R
GIRIŞ
TR
EN

Büyük Siyah Kapı - Sözde Belirsiz

#SANAT
Zeynep Öztürk
9 Mar 2018
¨Var mıydık?
Belki, biraz¨
Edip Cansever

 

Sanata dair sarf ettikleri emeklerini bir atölyede birleştiren Esin İlmen, Merve Güçlütürk ve Hamdi Atay ile Büyük Siyah Kapı'ya dair sıcak bir sohbet gerçekleştirdik. İnisiyatif üyelerinden Esin İlmen Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nden mezun. Sohbetimiz esnasında yüksek lisans yapmayı planladığını öğrendim. Merve Güçlütürk  Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nde lisans tezi aşamasında. İnisiyatifin bir diğer üyesi Hamdi Atay ise Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamış ve şu sıralar yüksek lisansını yapıyor. 

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Konuşmalarımız arasında Merve'nin dilinin İngilizceye kayması dikkatimi çekti ve sordum:

Konuşurken İngilizce kelimeler kullanıyorsun, bunun bir sebebi var mı?

-Bir dönem Litvanya'da Erasmus Öğrenci Değişim Programına dahil oldum. İngilizce'ye mahkum yaşayıp Türkiye'ye dönünce adaptasyon süreci Türkçe-İngilizce arasında gel gitler yaşamama sebep olabiliyor.

-Yurt dışı eğitimin sana ne kattı?

-...

Bu sohbetin detayları yazının devamında gizli. 

Büyük Siyah Kapı'yı var etmeleri ile insan kendisini de sorgulamıyor değil. ¨Ben kendim için korkmadan, bir cesaret ne yaptım, keşke ben de Büyük Siyah Kapı'nın kurucuları kadar cesur olabilseydim¨ diyorsanız durmayın. Bu platformun kapısı sizlere sonuna kadar açık, siz yeter ki bir adım atın!

 

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Bu üç kişinin bir araya gelmesi nasıl oldu?

Hamdi Atay: Biz aslında uzun zamandır arkadaşız. Kendi atölyemi kurma düşüncemin ağır bastığı dönemlerde Esin ve Merve ile ettiğimiz sohbetler doğrultusunda onların da aynı fikir içerisinde olduklarını öğrendim. Yağmurlu bir pazar günü Üçkuyular'da bir parkta vakit geçirirken atölye fikrimiz hakkında netleştik, ertesi gün yer bakmaya karar verdik. Böylece serüvenimiz başlamış oldu.

 

Ne kadar süredir bu işi yapıyorsunuz?

Esin İlmen: Atölyemiz 5. ayında. Daha çok yeniyiz aslında ama hepimizin fotoğraf geçmişi fazla. Fotoğrafı bir iş olarak görmüyoruz. İlk fotoğraf makinesini elime aldığımda 6 yaşındaydım, oldukça komik fotoğraflarım var. Bu biraz daha duygusal bir bağ benim için.

Merve Güçlütürk: Esin'e katılıyorum. Ben de 8 yıldır fotoğrafla ilgileniyorum. 

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Tam olarak atölye içeriklerini aktarabilir misiniz?

Hamdi Atay: Büyük Siyah Kapı, kar amacı gütmemektedir. Ticari işleri atölyemizde gerçekleştirmiyoruz, böyle bir planımız da yok. Fakat koridorumuzu galeriye dönüştürdüğümüzden beri gerek insanlar gerekse bizimle alakalı çok fazla fikir gelişmeye başladı. Özellikle fotoğraf konusunda kollektiflik yok maalesef. İzmir'de fotoğraf adına daha çok şey yapılabilir diye düşünüyorum. Şu anki planlarımız aslında eser sergileme yönüne doğru.

Esin İlmen: Birbirimizin çalışma pratiklerini geliştirmek amacıyla kurulan bir atölye burası. 

 

Büyük Siyah Kapı ismi nereden geliyor?

Esin İlmen: Başlangıçta salt bir çalışma odasına sahip olma güdüsüyle harekete geçilen ve Kemeraltı'nın tarihsel izlerinin ortasında, terk edilmeye yüz tutmuş bir handaki depodan dönüştürülen bu alan, Büyük Siyah Kapı isminin temellerini oluşturuyor.

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Sergi adı Sözde Belirsiz'in hikayesi nedir?

Hamdi Atay: Sözde kelimesi cümle içinde kullanıldığında cümleye olumsuz bir anlam katar. Belirisizlik ise hangi fotoğraflarımızın sergileneceği konusu üzerineydi. Bu iki kavram bir araya gelince sergimize en güzel ismi bulduğumuz konusunda hemfikir olduk.

