Celile - Senden Benden Bizden

 

¨Sevdiğin kadardır ömrün..  
Gülebildiğin kadar mutlusun.¨ 

Can Yücel 

Vintage sevenler buraya bayılacaksınız! İki konseptin bir arada olduğu Celile'nin kendisine has bir ruhu var. Kahvaltıda da iddiali olan Celile Karşıyaka'da tek adresiniz olabilir. Öyle bir mekan ki senden, benden, bizden bir parça. İnsan kendini Celile'ye ait hissediyor. 

 

 

Tamamen anne kahvaltısı hissini veren bu mekanda ikinci el eşyalar da satılmakta. Anne kahvaltısı dediysek minimal bir anne kahvaltısı bekliyor sizi onu da söyleyelim. Ekmek üstü kahvaltı gibi düşünün. Tıpkı fotoğrafta gördüğünüz gibi. 

 

Kaynak: Celile

 

Pazar günleri kapalı olan bu mekan haftanın kalan günlerinde ise 8:30-19:00 saatleri arasında hizmet vermekte.  Kahvaltı ise öğlen 14:00'a kadar sunuluyor. Raika'nın kapı komşusu olan Celile, fiyatları konusunda da sizi üzmeyecek. Kalitenin ve hizmetin hakkını veren nadir mekanlardan Celile. Yumurtalı Patates, Fırında Yumurtalı Peynirli Ekmek ve Osmanlı Sucuk Tost ve daha birçok seçenek sizleri beklemekte. Ben hepsini tatmak istedim ama seçimimi Celile Usulü Serpme'den kullandım. Pişman değilim, şiddetle öneriyorum. 

 

 

Celile'nin hizmet vermeye başlama hikayesini ise Burcu Hanım anlatıyor:

Burcu Hanım: Hizmet sektöründe olduğum zamanlarda yurt içi ve yurt dışı nereye gidersem gideyim sanat eserleri ve ikinci el eşyaları toplamaya özen gösteriyordum. En büyük hobim diyebilirim. Fakat Türkiye'de sanat eserleri ve vintage ürünler bazen gereğinden pahalı olabiliyor. Biz fiyatları en minimal ve ederi düzeyde tutmaya özen gösteriyoruz ki insanların evinde herkeste birbirinin kopyası olan ürünlerden ziyade özel ürünler olsun. 

 

Sanırım perdenin arkasında daha özel bir hikaye daha var, onu da bizimle paylaşabilir misiniz?

Burcu Hanım: Tabii. Doğumundan neredeyse 150 yıl sonra büyük anneannemiz Celile Hanım'ın Karşıyaka'da yaşadığı köşkün yerinde, onun anısını yaşatmak ve bizlere bıraktığı koleksiyonerlik kültürünü devam ettirmek istedik. Celile'yi tasarlarken, tıpkı eski günlerde olduğu gibi, büyükten küçüğe yadigar kalan giysi ve eşyalar geleneğini de canlandırmayı hedefledik. Özenle seçilmiş değerli eskilerimizin, sonraki nesillerle bağ kurması fikri bizi heyecanlandırıyor. Hiç bir mutluluk, insanın çocukluğunu geçirdiği bir mahalleye böyle bir katkı yapma çabasının karşılığı olamasa da. Bizler için Celile'yi anlamlı kılan, bu geleneği sizlerle paylaşmak. 

 

 

İzmir'de mekan işletmenin kolaylıkları ve zorlukları için ise aldığım cevaplar şu yönde oluyor.

Burcu Hanım: İzmir insanı çok yardımsever ve güleryüzlü. Bu durum işimizi yapmamızda yardımcı oluyor. Zorluğa örnek vermemiz gerekirse çarşıya kısmen çok yakın olmamamız diyebiliriz. Yaptığımızın en iyisini yapmaya çalışıyoruz bu yüzden gelen bir daha geliyor zannedersem.

 

 

Tek tek özel seçilen parçaların arasında vakit geçirmek bile kendinizi iyi ve farklı hissetmenize sebep olacak. Boşuna "anne lezzeti tadında" demiyoruz bizden söylemesi.