Canan Hoşgör: Yalnızlık benim olmazsa olmazım

#SANAT
Gülay Güler
16 Mar 2020

 

Yaklaşık otuz yıldır ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Canan Hoşgör artık İzmirli. Hoşgör, İstanbul'un kaosundan o kadar bunalır ki mesleğini icra edememeyi göze alarak sakin bir kasaba ve çiftlik hayalleriyle Urla'ya taşınır. İzmir'de yalnız ve huzurlu bir hayat süren Hoşgör, İzmir'in yerel kanalı CTT'de hafta içi her gün "Canan Hoşgör ile Hayatın Tadı” adlı kadın programını sunuyor. 

 

Kendisiyle yakın çevresindekiler dışında kimsenin bilmediği özelliklerini, İzmir'e taşınma nedenlerini, hayallerini, İzmir'de neler yapmaktan, nerelerde bulunmaktan keyif aldığını ve TV programının detaylarını konuştuk. 

Aslında birçok kişi sizi çok yakından tanıyor, ancak bize kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? "Bu yönümü kimse bilmez" dediğiniz bir özelliğinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

Herkes beni yakından tanıyor mu? Evet, herkesin benimle ilgili az çok bir fikri vardır. 30 yıla yakın bir zamandır bazen işimle bazen özel hayatımla ekranlardayım. Kimsenin bilmediği ilk aklıma gelen özelliğim ise tek iş yapmayı asla sevmemem. Bir iş yaparken mutlaka başka bir iş daha yaparım. Mesela yemek yaparken mutlaka bir şeyler izlerim, dizi izlerken telefonla oyun oynarım. Hayat çok kısa, zaman çok kıymetli. Tek bir işi yapmak beni asla tatmin etmiyor. Onun dışında çoluğuyla çocuğuyla ilgilenen, evde yemek yapan, akşam yatan, sabah kalkan bir insanım.

Aslında restorasyon bölümü mezunusunuz, oyuncu olmaya ne zaman karar verdiniz? Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı?

Çok okuyan bir çocuktum. Yazarlığın, bir eser bırakmanın çok kıymetli olduğunu o zamanki aklımla fark etmiştim. "Ben bu dünyadan sıradan bir insan olarak göçüp gitmeyeceğim ve yazar olacağım" diye karar almıştım, hala bir şey yazmadım ama aklımda bir şeyler yazmak var. Yazar olamadım ama çok okudum. Tiyatro ile üniversitede tanıştım. Ben kasaba kızıyım. Bandırma'da bitirdim liseyi. O kadar okumama rağmen oyunculuk için bir lisans programı olduğunu bilmiyordum. Bizi hep "Doktor, mühendis, öğretmen olacaksın" diye kodladılar. Sosyal anlamda çok aktif olmaya çabalayan bir çocuktum ama babam çoğu zaman engel olurdu, yapamazdım. Hatta bir gün babama sinirlenince, onu "Üniversiteyi kazanayım, tüm kulüplere yazılacağım" diye tehdit etmiştim. Restorasyon bölümünü kazanıp İstanbul'a geldim. Hakikatten de üniversiteye girer girmez tüm kulüplere, etkinliklere katıldım. Fakat bir süre sonra hepsini aynı anda yürütmekte zorlandım. Sonra oyunculuğa aşık olduğumu anladım, tiyatro yapmaya karar verdim. Üniversite yıllarımda çok ciddi tiyatro çalışmalarım oldu. Çok güzel oyunlar çıkardık. Türk tiyatrosuna çeviri de olsa oyun bile kazandırdık. Üniversite uzadı çünkü daha çok tiyatro ile ilgileniyordum. Bir yandan ufak tefek televizyon başladı ve hikaye bugünlere geldi. 

En çok etkilendiğiniz rol hangisiydi? Karaktere nasıl hazırlanıyorsunuz? Çalışma disiplininizden kısaca bahseder misiniz?

