27 Haz 2017
Erdem Tursen

Cep Tiyatrosunda Bir Kovalamaca Oyunu: Yalanın Ardındaki

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Tiyatrohane
 
Cep Tiyatrosu'nda oynadığı "Yalanın Ardındaki" oyunuyla karşımıza çıkan Tiyatrohane, alışık olduğumuz gibi İzmir tiyatrosuna farklı bir bakış açısı getirme niyetinde. Tiyatrohane'nin Alsancak Kıbrıs Şehitleri'ndeki Kara Kutu adını verdiği salonunda çok değerli otuz kişiye oynadığı oyun, adeta küçük bir odada oynanan bir kovalamaca oyunu.
"Yalanın Ardındaki" bilinen yalanların saklandığı, inkar edilen gerçeklerin su yüzüne çıktığı ve iki kişinin yüzleştiği sessiz bir satranç oyunu. Soruyorum size; sessiz bir satranç oyununu kim sevmez ki?

AŞK, TANRILARIN BİZE VERDİĞİ BİR OYUNCAK...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Tiyatrohane
 
Yazarlığını Nick Rongjun Yu'nun, yönetmenliğini aynı zamanda oyunun çevirisini yapan Zeynep Nutku'nun üstlendiği Yalanın Ardındaki oyunu polisiye oyunlar içerisinde hemen göze çarpıyor. Oyununda uzun süren kovalamacanın yanında eserin yazıldığı dönem ve toplum ile ilgili hem sosyolojik hem de psikolojik bakımdan pek çok edinimler elde edebiliyoruz. Hikaye; karısını öldürmekle suçlanan psikiyatristle, kendini cinayeti çözmeye adamış bir dedektif arasında geçen kimlik çatışması ile başlıyor; daha sonra postmodern çağda mekanikleşmiş toplum ve birey, suç ve ceza kavramı üzerinden işleniyor. Bütün bunların dışında ''Aşk, tanrıların bize verdiği bir oyuncak.'' tiradıyla birlikte tekrardan lambaları yakmamıza sebebiyet veriyor.

Oyun bir daha oynanacak mı bilmiyorum; ama siz değerli okuyucularımı meraklandırmak istiyorum. Oyun başladığı gibi bitmiyor. Sizleri sürpriz bir son bekliyor. Sadece bir ipucu vermek istiyorum. Ava giden avlanır.

SEYİRCİDEN NOTLAR REJİ, OYUNCULUK, SAHNE TASARIMI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Tiyatrohane
 
Yazıyı yazmadan önce Yalanın Ardındaki oyunu hakkında küçük bir araştırma yaptım; acaba Türkiye prömiyeri mi diye. Bu araştırmamın sonucunda oyunun daha önce "Bizim Tiyatro" tarafından sahneye konulduğunu öğrendim. Peki Zeynep Nutku rejide nasıl bir değişikliğe gitmiş? Hemen inceleyelim. "Bizim Tiyatro"nun sergilediği oyunda cast 3 kişiden oluşmakta. Bir dedektif, bir psikayatrist ve onun karısı. Zeynep Nutku'nun yönetmenliğindeki oyun da ise cast iki kişiden oluşmakta. Bu sayede konu daha çok derinleşmiş. Güç kavramının her zaman gizlilikte olduğunu düşünüyorum. Oyunda kadının kullanılmaması oyunun gücüne güç katmış diyebilirim.

Beyaz perdede ve televizyon ekranlarında sıkça gördüğümüz Burak Çimen, bu oyunda kendini cinayeti çözmeye adamış dedektifi canlandırıyor. Karakterin bütün yönlerini o kadar iyi çözümlemiş ki biz bu sayede hikayeyi ve karakteri çok kolay bir şekilde içselleştirebiliyoruz. İç eylemi anımsatıcı hareketlerle birlikte hikayeyi derinleştirebilmiş. Cep tiyatrosundan mı bilinmez; ama bir oyun izler gibi değil de sorgulamayı izler gibi bir hissiyat oluşturdu bende. Tiyatro sahnesinde daha çok olması gereken ender oyunculardan...
 
Televizyon ekranlarından ve tiyatro sahnesinden aşina olduğumuz Erk Bilgiç, bu oyunda karısını öldürmekle suçlanan psikiyatristi canlandırıyor. Aynı zamanda Tiyatrohane'nin kurucularından biri olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Oyunda karakteri ve hikayeyi saklayarak anlatan bir oyunculuk ile görüyoruz onu. Ani duygu değişimlerini seyirciye çok net bir şekilde ifade etmeyi başarıyor. Cep tiyatrosunun incelikleri oyunculuk tekniği onu da etkilemiş gibi gözüküyor. Alıştığımızın dışında hikayeyi bu oyunda daha sakin ve daha gözlemci bir anlatımla sergiliyor.

SAHNE TASARIMI

Yalanın Ardındaki oyununun sahne tasarımı Cenk Oral'a ait. Sade bir odayı sorgu odasına çevirdikten sonra seyircilere hikayeyi en yakından izleme fırsatı sunmuş. Dekor için söyleyeceğim iki kelime var; basit ve etkili.

ADANA FESTİVALİ

Küçük bir not olarak söylemem gerekirse Tiyatrohane ile Yalanın Ardındaki, Adana Festivali'nde Genç Sahne'de iki temsil gerçekleştirmiş. Aldığım duyumlara göre çok güzel tepkiler gelmiş. Nice temsillere!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Tiyatrohane
 
BÜTÜN EKİP

Görünürde çok geniş bir ekip olmasa da, görünen ve görünmeyen, emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu sezonluk Yalanın Ardındaki bitti; ama belki yine oynanır kim bilir?

YAZAR - NİCK RONG JU

ÇEVİREN / YÖNETMEN - ZEYNEP NUTKU

OYUNCULAR - BURAK ÇİMEN , ERK BİLGİÇ

REJİ ASİSTANI - BUSE DEMİREL

SAHNE TASARIMI - CENK ORAL

YAPIM SORUMLUSU - MELİKE ÇERÇİOĞLU BİLGİÇ
 

YALANIN ARDINDAKİ GERÇEKLER

Yalanın Ardında küçük bir kesit sunmaya çalıştım. Mutlaka yalanın ardında ortaya çıkmayan gerçekler vardır. Başka bir yazıda bütün gerçekleri ortaya çıkarmak dileğiyle...

Tiyatro ile kalın, hoşça kalın.