24 Haz 2017
Bensu Tekin

Cemil Baba Baklavaları - Diyabetikler İçin Baklava Üretiyor!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak: Cemil Baba Baklavaları
 
Genellikle babamın seyahatleri dolayısıyla Antep ve Diyarbakır’dan gelen baklavalarla büyüdüm. Evimizde hiçbir zaman İzmir çıkışlı baklava kutuları görmedim, ta ki Cemil Baba'ya kadar. İnanın Antep ve Diyarbakır baklavalarından farkını anlayamadım. 
Beni bu yazıyı yazmaya sürükleyen sebep ise diyabetik hastalar için tasarlanmış baklavalarının olması. Sadece bunu duymak bile insanın kalbini ısıtıyor. Bu bayram siz de diyabetikseniz rahatıkla baklava yiyebileceksiniz! Lafı fazla uzatmadan Cemil Baba'nın oğlu Tuncay Çardak'a sorularımı sormaya başlıyorum. Keyifli okumalar... 

 
 
Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz ve bu işin en önemli prensibi nedir?
Babam 1959 yılından beri bu işi yapıyor, ben de 47 yaşındayım aşağı yukarı 31 senedir bu sektörün içindeyim. Bu işin en önemli prensibi ise işi çekirdekten bilmek ve işinin başında durmak.
 
İhracat yapıyor musunuz?
Şu anda yapmıyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaç çeşit baklava sunuyorsunuz ve en çok satılan baklavanız nedir?
En çok satılan baklavamız fıstıklı baklava. Çeşitlerimiz ise yaz ve kış mevsimine göre değişiyor. 20 ve 30 çeşit arasında gidip geliyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baklava alırken nelere dikkat etmeliyiz, iyi baklavayı nasıl anlarız?
Öncelikle bilindik ve güvenilir yerlerden almak lazım. Bugünkü koşullara göre konuşursak, en iyi baklava (fıstıklı baklava) 50 ile 65 lira arasında değişiklik gösterebilir. Bu fiyatlara dikkat edip baklava almak gerekir.
 
Aynı lezzeti yakalamak için özel bir yönteminiz var mı?
Elbette. Yanımızda 4 baş ustamız var. Emekli olmalarına rağmen hala daha yanımızda çalışıyorlar. Bu işin en büyük püf noktası, eski personele sahip çıkıp yıllarca onlarla beraber çalışmaya devam etmek. Satın aldığınız malzemeler de çok önemli: örneğin unumuz Türkiye’de ki en iyi baklavayı yapan Antep çıkışlı bir firma. Onun dışında yağımızı Urfa’dan alıyoruz. Fıstık yine Antep’ten alınıyor.

 
Diyabetik hastalar için baklavalarınız var, bu projeyi nasıl hayata geçirdiniz?
Annem Bülbül Yuvası baklavasını çok seviyordu, şeker hastası olduğu için buraya geldiğinde sadece vitrine bakıyordu, baktığı zamanda canı çekiyordu. Ben de bu durumu nasıl sağlıklı bir şekilde çözebiliriz diye düşünmeye başladım. Annem Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gördüğü için oradaki diyetisyen ve endokrin uzmanlarıyla birlikte yatan hastaların iznini alarak 1 yıla yakın araştırma yaptık. Çok şükür başardık, Türkiye’nin belki de Avrupa’nın en iyi diyabetik baklavasını biz üretiyoruz ve bunu gayri resmi bir şekilde değil Ege Üniversitesi onaylı olarak yapıyoruz.
 
Cemil Baba'nın en çok sevilen ilk üç baklavası nedir?
Kuru baklava, Şöbiyet ve gül tatlımız.

 
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
İnsanların başarılı olabilmesi için işini severek yapması ve işinin başında olması gerekiyor. İşimizde başarılıysak etken; personelimize bu aşkı hissettirip, onlarla beraber yaşamamızdır.