En çok etkilendiğim rolü değil de içinde olmaktan en çok keyif aldığım projeyi söylemek isterim. Yirmi sene önce çektiğimiz Şellale filmin kadrosunda olmak benim için hala gurur verici. Kadroda Tuncer Kurtiz, Aykut Oray, Ali Sürmeli, Hülya Koçyiğit, Fikret Kuşkan vardı. Aralarında olmak çok keyifliydi. Soruyu "En güzel rol, henüz oynanmayandır" diyerek yanıtlamak istiyorum. Yeni roller için heyecanlanıyorum.   

 

Karakter çalışmaları aslında role göre değişir. Karadenizli ya da Doğulu bir kadını oynayacaksanız biraz lehçe çalışmanız gerekir. Bir Metin Akpınar değiliz ki cebimizden lehçe çıkarıp konuşalım. Oynadığımız karakterin fiziksel özellikleri normalin üstündeyse -örneğin Selenay Sarıkaya, Fi dizisi için bale, dans eğitimleri mutlaka almıştır- bu gibi roller gelirse mutlaka eğitim almak gerekir. Bunların dışında benim oyunculuk metodum "Mış" gibi yapmak. Yüzde yüz rolün içine girme taraftarı değilim. Böğüre böğüre ağlarken bile zihnim acaba doğru mu yapıyorum, doğru açıda mıyım diye düşünür. Beden ve zihin hep bendedir. Bu sahnede de öyle. Tiyatro oynarken de elli tane şeyi bir anda düşünmek zorundayız. Bazı teknik konular zamanla içselleşir ama yine de karşınızdaki oyuncuyu kontrol etmek gibi zorundalıklarınız vardır. Acaba doğru mu söyledi? Dinlemezseniz karşınızdaki yanlış bir şey söylediğinde siz doğru repliği söylerseniz bile ortaya çok saçma sapan bir şey çıkar. Zihin her zaman çalışmalı. Bu bahsettiğim özel durumlar dışında duygusal bir rol geldiğinde şunu söyleyebilirim: Aslında o duyguların hepsi sizin içinizde var. Yaşadığımız dünyada hissettiğimiz, bildiğimiz duygular onlar. O an hangi duygu gerekiyorsa onu içinizden çıkartın.  

İstanbul’dan İzmir’e taşınmanızın nedenleri nelerdi?

İzmir'e taşınalı bir yıl, sekiz ay oldu. Aslında bundan beş sene önce İstanbul'dan taşınma kararı almıştım. İstanbul'da yaşadık, çalıştık, güzel zamanlar geçirdik ama benim için İstanbul miladını doldurmuştu. İstanbul'da sürekli bir işim yoktu. Sarıyer taraflarında banliyöde oturuyordum ama küçücük bir iş için şehre inmek dört, beş saatimi alıyordu. Artık zamanımı böyle tüketmek istemediğime karar verdim, daha keyifli şeyler yapmak istedim. Hep bir çiftlik hayalim vardı. Biraz toprakla oynayayım, tavuklarım, keçilerim olsun istiyordum. 

Canan Hoşgör'ün üzerinde siyah bir tişört var. Elini çenesine dayamış gülümseyerek poz veriyor. Saçları omuzlarına dökülmüş.

O hayaliniz gerçekleşti mi peki?

Henüz gerçekleşmedi. Bir takım talihsizlikler yaşadım, soyuldum. Dava sürüyor, bir tek yargıtay kısmı kaldı. Yüksek cezalar çıktı. Üç sanık ceza aldı ama paramı telafi etme konusunda henüz bir gelişme olmadı. O yüzden hayallerimi ertelemek zorunda kaldım. Ama kasabada, sakin bir hayat yaşama hayalimi gerçekleştirdim. İki kızım var; bir kızım yurt dışında, bir kızım benimle yaşıyor. Küçük kızım daha on üç yaşında, onun okul hikayesini de düşünmek zorundaydım. Taşınacağız dediğimda ilk olarak bana "AVM var mı orada anne?" diye sordu. Onun için İzmir, Urla çok doğru bir karar oldu. Hem büyük şehir konforundayız hem kızım iyi bir okulda okuyor hem AVM, sinema, konser, tiyatro olsun her yere kısa bir sürede gidebiliyoruz. Aynı zamanda sakin kasaba hayatı da yaşıyabiliyoruz. Urla çok güzel bir kasaba, hem toprağı hem denizi çok zengin.

