Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

“Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu” diyordu telefonda arkadaşım. “Buraya gideceğiz, ben senin yerine araştırdım, burası harika bir yer.” Tiyatro ile tanışmam –ilkokul müsamerelerini ve hobi kurslarını saymazsak- tam olarak bu konuşma ile 2012 yılına tekamül eder.

O yıl BBŞT’ye kursiyer olarak katıldım ve  hayatımda hep yer edecek bir oyunda oynadım. “Damdaki Kemancı”. Ve 3 yıl boyunca kopamadım. Hala da kopmuş sayılmam.(Böyle kötü bir alışkanlığı var kopamıyorsunuz.)


Fotoğraf: Damdaki Kemancı

Bulunduğum 3 yıl boyunca izlenimlerimi size aktarmak isterim. Bir kere iyi ve sistemli bir eğitim veriyorlar. Hele ki üçüncü yılımda bu sistemin tam olarak oturduğuna ve konservatuar düzeyine geldiğine bizzat şahidim. Dersler sahne, müzik, hareket olarak ayrılıyor ve hepsinin hocası genelde okul mezunu. Yani yaptığı işin okulundan mezun olmuşlar. Alaylı olarak tabir ettiğimiz yani o işin okulundan mezun olmayanlar da gayet  tecrübeli ve işlerini iyi yapıyorlar. Şu detaya da değinmeden geçemeyeceğim, ana kadronun çoğu daha önce burada kursiyer olmuş veya bir şekilde buraya emek vermiş. Bu da, burada bir aile havası yaratıyor. Sonra, iyi oyunlar çıkarıyorlar. Ana kadrolarından kötü oyun izledim diyemem. Ya ortalamanın üstü ya da çok iyi oyunlar çıkıyor. Böylece iyi oyunlar izledikçe seyir zevkiniz artıyor. Mesela aklımda kalan iyi oyunlarından birkaç tanesi:Oyunun Oyunu, Cadı Kazanı, Kral Lear, Jeanne D’arc ’ın Öteki Ölümü.

Fotoğraf: Kral Lear
 
 
Ben de bir tane ana kadro oyununda oynadım mesela ama izleyemediğimden iyi mi kötü mü bilemiyorum (gülücük). “Tom, Dick ve Harry” idi adı.

Fotoğraf: Tom, Dick ve Harry
 
Kurslar yetişkin, lise ve çocuk grubu olarak üçe ayrılıyor. Lise ve çocuk grupları Ekim'de başlayıp Mayıs ayında son buluyor. Yetişkin grubu Kasım'da başlayıp Haziran'da bitiyor. Öyle kuru kuru da bitmiyor bir oyun çıkarmış ve sahnelemiş oluyorsunuz biterken.
Gelelim ücret olayına. Senede 120 TL gibi bir rakamları var ki bence muhteşem. Diğer Kurslara bir ayda ödediğinizi burada bir sene için ödüyorsunuz. Aynı şey oyun biletleri için de geçerli. Öğrenci 5 TL Tam 10 TL bilet fiyatları.

Sonuç olarak,  Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu tiyatroyla ilgilenmek isteyenlere tavsiyemdir. Ben geç keşfettim bu aileyi. Yazımı unutamadığım, hayatımda yer eden “Damdaki Kemancı” oyunundan bir kesitle sonlandırıyorum: İyi seyirler…
 

 
Not: Merak edenler için başta çıkıp bıdı bıdı konuşan ve şarkı söyleyen benim.