21 Eki 2018
Seçil Şeker

Bolluk Bereket Festivali'nde Seda Bağcan ile Şifalanacağız

2-3-4 Kasım'da Güzelbahçe Academico'da gerçekleşecek olan 6. Bolluk Bereket Festivali'nde Mantra Müziği'nin Grammy adaylı sanatçısı Seda Bağcan'da bizlerle olacak. Açılış konseri ve kapanış meditasyonunda beraber şifalanacağımız Seda Bağcan ile kendisi, Mantralar ve Bolluk Bereket Festivali hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

 

Seda Hanım sizi biraz tanımak isteriz... 

Bağcan ailesinde doğdum. Selda Bağcan’ın yeğeniyim. Aile müzisyenlerle sanatçılarla dolu ama bizim ailede herkes bir meslek sahibi sonra sanatçıdır. Halam Selda Bağcan Fizik Mühendisi, ben Elektrik Elektronik Mühendisi’yimSerenad Bağcan Eczacı’dır. 1999’larda hayatımda çok ciddi değişiklikler oldu ve sonrasında  Mantra müziği yapmaya başladım. Kişisel gelişim eğitimleri vermeye başladım.  

 

Mantra müziği nedir? Nasıl Mantra müziğine yöneldiniz? 

Mantra müziğini kendini bulmak, kendini şifalandırmak isteyenlere bir araç olsun diye yaptım. Mantra dünyada çok kullanılan bir müzik. Türkiye’de 2010’dan sonra benim albümlerimle biraz tanınmaya başlandı. Şu an altı albümüm var. Albümler bütün dünyada dinleniyor, festivaller sayesinde 35-40 ülkeyi gezdim. Türkiye’de İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirleri gezerek hem konserler veriyorum hem de eğitimler veriyorum. 

 

 

Mantra Sanskritçe bir kelime. Man zihin, tra serbest bırakmak anlamına geliyor. Mantra kendi zihnimizi günlük karmaşasından kurtarmak için zihin sakinleştirme, meditasyona hazırlama yöntemi. Tekrarlayan heceler, frekanslar, titreşimler ile zihin susturuluyor. Binlerce yıldır kullanılan şifa mantralarını besteliyorum. Sanskrit dilinde, Hint dilinde oluyor ama mutlaka İngilizce, Türkçe parçalar da koyuyorum. Ben "Benim" diye bir albümüm var. Bu benliğin en üst seviyesine ulaştıran bir albüm. Anne rahmine düşüldüğünden itibaren epifiz bezinden salgılanan hormonlara kadar ulaşıyor. Bu da bütünsel sağlık için çok önemli. 

 

Sadece Mantra müziği dinlemek, kendimizi bulabilmemiz için yeterli midir? Yanında başka meditasyonlar da yapmalı mıyız? 

O yolda kullanılabilir, o yola sokulabilir, o yola eşlik edebilir, çok çeşitli kullanımlar olabilir. Dinleyince bir alan açılıyor, şifalanma gerçekleşiyor. Kendi sesinizle söylemeye başladığınızda kendi sesiniz bedeninizi şifalandırmaya yarayan en kuvvetli ilaçlardan bir tanesi.  

 

Masaru Emoto şarkılarınızın şifası konusunda çalışmalar yapmış... 

Masaru Emoto; su moleküllerinin kristalizasyon fotoğraflarıyla meşhur bir sanatçı. 2011 yılında benim müziklerimi araştırmıştı. O zamanlarda "Sunrise" ve "Remember" albümlerim vardı. Müziklerimi kötü moleküllü sulara dinlettiler ve moleküllerin kendi mükemmel yapısını hatırlayıp ona döndüğünü gördüler. Senin müziklerin şifacı demişlerdi.  

 

 

Siz insanlara dışarıdan da destek veriyorsunuz. Sizden her konuda şifalanma seansları alabilirler mi? 

Tabii ki her konuda alabilirler, hastalıkta, ruhsal dengesizlikten, mutsuzluktan şifalandırma alabilirler. Nu seanslarda kendi özünü hatırlama var. Kendi özümüzde sağlıklı, bolluk bereket içindeki halimiz oluyor.  

 

Ve Bolluk Bereket Festivali’nde sizle birlikte olabileceğiz... 

2-3-4 Kasım’da olacak olan Bolluk Bereket Festivali’nde ben de olacağım. Çok güzel müzikler, meditasyon modülleri, şifalandırmalar olacak. Çok güzel bir program hazırlanmış. Ben açılış konserinde ve kapanış meditasyonunda olacağım. Açılış konserini Doktor Ömer Önder ile yapacağız. O piyano çalacak ben şarkılarımı söyleyeceğim. Kapanışta da Mantra halkası oluşturulacak, bolluk bereket meditasyonu yapacağız ve arkasından bolluk bereket çorbası içeceğiz.