İzmir'de neler yapmaktan, nerelerde bulunmaktan keyif alıyorsunuz?

İzmir'de çok sakin bir hayat yaşıyorum. Evimi, yalnız olmayı çok seviyorum. Yalnızlık benim için kaçınılması gereken bir şey değil, yalnızlık benim olmazsa olmazım. Evde hiç sıkılmıyorum, kendimi oyalayacak birçok şey bulabiliyorum. Çok fazla film, dizi izliyorum. Az sayıda ama benim için çok kıymetli arkadaşım var. Onlarla vakit geçirmeyi seviyorum. Arkadaşlarımın İzmir turneleri oluyor, onların oyunlarına gidiyorum. Tiyatro oyunlarını takip ediyorum. Yaz geliyor, yürüyüşlere başlama vakti geldi. Urla İskele bölgesinde yürüyüş yapmayı seviyorum. 

Neler izlemekten keyif alıyorsunuz?

Takip ettiğim birkaç Türk dizisi var ama daha çok yabancı dizileri takip ediyorum. Şu an Blacklist izliyorum. İzlediğim, izlemek istediğim birçok dizi var. Eskiden sadece Lost, Prison Break vardı, onları izlerdik. Şimdi derya gibi. Vikingler, Stranger Things, La Casa de Papel gibi birçok dizi izliyorum. Dipsoman olduğum için bir sezonu çok kısa bir sürede bitiriyorum. 

"Canan Hoşgör ile Hayatın Tadı” adlı programınızın içeriğinden bahsedebilir misiniz? Yeni projeler var mı?

Aslında mesleğimden vazgeçmeyi göze alarak İzmir'e taşınma kararı aldım. Çoğu oyuncu artık İstanbul'da oturmuyor. İstanbul'un insanı yoran halinden çoğu sanatçı kaçmaya çalışıyor. Evet, işlerin çoğu İstanbul'da ama İstanbul dışında da birçok iş oluyor. İstanbul'da yaşarken Asmalı Konak döneminde bir buçuk sene Ürgüp'te yaşamıştım. Karadeniz'de, Ege'de birçok dizi çekiliyor ve oyuncu arkadaşlarımız dizi nerede çekilirse orada yaşıyorlar. "İş gelirse buradan İstanbul'a gider gelirim" diye düşündüm. Buraya yerleştikten bir yıl sonra CTT kanalı açıldı. Oradan işi teklif geldi. Bence harika bir buluşma oldu. Onlar için de burada yaşayan ve bu işleri yapan birinin olması şans, benim için de İzmir'den yayın yapan, ulusal bir kanalın olması şans. "Canlı yayın, bir kadın programı yapalım" dediler. Ben de "Tamam" dedim. Benim daha önceden sunuculuk deneyimim olmuştu. Altı ay kadar TRT Çocuk'ta Zeynep Kasımlıoğlu ve Op. Dr. Banu Çiftçi ile "Anne Çocuk" programını sunmuştuk. Programın içinde sağlık, eğitim, yemek, ünlü konuklar vardı. Böyle bir deneyimim olduğu için cesaret etmekte bir sakınca görmedim. Bu sefer konuklarla tek başımayım ve çok uzun süre konuşuyorum. 45 dakika, bir saate yakın süren programımız var. İzmir'den işinde uzman, STK'lardan, oynculardan ve birçok sektörden konuklar ağırlıyorum. Güzel gidiyor. Kanal da memnun. Biraz yorucu, haftada beş gün canlı yayın yapmak zor bir iş. Sadece yayın zamanınızı almıyor, onun hazırlık süreci de oluyor. Öğlen buradan çıkıyorum, sponsorlarıma uğruyorum, kuaföre gidiyorum, kanala geliyorum gelen konuklarla ilgili, konu ile ilgili araştırma yapıyorum. Ben sunucu, spiker değilim, ben oyuncuyum. Bir oyuncu olarak orada varım. Tabii doğru düzgün konuşmaya, anlaşılır olmaya çalışıyorum ama "Hata yapmayayım, hiç bir cümleyi yanlış kurmayayım" diye bir kaygım yok. Daha çok doğal olmaktan yanayım. Hatamla, sevabımla var olmaya çalışıyorum. Bir şeyi yanlış söylersem "Upps" diyip düzeltiyorum. Rahat olduğumu düşünüyorum. Gelen konuklar da çok memnun. Birçok doktor ağırladık. Onlardan çok güzel iltifatlar alıyorum. Psikolog bir konuğum bana "Meslektaşım ile sohbet ediyormuşum gibiydi" demişti. Başka bir kadın doğumcu konuğum da yayın sonunda "Sizin IQ'nuz çok yüksek" demişti. IQ'mun çok yüksek olduğunu düşünmüyorum ama çok iyi bir dinleyici olduğumu biliyorum. Yayın öncesi çok ciddi çalışma yapıyorum. Standart sorulardan ziyade konuştuğumuz konunun bizi götürdüğü yer önemli benim için. Konuyu açıp detaylandırabiliyorum. 

