Botanik Cafe - Plantsta

Alışılmışın dışına çıkıp, kahvenizi botanik kafede içmeye ne dersiniz? Gelin birlikte keşfedelim Plantsta Botanik & Kafe'yi! Güzelbahçe'ye bağlı Yelki mevkiinde etrafı sanat severler ile dolu şirin bir kasabada bulunan Plantsta bu mevkiide yaklaşık iki yıllık geçmişi bulunan bir kafe. İlk yıl bitki atölyesi olarak faaliyet gösteren Plantsta, dört aydır botanik kafe olarak hizmet vermeye devam ediyor. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Gözde'nin Notları

Turizm mezunu fakat bitkilere gönül vermiş Tuğçe anım ile eşi Cüneyt Bey, Hollanda'da seyahati esnasında keşfettikleri botanik kafe konseptini ''neden olmasın?'' diyerek güzel İzmir' e taşımışlar. 

Bulundukları mekanın atmosferi öyle büyüleyici ki, bu durumu mekanın geçmişine bağlamamam imkansız. Plantsta'dan önce, Sabancı Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan  heykeltıraş Bayram Candan'ın atölyesiymiş. Bayram Bey rahatsızlanıp vefat edince heykelleri, eşyaları mekanda kalıyor.. Tuğçe Hanım ve Cüneyt Bey bir şekilde  Bayram Bey' in kardeşi ile irtibata geçip dükkanı kiralamak istediklerini iletiyorlar ve Bayram Bey'in kardeşinin izni ile heykeller, kitaplığı ve bir çok eşyası halen mekanda sergileniyor. Sohbet esnasında  çok daha öncesine gittiğimizde mekanın köy kahvesi olduğunu öğreniyorum. Mekan hep yaşayan bi' yermiş aslında.Belki de enerjisi bu yüzden farklı! Tuğçe Hanım'ın ve Cüneyt Bey'in hoş sohbeti, lezzetli servisleri ile de keyifli...


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Gözde'nin Notları
 
Hollanda ve İstanbul'da çeşitli workshoplara katılan Tuğçe Hanım'ın kendi kafesinde çocuk ve yetişkinler için workshoplar düzenlediğini biliyor muydunuz?
 
Aralık ayının 1. ve 2. haftası hem çocuklar hem de yetişkinler için ilk haftası seramik çamurundan saksılar tasarlanıp yapılabilecek, saksılar kuruduktan sonra yani ikinci hafta ise; bitkilerin dikimi gerçekleştirilebilecek workshoplar düzenlenecek benden söylemesi.
Ayrıca sinema mezunu bir yetkili tarafından çocuklar için stop motion etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Plantsta' da ki çeşitli bitkiler İstanbul ve Yalova'nın yanı sıra Hollanda'dan getiriliyor. Beş farklı seramik tasarımcısı ile çalıştıkları özel tasarım saksı ve aranjmanlar göz zevkinize hitap ederken ruhunuza da iyi gelecek.
İzmir sınırları içerisinde online satışları mevcut. Kişiye özel siparişler, masa düzenlemesi, bitkilerden nikah şekeri, düğün organizasyonları için de farklı bir seçenek Plantsta.
 
Kaynak: Gözde'nin Notları
 
Neden ''Plantsta'' diye sordum.
 
Plant yani ingilizce bitkiden geldiğini, ''plantstyle'' aslında bitkilerin stili tarzında düşünmüşler. Sonra hipsterlardan ilham alarak logolarından da anlayacağımız üzere (askılı ve papyonlu) kısaltarak Plantsta'da karar verilmiş.

Ben Plantsta Botanik & Kafe' yi gerek konsepti, gerek ise hizmeti ile çok sevdim. Umarım sizin de bir gün yolunuz düşer ve kahvenizi yudumlarken Gözde'nin Notları'nı anımsarsınız.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Gözde'nin Notları