Merve Güçlütürk: Belirsiz kavramı atölyeye girdiğimiz andan itibaren içinde olduğumuz bir kavramdı. Bu kavram dahilinde sergimiz şekillenmeye başladı. 

 

Serginizdeki fotoğrafların hepsi size mi ait yoksa dışarıdan herhangi bir fotoğrafçının fotoğrafı da sergileniyor mu?

Merve Güçlütürk: Sergimiz üçümüzün fotoğraflarından oluşuyor. İlerleyen sergilerde kesinlikle başka sanatçılarla çalışmak ve onların eserlerine koridorumuzda yer vermek istiyoruz.

 

Bu sergide gördüklerimiz bugüne kadar çektiğiniz fotoğraflar mı yoksa atölye açıldığından beri çektiğiniz fotoğraflar mı?

Esin İlmen: Aslında her ikisi de.

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Bizleri konseptli sergiler bekliyor mu?

Hamdi Atay: Geleneksel fotoğraf anlayışından uzağız aynı zamanda geleneksellikten de uzağız. Açıkçası bu zaten konsept bir sergi çünkü bu serginin açılışında bir müzik performansına da ev sahipliği yaptık ve sergi heyecanımızı sergimize katılan insanlarla birlikte kutladık. Kapımız üreten her sanatçıya açık. Dışarıdan gelecek olan projelere sıcak bakıyoruz.

 

Sergiler belirli aralıklarda mı olacak?

Esin İlmen: Yeni projelerimiz tabii ki var. Ama belirli aralıklarla değil, gerçekten gerekli gördüğümüzde sergiler olacak.

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Yurt dışı deneyiminiz oldu mu?

Merve Güçlütürk: Litvanya'da 6 ay Erasmus eğitimi aldım.

 

Yurt dışı eğitimin sana ne kattı? 

Merve Güçlütürk: Kesinlikle çok fazla katkısı oldu. Sanat işlerinin nasıl ilerlediğini görme şansım oldu. Sanat anlamında daha çağdaşlar diyebilirim.

 

Sizin yurt dışı deneyiminiz oldu mu?

Hamdi Atay: Seyahatlarım dışında eğitim için yurt dışında bulunmadım.

Esin İlmen: Budapeşte'de hedeflediğim bir okul var. Şu ana kadar yurt dışı deneyimim olmadı ama olursa kısa vadeliden ziyade uzun vadeli olması için planlarım var.

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

 

Sanatta markalaşma söz konusu diyebilir miyiz?

Esin İlmen: Genç nesil için bu durumun geçerli olduğunu düşünmüyorum. Sanat İzmir'de yeterli değil ama daha iyi olacak, inanıyorum. 

Hamdi Atay: Zaten yıllardır tartışılan bir soru ¨İzmir'de sanat ne durumda¨. Markalaşmaktan ziyade İzmir'de bir şey yapmak istiyorsanız bir tanıdığınız olmak zorunda. İzmir'de klasik sanat bir yana sanat adına genç oluşumları destekleyecek bir platform göremiyorum. Bu İzmir'in genel bir sorunu.

 

İzmir'de sanata verilen değer hakkında ne düşünüyorsunuz?

Esin İlmen: İzmir değerli sanatçılar yetiştiren bir şehir. Fakat buradaki iş imkansızlıkları sebebiyle İstanbul'a çok fazla sanatçı göçü veriyoruz. Bu zamana kadar İzmir sanat konusunda biraz kısır kaldı. Ancak son dönemlerde toplulukların gerçekleştirdiği etkinlik ve faaliyetler doğrultusunda aktifleşmeye gidildiğinden bahsedebiliriz. Toplum hakkında yorumsuz kalacağım. 

Merve Güçlütürk:  Yani Türkiye'de yaşıyoruz ve Türkiye'nin içinde bulunduğu durum sanata verilen değerin önceliğinden çok insana verilen değerin niteliğini sorgulatıyor.

 

Kişisel olarak örnek aldığınız kişiler var mı?

Hamdi Atay: Çok derin bir soru. Tabii hepimizin vardır. Ben yaptığı şeye inanan herkesi idol alabilirim.

Merve Güçlütürk: İllaki isim vermem gerekirse ben Patti Smith'i duruşuyla yaşayış tarzıyla, işleriyle örnek alıyorum.

Esin İlmen: Ben tek bir insanı örnek alıyorum diyemem. Tarzlarını beğendiğim birçok fotoğrafçı var. Stephen Shore, Martin Parr bu isimlerden bazıları.

 

 

Kaynak: Büyük Siyah Kapı

  

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Esin İlmen: Hayır, sizin var mı? (Gülüşmeler) Bu tatlı sohbet için teşekkür ederiz. 

 

Benzer yazılar
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir kafesi mutlaka var. Biz sizlere...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(