Yazılar

Cem Erkal - Doğanın Yetenekle Buluşması

Paylaş
07-09-2017
Zeynep Öztürk
Hani bazı insanlar sizin için farklı oluverir onu tanıdığınız anda, işte Cem Erkal ile tanıştığımda öyle oldu. Röportaj yapmadan yeteneğine hayran kalmıştım, röportajdan sonra karakterine de hayran kaldım. Cümleleri derin, kendisi derin... İlk defa bir röportajımda kendimi sorgularken buldum. Cem Erkal ismini unutmayın, ileride çok duyacaksınız.
 
¨Bir işi yapmayı düşünmek ile gerçekleştirebilmenin farkı çalışmaktan geçer.¨ diyen genç yetenek, 1993 İzmir doğumlu ve lise yıllarından itibaren bir şekilde iş hayatına atılmış. Şu an Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencisi. 
 
Yaptığı her işte eylemden çok; o an, o dakika, o tarih var... Gelin İzmir'in gizli yeteneklerinden olan Cem Erkal'ı daha yakından tanıyalım.
 
Kaynak: Cem Erkal
 
Sanat senin için neyi ifade ediyor?
Benim için bir çeşit ifade biçimidir. Bazen kendi hikayeni anlatırsın bazen çevrende olup biteni. Ortaya konulan değer heykel, resim, müzik, her ne ise kişinin birikiminin ve estetik algısının bir sonucudur. Bu yüzden doğrusu ve yanlışı olduğunu düşünmüyorum. Sadece herkese hitap eden şekli farklı olabilir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Cem Erkal
 
Günümüz sanatını biraz yorumlayabilir misin?
Sanatın günümüzdeki pek çok şey gibi hızlı tüketildiğini ve ortaya konulan esere bakılırken eseri ortaya çıkaran sürecin anlaşılmaya çalışılmadığını düşünüyorum. Bu çok saçma görünen bir tarz da olabilir, kişinin olayları anlatırken içerisinde bulunduğu durum da saçma olabilir.
Tıpkı bir paragrafın tek cümlesi çıkarılıp önümüze konulduğunda anlatılmak istenen olayın bütün anlamını yitireceği gibi; bir işi değerlendirirken onu ortaya çıkaran süreçleri de unutmamalıyız.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Cem Erkal
Sanatla uğraşın çocukluk yıllarında kendi gitarında yaptığın değişikliklerle başlıyor bir nevi… Peki, sanatın bu alanına yönelmen nasıl gerçekleşti?
Gitar üretme olayı sanat ile alakalı bir şey yapayımdan ziyade tamamen kendi gitarımı kişiselleştirme hevesim üzerine gelişmişti. Bütün parçalarını söküp, kesip biçmiştim. Ardından bir arkadaşıma gitar gövdesi, diğerine sapını yapayım derken sıfırdan imal etmeye başladım. Üç, beş, on derken liseyi bitirdim ve ailem Konak'ta grafikerlik yaptığım 9-5 masa başı bir iş buldu bana, insanlar iyiydi fakat masa başı işinin bana göre olmadığını fark ettim. Ben de eğitimime devam edebileceğim ve daha farklı alanlarda üretebileceğim güzel sanatlar fakültesine yöneldim.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Cem Erkal
 
Bazı workshop’lar için birkaç ülke ziyaretlerin olmuş. Anılarını ve bu sürecin gelişimini bizimle paylaşır mısın?
Evet, şimdiye kadar Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Güney Kore'de bulundum ve daha çok yere gitmeye çalışıyorum. Ülkemiz de dahil olmak üzere belli zamanlarda belli ülkelerde resim, heykel, seramik vb. plastik sanatlar üzerine workshop'lar oluyor katılmak için portfolyo'nuz ve jürinin belirlediği şartlara göre hazırladığınız projeniz ile başvuruyorsunuz, seçildiğiniz takdirde belli bir katılım ücreti, yol, konaklama ve diğer giderleriniz karşılanıyor.
 
Bu tarz deneyimler kesinlikle turistik gezilere benzemiyor. Orada bulunma amacınız bir şeyler üretmek ve bunu yeni tanıdığınız insanlar ile beraber çalışarak yapmak. Bu size bir turistin yaşayabileceğinden çok daha farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Farklı kültürlerden insanları tanıdıkça kendinize ve sahip olduğunuz kültüre dair çok daha fazla bilgi ediniyorsunuz. Bu tecrübe oradan elde edebileceğiniz her türlü maddi kazançtan daha değerli oluyor doğal olarak.
 
Ağaçlara şekil vermek nasıl bir his?
Epey sabır istiyor, bende o kadar yok. Kendimi terbiye ediyorum, diyebilirim.
 
O ilk çizim, ilk fikir nasıl çıkageliyor?
Tıpkı o ilk gitarım gibi kendi zevkime uygun hale nasıl getirirdim diye düşünüyorum. Bu sadece bir fikrin başlangıç noktası oluyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Cem Erkal
Rol modellerin var mı? 
Şu güne kadar tanıştığım herkesten kendime kattığım bir parça buldum, aynı şekilde uzak duracağım pek çok davranışa da şahit oldum. Sonuçta kimse siyah, beyaz değil.
 
Piyasa için yaptığın birkaç işten bahsedebilir misin?
Yaklaşık kırk yıldır devam eden aile şirketimizde reklam ve dekorasyon üzerine pek çok iş yapıyoruz. Yakın zamanlarda Sakarya Spor için Anka kuşu heykeli, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü için Atatürk köşesi ve Adalet Bakanlığı için adalet terazisi heykeli gibi projeler ürettik. Halen çalışmalarımıza İzmir'de devam etmekteyiz.

 
Çoğu kişi çok yetenekli olduğunu düşünüyor. Çok çalışmak mı sana bu yeteneği getirdi, yoksa geliştirdi mi demeliydim?
Çok çalışmadan herhangi bir konuda başarılı olabileceğimize inanmıyorum. Bir işi yapmayı düşünmek ile gerçekleştirmeye çalışmak farklıdır, en basit görünen işlerin ardında bile yüzlerce saatlik pratik ve tekrar vardır.