Broadway’in Dev Müzikali "Annie" Türkiye’de İlk Kez İzmir’de

BROADWAY’İN DEV MÜZİKALİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ İZMİR’DE

ANNIE’Yİ İLK KEZ BİR TÜRK KIZI SAHNEYE KOYACAK

 

Bugüne kadar Harry Potter Operası ve Jessy Müzikali gibi sanat eserlerinin Türkiye’deki ilk prömiyerlerini başarıyla gerçekleştiren Mozart Akademi, bu kez dünyanın en ünlü çocuk müzikalleri arasında yer alan Annie’yi Türkiye’de ilk kez İzmir’de Özgörkey Otomotiv sponsorluğu’nda sahneye koyacak. Annie rolünü dünyada ilk kez bir Türk çocuğunun oynayacağı müzikal 21 Nisan 2018 de Türkiye prömiyerini yapacak.

Mozart Akademi Genel Müdürü ve opera sanatçısı İlhan Cinpir, Türkiye’de çok sesli müziğin yanı sıra; opera, bale ve müzikal gibi sahne eserlerini “zor ve ulaşılmaz” sanatlar olmaktan çıkarmayı amaç edinen Mozart Akademi’nin en büyük hayallerinden birinin Annie’yi Türkiye’de sahnelemek olduğunu söyledi.

1977 yılından bugüne dünyanın onlarca ülkesinde sahnelenen ve Broadway’in en ünlü müzikalleri arasında yer alan Annie’nin kitapları, filmleri ve müzikal gösterimleriyle satış ve izlenme rekorları kırdığını anımsatan Cinpir, “Çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere geniş bir kitleyi etkilemeyi başarmış bir Brodway Müzikali’ni ülkemizde ilk kez sahnelemek, bize müthiş bir heyecan veriyor. Eserin Türkiye’deki tüm fikri mülkiyet ve gösterim haklarını satın aldık. Bu hayali bizlerle paylaşan çocuklarımızla birlikte Broadway yapımlarının artık ülkemizde de başarıyla sahnelenebildiğini kanıtlamak istiyoruz. Bu iddianın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Ancak ondan daha önemlisi, bu müzikalde Annie başrolünü oynayacak ve koroda yer alacak çocuklarımızın geleceğin ünlü sanatçıları olma potansiyeli taşımasıdır. Tüm dünyada çok yaygın şekilde sahnelenen ve izlenen bu büyük eseri, Türk çocukları ve gençlerinin sahne sanatlarındaki yetenekleri ile buluşturmayı amaçladık.” dedi.

 

 

İlhan Cinpir şu değerlendirmeyi yaptı:

Başrollerini İzmir Devlet Opera ve Balesi ile İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından oluşan eserde, Annie rolünde Akademinin  öğrencisi Ege Seçer canlandırıyor. Diğer rollerde ise Altuğ Dilmaç, Aslı Kılan, Eylem Demirhan Duru, Erşah Gülerbaşlı, Cana Gedik Aykutlu, gibi önemli isimler yer alıyor. Eserin yönetmeni Serdar Saatman iken Orkestra Şefi Costantino Petridis, Koro Şefi Fatma Cinpir yapıyor.

“Mozart Akademi olarak geçmiş yıllarda Harry Potter Operası ve Jessy Müzikali’nin dünya prömiyerlerini gerçekleştirmeyi başardık. Çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun görsel sanat dallarına sevgisini ve farkındalığını artırmayı misyon olarak belirleyen bir kurumuz. Böylelikle çocuklarımızın sahne sanatlarına olan ilgisini artırarak sanatsal ve estetik duygularını geliştirmek istiyoruz. Annie, müzikleri ve konusu itibarıyla sadece çocukların değil, her yaştaki izleyicinin beğenip keyif alacağı, yaşama dair dikkat çekici mesajları olan bir müzikal… Türkiye’de ilk kez sahnelenecek olmasının, tüm bu etkileri çoğaltacağına inanıyoruz.” Müzikale katkılarından dolayı sanat dostu kuruluş ÖZGÖRKEY OTOMOTİV’e de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, dedi.

 

KUTU

40 YILDIR ONLARCA ÜLKEDE

BİNLERCE KEZ SAHNELENDİ