Kızınız Zeynep de oyunculuk okuyor sanırım. Onu ekranlarda görebilecek miyiz?

Zeynep'in bu dönem lisans programı bitiyor. Güzel bir projeyle iki, üç ay sonra karşınıza çıkacak. Yurt dışında kalmak, orada tiyatro yapmak da istiyor. Yeni nesili çok akıllı buluyorum. Ne istediklerini, istedikleriyle ilgili ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Zeynep çok yetenekli, enejisi çok yüksek bir çocuk. Zeynep ne istediğini çok iyi biliyor ve bunun için çok çalışıyor. Onun kararlılığını ve yeteneğini gördükçe ben de tabii ki ona çok destek oluyorum.  

Hep oyuncu olmak istiyor muydu?

Zeynep bu işin çok içine doğdu. Zeynep'i doğurana kadar çalışmıştım. Doğumdan çok kısa bir süre sonra setlere dönmüştüm. Zeynep setin içinde büyüdü diyebilirim. Sanki başka şansı yoktu. Hiç hevesi, hiç yeteneği olmasaydı, oyunculuk yapmayabilirdi tabii. Bir anne olarak onu da desteklerdim. Ama bu yolu seçti, çok da başarılı olacağını düşünüyorum. 

Küçük kızınız Ayşe'nin oyunculuğa merakı var mı?

Bence Ayşe'nin de oyunculuğa merakı var ama onun önündeki modeller o kadar güçlü ki; baba, anne, abla. Bazen çekiniyor bazen yükseliyor. Kesinlikle oyunculuğa yeteneği var ama yazma yeteneğini daha güçlü buluyorum. Çok iyi yazıyor. Bahsettiğim şey küçük hikayeler değil; o kadar güçlü betimlemeleri, o kadar büyük bir hayal dünyası var ki yaşının çok üstünde bir yeteneğe sahip olduğunu düşünüyorum. Bence yetişkin insanlardan daha iyi yazıyor. Daha küçük olduğu için meslek konusunda sürekli kararı değiştiriyor ama onun da bizim dünyamızdan uzağa düşeceğini düşünmüyorum.

Peki siz hala yazmak istiyor musunuz? 

