31 Ağu 2016
Zeynep Sarptır

Bu Araçlardan Elektrik Alacaksınız

 
Güneş tepede pırıl pırıl parlıyor. Biz hafta sonunun ve yazın son günlerinin tadını çıkarmaya çalışıyoruz. Ama A noktasından B noktasına gitmek isteyen onca araç, insanı “birazcık” bunaltabiliyor.

Elektrikli araçlarda Tesla’nın başlattığı devrim hız kesmeden yoluna devam ediyor. Yolculuk kavramında elektrikli otomobillerle başlayan değişim, sürücüsüz otomobillere doğru evrilmeye çoktan başladı. Ford 2021’de, Delphi 2019’da sürücüsüz araçlarının piyasada olacağını açıkladı. Otomobil dünyasındaki tüm bu değişim heyecan verici ama kalabalık şehirlerdeki trafik problemine kökten bir çözüm getiriyor mu?

Yazlık yerlerde ya da az eğimli yollara sahip şehirlerde elektrikli bisikletler uzun zamandır yollarda. Şarjlarının uzun yolculuklar için yeterli olmaması, düşük çekiş gücü, bisikletten çok elektrikli motor kategorisinde olmaları şehir hayatıyla kaynaşmaları önündeki başlıca engeller. Ama durum kısa sürede değişecek.

 
Yeni Nesil Ulaşım Yöntemleriyle Tanışın

 

Tek şarjla 100 km gidebilen, elektrikli bir bisiklet ilginiz çeker mi? 

 
Katlanabilir bisikletleriyle nam salmış Amerikalı Tern firmasının prototipini hazırladığı ve motoru hepimizin gözü kapalı güvendiği, Alman mühendislerin elinden çıkma Tern Elektron piyasadaki hiçbir elektrikli bisiklete benzemiyor.
 
 
 
Motoru Bosch tarafından üretilen Elektron, hareket kısıtını ortadan kaldıran katlanabilir yapısıyla, fosil yakıtlı araçlara, şehirli ve şık bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.


Katlanabildiği için çok vesaitli yolculuklarınızda sıkıntı çekmeyeceğinizi rahatça söyleyebiliriz. Saniyeler içinde katlanıp, ofisinizde ya da evinizde normal bir bisiklete oranla daha az yer kaplaması Elektron’u diğer çekici özelliklerinden.


Elektron çok yakında Kick Starter’da görücüye çıkacak.


 
Bisiklet insanı değil misiniz? Ya da elektron, hala yanınızda taşıyamayacağınız kadar büyük mü?

 
Bu durumda izin verin sizi Barselonalı teknoloji şirketi unlimited’ın ürettiği EON ile tanıştıralım.
 

EON dünyanın ilk tak kullan kaykay motoru. Saniyeler içerisinde herhangi bir kaykaya monte edebileceğiniz bu motor sayesinde sıradan bir kaykay, son derece güçlü elektrikli bir ulaşım aracına dönüşüyor.

 
 

Taşınabilir yedek piller kaykayınızın sizi yolda bırakmayacağının garantisi.
 


Bu güç aktarım modülünü sadece kaykay parçası olarak değil ayrı olarak da satın alabilir ve üzerindeki USB girişi sayesinde elektriğe ihtiyaç duyduğunuz durumlarda kullanabilirsiniz.
 
 
EON Kickstarter’da üretim için ihtiyaç duyduğu fonu toplamayı başardı. Bugünlerde Kickstarter’ı ziyaret ederseniz hala indirimli fiyatlardan modül siparişi verebilirsiniz.

https://www.kickstarter.com/projects/rideunlimited/eon-by-unlimited-plug-and-play-electric-skateboard 
Dört Çok, İki Dengesiz Peki ya Üç?
 
Dört tekerli araçlar şehirli insanların ihtiyaçlarını ve konforunu sağlamakta artık yetersiz kalıyor. Yükselen paylaşım ekonomisi, gün geçtikçe küçülen otomobil boyutları, artan trafik ve park yeri sorunları bunun en açık kanıtları. İki tekerli araçlarsa birçoğumuz için yeterli güveni sağlamaktan uzak. Peki, üç tekere ne dersiniz? En son beş yaşında mı kullanmıştınız?
 

Yine çok konuşulan bir Kickstarter projesi olan Doohan iTank 2.0, motor gücü sayesinde isminin hakkını veriyor. 0’dan 45 km’ye sadece 4,6 saniyede çıkabilen bu elektrikli scooter’ın motorunu Bosch üretiyor.

Doohan iTank 2.0 çıkarılabilir lityum – iyon pilleri sayesinde tek şarjla 100 km. gidebiliyor ve 6 saatte tamamen şarj oluyor. Göz alıcı renkleri ve şık tasarımıyla arzu uyandıran bu aracı yaratıcıları, “Super bisiklet görünümünde, süper araba rahatlığında” cümlesiyle tanımlıyor. 
 
Tüm kontrolün sürücüde olmasını sağlayan çift ön tekerler,  yol tutuşunu ve dengeyi artırıyor ve iki tekerli araçların güvenli sürüş konusundaki eksikliğini ortadan kaldırıyor.

iTank, 15 dereceye kadar olan eğimlerde herhangi bir güç kaybı yaşamadan yoluna devam edebiliyor. Asya’da şu an yollarda olan araç, sonbaharda Kuzey Amerika’da da satışa sunulacak.  

 
Şehir içi kullanımı için tasarlanan i-tank golf sahaları ve marinalar için de oldukça iyi bir seçenek olacağa benziyor.