadar harika olduğunu anlatmak için söylüyorum. İnsan bedenine yeterli alan, şefkat ve kararlılık verildiğinde o sistemden atılması gerekenin ne olduğunu size sesle, görüntüyle, bir hatırayla, bir kokuyla, bir idrakla her zaman hatırlatır ve sizin de onayınızı alarak sisteminizden, bedeninizden kalıcı olarak uzaklaştırır ve iyileşmenizi sağlar. O yüzden Gamma dance hareket ile bedene bütünsel bir sağlık getirmenin en pratik, sağlıklı, neşeli ve uygulanabilir yöntemlerinden biri.

 

Benzer yazılar
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
#ÇALIŞMA ALANI
Geleneksel bir ofis kiralamak yüksek maliyetin yanı sıra birçok sorunu ve iş yükünü de beraberinde getiriyor. Ortak çalı...
Gülay Güler
2 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade