30 May 2019
Beste Ayaz

Çeşme Gezi Rehberi

Yaz aylarının vazgeçilmezi, kış aylarının huzur merkezi Çeşme; her türden aktivite olanakları ile sıkça tercih edilen beldelerimizden biri. Yumuşak havası ve mis gibi deniziyle hem geziniz dolu dolu geçecek hem de tüm yorgunluğunuzu mavi derin sulara bırakıp farklı tatlara varacaksınız. Ege kıyılarında yer alan sakız ağaçları Çeşme’de dondurmadan kurabiyeye kadar birçok yiyecekte kullanılıyor. O verdiği leziz tat sayesinde herkes tarafından biliniyor. Son zamanlarda yok olma tehlikesi altında olan damla sakızı ağaçları Çeşme halkının koruması altında. Aynı zamanda Çeşme, tarihin derin kokusunu içinize çekebileceğiniz nadir yerlerden biri. Tarihi yerlerin merkeze yakın oluşu ve ulaşım rahatlığı keşfetme duygunuzu ortaya çıkaracak. Çeşme'de sanatın bıraktığı o güzel detayları doyasıya inceleyebileceğiniz bolca sanat galerisi de bulunmakta.

 

Kaynak: Gezimanya

Ada ve plajlarının hepsi birbirinden güzel, farklı bir etki yaratıyor ve aurası içine çekiyor. Geniş ve rahat bir tatil planı yaptıysanız, koyların hepsini ziyaret etmelisiniz. Tekne turları bunun için ideal bir tercih olabilir. Çeşme halkının ve tatilcilerin sürekli olarak kullandığı turlar sayesinde yeni koylar görerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Gezi rehberimizde Çeşme’de huzurlu ve keyifli anlar için tercih edebileceğiniz yerleri derledik. Çeşmeye yolunuz düşerse eğlencenin tadına vararak arkanızda güzel anılar bırakabilirsiniz…

 

Çeşme Reisdere (Kaynak: Çeşme Belediyesi)

 

Çeşme'ye Ulaşım 

İzmir Üçkuyular'dan, Çeşme seyahat ve belediye otobüsü ile ulaşım mümkün. Özel araç tercih edenler ise, İzmir-Çeşme Otoyolu ile ilçeye yaklaşık 80 km’lik mesafe bulunuyor. Yolculuk 1 saat sürüyor. İstanbul - Çeşme arası 667 km. mesafe süre olarak yaklaşık 9 saat sürüyor. Ankara - Çeşme arası ise 686 km. mesafe süre olarak yaklaşık 7 saat sürüyor. 

 

Çeşme’nin Semtleri ve Gezip Görmeniz Gereken Yerleri 

Çeşme Çarşısı 

Akşam yürüyüşlerine renk katacak, ünlü kumrusunu ve damla sakızlı dondurmasını yemeden dönmemelisiniz. Esnafının samimiyeti içinizi ısıtırken esen tatlı rüzgar size huzur verecek. 

Adres: 16 Eylül Mahallesi, 3011. Sk. No:1 

 

 

Kaynak: Çeşme.net 

 

Çeşme Kalesi 

Çeşme İlçesi'nin görülmeye değer tarihi ve kültürel değerlerden biri de Çeşme Kalesi'dir. Çeşme Kalesi Sultan II. Beyazıt Döneminde 1508 yılında inşa edilmiş. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunarak günümüze gelen kale içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. 

Çalışma saatleri: 08.30-12.00/13.00-17.00.  

Giriş ücretlidir.  

Adres: Musalla Mahallesi 1001 Sokak No:1 Çeşme 


 

Kaynak: Visitizmir

 

Kanuni Kervansaray Historical Hotel 

Kanuni Kervansaray binası, 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile yapılmıştır. Bir kervansaray masalına adım atıp tarih kokan hamam ve odalarının keyfini çıkarmak için ideal bir otel. Çeşme Kanuni Kervansaray Hotel, Çeşme Kalesi'ne, Aya Haralambos Kilisesi'ne ve Çeşme Müzesi'ne yürüyüş mesafesindedir. 

Adres: Musalla Mahallesi, 1015. Sk., 35930 Çeşme 

 

Kaynak: Çesmekervansaray 

 

Ayıos Haralambos Kilisesi 

Desen ve tasarımıyla incelerken kendinizi kaybedeceğiniz Haralambos Kilisesi 19. yy’da, Çeşme’nin en ünlü kiliselerinden birisiydi. Günümüze kadar gelerek restore hali ile tarih meraklılarını bekliyor… 

Adres: İsmet İnönü Mahallesi, 2001. Sk., 35930 Çeşme/İzmir 

 

Kaynak: Umart 

 

Alaçatı Yel Değirmenleri 

Çeşme yaz kış esen rüzgarlarıyla biliniyor. Yüz elli yıl kadar Alaçatı gibi rüzgarı bol olan yerlerde buğdayı öğütmek için kullanılan yel değirmenleri günümüzde turizm amaçlı ziyaret ediliyor. Alaçatı'ya gelmişken mutlaka damla sakızlı Türk kahvesini denemelisiniz… 

Adres: Alaçatı Mh, 1008 Sk. 

 
 

Kaynak: Gezimanya 

 

Çeşme Marina 

Çeşme Marina 400 tekne kapasitesine sahip. Kendinizi adeta bir tablonun içinde hissedeceğiniz muhteşem manzaraya karşısında keyifli muhabetler edebilirsiniz. Son derece zevkli inşa edilmiş restoran ve mağazalarda zaman geçirmek bir o kadar keyifli.

Adres: Musalla Mh., 1016. Sk. 

 
 

Kaynak: Ic Holding 

 

Alaçatı Ot Festivali 

Bahar aylarında büyük bir coşkuyla düzenlenen Ot Festivali Ege bölgesine özgü tüm bitki ve çiçeklerinin bir araya geldiği, atmosferi doğa ve huzur olan güzel bir festival. 

Bu yıl 10.’su düzenlenen festivale genci yaşlısı akın etti. Festival sayesinde baharın gelişini derinden hissediyorsunuz. Doğa yürüyüşleri, danslar ve eğlenceler... Mutlaka herkes bir kere bile olsa bu festivale katılmalı.

Adres: Alaçatı Mahallesi, Kemalpaşa Cd. 

 

Kaynak: sözcü 

 

Kirli Çıkı Sanat Galerisi 

Kirli Çıkı Sanat Atölyesi eşyalar üzerinde farklı dünyalar yaratıyor. Şirin tasarımlar sizi büyüleyecek. Ziyaret edip hediyelik eşyalarınızı bu sanatsal atölyeden alabilirsiniz… 

Adres: Kemalpaşa Cd., 3002 Sk., No:94 Alaçatı, Çeşme  

 

 

Kaynak: Pinterest 

 

Çeşme'nin Plajları ve Koyları 

Çeşme'nin koylarının hepsi birbirinden güzel. Denize girerken ayağınızın yumuşacık kuma gömüldüğünü hissedersiniz. Tertemiz duru denizi ile kendine aşık eder. Bir kere gittiniz mi gitmeden yapamazsınız… 

Çeşme’nin en güzel ve en ünlü plajı Ilıca Halk Plajıdır. Sheraton Otel’in hemen yanında bulunan Ilıca plajı tertemiz denizi, ince bembeyaz kumsalı ile ününü yurt dışına taşımıştır. Mavi yeşil renklerinin en güzel tonlarına sahip olan deniz, çoğu zaman dalgalı oluyor ama dalgalarla oynamak da bir o kadar eğlenceli.

 

Ilıca Plajı

 

"Deniz keyfimin arasında müziğe eşlik etmek istiyorum, eğlenceyi seviyorum" diyorsanız sizin yeriniz Ayayorgi koyu… Aya Yorgi Koyu, Çeşme merkeze çok yakın. Turkuaz renkli, adeta bir havuza benzeyen muhteşem bir koy. Burada birbirinden ünlü beach club'lar yan yana dizilmiş sizleri bekliyor. Gündüz dinlenmek, doğanın içinde olmak ve gece de sabaha kadar dans etmek istiyorsanız Aya Yorgi’ye mutlaka gidin. 

 

Ayayorgi koyu

 

Sörf severlerin buluşma noktaları ise şöyle sıralanabilir; Pırlanta, Ilıca ve Alaçatı plajı… 

Alaçatı Plaj

 

Alaçatı ve Ovacık arasında bulunan Delikli Koy, doğal güzellikleriyle en popüler plajlardan biri haline geldi. Koy ismini dalgaların oluşturduğu dar delikten alıyor.

Delikli Koy (Kaynak: Kampbros)

 

Deniz ürünleri ile ünlü birçok restoranın bulunduğu, harika lezzetlerle buluşacağınız "Deniz keyfime yemek ile devam etmek istiyorum" diyenler için Dalyan…

Dalyan

 

Delikli koy gibi Çeşme'nin saklı güzelliklerinden, genelde kalabalıktan uzak huzurlu yer Kleopatra koyu…

Kleopatra Koyu

 

Çeşme'ye doyamıyacaksız!