Çok istiyorum. Çocukluğumda roman yazmak istiyordum ama şimdi bir oyun yazmak gibi düşüncem var. 

Not: Fotoğraf görme engelli okuyucularımız için betimlenmiştir. Görselin altında bulunan yazı bu amaca hizmet etmektedir.

Benzer yazılar
#OTEL
#KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
#SPOR
#SİNEMA
#EDEBİYAT
#YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Editör
1 Haz 2020
#SANAT
#FOTOĞRAF
#SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Editör
29 May 2020
#MÜZİK
#BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
#YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Editör
26 May 2020
#SAĞLIK
#YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
#ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
#STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
#SİNEMA
Hollywood yapımlarına tepkili, herkesin bilmediği, herkes tarafından bilinmek de istemeyen, asi bağımsız filmler... Gerç...
Gülay Güler
17 May 2020
#HOBİ
#YAŞAM
Tüm günümüzün evde geçtiği bu dönemde kendimizi oyalamanın ya da hep isteyip zaman ayıramadığımız işler için kolları sıv...
Seçil Şeker
15 May 2020
#SAĞLIK
Hepimizin bildiği gibi koronavirüs boğaza, solunum yollarına ardından akciğere yerleşip akciğere ciddi bir zarar veriyor...
Gülay Güler
12 May 2020
#MÜZİK
#KONSER
Rock, caz ve pop müziğin tanrı ve tanrıçalarının unutulmaz konser performanslarını sizler için derledik. Müzik tarihinin...
Editör
12 May 2020
#TİYATRO
Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından 2012 yılında kurulan New York Sanat Akademi’nin ilk mezunlarının kurduğu Tiyatro ...
Editör
7 May 2020
#FESTİVAL
#MÜZİK
#SÖYLEŞİ
Türkiye’nin iyilik odaklı festivali Festtogether, 9 Mayıs'ta evlerimize geliyor. Pandemi nedeni ile ortaya çıkan ihtiyaç...
Editör
6 May 2020
#SAĞLIK
#ÇOCUK
COVID-19 pandemisi yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkiledi. Çocuklar bilişsel gelişim düzeyleri nedeniyle sal...
Gülay Güler
28 Nis 2020
#EDEBİYAT
#KİTAP
#PSİKOLOJİ
Dünü, bugünü, kendimizi, ailemizi, insanlığı anlamaya yarayan psikoloji kitapları; yaratıcılık alanında ufuk genişleten ...
Kardelen Uysal
28 Nis 2020
#DİJİTAL PLATFORM
Gayzerlerle dolu ulusal parklar, tarihe iz bırakan ve hayatta kalabilen tarihi mekanlar, en güzel kentlerin izlenebilece...
Kardelen Uysal
24 Nis 2020
#ÇOCUK
#TİYATRO
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı müzikli çocuk oyunu "Bir M...
Editör
23 Nis 2020
#EDEBİYAT
#MÜZİK
#SİNEMA
#EĞİTİM
Edebiyat, müzik, sinema alanında pek çok platform arşivlerini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. Geçmiş konser...
Kardelen Uysal
17 Nis 2020
#BELGESEL
Ekran başında bilgilenmek isteyenler, son yılların dikkat çeken belgesellerini sizin için listeledik.
Gülay Güler
15 Nis 2020
#SAĞLIK
#PSİKOLOJİ
#YAŞAM
Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerinde azımsanmayacak etkileri var. Kimimiz kaygı ile baş etmede zo...
Kardelen Uysal
7 Nis 2020
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Nis 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Nis 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Nis 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
Kimi zaman eğlenmek, kimi zaman yeni yerler keşfetmek, kimi zaman da yeni bir şey öğrenmek için YouTube’a başvuruyoruz. ...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#DÖVME
Aslında Mimarlık bölümünden mezun olan Okan Çarga, grafik tasarım alanında ilerlemeye karar verir. Monogram ve Ex Libris...
Gülay Güler
20 Mar 2020
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade